Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2019-01-23
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Przez całe życie Tomek Mackiewicz, ,,Czapkins", niemożliwe zmieniał w realne. Osiem lat temu wyznaczył sobie cel - jako pierwszy człowiek wejdzie zimą na wierzchołek Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Do wyścigu przystąpiły największe gwiazdy himalaizmu, ale ,,Czapkins" nie chciał się ścigać. I nie chciał być gwiazdą. Chciał zdobyć nieobliczalną Nagą Górę na własnych zasadach.

Kiedy zaczynał, zamiast lin miał przecenione sznurki ze sklepu rolniczego i życiorys jak nerwowy kardiogram naznaczony zwycięstwami i porażkami. Wśród himalaistów do końca pozostał outsiderem. Nie skończył kursów wspinaczkowych, nie miał pieniędzy ani sponsorów, w drodze na szczyt nie wspierało go grono pomocników. Mieszkańcy himalajskich wiosek, do których dotarł autor książki, wspominają go z czułością. - Był jednym z nas - mówią. Z czułością mówią o nim ci, którzy pamiętają jego walkę z nałogiem, i ci, którzy widzieli, jak pracuje z trędowatymi w Indiach. Również jego najbliżsi oraz wspinaczkowi partnerzy, a zarazem przyjaciele - Marek Klonowski i Elisabeth Revol, z którą wyruszył w swoją ostatnią wędrówkę.

Dominik Szczepański, współautor bestsellerowej biografii Adama Bieleckiego ,,Spod zamarzniętych powiek", sam był świadkiem zmagań Tomka Mackiewicza z Nagą Górą podczas słynnej wyprawy w 2016 roku. Opisał je w książce ,,Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia", której był współautorem. Po śmierci Mackiewicza Szczepański wyruszył w podróż wiodącą od Działoszyna, gdzie Tomek przeżywał pierwsze przygody, aż po bazę pod Nanga Parbat w Pakistanie. O Tomku opowiadają ojciec Witold, była żona Joanna Kondracka, przyjaciele z Polski i Irlandii. Elisabeth Revol przywołała wspomnienia wspólnych wypraw i losy niezwykłego partnerstwa, które zaprowadziło ich na szczyt Nanga Parbat. Przebieg brawurowej akcji ratunkowej opisują emocjonująco uczestnicy zdarzeń: Adam Bielecki, Jarosław Botor, Denis Urubko i Piotr Tomala, którzy spod K2 ruszyli, by pomóc Tomkowi i Elisabeth. O Tomku opowiada również Anna Solska-Mackiewicz, dla której był największą miłością w życiu. Dzięki tym spotkaniom Dominik Szczepański stworzył wielowymiarowy portret człowieka, który stał się legendą, choć wcale tego nie pragnął.

,,Czapkins" to historia o miłości i samotności; uzależnieniu i wyzwoleniu; poszukiwaniu prawdy i walce z własnym ego. A także o niezwykłym marzeniu, które zmieniło życie Mackiewicza i ludzi wokół niego. Ale przede wszystkim to opowieść o wolności, jej pragnieniu i wcielaniu w życie. Wolności do końca.

Tagi: Literatura faktu

Kup książkę Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza

Opinie o książce - Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza

Avatar użytkownika - Ksebardo
Ksebardo
Przeczytane:2019-08-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

„Czapkins Historia Tomka Mackiewicza” to kolejna książka od Dominika Szczepańskiego, w której się zakochałam. Po Adamie Bieleckim obawiałam się, że być może Czapkins będzie słabszy. Jednak styl pisania, sposób prowadzenia narracji pochłonął mnie bez reszty. Obiecuję, że publikacje Pana Dominika będę czytać wszystkie. ———————————————
Każdy zna historię, a może historię ostatniej wspinaczki Tomka Mackiewicza. Oczywiście czytałam „Nanga Dream”, jednak to po „Czapkinsie” mogę powiedzieć, że rzetelnie poznałam osobę Tomka Mackiewicza. Jego życie, wspomnienia bliskich i przyjaciół, rozmowy i fakty, które mogłyby być „niewygodne” dla wielu... Tomek nigdy nie bał się mówić o swoim życiu. Nie chował się ze swoją przeszłością, którą bardzo często wykorzystywano przeciwko niemu. Dla mnie to człowiek niezłomny, który wierzył w swoją ideologię i to, że Nanga może odmienić jego życie. Wierzył w to do końca. Postawił sobie cel niematerialny. Wierzył w siłę wyższą. Mocno się utożsamiam i doskonale go rozumiem. W złych momentach starał się chwytać czegoś, co dla innych może być pasją, ale według mnie góry trzymały go przy życiu dosłownie. Smutna historia i podziwiam go, ale jednocześnie jest mi przykro, że miał takie życie, które z każdej strony dawało mu w kość. Bardzo emocjonalna i zostanie w mojej pamięci na zawsze. Jego historia dobiegła końca, ale dla mnie będzie żył wiecznie, bo pokazał, że nie mając nic - można wszystko. Najlepsza książka, jaką czytałam w tym roku. Zdecydowanie.

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2019-03-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

"Czasami w górach zimą mam wrażenie, że uczucie wolności nie jest stanem umysłu, ale czymś, co wykracza poza myślenie, poza umysł... To jest ulotne. To absolutna wolność, w nią wierzę. To coś, co czuję, i to jest prawdopodobnie przyczyna, która pcha mnie za każdym razem do powrotu tutaj."

Natychmiastowa refleksja po przeczytaniu książki, jak niewiele wiedziałam o Tomku Mackiewiczu zanim sięgnęłam po biografię. Imponuje podejście Dominika Szczepańskiego do wyjątkowo rzetelnej dbałości o szczegóły, co cenne, staranności w uchwyceniu wielu warstw i perspektyw. Prawdziwy obraz człowieka, bez zbędnego lukrowania, wybielania, umniejszania i oceniania. Czuje się istotę ludzkiego życia, jego złożoność i niejednoznaczność, a przy tym transformację stylu życia i spełniania się. Wady i zalety, klęski i sukcesy, bunt przeciwko szufladkowaniu i imponujące podporządkowanie pasji. Demony dzieciństwa, młodzieńcze błędy, próby stabilizacji i spełniania rodzicielskich funkcji. Echa trudnej przeszłości, uzależnień, długów, śmierci dziecka, perturbacji w związkach. A nade wszystko, obsesyjne wręcz zogniskowanie na zdobyciu Nanga Parbat na własnych zasadach.

I właśnie to intensywne nasycenie biografii klimatem gór, opisy kolejnych wypraw, bardzo mi odpowiadały, tym bardziej, że narracja plastyczna i emocjonująca. Od dawna podziwiam ludzi ogarniętych pasją zdobywania ośmiotysięczników, wydają się sięgać nieba, jednak ta publikacja pomogła mi jeszcze bardziej zrozumieć ich pragnienia i wyzwania. Jeśli ktoś kwestionuje taką formę życiowych prób, to książka sprawi, że pojawią się wątpliwości, a być może zmieni się również nastawienie. Czyta się szybko, z przyjemnością, zaangażowaniem, pomagało w tym logiczne ułożenie materiału i płynne przejścia między jego częściami. Ciekawie przybliża postać Tomka Mackiewicza, poprzez oddanie mu głosu z pozostawionych zapisków, wspomnień znajomych i przyjaciół, a także wypowiedzi kobiet bliskich mu na różnych etapach życia.

Wyłania się frapująca osobowość, rozdarta między ambitnymi marzeniami a codziennym życiem, wypełniona rozterkami, nieco zagubiona, ale bardzo wrażliwa, otwarta na potrzeby innych, potrafiąca słuchać, współczuć i pomagać. I ten niezwykły szacunek do wolności, prawa do indywidualizmu i dokonywanych wyborów. Góry jako okazja do odnajdywania równowagi, poznawania własnych granic, zmierzenia się z czymś niewykonalnym, stawienia czoła ekstremalnym sytuacjom, rozmawiania z sobą samym, dające poczucie życia, szczęścia i wolności. Nanga Parbat pozwoliła spojrzeć na świat z jej wierzchołka, ale Feri upomniała się o wieczne towarzystwo. Warto podkreślić, że biografia wzbogacona została licznymi kolorowymi zdjęciami, zamieszczonymi w przemyślanych miejscach, ich obraz zgadza się z wymową treści.

bookendorfina.pl

Avatar użytkownika - visionary
visionary
Przeczytane:2019-06-10, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-05-01, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2019,

Góry to strefa wolnoścI, każdy ma prawo wyznaczać w nich własne reguły gry. “Jeśli chcesz coś zrobić, nawet jeśli to jest niebezpieczne, masz do tego prawo, bo to twoja decyzja. Nieetyczne byłoby w górach, w miejscu wolności, zabranianie innym wyrażania siebie”.

To jedna z racji, jakie analizuje Dominik Szczepański. Swoją hipotezę opiera na barwnej postaci Tomka Mackiewicza. To postać enigmatyczna, po przejściach, z problemami. Góry są dla niego ucieczką od codziennych problemów, protestem przeciw wybujałej konsumpcji i komercjalizacji życia. Jest marzycielem - ma jeden cel zdobyć Nanga Parbat zimą, ale jak podkreśla nie jest szaleńcem. Odniosłem inne wrażenie. Z wyprawy na wyprawę granica ryzyka jest przesuwana dalej, a intuicyjne wspinanie i naturalne predyspozycje przestają wystarczać.

Autor rysuje postać Mackiewicza bardzo obiektywnie. Pokazuje czytelnikowi również jego słabostki i wewnętrznych sprzeczności. “Był kapryśny, podejmował irracjonalne decyzje, niewiele pomagał w bazie”. Zawsze winny jest ktoś inny. Pieniądze zniewalają, ale nie ma skrupułów, aby o nie prosić na internetowych zbiórkach. Ma żal do PZA o brak wsparcia, z drugiej strony nie chce podporządkować się podstawowym zasadom.

Tomek Mackiewicz poświęcił życie jednej wielkiej sprawie, swoim marzeniom. Ucieleśniał pierwotne założenia alpinizmu, zdrowej rywalizacji i bezinteresownej pomocy. Niestety z kart tej książki bije ogromny egoizm. Realizacja tych wzniosłych idei odbywała się kosztem bliskich i narażania innych na niebezpieczeństwo. Trudno nie zgodzić się w tym wypadku z Simonem Moro: "... nie jesteś przygotowany, możesz zginąć. Ty masz problem, ale mają go też wszyscy dookoła, bo ktoś będzie musiał cię ratować, bo obarczasz odpowiedzialnością za siebie innych. Więc bycie nieprzygotowanym jest nieetyczne”.

Avatar użytkownika - JoannaKa
JoannaKa
Przeczytane:2019-02-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Ksiazka jest jak lekcja, by nie wydawac pochopnych sadow o ludziach, a spojrzec szerzej. Polecam. Do glowy przychodzi sporo ocen podczas czytania, ale dobrze je sobie uswiadomic. i spojrzec na historie i relacje Tomka z jego i jego bliskich perspektywy. Ksiazka bardzo szczera, momentami bym powiedziala ze intymna, pokazuje bohatera - jego prawdziwe oblicze, wyjatkowosc ale i kruchosc.

Dominik Szczepański0
Okładka ksiązki - Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Doby, który przepłynął kajakiem Atlantyk

Życie zaczyna się po sześćdziesiątce. Wtedy można np. przepłynąć Ocean Atlantycki kajakiem. I to dwukrotnie. "Na oceanie nie ma ciszy" to historia Aleksandra...

Bałam się zawsze, gdy utożsamiał się z człowiekiem, którego życie przedwcześnie się urywało.

Zaczekaj na mnie
Monika Michalik;