Fascynacja

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2021-06-02
ISBN: 9788382190878

Tom 3 cyklu Cykl o Oskarze Blajerze

Są takie tajemnice, za które warto zapłacić każdą cenę.

Tagi: kryminał sensacja thriller

Kup książkę Fascynacja

Opinie o książce - Fascynacja

Avatar użytkownika - PannaPinko
PannaPinko
Przeczytane:2021-07-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Oskar Blajer staje się coraz sławniejszy; nie tylko jego książki sprzedają się w dużych nakładach, ale także nakręcony na ich podstawie serial zyskuje coraz większą popularność. I choć zawodowo mężczyzna jest jak najbardziej spełniony, to prywatnie wciąż jest nieusatysfakcjonowany. Nieustannie tęskni za zmarłą ukochaną, szczególnie po zdradzie jej zastępczyni, zamkniętej w piwnicy. Los zsyła mu jednak pewną blondynkę, do złudzenia przypominającą jego Luizę. I co najciekawsze, dziewczyna ponoć ma tak samo na imię...

Zrządzenie losu czy dar od Niebios?

W międzyczasie ktoś morduje odtwórczynię Luizy w serialu, co powoduje coraz częstsze wizyty policji. Oskar czuje, że grunt zaczyna mu się palić pod stopami; co prawda nikt na pierwszy rzut oka nie odkryje ukrytej piwnicy w jego domu, ale mężczyzna wie, że "zdobycie" nowej Luizy może być o wiele trudniejsze, niż dotychczas. Postanawia sam ruszyć tropem tajemniczego mordercy...

Prawda może okazać się bardziej szokująca, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać.

Twórczość pana Bednarka wypełnia moje dni od dawna, praktycznie od samego pojawienia się jego książek na rynku literackim. I mimo przeczytania kilku jego książek, wciąż mnie zaskakuje. Myślałam, że trzeci tom cyklu o Oskarze będzie bardziej... przewidywalny. A tutaj totalna niespodzianka.

Zamiłowanie głównego bohatera do blondynek podobnych do Luizy zna każdy, kto rozpoczął swoją przygodę z serią. Nikt lepiej od Blajera nie wie, jak trudno zastąpić raz utraconą miłość. Miłość, a może to już obsesja? Kierowałabym się bardziej ku temu drugiemu rozwiązaniu. Bo któż z nas polowałby na ludzi podobnych do naszych utraconych ukochanych i przetrzymywałby ich w piwnicy, ucząc, jak być miłością naszego życia? Oskar to tak złożona osobowość, że jestem pełna podziwu dla autora. Przeszedł w życiu już niejedno- zamordowanie matki przez seryjnego mordercę, później odkrycie, iż ojciec ukochanej Luizy to "Łowca Nimfetek" (czyli kolejny seryjny do kolekcji), następnie śmierć partnerki i powolne popadanie w szaleństwo na zmianę z otępieniem. Istny misz masz. Aż dziw bierze, że tyle emocji mieści się w jednym mężczyźnie, że nie doszło do ich eskalacji, jakiegoś publicznego wybuchu. Ale nie, Blajer taki nie jest- publicznie wydaje się być opanowany do granic możliwości, wręcz zimny dla otoczenia. Tylko te, które zamieszkiwały piwnicę poznały jego prawdziwą twarz...

Fascynacja to już jazda bez trzymanki. Przez to, co się tam dzieje, wciąż nie mogę wyjść z szoku. Wyobraźnia autora poniosła go daleko, daleeeeko poza krańce normalności i... za to go szanuję. Nie serwuje nam kolejnego "odgrzewanego kotleta", lecz tworząc coś tak makabryczno- przerażająco- obrzydliwego, znacznie przesuwa granice... smaku? Na swoją korzyść, oczywiście. Bo właśnie do tak dziwnych historii czytelnicy ciągną jak pszczoły do miodu. W tym ja. Nie spodziewałam się, że ktokolwiek może spłodzić tak zagmatwaną, a jednocześnie prostą historię. Że miłość może przybrać tak obłąkańcze szaty. Tak, definitywnie jestem zafascynowana tą częścią.

Brakuje mi słów, by opisać, co czułam podczas lektury. W głowie mam mętlik- zawsze tak jest, gdy chcę skusić kogoś na daną książkę. Myślę, że ta trzecia część to taka swoista eskalacja wszystkiego, co dotychczas wydarzyło się w życiu głównego bohatera. Wybuch, który widzimy tylko my, odbiorcy.

Zostawiam Was z tymi kilkoma nakreślonymi słowami. Nie dodam już nic, bo i nic mądrzejszego nie przychodzi mi do głowy. Po prostu musicie sięgnąć po ten cykl!

W "Fascynacji" autora poniosło! Oskar Blajer jest jeszcze bardziej demoniczny, a dodatkowo znajduje kolejną Luizę, która jest wierną kopią ukochanej, jednak jest od niej dużo bardziej bezwzględna, prawie że równa Oskarowi. Wyobrażacie sobie, co może zrobić, tak dobrana para?

Styl i sposób opisywania historii Oskara nie zmienił się na przestrzeni tych trzech tomów, dlatego całość jest spójna, dobrze się czyta, a ilość stron nie przeraża (cała trylogia to grubaski). Przez "Fascynację" jak i przez dwie poprzednie po prostu się płynie z prądem wydarzeń, choć nie powiem, żebym chwilami nie chciałam szybciej. Autor uczynił ze swojego bohatera człowieka pozbawionego jakiegokolwiek kręgosłupa moralnego, a do tego bezczelnie wierzącego w swoją nieomylność. Oskar nie ma problemu, żeby przyznać się przed Luizą, że jest wielokrotnym mordercą, jednak nigdy nie znaleziono na niego dowodów. Nie każdemu czytelnikowi taka postać "podpasuje". Ja z Oskarem i jego chorym umysłem nie mam kompletnie problemu, choć przyznam, że niekiedy jego zbyt duża pewność siebie (czytaj bezczelność) względem śledczych, przeszkadza. Z drugiej strony, gdyby nagle autor go "ugrzecznił" straciłby zupełnie na wiarygodności.

Jak wypada zakończenie trylogii? Ciężko mówić o końcu, bo historia przy finiszu może zacząć pisać się na nowo. Zastanawiałam się, co jeszcze nowego można wymyślić, kiedy w grę wchodzi właściwie jedno - obsesyjna fascynacją ukochaną, która nie żyje i wyszukiwanie jej sobowtórów. Jednak można i autor znalazł kolejną furtkę, za którą czeka nas, czytelników, historia pełna zwrotów akcji i wymykająca się rutynie. Polecam.

To już koniec … Rozstajemy się z Bednarkiem … Mam nadzieję, że tylko na chwilę, bo po cichu liczę na kolejne fascynujące historie. Fascynacja kończy trylogię o Oskarze Blajerze. Ten cykl mieć warto na swoich półkach, takie wisienki zawsze upiększają naszą biblioteczkę.

Oskar Blajer kontynuuje karierę pisarską. Pomimo, iż jego powieści są bestsellerami i przynoszą mu ogromne dochody, on nadal mieszka w małym domku za miastem. Dlaczego? To skrywana skrzętnie tajemnica trzyma go w tym miejscu. Po śmierci ukochanej Luizy nie może sobie ułożyć życia, nie może się pogodzić z tym, że jej już nie ma u jego boku. I życie być może toczyłoby się spokojnie, gdyby nie morderstwo aktorki grającej główną rolę w filmie opartym na jego powieści. To nie przysparza mu chwały, a nawet wprowadza pewien niepokój. Oczywiście sprawca był perfekcjonistą i nie zostawił żadnych śladów. Ale mord przypomina żywcem wyjętą scenę z jego powieści. Czyżby pojawił się naśladowca słynnego Lalkarza? Przypadkiem Oskar poznaje młodą dziewczyną identyczną jak jego ukochana Luiza. Już sam nie wie, czy to jawa czy sen. Nawet na imię ma Luiza. Zaczynają się spotykać, ale pewne kwestie nie dają mu spokoju. Skąd ona się nagle przy nim zjawiła, przecież nie może to być dziełem aż takiego przypadku. A dodatkowo fakt, że jest bardzo tajemnicza i powoli dozuje informacje o sobie. Widać, że skrywa tajemnice, ale jakie? Któż to może wiedzieć? Sprawca nie marnuje czasu i wkrótce pojawiają się kolejne ofiary. Co je łączy? Wszystkie brały udział w castingu do serialu opartego na powieści Oskara. Komisarz Pecyna uważa, że kluczem do rozwiązania zagadek śmierci młodych kobiet jest pisarz i prosi go o pomoc. Jednak Oskar sam prowadzi na własną rękę małe dochodzenie, też pewne rzeczy nie dają mu spokoju. Oskar też nie może ostatecznie poradzić sobie z samym sobą. Jego alter ego nie daje mu spokoju, targa nim, rozdwojenie jaźni obłędnie nim włada. Już stracimy poczucie realizmu, sama nie wiem, kiedy mężczyzna jest sobą, a kiedy przemawia jego ustami Luiza. Będąc w innym wcieleniu zachowuje się nieracjonalnie, popełnia wielkie błędy, za które być może wkrótce przyjdzie mu zapłacić bardzo wysoką cenę. Jego zauroczenie byłą dziewczyną ma tak ogromne rozmiary i pcha go do tak niecnych czynów, że zaczynam się bać …

Fascynacja urzeka od pierwszej strony, nie tylko znakomitym pomysłem na fabułę, ale też doskonałym jego wykonaniem. Bednarek ma niesamowicie lekkie pióro i przemawiające do czytelnika, chociaż tematyka jego powieści to ciężki kaliber, mnóstwo brutalności autor nam prezentuje. Nie każdy może z łatwością przełknąć tę powieść, uważam, że to lektura dla osób wytrawnych i o mocnych nerwach, nie bojących się widoku krwi czy zmasakrowanych zwłok. Pojawiają się również sceny seksu, dzikiego i mocnego, niewiele mającego wspólnego z pięknym i namiętnym aktem seksualnym, raczej służą wyładowaniu frustracji czy pozbyciu się napięcia. Ta historia jest bardzo nieprzewidywalna i nie sposób układać sobie w głowie zakończenie powieści, szkoda czasu na przewidywania. One w przypadku Bednarka nie mają racji bytu. Element zaskoczenia celnie nas trafia w każdej chwili, niekończące się zmiany tempa i zwroty akcji nie pozwalają ani na chwilkę uspokoić kołatające od pierwsze strony serce. Nie sposób nie wspomnieć o bohaterach Fascynacji. W moim odczuciu to ludzie z pokręconą przeszłością, mający problemy z prawem, otoczeniem i własną tożsamością. Każdy z nich, na swój sposób, próbuje się rozprawić z jątrzącymi się ranami i traumami przeszłości, próbuje udowodnić swoją wartość. Czy każdy pokona drzemiącego w nim demona? Czy demon pokona jego?

Jednym słowem, Adrian Bednarek, to nazwisko, którego nie można nie znać i którego nie ma potrzeba reklamować. Żeby napisać dobry thriller potrzeba czegoś więcej niż tylko dobrego pomysłu na fabułę, konieczny jest jeszcze talent. A ten Adrian Bednarek niewątpliwie posiada.

Niesamowita, intrygująca i psychicznie porypana - tymi trzeba określeniami nazwałabym "Fascynację" Adriana Bednarka, czyli zwieńczenie trylogii o Oskarze Blajerze. W zeszłym roku miałam przyjemność poznać pierwsze dwa tomy: "Inspirację" oraz "Obsesję", po których czułam wyłącznie nieprzemożoną ochotę poznania zakończenia jednej z najbardziej pokręconych serii.

Zaznaczę, że recenzja "Fascynacji" może zawierać spojlery do poprzednich części, dlatego, drogi czytelniku, jeśli lektura jeszcze przed tobą, leć szybciutko do księgarni, kup i nadrób zaległości. :)

Nie spodziewałam się, że to możliwe, ale Oskar po wydarzeniach z "Obsesji" zbzikował jeszcze mocniej. Mimo że więzioną w piwnicy Effie przestał wreszcie traktować i widzieć jak Luzię, co z kolei niezbyt opłaciło się dziewczynie, to niemal co noc budził się zlany potem przez dręczące koszmary. Dodatkowo Oskara dopadła blokada twórcza - na szczęście w zanadrzu miał napisaną niegdyś powieść Lalkarz, która przyniosła jeszcze więcej zysków i zdecydowanie powiększyła grono fanów pisarza. Aha, i powołała do życia nowego seryjnego mordercę.

W mieście pojawił się kolejny psychopata, który nie dość, że wzorował się na działaniach Lalkarza, to nadprogramowo na swoje ofiary wybierał wyłącznie kobiety w nieokreślony sposób powiązane właśnie z Blajerem. Przykładowo pierwsza na odstrzał poszła odtwórczyni głównej roli w serialu o Lidii Ostrowiec będącej bohaterką najpopularniejszej serii kryminalnej napisanej przez Oskara. Taka sytuacja z pewnością sprzyja zadawaniu pytań, wtrącaniu się detektywów w życie i zdecydowanie zwiększa zyski.

Na drodze Oskara stanęła również kobieta, która swoim zachowaniem i wyglądem do złudzenia przypominała Luzię, przez co nasz główny bohater popada w jeszcze większą (i groźniejszą) paranoję. Teraz już nie tylko próbuje schwytać Lalkarza, ale również najlepszą - według niego - wersję Luizy. Ale co się wtedy stanie z Effie? Czyżby kolejna kopia miałaby wylądować w bagnie?

"Fascynacja" Adriana Bednarka jest doskonałym zwieńczeniem szalonej, psychicznie pokręconej i naprawdę obłąkanej historii. Nie istnieje szansa, że po sięgnięciu dacie radę oderwać się od dynamicznej oraz wypełnionej zwrotami akcji książki, co z jednej strony było oszałamiające, lecz z drugiej odrobinę męczące. Niestety, w pewnym momencie poczułam lekki przesyt dotyczący psychopatów i faktu, że zamiast normalnego rozwiązania danej sytuacji bądź nawet wątku, wyobrażałam sobie najdziwniejsze opcje z możliwych. Za dużo kombinowania. Na szczęście to niewygodne uczucie szybko minęło, a ja na powrót wkręciłam się w oryginalną fabułę niemal pozbawioną schematów typowych kryminałom o seryjnych mordercach.

Wielowątkowość, a przede wszystkim postawienie na obnażenie chorej psychiki głównego bohatera to dwie główne zalety powieści. Oskar był doskonale wykreowaną postacią, ponieważ w trakcie trwania całej trylogii przeszedł horrendalną wręcz zmianę osobowości - uwielbiam, kiedy wraz z przeżytymi wydarzeniami bohater ewoluuje, by lepiej przystosować się do aktualnej sytuacji.

W trzeciej części również nie zabrakło bestialskich, wypełnionych krwią, brudem i seksem scen, co dla jednych nie będzie problemem, a drugim może się nie spodobać, dlatego uprzedzam. "Fascynacja" należy do cięższych lektur raczej na chłodne wieczory niż upalne dni, bo podczas czytania odczuwa się gęsty, przytłaczający klimat.

"Fascynację," jak i całą trylogię o Oskarze Blajerze, oczywiście polecam bez wahania, szczególnie jeśli uwielbiacie nurzać się w ciężkich, brutalnych klimatach z morderstwami na czele. Książka nie tylko skupia się na wątku kryminalnym, ale przede wszystkim na psychice głównego bohatera, który pod wpływem traumatycznych wydarzeń i niewyleczonych chorób popada w psychozę, a swoje rozumowanie zmienia o sto osiemdziesiąt stopni. "Fascynacja" to fascynująca opowieść o tragicznej miłości, szaleństwie oraz tym, że w każdym człowieku drzemie seryjny morderca.

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2021-06-19, Ocena: 6, Przeczytałam,

Czy jest wśród Was ktoś, kto jeszcze nie czytał żadnej książki autora ? Jeżeli tak to musicie to koniecznie zmienić😈

Oskar Blajer odniósł sukces wydając powieści o Lidii Ostrowiec, na podstawie których został nakręcony serial, który okazał się hitem. Zaczynają się jednak problemy. Ktoś brutalnie morduje aktorkę grającą główną rolę w serialu. Kilka dni później Oskar poznaje dziewczynę, która do złudzenia przypomina jego ukochaną, mało tego, ma na imię Luiza. Oskar zaczyna snuć wizję o wspólnym życiu. Tymczasem giną kolejne kobiety a sposób  działania mordercy przypomina bohatera jednej z powieści Blajera. Gdy policja rozpoczyna śledztwo a w okół Oskara robi się gorąco, Blajer postanawia sam znaleźć mordercę.

"Fascynacja" to już niestety ostatnia część przygód psychopatycznego Oskara😔 Autor jak zawsze nie zawodzi, książka porwała mnie od pierwszych stron i trzymała w napięciu do samego końca. Czasami zastanawiam się co autor ma w głowie, że potrafi tak świetnie wykreować postać psychopaty i wymyśleć tak pokręcone i wciągające historie. Czytając jego książki z każdą stroną chce się więcej i więcej i najlepiej jakby nigdy się nie kończyły. I chociaż Kuba Sobański pozostanie moim ulubieńcem, to z jednej strony smutno mi jest, że to już koniec trylogii o Oskarze, ale myślę, że autor zakończył ją w odpowiednim momencie.
Trylogia to absolutnie "must read" dla wszystkich fanów pokręconych historii o psychopatach. Autor stworzył coś, co wciąga nas już od pierwszych stron, nie pozwala odetchnąć nawet na chwilę, szokuje i przede wszystkim wywołuje ogrom emocji. Polecam 😈

Dziękuję @wydawnictwo_novaeres za możliwość przeczytania książki ❤

Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje

“Fascynacja” to obraz ludzkiego szaleństwa, które dawno wymknęło się spod kontroli. Obłędu i wariacji przybierających tak skrajną postać, że ciężko sobie wyobrazić, by ktoś mógł po prostu to wymyślić. Bednarek zaskoczył mnie tym, w jaki sposób poprowadził losy Oskara Blajera. Już w poprzednich częściach udowodnił, że jego wyobraźnia działa na najwyższych obrotach, ale tym razem przeszedł samego siebie.

Ostatnia część kryminalnej trylogii stanowi zwieńczenie zadziwiających losów zadziwiającego bohatera. Blajer to mężczyzna, który wiele przeszedł. Spotkania z psychopatami, śmierć matki i morderstwo ukochanej doprowadziły do tego, że sam zaczął kierować się najgorszymi instynktami, poznał smak zemsty, okrucieństwo śmierci, skończył z krwią na rękach. Ale w książce w żadnym razie nie przeszkadzały mi jego psychopatyczne skłonności. Nie zadziwiało i nie przerażało mnie, jak łatwo więził, porywał czy zabijał. Największe wrażenie zrobiła na mnie jego obsesja na punkcie ukochanej kobiety.

Bednarek niesamowicie wcielił się w postać rozstrojonego i szalonego mężczyzny. Nie mogę wyjść z podziwu, jak jego pomysły przełożyły się na życie głównego bohatera. Akcja powieści ma niezwykły przebieg. Dziwny, pokręcony, wariacki. Ale w tym szaleństwie jest metoda. Ta niepoczytalność i gorączka wciągają niczym bagno. Działają na zmysły, pobudzają ciekawość, zapadają w pamięć. Ale też budzą refleksje, przywołują pytania. Jak głęboka może być miłość? Czy może zostać z nami na zawsze? Czy ma siłę, by pokonać śmierć?

Uwielbiam krwawe, mroczne i poplątane historie. Odwołujące się do tego, co w człowieku najpodlejsze. Pokazujące ludzi z najgorszej strony. Nieprzewidywalne, obłędne, patologiczne. „Fascynacja” jest tak zadziwiająca, że do tej pory nie mogę uwierzyć w to, co rozegrało się na kartkach książki. Bednarek naprawdę mnie zaskoczył, wspaniale dopasowując tę opowieść do moich dziwnych upodobań. Jego szaleństwo stało się moim. Miałam niebywałą okazję stać się częścią tej niepokojącej i wywołujące dreszcze historii, która na żadnym etapie nie okazała się nudna czy męcząca.

W tej powieści autor przeszedł sam siebie. Tchnął w kartki książki mrok w odurzającej postaci. Podczas lektury czułam, że ta historia mną zawładnęła i omamiła mnie, oferując dokładnie to, na co czekałam. Bednarek pokazał, że polskie kryminały też mogą być wspaniałe. Będę niecierpliwie wypatrywać kolejnych książek jego autorstwa.

Mimo popularności i sławy Oskar nie jest szczęśliwy. Nawet serial kręcony na podstwie jego powieści nie daje mu radości. Na dodatek ktoś zabija aktorkę grającą główną rolę w tym właśnie serialu... I wtedy na scenę wkracza ona... Tak podobna do jego miłości a na dodatek przedstawia się jako Luiza...

Z ogromną przykrością donoszę, że to ostatnia część serii. Czy chce czy nie muszę się rozstać z Oskarem.

Miałam wrażenie, że tyle już się zadziało iż trudno mnie będzie zaskoczyć...ale jednak. Ta seria od początku do końca jest nieprzewidywalna. Tylko jedno jest pewne, Oskar kocha Luize nad życie.

Całość rewelacyjnie napisana, akcja nie traci tempa a wydarzenia i szokuja i bawią. Pomysłowość głównego bohatera nie zna granic.
Podoba mi się budowanie bazy psychologicznej, dzięki temu mogłam poczuć to co Oskar, a przynajmniej zbliżyć się do tych odczuć.

Podsumowując, jak dla mnie genialna seria ze świetnym bohaterem. Wciągająca w swój świat inspiracji, obsesji i fascynacji. Nie pozwalająca czytelnikowi na zaczerpnięcie oddechu i tą z serii nieodkladalnych.

Ja już wiem, że muszę przeczytać wszystkie pozostałe książki Autora.

Avatar użytkownika - MadBookWorm
MadBookWorm
Przeczytane:2021-06-29, Ocena: 3, Przeczytałem,

Kończąc trzeci tom historii o Oskarze Blajerze odczuwam ulgę, że dobrnąłem do końca i pomimo, że trzeci tom nie jest taki zły to seria jako całość jest słaba.??
Na wstępie mogę powiedzieć, że z całej trylogii ten tom jest najlepszy jednak to trochę tak jakby w garażu pełnym Polonezów było jedno stare Punto I, niby lepiej no, ale sami wiecie…?
Główny wątek poza ciągłą ewolucją postaci Oskara jest seryjny morderca - naśladowca „Lalkarza” postaci z powieści Blajera. Przyznam, że ten wątek był ciekawy jednak szybko stal się przewidywalny.
??Z mocnych stron to bardzo spodobała mi się ta wspomniana ewolucja postaci Oskara tu zdecydowanie autor stanął na wysokości zadania i pomimo tego, że wątek złożoności jego psychiki na wielu poziomach był warty jeszcze większego rozbudowania to i tak wyszło to całkiem nieźle. ?Niezmiennie doceniam lekkie pióro autora i pewne „urban legends” głoszą, że stworzył cykl o „Kubie Sobańskim” podobno świetny i ja go przeczytam zachowując umiarkowany optymizm, ale też otwarty umysł.?

Z słabszych elementów, które wymienię to na pierwszy rzut idzie sama historia która jest po prostu w większości nieciekawa, niby zalążek jest dobry, ale gdzieś tam brakuje pomysłu i dość mocno to czuć.?
Muszę wrócić do tej nieszczęsnej erotyki, bowiem w „Fascynacji” Oskar w moich oczach osiągnął nowe poziom erotycznego wtajemniczenia, a co za tym idzie wszedł w piątą gęstość. Otóż główny bohater oddając się ulubionemu niuchaniu kobiecego łona zaczyna kojarzyć je z jedzeniem, tak oto na naszych oczach rodzi się sommelier kobiecego łona. Niesamowicie emocjonalne musi być dla niego wyjście do restauracji bo nigdy nie wiadomo, z którą kobietą skojarzy mu się danie.?
Strasznie raziły mnie poczynania policji i to w całej trylogii ich działania to jakiś kiepski żart, przy całej swojej niezdarności brygada Scooby Doo ma w swoich śledztwach więcej rozsądku i pomysłów na działanie.??
Czy po powieść warto sięgnąć? Ja nie rekomenduję, ale wiem że wielu osobom ta historia przypadła do gustu więc próbujcie na własną odpowiedzialność.?

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2021-06-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2021,

Są takie tajemnice, za które warto zapłacić każdą cenę. Choć bestsellerowe powieści przyniosły mu sławę, a serial nakręcony na podstawie jego książek okazał się wielkim hitem, Oskar wciąż mieszka w skromnej chatce na odludziu, gdzie skrywa swoją największą tajemnicę. Życie Blajera zaczyna się komplikować, gdy ktoś brutalnie zabija aktorkę grającą główną rolę w serialu opartym na jego powieściach. Kilka dni później Oskar poznaje tajemniczą blondynkę do złudzenia przypominającą zmarłą ukochaną. Dziewczyna przedstawia się jako Luiza, a Blajer widzi w niej idealne odbicie miłości swojego życia. Tymczasem giną kolejne dziewczyny, a sposób działania zabójcy przypomina bohatera jednej z jego powieści. Kiedy policja rozpoczyna śledztwo, a wokół Oskara zaczyna się robić gorąco, postanawia wytropić mordercę na własną rękę...

"Fascynacja" zamyka cykl o Oskarze Blajerze. Każda z części to dla mnie czyste szaleństwo, nie tylko w kontekście tego wszystkiego, co wymyślił autor, ale przede wszystkim głównego bohatera. Jego postać jest tak pokręcona i popaprana, że czasem trudno to ogarnąć. Niezwykle fascynujące było obserwowanie tego, jak zminiała się jego osobowość, życie i otoczenie. Jego psychika to jedna wielka zagadka. Tu nic nie jest pewne, czytelnik nie wie, co jest prawdą, a co fikcją.

"W ciągu swojego trzydziestodwuletniego życia całkiem przypadkowo dorobiłem się statusu seryjnego mordercy."

Bohaterowie drugiego planu to również interesujące jednostki. Żadna z nich nie jest idealna, każda ma coś za uszami. Autor miał naprawdę fajny pomysł na to, by czytelnik czuł dyskomfort obcowania z tak niepokojącymi postaciami.

Historia prowokuje do szukania odpowiedzi na pytanie o to, jak bardzo można kochać. Czy miłość jest silniejsza niż śmierć? Ogólnie miłość przedstawiona jest tu w specyficzny sposób, z różnymi jej obliczami.

"Świeżo poznana dziewczyna wyglądała jak żywa kopia mojej ukochanej. Najchętniej poszedłbym teraz za nią, śledził ją, wyczekał na odpowiedni moment, wsadził do bagażnika i zawiózł do siebie. Nawet nie musiałbym zmieniać jej imienia."

Szaleństwo, obłęd, obsesja, po prostu czyste wariactwo - autor ukazuje tę najgorszą stronę człowieka, a ja nie mogę wyjść z podziwu jak bardzo się mi to podobało, jak wciągnęłam się w psychopatyczny i socjopatyczny świat Oskara.

"Była przerażona. Zastanawiała się, czy zagłodzi ją na śmierć, znów zacznie torturować, czy może wymyślił coś jeszcze gorszego. Dotąd, nie licząc krótkich okresów głodówki, doby w ciemności, czy dwóch dni, które musiała spędzić przywiązana do łóżka za obgryzanie paznokci, traktował ja łagodnie i subtelnie. Kary miały temperować, nie krzywdzić. Po waterboardingu zobaczyła prawdziwą bestię drzemiącą w Oskarze Blajerze."

Adrian Bednarek nie hamuje się w tworzeniu brutalnych wątków. Dla bardziej wrażliwych czytelników sceny przemocy mogą być zbyt mocne. Bez wątpienia każda z części dostarcza innych przemyśleń, emocji i wrażeń.

"Fascynacja" to powieść, która i przeraża, i fascynuje, obnażając mroczne zakamarki ludzkiego umysłu. Czy jest szansa, że Oskar się opamięta? A może ma już tak spaczone spojrzenie na rzeczywistość i pojęcie miłości, że nie będzie to możliwe? Sprawdźcie koniecznie, bo warto!

Najpierw czerpaliśmy Inspirację z miłości. Następnie powrót do utraconej Nirwany stał się naszą Obsesją. Teraz Adrian Bednarek udowadnia nam, że dopiero Fascynacja ukaże nam czym tak naprawdę jest pojęcie prawdziwej miłości.

Luiza ? Oskar

„Fascynacja” to trzecia część trylogii o Oskarze Blajerze. Finał przygód przystojnego, inteligentnego i niesamowicie doświadczonego przez los chłopaka to szaleństwo w najczystszej i najbrutalniejszej formie. Zło już nie jest obecne w jego życiu. Zło przejęło władzę, a Oskar z całych sił będzie musiał walczyć o swoje jestestwo, ale przede wszystkim o miłość do Luizy. Tęsknota i nawarstwiające się problemy zaczynają, niczym tsunami, niszczyć wszystko na swojej drodze. Jednak Oskar ma na wszystko inny, logiczny (jego zdaniem) i dokładnie przemyślany plan. I cóż – w jakiś porąbany sposób skuteczny. A wszystko to pośród posoki lejącej się z zmasakrowanych ciał, brudnego erotyzmu, którym przesiąknęły kartki powieści i codziennością. W historiach Adriana Bednarka uwielbiam to, że potrafi wykreować zwyrodnialców, najbardziej postrzelone postaci, bohaterów okrutnych i bezlitosnych, którym się kibicuje i współczuje. Jego wejście w głowę szaleńcy, w „Fascynacji” szokuje. Kiedy myślimy – Oskar ratuj się, to nie tak! On robi coś zupełnie innego, dramatycznego, ale w jego rozumowaniu słusznego. To jak zmienił się jego umysł, jak obrósł chaszczami szaleństwa- świetnie widać na przestrzeni wszystkich trzech książek. Podobają się mi także wykreowane postaci poboczne, a zwłaszcza ukochane z pokoju Oskara. Nigdy do końca nie można ich rozgryźć i tak samo jak Oskar nigdy nie będziemy pewni, w którą stronę ryzyko było lepsze.

Podsumowanie

„Fascynacja” to rewelacyjny kriminało-thriller, który trzyma w napięciu do ostatniej strony. Dynamiczna akcja, obfitująca w zwroty akcji sprawia że nie czytamy, lecz pochłaniamy tę historię. Autor ma dar do tworzenia charakternych bohaterów, dziwnych ale satysfakcjonujących wydarzeń i pisania tak lekkiego, że czytanie to sama przyjemność. Książka w sposób przemyślany i pasujący do całości kończy serię. Aby poznać Oskara i jego miłość do Luizy, trzeba czytać książki w kolejności. Nie zawiedziecie się, a przy okazji poznacie prawdziwe znaczenie powiedzenia: Miłość nie zna granic.

"Obawiam się, że kimkolwiek on jest, dopiero się rozkręca".

Nie wiem, jaką kawę pije Adrian Bednarek, ale hektolitry tego napoju, zdecydowanie pobudzają wyobraźnię autora do serwowania nam tego, co nieoczywiste. Przekonacie się o tym czytając długo wyczekiwany, trzeci tom trylogii o Oskarze Blajerze. Po "Inspiracji" i "Obsesji" przyszedł czas na "Fascynację". Fascynację ogromem kreacji tak psychodelicznego umysłu. Cóż, tak popaprany scenariusz mógł stworzyć tylko on, maestro zdewastowanych osobowości.

Adrian Bednarek to urodzony w 1984 r. w Częstochowie, absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Autor od wielu lat fascynuje się tematyką kryminalną, w tym postaciami seryjnych morderców i II wojną światową. Jest także fanem żużlu. Zadebiutował dobrze przyjętą przez czytelników książką pt. "Pamiętnik diabła" (2014 r.), by następnie wydać trzy kolejne tomy tej serii.

Oskar nadal skrywa swoje mroczne oblicze w domku na odludziu. Tymczasem serial kręcony na podstawie jego książek okazuje się wielkim sukcesem. Nieoczekiwanie jednak, ktoś brutalnie zabija aktorkę, mającą pierwszoplanową rolę w produkcji i jak się okazuje to dopiero początek makabrycznych zabójstw związanych z książkami bohatera. Oskar zostaje wplątany w policyjne śledztwo, a sprawa komplikuje się, gdy poznaje tajemniczą blondynkę o imieniu Luiza przypominającą mu straconą przed laty ukochaną.

Każdy kto czytał dwie poprzednie części tej zupełnie sfiksowanej historii, z pewnością zastanawiał się w jaki sposób Adrian Bednarek zakończy losy Oskara Blajera. A zakończył w sposób charakterystyczny dla swojej twórczości, czyli szokująco, makabrycznie i mocno perwersyjnie. Jestem więc pewna, że "Fascynacja" nie rozczaruje miłośników nietuzinkowej prozy autora, gdyż ukazane w tej powieści połączenie drastycznych scen z rozbudowaną płaszczyzną psychologiczną dotyczącą protagonisty, daje niesamowicie wciągający efekt. Zastanawiam się nawet, który z bohaterów dwóch cykli Adriana Bednarka jest bardziej chory, czy kultowy już Kuba Sobański, czy może jednak Oskar Blajer. Analiza porównawcza tych dwóch umysłów jest bowiem intrygującą przeprawą dla czytelników książęk autora.

Intryga w postaci pojawienia się w życiu Oskara seryjnego mordercy, skutecznie komplikuje już dostatecznie pokręconą rzeczywistość bohatera. Autor wprowadzając do fabuły ten wątek, skutecznie odciąga uwagę czytelnika od postaci protagonisty, dając mu do rozwiązania trudną zagadkę śledczą. Podczas lektury pojawia się więc kilka możliwych scenariuszy, niektóre naturalną koleją rzeczy zostają wyeliminowane w trakcie rozwoju toku akcji. Chyba jednak nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, co tak naprawdę autor wymyślił. I co więcej, jaki skutek dalej będzie ze sobą niosło poznanie okrutnej prawdy, prawdy perwersyjnej, ale jak najbardziej możliwej do zaistnienia.

Oskar Blajer po raz kolejny staje się bliski czytelnikowi poprzez użytą przez autora pierwszoosobową narrację bohatera. Zaglądając po raz trzeci w najbardziej zakazane rejony umysłu tak dobrze znanego nam mężczyzny, czytelnik doświadcza zarówno obrzydzenia, tytułowej fascynacji oraz litości. Trudno bowiem w jakikolwiek sposób zaszufladkować osobowość tej postaci. Trudno także oderwać się od lektury tej książki, która pokazuje jak skomplikowaną maszyną jest człowiek, nawet ten najbardziej zdegenerowany.

"Fascynacja" to książka, przez którą zarwałam noc, gdyż to, co Adrian Bednarek zgotował dla Oskara Blajera, przekroczyło dość mocno granice mojej wyobraźni. Jeśli zastanawialiście się kiedyś nad tym, co trzeba w sobie mieć, aby zostać pełnokrwistym psychopatą, przeczytajcie koniecznie cały ten cykl. To bowiem doskonałe studium zła, okraszone atrakcyjnym pazurem pisarskim autora i podlane jego nie mającą granic wyobraźnią.

Kup książkę Fascynacja

Wyrok diabła
Adrian Bednarek0
Okładka ksiązki - Wyrok diabła

Nigdy nie możesz być pewien, czy sprawujesz władzę nad swoim demonem, czy może to on kontroluje ciebie. „Wyrok diabła” to czwarta część bestsellerowego...

Spowiedź diabła (tom 3)
Adrian Bednarek0
Okładka ksiązki - Spowiedź diabła (tom 3)

Jestem diabłem. Sam tak stwierdzisz, gdy dowiesz się, co zrobiłem. Siedemnastoletnia Sonia, dziewczyna z dobrego i bogatego domu, zostaje oskarżona...

Orkiestra z Auschwitz
Informacja zwrotna
Uważaj, czego pragniesz
Anna Szafrańska
Uważaj, czego pragniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska