Krew elfów

Wydawnictwo: SuperNowa
Data wydania: 2010-11-10
ISBN: 978-83-7578-0-307
Język oryginału: Polski

Zebrane w dwu tomach - Ostatnie życzenie i Miecz przeznaczenia - trzynaście nowel z wiedźminem Geraltem w roli głównej, z trubadurem Jaskrem, piękną czarodziejką Yennefer, królewną Ciri, z krasnoludami, książętami, czarownikami i budzącymi przerażenie potworami podbiły czytelników w Polsce i na świecie. Konstruując te przewrotne i wzruszające opowieści, realizował Sapkowski zarazem plan rozleglejszy. Przymierzał się do pięciotomowej sagi, która miała zrewolucjonizować i zrewolucjonizowała literaturę fantasy, gromadził plejadę niezwykłych bohaterów, rysował mapy zwaśnionych królestw. Z woli Sapkowskiego w ów świat pełen potworów i bujnych charakterów, skomplikowanych intryg i eksplodujących namiętności wnosi Geralt nasze problemy, mitologie i nowoczesny punkt widzenia. Prawdziwa walka o kształt i losy tego świata zaczyna się dopiero teraz!

Kup książkę Krew elfów

Opinie o książce - Krew elfów

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2019-05-09, Ocena: 5, Przeczytałam, Fantasy, 2019, 52 książki 2019,

Po przeczytaniu książek Andrzeja Sapkowskiego „Ostatnie życzenie” i  „Miecz przeznaczenia” przechodzimy wreszcie do trzeciego tomu serii o wiedźminie Geralcie z Rivii, który właściwie mógłby by być pierwszym tomem, ponieważ dwie pierwsze części to zbiór opowiadań o naszym wiedźminie. Powieści stanowią zbiór trzynastu opowiadań o Geralcie. W przeciwieństwie do owych poprzednich tomów w „Krwi elfów” zamiast opowiadań znajdziecie ciągłą powieść podzieloną na rozdziały.

Geralt wraz z Ciri osiadają w wiedźmińskiej warowni. Tam Dziecko - Niespodzianka uczy się jak walczyć, jak radzić sobie z mieczem i przeciwnikiem, ale Ciri ma też inne umiejętności, które przerażają nawet Vesemira. Przy jej magicznych zdolnościach pomoc czarodziejki okazuje się niezbędna. Geralt ma przed sobą nie lata wyzwanie. Musi chronić Ciri, kilkunastoletnią dziewczynkę, z którą łączy go przeznaczenie. Ciri uczy się wiedźminskiego fachu. Jednak Ciri nie jest tylko wychowanką Geralta, ale również jego ukochanej.

Powieść należy do gatunku fantastyki. Świat przedstawiony w powieści jest pełen potworów, bujnych charakterów, skomplikowanych intryg. Prawdziwa walka bohaterów zaczyna się dopiero teraz. Książka należy do serii o „Wiedźminie Geralcie z Rivii”. Ciri znajduje się pod opieką Geralta i uczy się jego fachu. Księżniczka cudem uniknęła rzezi, która dopadła całe jej królestwo. Nikt nie ma pojęcia, jakim cudem dziewczynka przeżyła, a ona sama niewiele pamięta. Ciężko jest jej sobie nawet przypomnieć własnych rodziców. Czarodziejka pomaga jej pozbyć się dziwnych wizji, które ją nękają. Tylko czy Yennefer podoła zadaniu?

W tej części nie brakuje niesamowitych przygód bohaterów. Po prostu nie ma czasu na nudę. Jestem po prostu zachwycona. Długo mi zajęło sięgnięcie wreszcie po sagę o Wiedźminie, ale jestem zadowolona, że wreszcie to zrobiłam. Nie mogę się doczekać dalszych przygód Geralta.

Andrzej Sapkowski stworzył niesamowity świat fantasy. Wyposażył go we wspaniałe opisy, które działają na naszą wyobraźnię, dzięki czemu łatwiej jest sobie wyobrazić świat, który został przez niego stworzony. Myślę, że saga spodoba się każdemu, kto uwielbia czytać fantastykę, tak samo jak ja.

Avatar użytkownika - Luxfan
Luxfan
Przeczytane:2016-06-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2016 roku,
Gdy już zaczęłam przekonywać się do Yen to książka się nagle skończyła. Z zapartyn tchem czytałam kolejne strony by przeżywać to co Ciri i martwić się o Geralta, czasami zupełnie niepotrzebnie. W tej części brakowało mi odrobinę Jaskra, ale coś za coś. Książka zakończyła się tak nagle, że koniecznie muszę przeczytać kolejny tom. A z drugiej strony chyba potrzebuję przerwy, żeby się tym pięknym światem nie zachłysnąć. Cieszę się, że czytam tomy po kolei, bo widzę wiele powiązań i postaci z poprzednich części. Jestem ciekawa jak potoczą się losy Wiedźmina i Niespodzianki, a także jego i Yen, którzy też są sobie pisani a coś stoi na przeszkodzie.
Avatar użytkownika - Karen72
Karen72
Przeczytane:2016-03-09, Ocena: 6, Przeczytałem,
Super klimat, książka trzymająca w napięciu do ostatniej kartki :) polecam

Rok po rzezi Cintry przez Nilfgaardczyków tylko nieliczni wiedzą, gdzie znajduje się jej jedyna spadkobierczyni- Ciri. Przeznaczenie splotło jej los z losami Geralta, który zaopiekował się dziewczynką i zawiózł do Kaer Morhen - siedziby wiedźminów. Tam dziewczynka pod okiem wiedźminów i czarodziejki Triss uczy się walki, starszej mowy ale też wiedzy o potworach i otaczającym ją świecie. Na wiosnę, nie bez przygód, Geralt i Triss odwożą trzynastoletnią Ciri do świątyni Melitele aby zaopiekowała się nią Nenneke. Na tym tle szykuje się okrutna wojna pomiędzy ludźmi i nieludami, wojna przeciwko elfom i Nilfgaardczykom.

W „Krwi elfów” jak i w innych powikeściach i opowiadaniach Sapkowskiego są uniwersalne morały, uniwersalne nawet teraz, wiele lat po napisaniu książki. Autor porusza tutaj nawet kwestie ekologii i wymierania gatunków, które zabija człowiek. Przyznać jednak trzeba że w opowiadaniach było zdecydowanie więcej akcji i walki z potworami a w powieści wszystko zwalnia tempa, ale też nie ma się co dziwić - w końcu takie prawo powieści a nawet sagi że musi być bardziej rozwleczona ;) Z resztą, Wiedźmin to już klasyka polskiej fantastyki, broni się sama i nic nie trzeba dodawać. Aż dziw bierze że dopiero po Władcy Pierścieni i Grze o tron międzynarodowi twórcy wzięli się za to arcydzieło polskiego autora aż stworzone do ekranizacji.

Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2019-03-24, Ocena: 6, Przeczytałam,

Słuchałam audiobooka - to rewelacyjne słuchowisko. Serdecznie polecam zarówno książkę, jak i audiobook.

Tom ten w odróżnieniu do dwóch wcześniejszy zawierających zbiory opowiadań pozbawiony jest dwóch wad przedników: nie ma tylu odniesień to innych utworów i baśni oraz sam fakt, że książka jeżeli chodzi o wszystkie wątki jest częścią większej całości a nie małymi opowiadaniami.
Całość jest spójna i sensowna a fabuła w miarę wartka zważywszy na rozbudowane mini retrospekcje. W odniesieniu do wcześniejszych części można zauważyć mniejszą mnogość w zamieszczaniu nowych archaizmów, po części spowodowanej już sporym ich nasyceniem. Ogólnie książka jest dobra, lekko się ją czyta, oraz czeka się na dalszy przebieg wydarzeń w kolejnych rozdziałach.

Avatar użytkownika - Smilodon
Smilodon
Przeczytane:2018-09-23, Ocena: 6, Przeczytałem,
Sezon Burz
Andrzej Sapkowski0
Okładka ksiązki - Sezon Burz

Oto nowy Sapkowski i nowy wiedźmin. Mistrz polskiej fantastyki znowu zaskakuje. "Sezon burz" nie opowiada bowiem o młodzieńczych latach białowłosego zabójcy...

Krew elfów
Andrzej Sapkowski0
Okładka ksiązki - Krew elfów

Konstruując przewrotne i wzruszające opowieści, zebrane w dwóch tomach - "Ostatnie życzenie" i "Miecz przeznaczenia", Sapkowski gromadził plejadę...

Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska