M這t na czarownice

Wydawnictwo: Fabryka S堯w
Data wydania: 2015-02-13

Tom 7 cyklu Mordimer Madderdin

Ocena: 4.93 (27 g這s闚)

Oto on - inkwizytor i Sługa Boży. Człowiek głębokiej wiary.

Minęło tysiąc pięćset lat, od kiedy Jezus zszedł z krzyża, utopił we krwi Jerozolimę i zdobył Rzym. Światem żądzą inkwizytorzy.

Starcia z wiedźmami, demonami, często gorszymi od nich heretykami i bluźniercami oraz złowrogą potęgą, która rodzi się w Watykanie. Czy do przetrwania wystarczy żarliwa wiara, stalowe nerwy i ostry niczym brzytwa umysł? Zwątpienie? Nie jest rzeczą ludzką... jest dziełem Szatana. Wątpisz? Już jesteś zgubiony.

Tagi: b鏬

POLECANA RECENZJA

Kup ksi捫k M這t na czarownice

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - M這t na czarownice

Kolejna seria opowiada i przygodach Mordimera Madderdina. Tym razem czeka go wyzwanie w postaci demon闚, czarownic czy wampir闚. Jak ka盥a z ksi捫ek autora i t czyta si w miar lekko.
Po tylu cz窷ciach, kt鏎e wychwala豉m, "M這t na czarownice" jest...tragiczny! Przykro przyzna, ale to zdecydowanie najs豉bsza cz窷 przyg鏚 Mordimera. Piekara powiela schematy, czytaj帷 mia豉m wra瞠nie, 瞠 "to ju chyba gdzie by這", ma這 porywaj帷e historyjki, bezsensowna fabu豉... szkoda. Ksi捫k otwiera opowiadanie Ogrody Pami璚i, kt鏎e traktuje o dziewczynce, kt鏎a pono ma na ciele stygmaty i kt鏎a zosta豉 potraktowana przez swoich bliskich jak eksponat w zoo. Mordimer oczywi軼ie ma zbada spraw, w czyli nic nowego, nic emocjonuj帷ego. Spotyka tak瞠 swojego dawnego "znajomego" z czas闚 studiowania w Akademii Inkwizytorium. Vitus Mayo by, jak m闚i Mordimer "koszmarem uczni闚", kt鏎y pracowa jako asystent i mo積a powiedzie, 瞠 by sadyst - zn璚a si nad uczniami, s造n z okrucie雟twa - niby mo積a go t逝maczy, 瞠 zaprawia m這dziak闚 do prawdziwego 篡cia, bo w ko鎍u ka盥y inkwizytor powinien by twardzielem, jednak to nie mia這 za wiele wsp鏊nego z nauk. Jak mo積a si domy郵i, Mordimer pad ofiar tego zwyrodnialca i teraz otrzyma dar od losu - m鏬 si zem軼i. Znamy na tyle Mordiego, 瞠by wiedzie, 瞠 skorzysta z tego "dobrodziejstwa". Dodatkowo "Ogr鏚 Pami璚i" powa積ie? To prawie jak "Pa豉c Pami璚i" Hannibala... Nast瘼nie mamy tytu這we opowiadanie - "M這t na czarownice". Mordimer zawita do miasteczka Biarritz i jest uczestnikiem egzekucji m篹czyzny oskar穎nego o zab鎩stwo trzech kobiet. To mia豉 by czysta robota. Wynaj皻y kat by okoliczn s豉w. Niestety! Sznur zerwa si pod wisielcem dwa razy! Pozna tutaj do嗆 kontrowersyjn posta - Rit Z這tow這s, kt鏎a czerpa豉 wr璚z niezdrow przyjemno嗆 z ogl康ania cudzego cierpienia. Opowiadanie nie wyr騜nia這 si niczym szczeg鏊nym. Nie porwa這, nie utrwali這 si w mojej pami璚i... ot historyjka, kt鏎 zapomnia豉m r闚nie szybko jak przeczyta豉m... Dalej... "Mroczny kr庵"... Mordimer dostaje zlecenie od samego biskupa, bo to sprawa poniek康... "osobista" - dawny przyjaciel Jego Ekscelencji proboszcz Wasselrode podejrzewa, 瞠 w jego mie軼ie ma miejsce sabat (jak nazwa to Mordimer "wewn皻rzny kr庵"). Ugh... nawet nie chc sobie tego przypomina... "Pani Hagath"... nie ma to jak zwraca si do demona per Pani... "W捫 i Go喚bica" troch uratowa這 Piekar przed totaln kl瘰k w moich oczach. No i mamy tu Kostucha! Nie wiem, czemu tak lubi t posta, ale zawsze milej si czyta opowiadania z nim. Dodatkowo pierwszy raz zda豉m sobie spraw z tego, 瞠 nasz cudownie "pachn帷y" bohater jest bardzo zdolny! Zosta obdarzony wspania造m darem, jakim jest pami耩 ejdetyczna! Niby Mordimer wcze郾iej wspomina, 瞠 Kostuch ma doskona陰 pami耩, ale dopiero teraz zda豉m sobie spraw z tego, jakie to b這gos豉wie雟two! Ale wracaj帷 do fabu造. Jest troch 鄉ieszna - wampiry... ta cze嗆 jest troch mroczna, troch klimatyczna, zaskakuj帷a i co najwa積iejsze (w ko鎍u!) wci庵aj帷a! Wyprawa do lasu, na bagna, do jaski by豉 emocjonuj帷a i co wa積e Mordimer mia powa積e k這poty. No ale od czego ma si przera瘸j帷ego Anio豉 Str騜a? Zamykaj帷y ca這嗆 "畝r Serca" r闚nie nie by najgorszy i tak瞠 uratowa "M這t na czarownice". Mordimer przypadkiem trafi do miasta, gdzie kanonik Tintallero opanowa miasto i sia spustoszenie w鈔鏚 mieszka鎍闚. Wysy豉 niewinnych ludzi na nieludzkie tortury (o ile mo積a m闚i o "ludzkich torturach"), doradza katom, jak podk豉da ogie pod stosy, aby skazani cierpieli jak najd逝瞠j, a tak瞠 odczuwa nadmierne podniecenie, ogl康aj帷 cierpienia ludzi. Jednym s這wem potw鏎! Mordimer chc帷, nie chc帷 musia "ocali" miasto przed tym brutalnym oprawc. I zrobi to w mistrzowski spos鏏. Przygotowanie porwania i przebranie w ko幢i str鎩... takie poczucie humoru mo瞠 mie tylko nasz Inkwizytor... Kostuch! Co za niesamowita i dziwna "przemiana"! Kostuch ma jakie uczucia? Potrafi by dla kogo mi造 i... mi這sierny? Jestem w g喚bokim szoku! Niestety nie mog wystawi ksi捫ce zbyt wysokiej oceny, co nie zmienia faktu, 瞠 w wolnej chwili si璕n po kolejne cz窷ci (w nadziei, 瞠 b璠 lepsze i m鎩 zachwyt powr鏂i).
Ksi捫ka Jacka Piekary mruga豉 do mnie d逝窺zy czas z bibliotecznej p馧ki. W ko鎍u si skusi豉m. I chocia nie przepadam za opowiadaniami to w tym wypadku oceniam je bardzo dobrze. Przede wszystkim nie s to opowie軼i oderwane od siebie ale kolejne opowie軼i o inkwizytorze, jego, nazwijmy to, przygody. Spojrzenie z jego perspektywy jest bardzo interesuj帷e, a ca這嗆, mimo tematyki, utrzymana z do嗆 zabawnym stylu. Jak wygl康aj przes逝chania, jak rozwi您ywane s zagadki? Dowiedzcie si sami.
Jedna z pierwszych ksi捫ek Piekary, kt鏎 przeczyta豉m. Zdecydowanie polecam, przyjemnie si czyta, nie jest nu膨ca.
Wiele o ca貫j serii s造sza豉m wcze郾iej jednak nie by豉 w moim zasi璕u. Gdy dorwa豉m jakikolwiek tom z ch璚i si do niego zabra豉m, mimo 瞠 nie jest to pocz徠ek serii par kwestii przez to by這 dla mnie niejasnych ale mimo wszystko... Wow. Ju si nie dziwi zachwytom nad t seri, nie dziwi si rzesz fan闚. Przecie to jest co absolutnie genialnego! Styl pisania, bohaterowie, opowiadania do嗆 kr鏒kie ale i tak zapadaj帷e w pami耩. Nie wspominaj帷 ju o g堯wnym bohaterze i 鈍iecie gdzie Jezus mi這sierny nie by, wr璚z przeciwnie zst徙i z krzy瘸 wzi掖 miecz i wyci掖 wszystkich po drodze. Mam nadziej 瞠 moja ma豉 miejska biblioteka ma r闚nie inne tomy bo naprawd z ch璚i dowiem si o tym 鈍iecie wi璚ej.
Ksi捫ka nie zachwyca tak bardzo, jednak warto j przeczyta. Jest to na pewno lektura dla wytrwa造ch.
Avatar u篡tkownika -

Przeczytane:2010-02-23,
Ulubione opowiadania :)
Avatar u篡tkownika - edytaj7
edytaj7
Przeczytane:2023-01-07, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

Za mn kolejny zbi鏎 opowiada o perypetiach Mordimera i jego weso貫j kompani - Kostucha i Bli幡iak闚. G堯wny bohater jest inkwizytorem funkcjonuj帷ym w alternatywnym 鈍iecie, gdzie stulecia temu Jezus zszed z krzy瘸 i dokona zemsty na swoich prze郵adowcach. Chocia ludzie z tej alternatywnej rzeczywisto軼i nie r騜ni si niczym od tej naszej. 安iatem rz康zi 膨dza i chciwo嗆 a ludzie z czystej zawi軼i donosz na s御iad闚 i bliskich. A "biedny" Mordimer musi oddziela pom闚ienia od prawdziwych zarzut闚. A 瞠 przy tym poleci kilka albo kilkadziesi徠 g堯w... Tym razem nasz bohater ma ciekawe zadania. Styka si ze stygmatami, demonami, wampirami i nadgorliwym kanonikiem, kt鏎ego okrucie雟two zniesmaczy這 naszego "lito軼iwego" inkwizytora.

Ka盥a z opowie軼i ods豉nia okrutne i podst瘼ne oblicza ludzi dzia豉j帷ych z niskich pobudek. Ale musz przyzna, 瞠 powoli zaczynam lubi Mordimera, kt鏎ego moralno嗆 jest naprawd bardzo specyficzna.

Avatar u篡tkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2018-08-31, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

安ietna ksi捫ka, doskona造 humor i kolejne ciekawe przygody naszego uni穎nego s逝gi.

Avatar u篡tkownika - Roksana
Inne ksi捫ki autora
Ja, Inkwizytor. S逝ga bo篡
Jacek Piekara0
Ok豉dka ksi您ki - Ja, Inkwizytor. S逝ga bo篡

Oto on - inkwizytor i S逝ga Bo篡. Cz這wiek g喚bokiej wiary. Min窸o tysi帷 pi耩set lat, od kiedy Jezus zszed z krzy瘸, utopi we krwi Jerozolim i zdoby...

M這t na czarownice. Audiobook
Jacek Piekara0
Ok豉dka ksi您ki - M這t na czarownice. Audiobook

"M這t na czarownice" to przeredagowane i uzupe軟ione wznowienie tomu opowiada o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie. Tym razem inkwizytora czekaj nowe...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
Holly