Filary 安iata

Tytu orygina逝: The Pillars of the World
J瞛yk orygina逝: Angielski

Tom 1 cyklu Tir Alainn

Ocena: 5.27 (11 g這s闚)

Ari, najm這dsza z wielopokoleniowego rodu czarownic, przeczuwa nadchodz帷e zmiany – zmiany na gorsze. Od wieków jej poprzedniczki opiekowa造 si Starymi Miejscami, dbaj帷 o to, by ziemie te pozostawa造 bezpieczne i p這dne. Ale wraz z nadej軼iem Letniego Ksi篹yca nastroje w鈔ód jej s御iadów staj si coraz bardziej napi皻e. Ari nie jest ju bezpieczna.

Fae od d逝窺zego czasu ignorowali zmiany zachodz帷e w 鈍iecie 鄉iertelników, a do cienistego 鈍iata podró穎wali jedynie po chwile dobrej zabawy. Tymczasem drogi powoli zaczynaj znika, skazuj帷 klany Fae na izolacj i samotno嗆.

Cho 鈍iaty duchowy i naturalny kiedy pozostawa造 ze sob w harmonii, dzi do uszu zarówno Fae, jak i 鄉iertelników, docieraj akordy, które nie chc ze sob wspó豚rzmie. A kiedy przez miasto przetocz si pomruki polowa na czarownice, niektórzy zaczn si zastanawia, czy te dziwne znaki nie s przypadkiem ró積ymi nutami tej samej melodii.
The Pillars of the World
Jedyna wskazówka, która ich wszystkich prowadzi, to niejasna wzmianka o Filarach 安iata…

Kup ksi捫k Filary 安iata

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Filary 安iata

Drogi mi璠zy Tir Alainn a 鈍iatem ludzi zamykaj si, skazuj帷 klany Fae na unicestwienie. Fae podejrzewaj, 瞠 stoj za tym wiccanfae - wied幟y. Jedyn wskazówk wiod帷 do rozwik豉nia tajemnicy jest wzmianka o Filarach 安iata.

Tymczasem Ari, m這da wied幟a, wraz z nadej軼iem Letniego Ksi篹yca spotyka jednego z Fae. To spotkanie splata jej los z losem Tir Alainn. Równocze郾ie w kraju zaczynaj panoszy si poluj帷y na wied幟y bezlito郾i Inkwizytorzy, gotowi wypleni ze 鈍iata ca陰 magi.

„Filary 安iata” to pierwszy tom Trylogii Tir Alainn autorstwa Anne Bishop, znanej z oryginalnych powie軼i fantasy spod znaku dla doros造ch. Autorka z lekko軼i konstruuje swoje 鈍iaty, cho 瞠by wczu si w nie i w pe軟i zrozumie rz康z帷e nimi prawa, trzeba czyta uwa積ie. Pierwszy rozdzia by dla mnie niemal zupe軟ie niezrozumia造, a potem, gdy stopniowo wdra瘸豉m si w przedstawiony 鈍iat i wci庵a豉m w fabu喚, odnios豉m wra瞠nie, 瞠 znalaz豉m si w zarazem uroczej jak i okrutnej ba郾i dla doros造ch.

Czytaj帷 t ksi捫k, dosta豉m dok豉dnie to, czego oczekiwa豉m i chcia豉m dosta: magi, bajkowy 鈍iat Fae, pe貫n okrucie雟twa 鈍iat ludzi, wci庵aj帷 histori i czarownic w roli gównej bohaterki. Ari, bo o niej tu mowa, jest m這dziutka, 篡je sobie w chatce na uboczu, uprawia ogródek i rozmawia z ma造m ludem - niemal jak postacie z ba郾i czy filmów Disneya. Jej 篡cie nie jest jednak tak kolorowe. W豉軼iwie od pocz徠ku by這 wiadomo, 瞠 pr璠zej czy pó幡iej przyjdzie jej zmierzy si z inkwizytorami. Czeka豉m na to starcie i 郵edzi豉m histori z zapartym tchem, boj帷 si, jaki los zgotuje Ari Adolfo, s造nny M這t na czarownice - bezwzgl璠ny i okrutny fanatyk, stworzony tak, by od pocz徠ku go nienawidzi. Mo瞠 powinien mie cho jedn wyró積iaj帷 si dobr cech?

Gówny w徠ek rozgrywa si jednak mi璠zy Tir Alainn, 鈍iatem Fae, a 鈍iatem ludzi. Sami Fae - niby istoty magiczne, a jednak nie ró積i帷e si zbytnio od ludzi. By這 ich wielu, lecz ka盥ego z bohaterów autorka wykreowa豉 starannie, tworz帷 barwn i ciekaw gam postaci.

To by豉 ksi捫ka, od której nie mog豉m si oderwa. Fabu豉, 鈍iat, bohaterowie i fakt, 瞠 ca造 czas co si dzia這, zdecydowanie przewa瘸造 nad irytuj帷ymi drobnostkami w stylu ci庵造ch nawi您a do seksu czy totalnie z貫go antagonisty. Mog 鄉ia這 uzna t powie嗆 za jedno z najlepszych fantasy, jakie ostatnio czyta豉m i z niecierpliwo軼i oczekuj na kolejny tom.

Avatar u篡tkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2019-01-21, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam,

Ari jest najm這dsz czarownic ze swojego rodu. Mieszka w Starym Miejscu, którym opiekuje si najlepiej jak potrafi. To dzi瘯i jej rytua這m ziemia jest dalej p這dna. Ma造 Lud wspiera swoj czarownic, je郵i go potrzebuje. Nasta造 jednak trudne czasy. W powietrzu wisi napi璚ie i ból, których Ari nie potrafi zinterpretowa. Czy ma to zwi您ek z fae, których obecno嗆 wyczuwalna jest teraz bardziej?

Do twórczo軼i Anne Bishop wracam po d逝giej nieobecno軼i. Trylogi Czarnych Kamieni czyta豉m jeszcze na studiach. Spodoba豉 mi si wtedy koncepcja 瞠雟kich postaci. W豉dcze, pewne siebie i wykorzystuj帷e m篹czyzn. By造 bliskie kobietom mrocznych elfów, a one s z kolei bliskie memu sercu. O ile koncepcja u篡wania seksu do posiadania w豉dzy nie jest niczym nowym, o tyle Anne Bishop u篡豉 tego do granic, nawet smaku. Pó幡iej pozna豉m ksi捫ki Laurell K. Hamilton i okaza這 si, 瞠 Anne Bishop by豉 mistrzyni delikatno軼i. Fabularnie nie zachwyci豉 mnie tamta powie嗆, dlatego dalej nie szuka豉m wspólnego mianownika z Anne Bishop. Ale do kilku razy sztuka?

W „Filarach 鈍iata” mamy mnogo嗆 bohaterów. Oprócz fae, poznajemy tak瞠 ludzi i wiccanfae. Wielo嗆 perspektyw pozwala na zapoznanie si z ka盥 z ras, które wykreowa豉 Anne Bishop. Na pocz徠ku trzeba si do tego delikatnego chaosu przyzwyczai. Je郵i znacie ju autork, to jej styl nie b璠zie dla was zaskoczeniem. Ksi捫ka rusza z kopyta fabularnie, nie ma miejsca na zapoznawanie ze 鈍iatem. Niemniej musz przyzna, 瞠 jest lepiej ni za czasów Trylogii Czarnych Kamieni. Tutaj niektóre w徠ki i zwyczaje s wyja郾iane do嗆 szczegó這wo, ale bez takich wprowadze jak cz瘰to s w fantasy. Dlatego ksi捫ki Anne Bishop przypominaj mi cykl Zapomnianych Krain.

Ca這嗆 recenzji na zukoteka.pl

"Tak, ogie mo瞠 zniszczy - przyzna豉 ostro積ie, - Ale to tak瞠 瘸r, który piecze chleb, ciep這, które przynosi ulg w ch這dn, zimow noc, 鈍iat這, które o鈍ietla w ciemno軼iach drog do domu..."

Od wieków wied幟y opiekowa造 si Starymi Miejscami. Z zapa貫m dba造 o swoje ziemie z pokolenia na pokolenie. Teraz gdy Ari zosta豉 sama, dooko豉 zaczyna dzia si 幢e, a jej rodzaj w tym ona sama nie mo瞠 ju czu si bezpiecznie w鈔ód ludzi.
Jednocze郾ie drogi 陰cz帷e 鈍iat ludzi i fae zaczynaj zanika, a wraz z nimi zanikaj klany fae, które do tej pory skutecznie stara造 si nie zauwa瘸 problemu. Podró穎wa造 do bliskich ziem tylko w celach rozrywkowych, ale gdy nie b璠zie dróg, zostan skazani na samotno嗆 i izolacje.
Czy te dwie kwestie mog mie ze sob co wspólnego i czy nie jest za pó幡o by co z tym zrobi?

"Przyja幡ie budowane na k豉mstwach nie s przyja幡iami."

Ari jest m這d wied幟, poznajemy j podczas jej wizyty w miasteczku i od razu zauwa瘸my, 瞠 nie jest ona zbyt lubiana i szanowana w鈔ód rówie郾ików, mimo, 瞠 jej zachowanie jest nienaganne. Na swoim ma造m kawa趾u ziemi, zosta豉 ona sama, po tym jak umar豉 jej babka i matka. Dziewczyna wie, 瞠 zgodnie z tradycj i swoj wiar w natur, musi opiekowa si polem. Odpowiednie prace, pozwol jej przetrwa zimowe dni. By這 mi 瘸l tej bohaterki, poniewa nie zas逝篡豉 ona na takie traktowanie, to nie jej wina, 瞠 urodzi豉 si w magicznej rodzinie. Dziewczyna by豉 bardzo oddana swojej mocy, zaradna i odpowiedzialna. Urocze by這 jej zawstydzenie, ale te zaczepno嗆, która nie pozwala豉 wej嗆 obcym jej na g這w.

Oprócz gównej bohaterki, w ksi捫ce mamy naprawd wielu kluczowych bohaterów. Od jedynego przyjaciela Ari, do fae, którzy odwiedzali 鈍iat ludzi w celach rozrywkowych, ale i nie tylko, a po Zbieraczk dusz, czy Ma造 Lud zamieszkuj帷y las. Ka盥a z przedstawionych przez Bishop postaci, mia豉 indywidualne cechy charakteru i wyró積ia豉 si osobowo軼i na tle pozosta造ch. Podoba這 mi si to, 瞠 postacie by造 przedstawione wraz z histori o ich przesz這軼i, któr stopniowo poznawali鄉y, co pozwoli這 zbli篡 si do nich i obdarzy ich jakim uczuciem. Bohaterowie byli ró積orodni, jedni odpowiadali si za dobrem, inni za z貫m. Ciekawie zosta造 te przedstawione klany fae, chocia szczerze mówi帷, ja ich nie polubi豉m. Zostali wystylizowani, na zadufanych w sobie egoistów, których nie obchodzi nikt poza ich czubkiem nosa.

Je郵i chodzi o fabu喚, to ju na pocz徠ku mo積a zauwa篡, 瞠 b璠zie ona wymagaj帷a my郵enia i szybkiego 陰czenia faktów. Na pocz徠ku mamy dwa kluczowe elementy, drogi 陰cz帷e 鈍iat ludzi i fae zanikaj, bez powodów, a drugim elementem jest tajemnicza posta Inkwizytora, który poluje na wied幟y, poniewa uwa瘸, 瞠 鈍iatem powinni rz康zisz m篹czy幡i. Stopniowo poznajemy zarówno 鈍iat i zachowania 這wców czarownic, jak i 篡cie codzienne wied幟y czy chwile w królestwach fae. Spodoba造 mi si w tej ksi捫ce elementy zagadek, które nie by造 豉twe do rozwi您ania, gdy nie mia這 si 瘸dnych poszlak. Dopiero stopniowe przewracanie kartek, rozja郾ia這 umys i wprowadza這 wi璚ej kluczowych kwestii. Anne Bishop, nie raz podczas tej historii, pozwala豉 sobie na zwroty akcji, które wprowadza造 w os逝pienie, ale które zgrabnie 陰czy造 si w ca這嗆. Autorka, oprócz tego, 瞠 wykreowa豉 logiczny 鈍iat fantastyczny, bez dziur fabularnych to jeszcze w tym 鈍iecie zamie軼i豉 dobrze wykreowanych bohaterów, nada豉 im mocne cechy, ale i ludzkie problemy! Poruszy豉 wiele ciekawych kwestii, jak odrzucenie czy samotno嗆, ale i pozwoli豉 sobie na nutk romansu, mo瞠 nawet z drobnym elementem erotycznym.

Zako鎍zenie ksi捫ki nie by這 takie 豉twe do przewidzenia, poniewa autorka w czasie prowadzenia tre軼i da豉 kilka mo磧iwo軼i doj軼ia do ko鎍a i nie by這 wiadomo, jak 軼ie磬 wybierze. Mnie owa 軼ie磬a zadowoli豉, ale i nie mog si doczeka spotkania z kolejn cz窷ci, poniewa jestem bardzo ciekawa w jakim kierunku, Bishop poprowadzi to dalej.

"Burze mog ekscytowa przez moment, ale to mi瘯ki deszcz kocham i chc go do鈍iadcza przez ca貫 篡cie."

Fantastyka o bogatym dla umys逝 鈍iecie , z fajnymi bohaterami, którzy maj wiele do zaoferowania i zagmatwan - w pozytywnym tego s這wa znaczeniu - fabu陰, która podczas czytania b璠zie zmienia si pod wieloma wzgl璠ami. Na deser kilka mocnych tematów, w徠ek mi這sny i trudne decyzje, które wp造n na 鈍iat. Co wi璚ej mog powiedzie, polecam!

Avatar u篡tkownika - Molikksiazkowyy
Molikksiazkowyy
Przeczytane:2019-01-20, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam, Okadkowe cudeka :) ,

Miastu Tin Alainn grozi znikni璚ie, jego mieszka鎍y sposobu, by zapobiec temu wydarzeniu. Okazuje si, 瞠 wszystkie 軼ie磬i ratunku prowadz do 鈍iata ludzi, a konkretniej do domu ostatniej czarownicy m這dziutkiej Ari.
Aria przeczuwa zbli瘸j帷e si zagro瞠nie, jednak jej samej grozi co wi瘯szego. Zdeterminowany inkwizytor zwany M這tem na czarownice czyha na 篡cie dziewczyny.

AKCJA I FABUx

Akcja powie軼i Filary 安iata ma ró積e tempo ze wzgl璠u na prowadzone z pocz徠ku przez autork trzy ró積e w徠ki fabu造 oddzielnie (co mnie momentami irytowa這). Ka盥y z w徠ków fabu造 ma swoje w豉郾ie tempo rozwoju, ucierpia na tym troch w徠ek gówny, poniewa odnios豉m wra瞠nie, 瞠 autorka jakby momentami skupia豉 si bardziej na w徠kach pobocznych. Jednak akcja wreszcie nale篡cie si rozkr璚a, gdy w徠ki 陰cz si w jeden, tempo jej mocno przyspiesza i akcja robi si ciekawsza.

STYL I J佖YK

Pomimo 瞠 Bishop uda這 si mnie w ci庵n望 do 鈍iata, jaki stworzy豉, to posk徙i豉 bogatszych opisów stanów emocjonalnych swoich postaci. Ich reakcje niekiedy by造 opisywane w do嗆 sztywnym j瞛ykiem.

POSTACIE

ARI

Bohaterka na ogó wydaje si mimo swojego wieku dojrza豉. Potrafi zadba o siebie, dom i równie o innych, jednak z drugiej strony czasem, gdy chodzi o oczywist rzecz, zdaje si ciemna.

Pozosta貫 postacie

Pozosta貫 postacie mo積a powiedzie, 瞠 wypad造 ró積ie. Niektóre wyda造 mi si kreowane na si喚, inne wydaj si nawet lepiej stworzone ni gówna bohaterka. Taki miszmasz troch mnie denerwowa.

Filary 鈍iata to fajna i ciekawie napisana ksi捫ka. Czyta這 mi si j bardzo dobrze, mimo 瞠 momentami irytowa造 mnie takie rzeczy jak trzy w徠ki prowadzone oddzielnie w innym miejscu i czasie, co wybija這 mnie troch z fabu造 i si gubi豉m. Jednak lektura ogó貫m by豉 lekka i przyjemna, to te uda這 mi si ksi捫k przeczyta w jeden wieczór. Z pewno軼i ch皻nie b璠 郵edzi dalsze losy Ari.

Avatar u篡tkownika - Alex9
Alex9

Do tej pory nie mia豉m przyjemno軼i zetkni璚ia si z ksi捫kami Anne Bishop, premierowy tom nowej serii sta si okazj by pozna twórczo嗆 tej pisarki. „Filary 鈍iata” ju od pierwszych stron zapraszaj do 鈍iata pe軟ego magii, ale tak瞠 tego ludzkiego, jeden i drugi staj si t貫m dla opowie軼i pe軟ej emocji oraz przede wszystkim niezwykle plastycznie oddanej. Nie brak w niej wyrazistych postaci oraz ró積orodno軼i charakterów, jednak przede wszystkim motywu, który chocia stanowi kanw dla fantastycznej fabu造 ma odniesienia do znanych z historii wydarze. Dzi瘯i talentowi pisarki zostajemy przeniesieni dos這wnie pomi璠zy postacie, stajemy si 鈍iadkami wydarze, a tak瞠 ich kulisów. Anne Bishop wykreowa豉 rzeczywisto嗆, która z jednej strony wydaje si sk康 znajoma, lecz z drugiej strony jest ca趾owicie autorska. Da si w niej odnale潭 郵ady wiccanizmu oraz elementy celtyckie, lecz nie s to nawi您ania w skali jeden do jednego, a jedynie detale i to jeszcze przesiane przez kreatywno嗆 pisarki. Co i kto sprawia, 瞠 „Filary 鈍iata” s doskona陰 lektur? Klimat oraz bohaterowie, no i przede wszystkim sama fabu豉, w jakiej zauwa瘸my pocz徠ki ko鎍a pewnej epoki oraz to jak rodzi si na gruzach tego co by這 co nowego i z這, s帷z帷ego swój jad w ludzkie umys造. Anne Bishop po陰czy豉 w swojej ksi捫ce magi, mity, fantastyk, doda豉 do tego intryguj帷ych bohaterów, niejednoznacznych czasami oraz tajemnice, które wyra幡e zaznaczaj swoj obecno嗆, ale równocze郾ie zarysowuj mgli軼ie, lecz bardzo interesuj帷o to, co czeka czytelników.

Avatar u篡tkownika - nalogowyksiazkoh
nalogowyksiazkoh

Zapraszam na www.nalogowyksiazkoholik.pl

Musicie wiedzie, 瞠 jestem ca趾owicie oddana ksi捫kom, które opowiadaj o Fae – poczynaj帷 od serii Karen Marie Moning, przez Maas, a jak si teraz okazuje, na Anne Bishop ko鎍z帷. Filary 鈍iata to powie嗆, która ca趾owicie mnie poch這n窸a, cho pocz徠kowo zupe軟ie si tego nie spodziewa豉m. Liczy豉m raczej na kolejn „ksi捫k o wampirach”, ni na powie嗆, w której zwyczajnie si zakocham.

Ari mieszka sama w starej chacie, cho ma dopiero siedemna軼ie lat. Po 鄉ierci matki i babki nie mo瞠 liczy na 篡czliwo嗆 mieszka鎍ów wioski, a wr璚z unika kontaktu z innymi lud幟i. Jako ostatnia czarownica musi opiekowa si magi miejsca, z którego pochodzi. Pewnej nocy przez splot nieoczekiwanych okoliczno軼i spotyka Lorda Fae i zawiera z nim osobliw umow. Od tej pory w 篡cie dziewczyny wkraczaj pot篹ne istoty, które do ko鎍a nie maj dobrych zamiarów. Nie wiedz, 瞠 jedynie Ari mo瞠 ocali ich 鈍iat przed zapomnieniem. Gdy do wioski przybywaj Inkwizytorzy, którzy bez skrupuów morduj ka盥 napotkan czarownic, garstka przyjació Ari b璠zie musia豉 ochroni j za wszelk cen, a Fae b璠 musieli zdecydowa, co jest dla nich wa積iejsze – duma czy przetrwanie.

Filary 鈍iata to niesamowicie magiczna ksi捫ka – odwo逝je si do starych wierze, w których to matka natura odgrywa豉 gówn rol i to jej zawdzi璚zano ca陰 magi na 鈍iecie. Moja wyobra幡ia zosta豉 pobudzona do granic mo磧iwo軼i i cho ksi捫ka ma kilka ma造ch niedoci庵ni耩, to jednak na koniec zafundowa豉 mi prawdziwego ksi捫kowego kaca. Mia豉m ochot rzuca czymkolwiek, poniewa niedane mi by這 zacz望 od razu kolejnej cz窷ci. Ksi捫ka nie tylko skupia si na Fae, ale przede wszystkim na czarownicach, które s zwyczajnie mordowane, a wcze郾iej poddawane torturom.

Niech nie zaskoczy Was fakt, 瞠 powie嗆 jest niezwykle... frywolna. W pewnym momencie ju mnie nawet zacz窸o m璚zy, gdy kto po raz kolejny wspomina o seksie – nie martwcie si jednak, bo autorka do scen erotycznych podesz豉 w wyszukany sposób i nie serwuje nam ociekaj帷ych potem scen. Filary 鈍iata to powie嗆, która nie do ko鎍a wpisuje si w nowoczesn form powie軼i serwowanych przez dzisiejszych autorów. Ma si wra瞠nie, 瞠 ksi捫ka zosta豉 wyrwana z poprzedniej epoki i to odczucie jest uzasadnione – ksi捫ka po raz pierwszy ukaza豉 si w 2001 roku! Dlaczego Polacy musieli na ni tak d逝go czeka?

Co do gównej bohaterki – 豉two mo積a zapomnie, 瞠 ma jedynie siedemna軼ie lat. Zaskoczy這 mnie to, 瞠 jej decyzje w du瞠j mierze by造 bardzo racjonalne. Podchodzi豉 do 篡cia z dystansem, który znika w kontakcie z natur. Ju w tak m這dym wieku nauczy豉 si, 瞠by nie ufa ludziom i kierowa si w豉snym rozumem. By豉 prawdziw racjonalistk, cho nie powiem, 瞠 czasami wprawia豉 mnie w konsternacj. Zako鎍zenie jej historii jest zupe軟ie inne od mojego pocz徠kowego wyobra瞠nia. Na jej obrazie jest tylko jednak skaza – ch這dno wykalkulowa豉 sobie korzy軼i, nie patrz帷 na uczucia innych. To jest jednak moje zdanie i naprawd zach璚am do wyrobienia sobie w豉snego.

Du穎 w tej ksi捫ce jest Fae i niestety oni równie posiadaj wady – co jest bardzo dobre! Autorka przedstawi豉 te istoty, jako postaci bardzo zapatrzone w siebie, dumne i nielicz帷e si z innymi. Naprawd wi瘯szo嗆 Fae ma nad czym pracowa przez nast瘼ne cz窷ci i mam nadziej, 瞠 jeszcze nie raz dostan porz康n nauczk, bo przemiana zosta豉 ju zapocz徠kowana. Urzek mnie pomys na po陰czenie 鈍iatów i sama ch皻nie przenios豉bym si w takie magiczne miejsce – do prastarego lasu, który kry w swoim wn皻rzu tajemnicze istoty. Filary 鈍iata to w ko鎍u równie ksi捫ka dosy brutalna. 妃ier towarzyszy czytelnikowi praktycznie na ka盥ym kroku. Prawda jest taka, 瞠 o powie軼i mo積a by mówi godzinami, ale zapewniam, 瞠 lepiej j po prostu przeczyta. Jest magiczna, zaskakuj帷a, tajemnicza i wzruszaj帷a.

Filary 鈍iata trzeba po prostu przeczyta i zakocha si w tym 鈍iecie. Musie tylko na to pozwoli.

Avatar u篡tkownika - szulikmonia
szulikmonia

Najwi瘯szy atut tej powie軼i stanowi bohaterowie, którzy s bardzo dynamiczni i wielokrotni mnie zaskoczyli. Jedyn sta豉 w tej historii jest czarny charakter, bo co tu du穎 mówi, ca造 czas jest z造 ;) Fae to bardzo egoistyczne istoty, które uwa瘸j si za lepszych i oczekuj od innych oddania i uleg這軼i. Je郵i chodzi o m瘰kich bohaterów, to Lucian pocz徠kowo zaprezentowa si bardzo obiecuj帷o, lecz z ka盥 kolejn strona traci w moich oczach. Neall wr璚z odwrotnie, bo z pozoru to zwyk造 ch這pak, a jednak powoli si w nim zakochiwa豉m. Morag to kolejna intryguj帷a kobieta, której mam ochot bi brawo i je郵i przeczytacie ksi捫k, to zrozumiecie, dlaczego ;) Mog豉bym tak bardzo d逝go opowiada o bohaterach, bo to niezwyk豉 mieszanka osobowo軼i i temperamentów. Ka盥y jest inny i ma w sobie co przyci庵aj帷ego. Ari jest wied幟 i jeszcze nie pozna豉 鈍iata, lecz jej uczucia, potrzeba blisko軼i i dobro, sprawi造, 瞠 to jej losy najbardziej mnie zainteresowa.
Czy polecam? Oczywi軼ie, 瞠 tak! To fenomenalna powie嗆! Doskonale poprowadzony w徠ek mi這sny. Prawdziwa plejada nietuzinkowych bohaterów i niebezpiecze雟two, które jest wyczuwalne na ka盥ym kroku. Jest to trylogia i jestem bardzo ciekawa kolejnego tomu, bo ten zako鎍zy si w do嗆 satysfakcjonuj帷y sposób.

Avatar u篡tkownika - nataliasz221
nataliasz221

Fae, wied幟y i inkwizytorzy. Tak mieszank wybuchow serwuje swoim czytelnikom Anne Bishop. 安ietna kreacja bohaterów i walka dobra ze z貫m z mi這軼i i po鈍i璚eniem w tle. Pe軟a magii opowie嗆 o krainach fae zbli瘸j帷ym si nieuchronnie ku zag豉dzie. I co ma z tym wspólnego Ari - wied幟a i sierota? Gdy poznaje przystojnego fae Luciana nie wie, 瞠 rozpoczyna si jej walka o przetrwanie.   Nie sposób oprze si historii wykreowanej przez autork. Z niecierpliwo軼i czekam na drugi tom.

Styl pisania Anne Bishop pozna豉m dzi瘯i krótkiej nowelce "G這s". Cho krótkie, by這 to niezapomniane prze篡cie, dlatego te postanowi豉m si璕n望 po co d逝窺zego. I powiem Wam, 瞠 to by豉 dobra decyzja, która utwierdzi豉 mnie w przekonaniu, i musz przeczyta wszystko spod pióra autorki. Na moje szcz窷cie jest tego ca趾iem sporo:)

Ari jest m這d, samotn dziewczyn. Rok temu zmar造 najbli窺ze jej osoby, babcia i mama, z którymi dzieli豉 obowi您ek zajmowania si Starym Miejscem. M這da kobieta kocha swój dom, i cho 篡cie nie jest dla niej lekkie, stara si wype軟ia swoje obowi您ki z oddaniem. Czasami ledwo jej starcza jedzenia, czasami nie ma ju si na walk o przetrwanie. Ludzie z pobliskiej wioski jej nie lubi. Nikt jej nie pomaga, cz瘰to s造szy pod swoim adresem wyzwiska. Ari jednak si nie poddaje, z pokor znosi swój los i stara si czerpa rado嗆 z ma造ch rzeczy. Coraz cz窷ciej czuje, 瞠 zbli瘸j si ci篹kie czasy. Nie ma poj璚ia, 瞠 niechciane zaloty Royce'a oraz wyszydzanie przez ludzi stan si nied逝go najmniejszym z jej problemów. Ari stanie si obiektem zainteresowania okolicznych Fae, którzy b璠 chcieli j wykorzysta do w豉snych celów. A do Brightwood zbli瘸 si M這t na czarownice. Adolfo nie spocznie, dopóki nie wytrzebi ze 鈍iata wszystkich czarownic oraz nie zniszczy najmniejszych skrawków magii.

安iat wykreowany przez autork jest bardzo bogaty. Kraina Fae to miejsce magiczne, w którym o nic nie trzeba si stara, wszystko jest na wyci庵ni璚ie r瘯i a 篡cie toczy si spokojnie. Dla mieszkaj帷ych tu istot wszystko jest 豉twe, lekkie i przyjemne. 安iat ludzi traktuj jak aren rozrywki, gardz帷 jego mieszka鎍ami. Jednak od jakiego czasu co si zaczyna psu. Zanikaj drogi pomi璠zy 鈍iatami, krainy Fae znikaj we mgle wraz z ich mieszka鎍ami a rozwi您anie zdaje si kry w 鈍iecie ludzi. υwczyni i 安iat造 postanawiaj znale潭 rozwi您anie problemu i tym sposobem drogi przywódców Fae i m這dej czarownicy krzy簑j si.
安iat ludzi przypomina troch 鈔edniowiecze. Miasteczka wype軟ione gwarem, wioski podlegaj帷e wielkim panom. Wszechobecne zabobony, ludzka chciwo嗆, wiejska bieda. W鈔ód tego Ma造 Lud, skrzaty i chochliki, stworzenia magiczne popadaj帷e w zapomnienie. I czarownice, najcz窷ciej mieszkaj帷e na obrze瘸ch wiosek, blisko lasów, uprawiaj帷e ziemi, odprawiaj帷e oczyszczaj帷e rytua造, dbaj帷e o Stare Miejsca, przy których najcz窷ciej znajduj si przej軼ia do krainy Tir Allain.

Bohaterowie w powie軼i s bardzo ró積orodni, ewoluuj wraz z rozwojem fabu造, potrafi zaskoczy i przerazi. Ari jest postaci, której nie da si nie lubi, podobnie jak jej przyjaciel z dzieci雟twa, Neall. To bardzo pozytywne osoby, wnosz帷e du穎 ciep豉 i reprezentuj帷e dobro. Wcieleniem z豉 jest Adolfo, posta od pocz徠ku do ko鎍a przesi彗ni皻a nienawi軼i, nios帷a 鄉ier, ból i spustoszenie. Przera瘸 mnie niesamowicie. Postaci, która skrad豉 moje serce jest Morag.Teoretycznie powinna si 幢e kojarzy, gdy towarzyszy 鄉ierci, sama mo瞠 nie嗆 鄉ier, jednak jest to posta samotna, nie znajduj帷a akceptacji w swoim rodzie. Ta posta bardzo si wyró積ia w鈔ód egoistycznych, zapatrzonych w siebie Fae.

"Filary 鈍iata" wci庵aj. I to jeszcze jak! Anne Bishop ma bardzo lekkie pióro, 鈍ietnie buduje postaci i 鈍iat swoim plastycznym j瞛ykiem. Przede wszystkim jednak podoba這 mi si to, i nie jest to po prostu nast瘼na fantastyczna opowiastka. W tej powie軼i autorka porusza ca趾iem sporo problemów spo貫cznych. Mamy tu odrzucenie i ostracyzm oraz skutki, jakie to wywo逝je. Egoizm, samolubno嗆, zostaj skonfrontowane z po鈍i璚eniem. Czym jest mi這嗆 i na czym polega?

Trzecioosobowa narracja pozwala 郵edzi losy kilku postaci, dzi瘯i czemu akcja jest dynamiczna i czytelnik ma mo磧iwo嗆 郵edzenia kilku w徠ków jednocze郾ie. W徠ek romantyczny nie wysuwa si na pierwszy plan i nie jest oczywisty. Magia po陰czona z realizmem daje 鈍ietny efekt, zw豉szcza przy tak dobrej kreacji bohaterów. Mamy tu troch scen erotycznych, troch makabrycznych tortur, wszystko wywa穎ne i ze smakiem, niemniej mocno dzia豉j帷e na wyobra幡i. Ca這嗆 troch przypomina豉 mi ba填. Serdecznie zapraszam do 鈍iata Anne Bishop, w którym Czarne P豉szcze pod przywództwem Adolfa, niszcz wszystko, co spotkaj na swej drodze, υwczyni wypuszcza swoje Ogary, by zabawi si w 鈍iecie ludzi, Morag pomaga przej嗆 za zas這n zagubionym duszom a Neall pragnie ochroni mi這嗆 swojego 篡cia przed wszelkim z貫m obu 鈍iatów. Dobra zabawa gwarantowana.

Avatar u篡tkownika - OKsiazkami
OKsiazkami
Przeczytane:2019-01-24, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam,

Ari z dnia na dzie musi na nowo podejmowa nierówn walk z rzeczywisto軼i. Wszyscy w okolicy wiedz, 瞠 jest czarownic i chocia cz窷 z nich z ch璚i skorzysta豉by z jej pomocy, to jednak przez jednego dobrze urodzonego m篹czyzn zosta豉 zepchni皻a na margines. Z jednej strony chcia豉by uciec z tego miejsca i zacz望 篡cie od nowa, z drugiej jednak serce nie pozwala na porzucenie przekazywanej w jej rodzinie z pokolenia na pokolenie ziemi. Pewnego dnia przez przypadek zostanie wpl徠ana w magiczn intryg, której konsekwencje ca趾owicie zmieni jej dotychczasowe 篡cie. Niestety okazuje si, 瞠 przed przeznaczeniem ci篹ko jest si ukry...

Przyznaj, 瞠 po pierwszy tom „Tir Alainn” si璕n窸am, poniewa wcze郾iej bardzo spodoba豉 mi si seria „Inni” tej samej autorki. Mam dobr wiadomo嗆 – je瞠li podoba造 Wam si przygody Meg Corbyn i jej przyjació, to z pewno軼i polubicie Ari i poch這n Was jej przygody! „Filary 安iata” posiadaj ju wszystko to, co dobrze znamy: magi, 陰czenie cech zwierz璚ych i ludzkich, ró積orodno嗆 gatunkow postaci, niesamowite przygody, wartk akcj, ale nie tylko. Anne Bishop doskonale utrzymuje równowag pomi璠zy mrocznymi wydarzeniami, a humorystycznymi epizodami i przyprawiaj帷ymi o ciarki scenami. Nie mówi帷 ju o tym, jak dobrze wychodzi jej budowanie napi璚ia.

W „Filarach 安iata” autorce udaje si si璕n望 po pierwotny od豉m magii, który pochodzi od natury, dlatego te nie brakuje w ksi捫ce tajemnych rytuaów czy magicznych uroków, którym cz瘰to bli瞠j jest do kl徠wy. Z ka盥 kolejn przeczytan powie軼i autorki dostrzegam nie tylko polepszenie jej stylu i warsztatu, ale tak瞠 to, 瞠 jej pomys造 staj si coraz bardziej intryguj帷e. Kiedy ju wejdzie si do 鈍iata Ari, to ci篹ko si od niego oderwa, poniewa poch豉nia on w ca這軼i od pierwszej do ostatniej strony. Jak dobrze, 瞠 to dopiero pocz徠ek tej przygody!

Zacz窸am do嗆 ogólnikowo, wi璚 przysz豉 pora na przybli瞠nie kilku elementów fabu造. Gówn bohaterk ksi捫ki jest czarownica Ari, jednak od czasu do czasu wydarzenia ukazywane s tak瞠 z perspektywy kilku innych bohaterów. W pierwszej cz窷ci serii oprócz ludzi czytelnicy na swojej drodze spotkaj czarownice (zbli穎ne do tych, które kojarzymy ze 鈔edniowieczem), tajemniczy Ma造 Lud oraz posiadaj帷ych ró積orodne moce Fae. 安iat stworzony przez autork jest rozbudowany i spójny, dzi瘯i czemu z ch璚i odkrywa si kolejne jego zakamarki. W granicz帷ej ze 鈍iatem ludzi krainie zamieszkuj Fae, w鈔ód których panuj coraz bardziej ponure nastroje – co z貫go dzieje si z Filarami 安iata, przez co zanikaj ca貫 cz窷ci ich 鈍iata, 陰cznie ze zamieszkuj帷ymi je rodami. Jednak czym tak naprawd s i gdzie znajduj si Filary 安iata oraz jak zapobiec kl瘰ce, to dopiero musz odkry i Fae, i czytelnicy. Zdaj sobie spraw, 瞠 powy窺ze informacje nie s zbyt szczegó這we, ale zapewniam, 瞠 robi to dla Waszego dobra. Na koniec dodam tylko, 瞠 nie jest to pozycja dla osób, którym w powie軼iach przeszkadza brutalno嗆 i wyst瘼owanie erotyzmu.

W twórczo軼i Anne Bishop jest co takiego, co sprawia, 瞠 chocia jej ksi捫ki s bardzo oryginalne, to podczas zapoznawania si z nimi czytelnik odczuwa swojego rodzaju przytulno嗆 i komfort, jakby wraca do czego dobrze znanego. Ksi捫k polecam wszystkim, którzy lubi fantastyczne 鈍iaty, intrygi, przygody, niezwyk貫 istoty i magi. Nie zabrak這 tutaj te w徠ku romantycznego, a nawet pewnego rodzaju trójk徠a mi這snego, jednak zdecydowanie nie jest on oczywisty, a w pewnym momencie robi si wr璚z niebezpiecznie. Nie b璠 zdradza wi璚ej, ale uwierzcie, 瞠 nie znudzicie si! Je瞠li znacie poprzednie powie軼i Anne Bishop, to nie musicie si waha – ta te z pewno軼i przypadnie Wam do gustu.

Avatar u篡tkownika - millawia
millawia
Przeczytane:2019-01-15, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2019, Fantastyka i sci-fi,

Anne Bishop to zdecydowanie moja ulubiona pisarka tworz帷a powie軼i fantastyczne skierowane przede wszystkim do doros造ch kobiet. Kiedy dowiedzia豉m si, 瞠 Initium planuje wyda w Polsce kolejn seri jej autorstwa, by豉m ogromnie podekscytowana i wiedzia豉m, 瞠 ksi捫ki wchodz帷e w jej sk豉d stan si dla mnie lektur obowi您kow. Gdy pierwszy tom serii Tir Alainn „Filary 安iata” trafi w moje r璚e, dos這wnie przepad豉m – na kilkana軼ie godzin wszystko przesta這 si liczy, jedyne czego pragn窸am, to dowiedzie si, jaki b璠zie fina pasjonuj帷ej, pe軟ej napi璚ia historii m這dej wied幟y Ari i jej przyjació! Ta opowie嗆 mnie poch這n窸a i dostarczy豉 tak niesamowicie silnych emocji, 瞠 瘸dne s這wa nie s w stanie tego w pe軟i odda.

Ameryka雟ka pisarka zabra豉 mnie do przesi彗ni皻ego magi, stoj帷ego na skraju kryzysu 鈍iata przypominaj帷ego europejskie 鈔edniowiecze, w którym obok siebie 篡j przedstawiciele rodu wró瞠k Fae, ma造 lud, oddane ziemi wied幟y i bezwzgl璠ni Inkwizytorzy – istna mieszanka wybuchowa!

Kiedy drogi 陰cz帷e magiczn krain Tir Alainn i 鈍iat ludzi zaczynaj znika, a wraz z nimi w nico軼i pogr捫aj si ca貫 po豉cie ziem z zamieszkuj帷ymi je klanami Fae, przywódcy wró瞠k - υwczyni i 安iat造 - z pomoc swych poddanych podejmuj prób znalezienia odpowiedzi na to, co dzieje si z ich 鈍iatem. Sk徙e informacje, które udaje si zdoby Bardowi i Muzie prowadz do zamieszkuj帷ych ziemi wiccanfae – wied幟, które wed逝g pie郾i minstreli w豉daj destrukcyjn magi wykorzystywan, by szkodzi innym.

Gdy Fae w swej krainie próbuj rozwik豉 zagadk znikaj帷ych dróg, 篡j帷a w s御iedztwie przej軼ia do Tir Alainn siedemnastoletnia czarownica Ari musi zmierzy si z nienawi軼i otoczenia i samotno軼i wynikaj帷 z jej inno軼i. Kiedy miejscowa szarlatanka wpycha w jej r璚e zaprawiony mi這sn magi specja, dziewczyna ma tylko kilka dni, by odkry sposób, jak unikn望 przykrych konsekwencji czaru i nie sta si zabawk chc帷ego j wykorzysta, okrutnego Royca. Bohaterka nie przypuszcza nawet, jak wielkie zmiany spowoduje w jej 篡ciu  próba oszukania zakl璚ia.

Tymczasem w innej cz窷ci 鈍iata Inkwizytor Adolfo ze sw 鈍it z zapa貫m, nie przebieraj帷 w 鈔odkach oddaje si misji oczyszczania ziemi z wied幟 i wszelkich przejawów magii. Jak szybko si oka瞠, kieruj帷e nim motywy niewiele maj wspólnego ze szlachetn ch璚i niesienia pomocy ludowi dr璚zonemu przez wied幟ie czary. Czytelnikowi raczej nie trudno przewidzie, 瞠 to tylko kwestia czasu nim Adolfo wyruszy do zamieszkanego przez Ari i odwiedzanego przez Fae Brightwood…

„Filary 安iata” to wielow徠kowa, 鈍ietnie dopracowana powie嗆 o fabule przepe軟ionej tajemnicami. Anne Bishop po raz kolejny mnie nie zawiod豉, tworz帷 histori, w której odnalaz豉m wszystko to, co w jej  prozie uwielbiam – ciekawie skonstruowany, wype軟iony magi 鈍iat przedstawiony, interesuj帷ych i niejednoznacznych bohaterów (moje serce bezapelacyjnie podbi豉 Zbieraczka Morag!), obecno嗆 motywów feministycznych, ogromn dawk intryg i mocnych, trzymaj帷ych w napi璚iu scen doprowadzaj帷ych emocje czytelnika do wrzenia, nieco p這miennego romansu, który nie przyt豉cza fabu造 i rozwija si w do嗆 ciekawym kierunku.

Lektura najnowszej powie軼i Anne Bishop okaza豉 si dla mnie cudownym, pe軟ym emocji do鈍iadczeniem. „Filary 安iata” to obowi您kowa pozycja dla wszystkich fanów twórczo軼i pisarki oraz dla mi這郾ików mrocznego fantasy. Gor帷o polecam!

Fae, zamieszkuj帷y magiczn krain Tir Alainn, maj k這poty – drogi prowadz帷e do równoleg貫go 鈍iata ludzi zaczynaj znika. Cho od d逝窺zego czasu ignorowali zmiany zachodz帷e w 鈍iecie 鄉iertelników i podró穎wali tam jedynie, by si zabawi, to zanik dróg ska瞠 Fae na samotno嗆 i izolacj. υwczyni i 安iat造 b璠 próbowa rozwi您a problem, lecz jedyna wskazówka, jak maj, wi捫e si z tajemniczymi Filarami 安iata. Tymczasem w ludzkim 鈍iecie 篡je najm這dsza z wielopokoleniowego klanu czarownic – Ari. Dziewczyna przeczuwa nadchodz帷e zmiany, lecz nie domy郵a si przyczyny. Pewnego dnia dojdzie do spotkania Fae z Ari. Czy dziewczyna wie, czym s Filary 安iata i pomo瞠 Fae? Czasu jest niewiele, do tego do wsi zbli瘸 si ogromne niebezpiecze雟two. Oto nadje盥瘸 Inkwizytor, zwany Wielkim M這tem na Czarownice, który nienawidzi wied幟 i wszelkiej magii.

Na samym wst瘼ie musz napisa, 瞠 okropnie si ba豉m tej ksi捫ki. To by這 moje pierwsze spotkanie z Anne Bishop i nie wiedzia豉m, czego si mog spodziewa. Spodoba mi si zarys fabu造, a ba豉m si, 瞠 wykonanie b璠zie s豉be i si zawiod. Zaryzykowa豉m i nie 瘸逝j. Ba, koniecznie musz si璕n望 po wcze郾iejsze ksi捫ki autorki. Dlaczego o niej wcze郾iej nie s造sza豉m? Ale do rzeczy! Fabu豉 zaczyna si bardzo spokojnie i przez chwil zgubi豉m si, nie wiedzia豉m, kim s przedstawieni bohaterowie i w jakim jestem 鈍iecie. Na szcz窷cie 豉d i porz康ek szybko nast徙i, a ja z ulg zatopi豉m si w tym 鈍iecie. Poznamy tutaj Fae, magiczne i egoistyczne istoty, które oczekuj od ludzi uleg這軼i. Uwa瘸j si za lepszych i nie zyskali mojej sympatii. W鈔ód Fae wyró積iaj si υwczyni – Dianna oraz 安iat造 – Lucian i to w豉郾ie ich losy skrzy簑j si z losem Ari. M這da czarownica nie ma lekkiego 篡cia, w wiosce spotyka si z brakiem szacunku i niech璚i, dodatkowo jest zdana tylko na siebie, jej matka i babka nie 篡j. Jedyne pocieszenie mo瞠 znale潭 w przyjacielu Neallu i hodowcy ko Ahermie. Dziewczyna od samego pocz徠ku zyska豉 moj sympati i bardzo by豉m ciekawa, jak potocz si jej losy. Bohaterami, którzy tak瞠 przejmuj narracj w ksi捫ce s jeszcze Morag oraz Inkwizytor. Morag jest tajemnicz postaci, to Zbieraczka, która odprowadza dusze zmar造ch do Krainy Wiecznego Lata. Zbieraczka odegra bardzo wa積 rol w 篡ciu Ari, jak? Tego ju nie zdradz. Wielki M這t na Czarownice jest po prostu z造. Nienawidzi 瘸dnej istoty paraj帷ej si magi i je寮zi od wioski do wioski w celu pozbycia si ka盥ej kobiety uznanej za czarownic. Jego metody s brutalne, czy uda mu si tak瞠 w swoje sid豉 z豉pa Ari?

Anne Bishop stworzy豉 bardzo interesuj帷y 鈍iat, po陰czy豉 鈍iat ludzi ze 鈍iatem Tor Alainn. Cho o tym drugim nie wiemy prawie nic, poza tym, 瞠 jest zamieszkiwany przez Fae, to mo瞠my go sobie wyobra瘸 jako 鈍iat pe貫n bogactwa i przepychu. W徠ek, który wyra幡ie jest tutaj pierwszoplanowy, jest zwi您any z Filarami 安iata i zanikaniem dróg 陰cz帷ych Tir Alainn ze 鈍iatem 鄉iertelników. B璠ziemy 鈍iadkami poszukiwa odpowiedzi przez Diann i Luciana, zobaczymy jak przed mg陰 ucieka Morag i jak ze zmianami poradzi sobie Ari. Nie zapominajmy o Inkwizytorze i jego planie zemsty na wszystkich czarownicach. Jest jeszcze jeden w徠ek, który bardzo lubi w ksi捫kach fantasy (i nie tylko), mianowicie jest to w徠ek romantyczny.
Taka relacja nawi捫e si mi璠zy Ari oraz Lucianem, ale jest jeszcze jeden bohater, który czuje co wi璚ej do dziewczyny. Jest nim Neall, prosty ch這pak, któremu kibicowa豉m i chcia豉m, by to z nim zwi您a豉 si dziewczyna. Którego z nich wybierze? Pi瘯nego Luciana, który jest przecie Fae i 瘸dna kobieta mu nie odmawia, czy skromnego przyjaciela?

„Filary 安iata” to ksi捫ka, która mnie bardzo pozytywnie zaskoczy豉. Lekkie pióro i dopracowany styl autorki tak mnie wci庵n掖, 瞠 nim si postrzeg豉m i by豉m ju w po這wie ksi捫ki. 畝l mi by這 ogromnie j ko鎍zy, ale ciekawo嗆 zako鎍zenia by豉 ogromna, z wypiekami na policzkach poch這n窸am ksi捫k w jeden dzie. W豉軼iwie ma造 chaos na pocz徠ku ksi捫ki by dla mnie minusem, innych nie zauwa篡豉m. Autorka potrafi te zwodzi za nos i kilkakrotnie zwroty akcji przyczyni造 si do szybszego bicia serca. Jestem bardzo na tak i z niecierpliwo軼i czekam na kolejne tomy. Ta historia jest bardzo dobra!

Avatar u篡tkownika - lewoszm
lewoszm
Przeczytane:2019-01-09, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

Jestem absolutnie oczarowana. Pocz徠kowo my郵a豉m, 瞠 ksi捫ka b璠zie mi sz豉 opornie, ale ju chwilk po rozeznaniu si w bohaterach, przepad豉m. Bardzo spodoba mi si stworzony przez autork 鈍iat, bohaterowie byli dobrze wykreowani i sama fabu豉 mnie mocno zaciekawi豉. Nie by這 tu czasu na nud, bo ci庵le co si dzia這. Ci篹ko by這 odgadn望 motywy lordów i lady Fae, nie do ko鎍a by這 wiadomo czy s wrogami czy przyjació軛i.

Czytaj帷 ksi捫k mia豉m kilku faworytów, a kilka osób, które spali豚ym na stosie. Ciesz si, 瞠 akcja potoczy豉 si w taki sposób w jaki si potoczy豉, bo zosta豉m usatysfakcjonowana, ale mimo wszystko czuj pewien niedosyt i chcia豉bym ju zabra si za drugi tom. Czuj, 瞠 to mo瞠 by naprawd wci庵aj帷a seria.

Mimo, 瞠 autorka nie da豉 nam tutaj jakiego spektakularnego zako鎍zenia, to cz這wiek mimo wszystko jest spragniony, 瞠by wiedzie wi璚ej i zabra si za kolejny tom. Najwidoczniej mo積a zaciekawi i rozkocha w sobie czytelnika, nawet bez mocnych wra瞠 w finale. Sk豉ma豉bym, gdybym powiedzia豉, 瞠 nie dzia這 si tutaj nic szokuj帷ego, bo dzia這.

Nale篡 przyzna autorce, 瞠 pierwszy tom 鈍ietnie jej poszed. Posta 安iat貫go chyba najbardziej mnie intrygowa豉 i zasady wyznawane przez niego oraz reszt Fae. By造 nieco nietypowe czasami, ale zarazem intryguj帷e.

Taka fantastyka naprawd przypad豉 mi do gustu i mog豉bym czyta jej wi璚ej. Oczywi軼ie moimi faworytami wci捫 s thrillery i krymina造, ale czasem dobrze jest znale潭 si w takim fantastycznym 鈍iecie.
Cz這wiek kompletnie zapomina o problemach i zaczyna prze篡wa emocje wspólnie z bohaterami.

Inne ksi捫ki autora
Sebastian. Efemera. Tom 1
Anne Bishop0
Ok豉dka ksi您ki - Sebastian. Efemera. Tom 1

"Niech twoje serce podr騜uje bez baga簑, poniewa to, co przyniesiesz, stanie si cz窷ci krajobrazu". Dawno, dawno temu Efemera, zagro穎na przez Zjadacza...

Kr鏊owa Ciemno軼i
Anne Bishop0
Ok豉dka ksi您ki - Kr鏊owa Ciemno軼i

Po z這瞠niu ofiary Ciemno軼i Jaenelle Angelline panuje jako Królowa Ebon Askavi, stra積iczka Królestwa Cieni. Aby ochroni swój lud...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Tylko dla doros造ch