Sumienie

Coraz mniej watpliwosci mna targa, coraz czesciej mysle, ze zabijanie moze byc... ze moze byc pozyteczne.

Brne w swiat, ktorym gardziłem: brutalny swiat przemocy i gwałtow. Do niedawna całkiem mi obcy, teraz staje sie moim, choc pewnie zawsze byłem jego czescią...

Bo co tak naprawde jest dobrem, a co złem?

Ojciec śmiertelnie chorej dziewczyny, załamany swoją bezradnością, dostaje od losu szansę na cud. Tajemniczy człowiek składa mu obietnicę pokrycia kosztów leczenia córki. Jest jednak pewien warunek i aby go spełnić musi zostawić swoje zwyczajne życie i stać się zabójcą. Karząca ręka sprawiedliwości czy bezwzględny morderca - kim jest ścigany przez nowojorską policję tajemniczy snajper? Mając na celowniku zło tego świata musiał wybrać - pociągnąć za spust czy odejść z niczym.

Sumienie to emocjonująca lektura, która wciąga bez reszty. Dynamiczne sceny akcji, szybkie dialogi i niesłabnące napięcie. To przyprawiający o ciarki thriller, którego nie można odłożyć do ostatniej strony.

Informacje dodatkowe o Sumienie:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-01-19

Tagi: Thrillery i suspens bóg

Kup książkę Sumienie

Miłość rodzica do dziecka jest normą w każdym gatunku.

To nie ja jestem zły. To ONI. Ja tylko...Sprawiedliwość. Tak niewiele i tak wiele.

Sumienie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anonim2414
Anonim2414
Przeczytane:2021-12-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Uwaga! Czapki z głów!
Oto nadchodzi debiut, który Was zaskoczy. Oto nadchodzi debiut, o którym nie zapomnicie. Oto nadchodzi debiut, który przeora Wam mózg. I wreszcie oto nadchodzi debiut, który MUSICIE MIEĆ!

Jesteś fanem mocnych wrażeń? Ta książka jest dla Ciebie! Lubisz jak czytasz książkę i czujesz, że tętno Ci przyśpiesza? Proszę, ta książka jest dla Ciebie. Lubisz jak książka Cię szokuje, powala i sprawia, że nie możesz się od niej oderwać póki nie skończysz? Więc ta książka jest dla Ciebie.

Kochani "Sumienie" mnie powaliło. A do tego całkowicie kupiło. Ja oczy przecierałam z wrażenia, że to debiutujący autor. I nie mam wątpliwości, że wkroczy na nasz rynek z przytupem. Z resztą tego autorowi życzę, bo książka jest GENIALNA!

To co się tam działo... 🤯 Rewelacja. Ja jako fanka mocnych wrażeń jestem bardzo usatysfakcjonowana. Znalazłam tu wszystko co w książce lubię. Akcja, momentami brutalne sceny, szybkie tempo, błyskotliwi bohaterowie, cięte riposty i zagadka do rozwikłania. Noi ten koniec... Klękajcie narody... To było coś co sprawiło, że mnie zatkało. Czemu? Przeczytajcie sami.

Ja mogę Wam tylko gorąco polecać. I wiecie co...? Za to, że ta książka trafia na moją honorową półkę, za to, że książka przykleiła mi się do łap i odkleiła dopiero jak szukałam czy serio nie ma więcej stron... Za to, że CHCĘ WIECEJ PANIE AUTORZE (!) Ja ją oceniam na mocne ⭐6/6⭐ . A nawet ⭐7/6⭐!

Avatar użytkownika - bogusiazieba80
bogusiazieba80
Przeczytane:2023-02-05, Ocena: 6, Przeczytałem,

Dobry wieczór #książkoholicy 😊

Dzisiaj przychodzę z książką @boguslawszablinski.autor " Sumienie " , którą miałam okazję przeczytać w ramach #booktouruwiewiory @recenzje_wiewiooory

Książka mocna , na pewno dla czytelników , którym nie są straszne makabryczne opisy zbrodni . To co dzieje się na każdej kolejnej stronie napawa odrazą , jest niewyobrażalne i przerażające .

Książka opowiada historię ojca , który gotowy jest zrobić dla swojego chorego , umierającego dziecka wszystko . Zdobyć pieniądze na leczenie pod każdą postacią . Pada propozycja , żeby był snajperem i zabijał kolejnych ludzi - którym nadaje się numerki . Kto nim steruje , czy to ręka Boga a może Szatana, który kusi i mami ? Może sprawiedliwość przez niego ma przemówić ?

Para policjantów zaczyna śledztwo od sprawy kobiety zranionej w pubie i znalezienia człowieka , który jej to zrobił . Nie zdają sobie sprawy jak to wszystko zacznie rozrastać się do wielkiej skali krajowej . Winny zostanie osądzony , zanim stanie przed sądem . Kim okaże się snajper którego pragną dorwać i jest ciągle blisko ?

Sumienie , czym ono jest ? Czy masz je ty , albo ja ? Co ono by tobie nakazywało czytając o tych okrutnych zbrodniach ? Ja bardzo kibicowałam snajperowi , by sprzątnął cały ten syf .

Zakończenie książki ryje beret i zostawia pytanie WTF? Drogi autorze , co tam się porobiło ?

Debiut bardzo udany , gorąco polecam . Książka pochłonie was w całości , przygotujcie się na rollercoaster wydarzeń . Nie ma czasu na nudę . Jeśli autor będzie tak pisał to ja będę fanką na zawsze

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2022-08-10, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Boję się, że mnie złapią, zanim pozabijam ich wszystkich"

Ile jesteś w stanie poświęcić dla dziecka?

Śmiertelnie chora dziewczynka i ojciec, który staje w obliczu bezradności. Czy ma szansę by uratować swoje dziecko przed śmiercią? Los stawia na jego drodze tajemniczego mężczyznę, który składa mu obietnice pokrycia kosztów leczenia. Jest jednak pewien warunek, musi porzucić swoje dotychczasowe życie i zacząć zabijać... Jaką podejmie decyzję? Czy odważy się pociągnąć za spust?

"Sumienie" to mocny i bardzo brutalny thriller psychologiczny, który czyta się na jednym wdechu. Już od pierwszych stron dałam się wciągnąć w mroczną i pełną niepokoju fabułę, która sprawiła, że nie mogłam oderwać się od czytania. Ta książka to przykład thrillera idealnego, ciekawie skonstruowana fabuła, doskonale wykreowani, wyraziści bohaterowie, akcja, która nie zwalnia tempa nawet na chwilę i wciąż wzrastające napięcie. Nie znajdziecie tutaj zbędnych opisów, Autor zadbał o to, by wszystko idealnie ze sobą współgrało, tym samym tworząc historię idealną, choć mocną, przerażającą i z pewnością dającą do myślenia.

"Sumienie" to debiut Bogusława Szablińskiego, i tym debiutem Autor postawił sobie wysoko poprzeczkę. Po lekturze tej książki wierzę, że wszystko co wyjdzie spod pióra Autora będzie prawdziwą ucztą czytelniczą. Polecam!

Avatar użytkownika - andrzejtrojanowski
andrzejtrojanowski
Przeczytane:2022-04-12, Ocena: 5, Przeczytałam,

Bogusław Szabliński w powieści „Sumienie” zabiera czytelnika w świat brutalny, bez pardonu, pełny krwi i chorych wynaturzeń (o ile są zdrowe). W świat gdzie dolar znaczy wszystko, udaje życie, udaje Boga, udaje przyjaciela, dolar może wszystko. A sumienie, czy ono istnieje? Mężczyźnie tajemniczy facet wręcza snajperkę. Ma zabić aby uratować córkę. Zabić. Wyrwać społecznego chwasta. W ten sposób zdobędzie kasę na leczenie swojego dziecka. Sam poniekąd staje się chwastem dla jednych a dla drugich pożytecznym ogrodnikiem. Autor bardzo sugestywnie przedstawia świat wynaturzonych esesmanów na emeryturach, handlarzy ludzkimi organami czy brutalne burdele. Przy tym wszystkim kancelaria prawnicza dająca dożywotnią pensje staruszkom w zamian za przelanie praw do ich nieruchomości po śmierci, która następowała nie całkiem naturalnie … wygląda naprawdę niewinnie. A zakończenie, po prostu zaskoczy. Słowem autor się bardzo postarał aby czytelnik się nie nudził a jak jeszcze wspomnieć, że to debiut Bogusława Szablińskiego to z niecierpliwością wyglądam kontynuacji.

PS A Ty jakbyś się zachował mając na celowniku zło tego świata?

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93
Przeczytane:2022-01-30,

Czy Ty byłbyś w stanie zrobić wszystko, aby ratować ukochaną, bliską osobę? Przed takim pytaniem staje nasz główny bohater. Jego ukochana córka, która jest chora dostaje szansę na leczenie - on, jednak musi zrobić coś czego normalnie by nie zrobił. Czy zabicie kilku osób to dobra cena za zdrowie swojego dziecka?

Książka jest brutalna, mocna i kontrowersyjna. Na pewno nie jest to lekka i ciepła lektura, tylko mocny i krwawy kryminał. Akcja nawet przez chwilę nie zwalnia, a my już od pierwszych stron jesteśmy całkowicie wciągnięci w świat morderstw, zbrodni i ciężkich pytań. Zemsta i spłata długu gra tutaj główne skrzypce. Nasz bohater stanie przed wieloma ciężkimi drogami i czy w odpowiednim momencie będzie mógł wybrać dobrze? Jak to jest przez chwilę stać się Bogiem?

Według mnie jest to bardzo, bardzo dobry debiut! Jestem pod wrażeniem pióra autora i tego, że taką lekkością potrafi nas wprowadzić w świat tak mocny i z tak bogatą ilością bohaterów i osobowości. Jest też mocno i brutalnie - ja czasami lubię sięgać po takie książki. Tę naprawdę czyta się błyskawicznie i jak już się za nią zabierzecie, to ciężko będzie ją Wam odłożyć. Zdecydowanie POLECAM!

"Sumienie" to moim zdaniem rewelacyjny debiut. Książka trzyma w napięciu niemal od pierwszej do ostatniej strony, momentami bardzo zaskakująca. Wywołująca wiele emocji, zmuszająca czytelnika do refleksji.

"Miłość rodzica do dziecka jest normą w każdym gatunku."

Główny bohater dostaje nietypową szansę na uratowanie życia ciężko chorej córki. Otrzyma pieniądze na jej leczenie, lecz w zamian musi odebrać życie sześciu osobom wskazanym przez zleceniodawcę. Ma być jak kat, wykonać zlecenie i usunąć te osoby jako przeszkodę w dążeniu do życia córki.
Czy jest to możliwe, że dla ratowania ukochanej osoby można poświęcić czyjeś życie? Czy nasz bohater da sobie z tym radę? Jak to jest, gdy masz w ręku czyjeś życie lub śmierć? Wybór należy do ciebie..., normalnie każdy wie co wybrać, ale czasem człowiek musi zrobić to, czego normalnie by nie zrobił.

"Zaczynałem się bać coraz bardziej, nie miałem pojęcia, kto, a także - w co ze mną gra."

Fabuła tej książki jest pełna emocji, podejmowania trudnych decyzji i ich konsekwencji, które ciążą na człowieku jak kamienie, ciągną człowieka w złą stronę, ciemną stronę i nie dają o sobie nawet na moment zapomnieć. Mimo tego, ze książka jest chwilami bardzo drastyczna, to czyta się ją bardzo lekko i szybko. Dialogi są świetnie sformułowane a działania policji nie zawsze idą w dobrą stronę. Chociaż w sumie to nie wiadomo, która właściwie strona jest tą dobrą.

"Coraz mniej wątpliwości mną targa, coraz częściej myślę, że zabijanie może być... że może być pożyteczne.
Brnę w świat, którym gardziłem: brutalny świat przemocy i gwałtów. Do niedawna całkiem mi obcy, teraz staje się moim, choć pewnie zawsze byłem jego częścią...
Bo co tak naprawdę jest dobrem, a co złem?"

Policja postawiła wszystkich na nogi aby schwytać grasującego po mieście snajpera. Trudno jest trafić na jego trop a kilka razy nawet strzelał w ich obecności. Nie wiedzą jakim kieruje się kluczem w zabijaniu. Jest wręcz nieuchwytny dla nich, ciągle są o krok za nim. Nawet z obławy bez trudu potrafił się wymknąć.
Kim jest człowiek, który precyzyjnie trafia w ruchomy cel z odległości kilku przecznic? Jak typuje swoje ofiary? Czy to rzeczywiście jest człowiek?

"Nigdy nie wygramy z nimi. Zabijanie dla nas to praca, mus, konieczność, ostateczność. Dla nich to pasja, przyjemność... O tę setną sekundy naszego zawahania oni będą zawsze szybsi."

"Sumienie" to nietypowy kryminał, lecz ma bardzo interesująco zbudowaną fabułę, która mimo częstych powtarzalności składa się jednak w bardzo pasjonujący wyścig głównego bohatera i policji z czasem oraz z własnym sumieniem. Jest to mocny thriller, który z pewnością zapadnie Wam w pamięci.
Czyta się jednym tchem. Polecam.
Czekam na dalsze książki autora.

Książkę miałam możliwość przeczytać dzięki portalowi CzytamPierwszy.pl oraz Wydawnictwu Oh! za co bardzo dziękuję.

Avatar użytkownika - monikaswiatek
monikaswiatek
Przeczytane:2022-01-23,

Zaintrygował mnie opis książki „Sumienie”. Kusi mnie, żeby ją zamówić.

Avatar użytkownika - iwonanocon
iwonanocon
Przeczytane:2022-01-18, Ocena: 6, Przeczytałam,

Bohater książki Sumienie jest ojcem śmiertelnie chorej dziewczyny. Kiedy wydaje się, że już nic nie można zrobić do mężczyzny zgłasza się człowiek, który składa mu propozycję nie do odrzucenia. Pokryje koszty leczenia córki jeżeli ten zdecyduje się zabić kilka złych osób. Czy dla dobra córki zgodzi się na taki układ? Jeżeli tak to kim będzie – osobą wymierzającą sprawiedliwość czy bezwzględnym mordercą?

Kiedy zabierałam się do czytania książki, nie sądziłam, że czeka mnie przygoda z tak dobrze napisanym debiutem. Na takie książki, które są dobrze napisane fabularnie, akcja jest utrzymana w dobrym tempie, a postaci nie są obarczone prostymi schematami, czeka się naprawdę długo. Książka słusznie jest przydzielona do sensacji. Jednak to, co dodaje jej uroku to kwestia postępowania głównego bohatera. To, co robi, bądź czego nie robi skłania do refleksji i dyskusji. Co by było gdybyśmy byli na miejscu bohatera? Czy tak łatwo byłoby nam podjąć decyzję. Aby ktoś żył, umrzeć musi ktoś. To jest straszne. Współczułam przez cały czas mężczyźnie, który naprawdę stał przed trudnym dylematem.  Historia opowiedziana przez Bogusława Szablińskiego na pewno długo zostanie w głowie tego, kto się z nią zaznajomił.

Podsumowując – dla mnie Sumienie to najlepszy debiut 2022 roku. Jak dobrze wiecie rzadko używam takich epitetów. Także to coś znaczy J. Ode mnie 10/10.

Avatar użytkownika - zaczytanalala
zaczytanalala
Przeczytane:2022-01-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książka, która zostaje w myślach na długo. Mocna i niesamowicie realistyczna, a do tego wzbudzająca wiele emocji. Czytanie jej to niesamowite przeżycie, przerażające i zmuszające do przemyśleń. Zdecydowanie polecam.

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2022-01-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Dzisiejsza premiera, czyli „Sumienie” 19.01.2022 o której powinno być głośno, ponieważ znowu poczułam co to znaczy mieć ciarki ze strachu albo z tych scen jakie są opisywane w książce. Od razu pogratuluję autorowi książki i mam nadzieję, że może będzie kontynuacja.

Książka należy według mnie do tych które zapraszają na miłą przejażdżkę, a okazuje się, że masz niezły rollercoaster emocjonalny. Muszę przyznać, że na początku miałam kilka momentów nie orientowania się w sytuacji, ale szybko wpadłam na właściwe tory.

Czym dla Was/Ciebie jest sumienie? Masz je? Czujesz? Jak radzisz sobie z nim? Wśród moich znajomych znajdą się osoby, które nie używają słowa, określenia sumienie, a bardziej cichy bądź głośny głos rozsądku. W książce poznasz osoby, które nawet nie stały w kolejce, gdzie ten głos był rozdawany, bo tego co zrobili nie da się opisać od tak. Książka dla tych którzy lubią mocne sceny, gdzie krew leje się po ścianach.

Ile jesteś wstanie zrobić dla własnego dziecka, rodziny, kogoś bliskiego, żeby ratować jego życie? Czy istnieje jakiś próg, granica moralności, przyzwoitości jaką nie należy przekraczać? Zdradzę, że takiej propozycji jaką dostał nasz bohater nie powinno się nawet rozpatrzyć, ale…  właśnie tutaj muszę pozostawić was w niepewności, bo jak przeczytasz tę książkę zrozumiesz, dlaczego pytam o sumienie oraz próg przyzwoitości.

Koniec oczywiście zwalił mnie z nóg i to powoduje, że masz ochotę rzucić książką o ścianę oraz że stoisz i myślisz sobie What the f… (za przeproszeniem) Taka zła jestem, że o losie i tutaj właśnie za to gratuluje autorowi, bo naprawdę mało jest takich pozycji, które doprowadzają mnie do podniesienia ciśnienia. Kochani nie będę streszczała albo pisała opisu książki, bo macie jej pełen Internet, więc napisałam moje odczucia co do książki, którą z całego serca polecam i czekam na kolejną.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu OH! To była niezła przygoda.

Avatar użytkownika - Ogrod-ksiazek
Ogrod-ksiazek
Przeczytane:2022-02-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książka dostępna w aplikacji Empik Go jako audiobook i ebook.

Na początek powiem, że jest to debiut. Nowa przygoda, nowe pióro...

Autor wprowadził mnie w świat pełen brutalności i bezwzględności. Bohaterowie, nawet Ci z założenia pozytywni wzbudzali moją niechęć.

Mocne sceny zbrodni jak i seksu, do tego pędząca akcja nie pozwalają się nudzić.

Doskonałe sceny morderstw oraz kontaktu głównego bohatera (ojca) ze zleceniodawcą. Trochę gorzej jeśli chodzi o duet policyjny. Jest w ich rozmowach jakiś rodzaj drętwości. Wspominam o tym, ale rozumiem, że to debiut i pióro dopiero nabiera rozpędu.

Całość czyta się z rumieńcami na policzkach, pędziłam od emocji do emocji. Czasami przyznam szczerze miałam ciarki na plecach. Jedna z sytuacji jaka miała tam miejsce przerosła moją wrażliwość.... poczułam, że sama mogłabym wymierzyć mu karę.

To książka jakiej nie da się czytać na chłodno. Autor funduje czytelnikowi prawdziwą jazdę bez trzymanki. Jest tempo, są zwroty akcji i mimo, że wiemy od początku kto jest mordercą i tak możemy liczyć na zaskoczenie. Nieszablonowy pomysł na fabułę. Książka zdecydowanie dla osób szukających mocnych wrażeń.

Avatar użytkownika - Jetekote
Jetekote
Przeczytane:2022-01-27, Ocena: 3, Przeczytałem,

Ponoć każdy człowiek ma sumienie. Choć niektórzy czasami próbują je uciszyć, ono zawsze wtedy wierci dziurę w brzuchu, upominając się o moralne postępowanie. Mówi nam co jest złe, a co dobre. Jednak co zrobić w przypadku wejścia na scenę miłości, chyba tej najsilniejszej, bo rodzicielskiej? Czy istnieje to legendarne ,,wyższe dobro" i czy cel rzeczywiście uświęca środki?

Wokół takiej właśnie tematyki skupia się ,,Sumienie" Bogusława Szablińskiego. Główny bohater jest ojcem śmiertelnie chorej córki. Aby ją uratować, decyduje się przyjąć ofertę człowieka, który pomoże jego oczku w głowie. Cena pomocy jest wysoka - bohater musi zostać zabójcą.

I już tutaj pojawia się ,,ale". Ofiary bowiem łączy jedna rzeczy. Każda z nich bowiem robi diaboliczne, straszne rzeczy. Więc czy zabijanie złoczyńców w imię dobra córki jest moralne? Bardzo podoba mi się kierunek, w którym poszło ,,Sumienie". Pod warstwą kryminału czy też thrillera kryje się problematyka dotycząca moralności, dobra, wyrzutów sumienia. Autor pozostawia pole do myślenia czytelnikowi i zmusza niejako do przemyślenia tematu.

Przy książce nie zawiodą się jednak fani dobrych, mocnych kryminałów. Bodaj pierwsze, co zwróciło moją uwagę, to przegenialne opisy zabójstw czy scen przemocy seksualnej (których notabene też jest dużo, więc osobom nielubiącym radzę uważać). Brutalność, dosadność, krwawość - wszystko potrzebne dobremu kryminałowi. Nawet ja, który potrafię znieść w książkach wiele, wielokrotnie się skrzywiałem z obrzydzenia i strachu.

Jednak styl pisarski autora jest, co tu dużo mówić, mocno przeciętny, co może w pewnych momentach, szczególnie tych spokojniejszych, zwyczajnie nudzić. Inną widoczną piętą Achillesową Szablińskiego jest też wątek miłosny - beznadziejnie sztampowy, nie przykuwający uwagi i, przynajmniej dla mnie, odrzucający. Nie wspominając o scenie seksu. Niemniej warto wspomnieć też, że książka jest debiutem autora, więc na pewne rzeczy trzeba patrzeć z przymrużeniem oka.

,,Sumienie" Bogusława Szablińskiego to diabelnie mocny i, dosłownie, strasznie dobry kryminał z ciekawymi kreacjami psychopatów. Obok genialnych opisów akcji zachwyca subtelnie wyeksponowaną tematyką moralną. Skoro mi, osobie, której rzadko która książka z tego gatunku się podoba, przypadł do gustu, to i Wy koniecznie sięgnijcie - małe szanse, że się zawiedziecie.

Avatar użytkownika - Marusitestowanie
Marusitestowanie
Przeczytane:2022-01-19, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Rok 2022 zaczął się debiutem literackim jakim jest ,,Sumienie" autorstwa Bogusława Szablińskiego. Jest to mocny thriller, który z pewnością zapadnie Wam w pamięci. Zdecydowanie jest skierowany do odbiorcy powyżej 18-tego roku życia. Ponadto osobom o słabych nerwach nie polecam po nią sięgać, gdyż niektóre brutalne opisy mogą okazać się ponad wasze siły.

Główny bohater dostaje propozycję nie do odrzucenia. Pieniądze na leczenie chorej córki w zamian za ,,pracę", którą jak się później okazuje jest likwidacja ludzi. Rachunek jest prosty...życie za życie. Życie córki za życie kilku zwyrodnialców. Zgodnie lub wbrew swojemu sumieniu główny bohater musi dokonać wyboru - pociągnąć za spust, czy odejść z niczym.

Czytelnicy, którzy lubią czuć dreszcz emocji z pewnością będą zadowoleni z lektury. Mamy tu szybkie i zwarte dialogi bez obwijania w bawełnę. Wciąż niesłabnące napięcie i oczekiwanie na każdy kolejny krok. Dynamiczne sceny akcji przy których nie da się znudzić tylko warto za nimi nadążyć by nie przegapić nic ważnego. Od pierwszej do ostatniej strony thriller przepełniony jest drastycznymi opisami okraszonymi sporą ilością wulgaryzmów. Jest to mocny debiut i mam nadzieję, że autor jeszcze nie raz zaskoczy nas kolejnymi historiami, których nie da się poznać bez ciarek jednoczesnego przerażenia i ekscytacji.

Avatar użytkownika - czytelniamagdale
czytelniamagdale
Przeczytane:2022-01-26, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Polki w Stanach, czyli Husaria Made in China
Bogusław Szabliński0
Okładka ksiązki - Polki w Stanach, czyli Husaria Made in China

Książka, która powstała z sympatii do kobiet, w wyniku wieloletniego procesu analizowania zawiłej kobiecej natury, jest swoistą laurką autora dla fenomenu...