
Quo vadis jest powieścią historyczną Henryka Sienkiewicza, która po raz pierwszy została wydana w roku 1896. Motywem przewodnim powieści są narodziny chrześcijaństwa i zmierzch imperium rzymskiego za czasów Nerona. Na tle wydarzeń historycznych związanych z prześladowaniem chrześcijan rozgrywa się wątek miłosny Ligii i Winicjusza - chrześcijanki z barbarzyńskiego plemienia Ligów z patrycjuszem rzymskim. Sukces jaki odniosła powieści był niespotykany i utorował Sienkiewiczowi drogę do Literackiej Nagrody Nobla, którą otrzymał w 1905 roku za całokształt twórczości. Do dziś dzieło przełożono na prawie 60 języków, a liczbę sprzedanych egzemplarzy liczy się w milionach. W publikacji czytelnik znajdzie biogram autora, wstęp oraz podpowiedzi, na co zwrócić szczególną uwagę podczas lektury tekstu.
Wydawnictwo: 12 Posterunek
Data wydania: 1989 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 404
Język oryginału: polski
Próbuję docenić geniusz Sienkiewicza. Bardzo mi się podobała "Rodzina Połanieckich", doceniam historyczną wartośc trylogii. Nie sposób nie żywić podziwu do autora, który w czasach przeinternetowych, gdy jeszcze nikt nie słyszał o komputerowych rekonstrukcjach, opisał Rzym, tak jakby w nim mieszkał. Jednak to nieco za mało, bym z radością była w stanie przebrnąć przez dwieście stron opisów scen rozpusty, przetykanych pełnymi pobożności chrześcijanami, po których następuje sto stron rzezi.
Chociaz ksiazka momentami traci myszka,to nie zaluje czasu poswieconego na lekture.
Historia miłości Marka Winicjusza, młodego patrycjusza rzymskiego i chrześcijańskiej królewny Ligii/Kalliny z chrześcijaństwem w tle. Winicjusz za wszelką cenę pragnie pojąć za żonę swą wybrankę, dla niej przyjmie nawet nową wiarę i gotów jest choćby na śmierć. Na uwagę zasługuje także postać Chilo, jest on tu odpowiednikiem Judasza. Przestawał z chrześcijanami, po czym wydał ich na śmierć. Dopiero widząc na jaką karę ich skazał, żałuje swego czynu i pragnie przebaczenia.
Wszyscy pamiętamy niesamowite przygody dwojga młodych bohaterów W pustyni i puszczy. Nieprzypadkowo tytuł tej książki - Listy z pustyni i puszczy - nawiązuje...
Koniec XVIII wieku. Tereny byłej Rzeczpospolitej pod zaborem pruskim oraz północne i środkowe Włochy. Prawie sam początek wielkiej zawieruchy wojennej...
Przeczytane:2017-05-27,