Dom lalek

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2019-05-28

W końcu los odpowiedział na wszystkie moje prośby....

Nie, jednak nie na wszystkie...

Naprawdę nie wiem, czym ja sobie na ciebie zasłużyłam.

Anita jest z natury wycofana i charakteryzuje się niską samooceną. Źródłem takiej postawy są problemy z przeszłości - jako dziecko, a następnie nastolatka, wciąż spotykała się z przykrościami ze strony rówieśników, którzy prześladowali ją, szydząc, że jest taka sama jak jej niepełnosprawna intelektualnie siostra. Kompleksy narosłe w dzieciństwie rzutują na dorosłe życie kobiety.

Pewnego dnia Anita znajduje na masce swojego samochodu pudełko z lalką. Nie przywiązuje wagi do tego wydarzenia. Kilka miesięcy później poznaje Mikołaja - mężczyznę, który wydaje jej się niemal idealny. Jego opiekuńczość i ciągłe zainteresowanie schlebiają kobiecie. Nawiązuje się pomiędzy nimi romans. Anita rozkwita w tym związku, w końcu czuje się wartościowa i atrakcyjna. Okazuje się jednak, że Mikołaj coś przed nią ukrywa.

Tematy damsko-męskie, a do tego odrobina tajemnicy - i można czytać bez przerwy! Poznajcie niezwykłą pisarkę i jej niezwykły literacki świat. Polecam z całego serca!

Artur Gotz, wokalista i aktor

Mistrzyni powieści Edyta Świętek po raz kolejny udowadnia, że nieobce są jej żadne tematy. Dom lalek to historia inna niż jej poprzednie książki. Powieść wciąga od pierwszej strony i przyprawia o dreszcz emocji. Autorce serdecznie gratuluję, a Wam gorąco polecam.

Magdalena Goc-Natonek, FB: Madzia G.N. z nosem w książkach

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Dom lalek

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Tolerancja – modne, popularne, wymawiane niemalże każdego dnia na telewizyjnych i radiowych antenach słowo. Słowo, które wszyscy znamy, popieramy i szczycimy się jego zrozumieniem. Tyle tylko, że wystarczy udać się na spacer po dowolnym polskim mieście, by doświadczyć niemiłego zderzenia z prawdą o naszej tolerancji względem innych, różniących się od nas i często pokrzywdzonych przez los osób. O tym właśnie opowiada najnowsza powieść Edyty Świętek Dom lalek. Główną bohaterką książki jest młoda kobieta – Anita. Jej całe dotychczasowe życie wiązało się nierozłącznie z obecnością starszej o rok, niepełnosprawnej umysłowo siostry. W domu zawsze była druga, zawsze – mniej ważna. Zawsze musiała służyć pomocą chorej siostrze, zaś poza nim była wyszydzana i wyśmiewana przez swych rówieśników. Dziś, mając za sobą nieudane małżeństwo i całą gamę kompleksów, nie potrafi walczyć o swoje szczęście, marzenia i lepszą przyszłość. Oto jednak w jej życiu pojawia się ktoś, kto wyciągnie do niej pomocną dłoń i przywróci uśmiech na jej twarzy. Ale... Edyta Świętek prezentuje czytelnikom poruszającą, niezwykle emocjonującą i piękną opowieść o traumie związanej z życiem w cieniu chorej osoby. Traumie, która nie kończy się wraz z osiągnięciem dorosłości, wyprowadzką i próbami ułożenia sobie własnej przyszłości. Traumie, która owocuje brakiem wiary w siebie ...

Opinie o książce - Dom lalek

Avatar użytkownika - dzagulka
dzagulka
Przeczytane:2019-06-01, Ocena: 6, Chcę przeczytać,

„Jakże łatwo przychodzi ludziom ocenianie innych!

Po mistrzowsku potrafią ferować wyroki, nie zadając sobie jednocześnie trudu zgłębienia tematu. Jakże szybko sami siebie czynią ekspertami w każdej dziedzinie!”

Posiadamy na naszym rynku wydawniczym takich autorów, których po prostu polecać nie trzeba, ze względu na i tak ogromną rzeszę wielbicieli. Do tego grona niewątpliwie należy również Edyta Świętek, której książki cieszą się u nas wielką popularnością, szczególnie wśród żeńskiej części czytelników.

W mojej prywatnej biblioteczce książki autorki zajmują miejsce szczególne i na każdą czekam z wielką ciekawością i podekscytowaniem. Tak też było i tym razem…

„Dom lalek”…

Cóż za intrygujący tytuł!? Cóż za intrygująca okładka!?

Natłok myśli opanował moją głowę, wyobraźnia wkroczyła na najwyższe obroty w chwili, w której autorka zapowiedziała swoją najnowszą powieść.

Rozpoczął się czas niecierpliwego oczekiwania i cała masa spekulacji. Co też tym razem, „zaserwuje” swoim czytelnikom autorka….

I musicie wiedzieć, drodzy czytelnicy, że… takiej książki jeszcze u niej nie było!!!

Edyta Świętek, zaserwowała nam powieść, która zupełnie zaskakuje. Nie tylko wciąga, nie tylko przyprawia o dreszcz emocji, ale przede wszystkim stawia przed nami pytania. Trudne pytania, na które każdy z nas, prędzej czy później będzie musiał sobie szczerze odpowiedzieć. Autorka oddała w nasze ręce powieść napisaną w lekkim, przystępnym stylu, jednak poruszającą trudne, bardzo ważne problemy.

„Dom lalek” to książka wielowątkowa, jednak wbrew pozorom motywem przewodnim nie jest tutaj romans głównej bohaterki Anity z Mikołajem, samotność, niepełnosprawność intelektualna, czy też tajemnicze lalki, których obecność ma dwa różne znaczenia. W tej powieści rolę pierwszoplanową otrzymuje brak tolerancji i problem z akceptacją odmienności. Problem, który staje się powodem wielu przykrych sytuacji, krzywd co w konsekwencji rzutuje na całe późniejsze dorosłe życie.

„[…] Anita od pierwszych chwil życia była w rodzinie kimś gorszym i nie do końca chcianym. Egzystowała z tym piętnem przez całe dzieciństwo i późniejsze lata nastoletnie.”

To właśnie rodzina odgrywa w życiu człowieka najważniejszą rolę. To ona świętuje z nami nasze sukcesy, wspiera nas, cieszy się szczęściem, pociesza w smutku, wyciąga pomocną dłoń, broni przed złem świata gdy zachodzi taka potrzeba. To rodzina, a szczególnie rodzice, są dla nas opoką, skałą, twierdzą i wsparciem, a przynajmniej tym właśnie być powinni. Jak iść przez życie kiedy brak obok kogoś, kto powinien nam to wszystko bezwarunkowo zagwarantować? Jak radzić sobie z przeciwnościami losu? Jak budować poczucie własnej wartości i relacje z innymi ludźmi? Jak przestać czuć się gorszym i słabym? Jak unikać toksycznych związków i relacji?

Edyta Świętek w swojej najnowszej powieści doskonale ukazuje, jak osoba odrzucana przez większą część życia przez najbliższe jej osoby i otaczających ją ludzi, łatwo daje się zwieść. Kiedy spotyka kogoś, kto ofiarowuje jej zainteresowanie i odrobinę atencji, ulega. Jest w stanie zrobić absolutnie wszystko. Ta historia uświadamia, jak często zaślepienie spowodowane pragnieniem miłości zaciera granicę między dowartościowaniem a początkiem manipulacji. Postać głównej bohaterki jest obciążona naprawdę wieloma problemami i niewątpliwie trudnym życiem. Przez całą lekturę czułam  do niej sympatię i współczucie.

"Dom lalek" Edyty Świętek uznałam za bardzo ciekawy pomysł połączenia manipulacji, gry pozorów z zachwianym postrzeganiem świata i poszukiwaniem własnego „Ja”. Autorka nie próbowała idealizować stworzonego przez siebie świata, co bardzo mi się podobało, bo dzięki temu całość wydawała mi się bardziej realistyczna.

Fabuła książki jest znakomicie rozbudowana, ciekawie i wciągająco przedstawiona. To wszystko sprawia, że powieść a zarazem problemy w niej podejmowane są niezwykle wartościowe i z pewnością mogą wnieść wiele cennych spostrzeżeń do naszego życia.

Głęboki portret psychologiczny i szczegółowo nakreśleni bohaterowie ich problemy i relacje między nimi tworzą jedną, spójną całość.

Książka Edyty Świętek niewątpliwie skłania do głębszych refleksji i wywołuje cały szereg emocji, od smutku, przez złość aż po grozę. Podczas czytania warto zatrzymać się na chwilę i przemyśleć poszczególne kwestie. Zastanowić się nad losem bohaterki i wyciągnąć lekcje z jej doświadczeń.

Na tle tej zaskakującej fabuły autorka postawiła wielki znak zapytania dla każdego z nas! Nic nie jest zostawione samo sobie, wszystko gra jak na profesjonalnym koncercie.

W całej tej trudnej, emocjonalnej podróży towarzyszyłam bohaterce do samego końca i przyznaję, trzymałam za nią kciuki ze wszystkich sił.

„Jestem potwornie zakompleksiona – myślała o sobie samej. – Jestem nikim.”

Na koniec dodam tylko, że to bardzo dobrze napisana książka. Książka po prostu o życiu, która z pewnością trafi w gusta wszystkich czytelników.

Lubicie historie, które wywołują refleksje i głębsze przemyślenia? Sięgnijcie po „Dom lalek” Edyty Świętek, naprawdę warto!

Szarość miejskich mgieł. Spacer Aleją Róż t. 4
Edyta Świętek0
Okładka ksiązki - Szarość miejskich mgieł. Spacer Aleją Róż t. 4

Czwarty tom sagi Spacer Aleją Róż przenosi czytelników do przełomu lat 60. i 70. Tym razem do głosu dochodzi młode pokolenie, które urodziło się i wzrastało...

Cień burzowych chmur. Spacer Aleją Róż t. 1
Edyta Świętek0
Okładka ksiązki - Cień burzowych chmur. Spacer Aleją Róż t. 1

,,Cień burzowych chmur" to pierwszy tom pięcioczęściowej sagi Spacer Aleją Róż, traktującej o losach rodziny Szymczaków. To epicka opowieść mocno osadzona...