Gwiazdka z nieba

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017-11-06
Tytuł oryginału: Gwiazdka z nieba

Tom 1 cyklu seria mazurska

Co może grozić komuś, kto stracił już wszystko?

W śnieżną wigilijną noc na tatrzańskiej przełęczy dochodzi do tragedii.
Sześć lat później w mazurskiej chacie nad jeziorem staje się cud.

Niektórzy ludzie, choćby mieli wszystko, nie będą szczęśliwi. Inni nie mają nic, a potrafią cieszyć się życiem. Nataniel należał do tych drugich.
W przeszłości uległ poważnemu wypadkowi,
potem zmarła jego ukochana mama, a teraz stracił jeszcze dach nad głową.
Nie miał nic, ale zyskał wolność i mógł ruszać w nieznane.

Senna – zagubiona wśród lasów wioska na Mazurach – miała być tylko krótkim przystankiem w jego podróży. Zatrzymał się w małej, opuszczonej chacie nad brzegiem jeziora. Miejscowa legenda głosiła, że ktokolwiek w niej zamieszka, straci to, co kocha.

Ale co może grozić komuś, kto stracił już wszystko?
Czy los nie mógłby w końcu nagrodzić dobrego serca i szlachetnej duszy?

„Gwiazdka z nieba” to pierwsza część nowej serii Katarzyny Michalak. Tom II, „Promyk słońca”, ukaże się wiosną 2018 roku.

Kup książkę Gwiazdka z nieba

Opinie o książce - Gwiazdka z nieba

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2018-01-01, Ocena: 3, Przeczytałam,

Skuszona nastrojową zimową okładką sięgnęłam po ostatnią powieść Katarzyny Michalak. „Gwiazdka z nieba” swoim klimatem powinna dobrze wpasować się w okres Bożego Narodzenia, ale jak dla mnie za mało było tego świątecznego nastroju.

Jest bowiem początek lata. Młody mężczyzna Nataniel Domoradzki, zatrzaskuje za sobą drzwi mieszkania w Warszawie, z którego zostaje podstępem i sprytem, choć zgodnie z literą prawa eksmitowany. Wsiada do leciwego samochodu i udaje się w nieznane. Kieruje się na północ i w ten sposób trafia na Mazury, na obrzeża wsi Senna nieopodal Pisza. Jego uwagę przykuwa stara drewniana chata nad jeziorem. To miejsce, położone na uboczu, z dala od wsi, wydaje się być idealne dla niego – faceta po przejściach, który został dotkliwie doświadczony przez los oraz podstępnych i bezwzględnych ludzi. Przyjazni sąsiedzi, życzliwi i pomocni starają się przekonać bohatera do pozostania tu na dłużej. I tak Nataniel rozpoczyna swoje nowe życie na prowincji. Niestety spokój i cisza jakiej pragnie zostaje zmącona przez niespodziewanych gości…

Jak wiele czytelniczek zdążyło już zauważyć historia ta jest bardzo typowa dla autorki, przewidywalna i naprawdę niewiele różni się od innych opowieści pani Michalak, więc jeśli szukacie czegoś nowego, oryginalnego i zaskakującego, to w tej książce tego nie znajdziecie. Ot kolejna historia jakich wiele, w której powielane są wcześniejsze pomysły i schematy. Z drugiej strony muszę przyznać, że w powieściach pani Katarzyny jest coś, co mnie zawsze zdumiewa – w każdej opowieści, nawet najbardziej banalnej, emocje sięgają zenitu i to one są największym zaskoczeniem i sprawiają, że wiedząc dokładnie czego się spodziewać sięgam po kolejne książki autorki. Te niby zwyczajne historie o dobrych ludziach, często poharatanych przez życie i złych, okrutnych, czarnych charakterach bombardują czytelnika emocjami, które naprawdę wzruszają i trafiają prosto do serca.

Wiecie co mnie jeszcze zaskoczyło… Zabierając się za lekturę „Gwiazdki z nieba” byłam przekonana, że cała historia zamknie się w tym jednym tomie. I tak mogłoby zostać. A tymczasem na zakończenie opowieści autorka zapowiada kolejną część. Czy warto dalej ciągnąć losy Nataniela i jego przyjaciół z Sennej… Zobaczymy. „Promyk słońca” w księgarniach już w lutym.

Powieść polecam fanom autorki albo osobom, które jeszcze nie znają twórczości pani Katarzyny. Niestety obawiam się, że pozostali czytelnicy mogą poczuć się znużeni.

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2017-12-08, Ocena: 4, Przeczytałam,

Wciągająca, ciepła opowieść o przyjaźni, miłości i samotności. Nie pochłonęła mnie bez reszty, wiele wątków było zbyt przewidywalnych i wiele kwestii zbyt przejaskrawionych, ale ogólnie dobrze się czytało.

Nataniel, chłopak, który stracił wszystko, trafia przypadkiem do małej mazurskiej wioski i niespodziewanie dla siebie, znajduje tu swoje miejsce na ziemi. Dzięki przyjaźni Marty i Mateusza - dwojga życiowych rozbitków - odzyskuje wiarę w to, że życie ma mu jeszcze coś do zaoferowania.

Przez powieść Katarzyny Michalak przewija się wiele innych intrygujących, choć trochę przerysowanych postaci: niziemsko przystojny łotr Siergiej o "czarnym sercu", sołtys i jego rozpuszczony syn, niewinna i śliczna Asia Jarząbek, zła na wskroś i zepsuta piękna Iwona, jej siostra i... nispodzianka, która pojawia się na końcu.

Okładka każe się spodziewać opowieści świątecznej i Wigilia rzeczywiście się pojawia - jest klamrą, która spaja całą powieść, ale jeśli ktoś oczekuje na historię o malowniczych świętach, przygotowaniach, krzątaninie i iskrzącym się śniegu, to się rozczaruje.

Avatar użytkownika - 81skorpion
azetka79
Przeczytane:2021-02-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Dobrze się zapowiada

„Gwiazdka z nieba”, „Promyk słońca”, „Kropla nadziei” Katarzyna Michalak

Trzy tomy sagi mazurskiej, której głównym bohaterem jest Nataniel. Mężczyzna stracił matkę i dach nad głową. Trafia do małej mazurskiej wioski. Tu poznaje Martę i Mateusza, z którymi szybko się zaprzyjaźnia. Życie na wsi nie oszczędza Nataniela, a wydarzenia zmieniają się jak w kalejdoskopie. Chwilowe szczęście okazuje się ulotne. Jednak po burzy zawsze wychodzi słońce i mimo dramatów zawsze tli się nadzieja na szczęśliwe zakończenie.

Kawiarenka pod Różą
Katarzyna Michalak0
Okładka ksiązki - Kawiarenka pod Różą

Amelia wiedziała tylko, że ta maleńka cukierenka jest jej przeznaczeniem. Miała nadzieję, że wśród róż, czekolady, i babeczek z karmelem odnajdzie wreszcie...

Nadzieja
Katarzyna Michalak0
Okładka ksiązki - Nadzieja

Pierwszy tom nowej serii „Z czarnym kotem” autorstwa Katarzyny Michalak, bestsellerowej autorki Poczekajki, Roku w Poziomce oraz Sklepiku z...