Tajemnica z przeszłości

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2021-09-01

Nikt nie stanie ci na drodze do prawdziwej miłości

Ewa zakochuje się w Kamilu, rozważa nawet, czy z nim nie zamieszkać. Mimo to Antek dalej wytrwale zabiega o jej względy.

Szczęście zakochanych zakłóca niespodziewany przyjazd dawnej znajomej Ewy, Agnieszki, która prosi ją o pomoc. Ewa chce zerwać z przeszłością - dlatego odmawia. Jednak Agnieszka zaczyna ją szantażować. I Ewa ze strachu ulega.

Czy sekret, które chce wyjawić Agnieszka, spowoduje, że Ewa i Kamil się rozstaną?

Czy ich miłość przetrwa próbę, którą szykuje dla nich los?

,,Tajemnica z przeszłości" to drugi tom pięknej opowieści o miłości, rozgrywającej się w scenerii Żuław.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Tajemnica z przeszłości

Opinie o książce - Tajemnica z przeszłości

Avatar użytkownika - zaczytana_optymi
zaczytana_optymi

"Tajemnica z przeszłości" ukazuje dalsze losy bohaterów. Poznajemy tajemnice drugoplanowych bohaterów, a tajemnica głównej bohaterki Ewy zostaje wyjawniona w brutalny sposób😢 Aż mi się samej przykro robiło, gdy to czytałam😢 Dziewczyna naprawdę przeszła w swoim życiu piekło. Kiedy powoli zaczęło jej się układać przeszłość małymi krokami dawała jej w kość...:(

Poznamy bliżej również siostrę Kamila - Anastazję. Początkowo dziewczyna bardzo mnie drażniła, zachowywała się jak rozkapryszona panienka, ale... No właśnie... Czasami pod takim zachowaniem skrywa się coś głębszego. Coś co miało miejsce w jej życiu... próbowała to ukryć i najlepiej schować się przed całym światem... co to takiego było? Dowiecie się, gdy przeczytacie tę niesamowitą powieść💚

Antek czy Kamil ?
Który z chłopaków zawładnie sercem Ewy?
Ja polubiłam Kamila bardziej💙 Antek to bardzo pracowity chłopak, ale czasami miałam wrażenie że chciałby osiągnąć coś "na siłę".
Jestem ciekawa jak potoczą się dalsze losy między tą trójką, ponieważ koniec mnie zszokował😱 I żałuję, że nie mam w rękach trzeciej części... już zaczynam powoli tęsknić za bohaterami!

W tej części znajdziemy w historii jedną krwawą scenę - przyznam, że się jej wystraszyłam jak to czytałam 😢 ale wszystko pasowało do całości także uważam, że książki autorki to prawdziwy majstersztyk!❤❤❤

Gratuluję @sylwia.kubik_autorka ! Książka jest rewelacyjna! Oby takich powieści było więcej ❤

Ps. Okładka jest cudowna!

Avatar użytkownika - czytasylwia
czytasylwia
Przeczytane:2021-09-22, Ocena: 5, Chcę przeczytać, Mam,

„Tajemnica z przeszłości” – Sylwia Kubiak

Kontynuacja pięknej historii o miłości, która ma miejsce na Żuławach. Między Ewa a Kamilem uczucia powoli rozkwitają. Gospoda jest położona w tak świetniej lokalizacji, że dobrze prosperuje, a jedzenie jest przepyszne dzięki czemu ludzie przybywają tłumnie i wychodzą zadowoleni. Niszczejący dom Wacława to dla nich okazja. Postanawiają go wyremontować i zacząć wspólną przyszłość.

Ich szczęście przerywa pojawienie się znajomej z przeszłości, która zacznie szantażować i zechce zniszczyć związek Kamila i Ewy. Czy matce chłopaka uda się zatrzymać koło, które ma przynieść tyle złego? Do czego mogą doprowadzić kłamstwa i wyssane z palca plotki?

Czy przeszłość zniszczy nowy początek Ewy? Wystarczy moment nieuwagi aby zaprzepaścić wszystko to co budowała do tej pory.

Emocjonująca książka, która doprowadza do łez. Siostra Kamila Anastazja, na własnej osobie doświadcza hejtu i pomówień, natomiast Antek jest szalenie zakochany, jedyny problem tkwi w tym, że bez wzajemności…

Piękno Żuław zachwyca w każdym opisanym słowie. Styl autorki jest tak niesamowity, że czytając dane opisy przyrody przenosimy się w to miejsce i na własnej skórze doświadczamy tych pięknych widoków natury.

Ewa to osoba, która jest pokiereszowana przez przeszłość. Doświadczyła przemocy, której dopuszczał się jej partner. Chce stanąć na nogi i zapomnieć. Osoby, które staną na jej drodze nie będą miały łatwo, gdyż kobieta stała się nieufna.

Ciepła historia, pełna wzruszeń i walki. Doprowadza do łez. Historia, która pokazuje, żeby nigdy się nie poddawać i że trzeba czerpać radość z każdej maleńkiej chwili, a miłość życia możemy spotkać tuż za rogiem.

Avatar użytkownika - zaczytanababka
zaczytanababka

Znacie dzieje swojej rodziny? Poznaliście historie Waszych przodków? Interesuje Was kim byli, jakie losy ich spotkały?

„Tajemnica z przeszłości” to drugi tom cyklu żuławskiego.

Ewa wraca do równowagi psychicznej. Na miarę swoich możliwości przystosowała dom do babci, aby mogła – przynajmniej na razie, w nim zamieszkać. Dobrze radzi sobie w pracy, relacja z Kamilem pomału się rozwija. Wygląda na to, że dziewczyna odnalazła swoje miejsce na ziemi.

Pomimo niespiesznego tempa akcji, nie zabraknie też emocji. Autorce udało się po raz kolejny stworzyć ciekawy klimat powieści. Historie opowiadane przez Pana Bronka oraz babcię Kamila sprawiły, że sama zaczęłam się zastanawiać, kim byli przodkowie mojej rodziny i jaka jest ich historia.

W poprzedniej części autorka skupiła się bardziej na relacjach i problemach rodzinnych i tych w związku, a tym razem na tapetę poszły media społecznościowe. Ale, żeby dowiedzieć się o co chodzi dokładnie, musicie sami przeczytać J

Kończąc ta lekturę nie spodziewałam się takiego zakończenia. Zdecydowanie jest ono dla mnie szokujące i z niedowierzaniem przewracałam strony, nie wierząc, że to już koniec…. Ale co dalej??

Niestety, pozostaje mi tylko czekać na kolejny tom. A Was zachęcić do lektury.

Avatar użytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2021-09-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Wracamy na Żuławy! A nie, przepraszam, ja nie wracam, bo ja nigdzie nie odeszłam. Cykl żuławski Sylwii Kubik jest tak niesamowity i wciągający, że po prostu trzeba czytać dalej, nie da się oderwać. Dopiero co odłożyłam pierwszą część, a już skończyłam drugą.

Nie przytaczam opisu z okładki, bo niestety za dużo zdradza. Wystarczy powiedzieć, że "Tajemnica z przeszłości" to ciąg dalszy losów bohaterów z "Kroku do miłości", czyli biednej Ewy, na której chyba ciąży jakaś pechowa klątwa (hm!), i Kamila, to jest młodego właściciela otwartej już i wieńczącej triumfy regionalnej karczmy.

Niby to taka zwyczajna wieś gdzieś na końcu Polski, niby nic się tam nie dzieje, same pola w zasięgu wzroku, a jednak czytelnik może zapomnieć o bożym świecie, czytać i czytać. Dalej czuje się ten spokojny wiejski klimat, a wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach, żeby tylko jak najlepiej oddać wszystkie opisywane potrawy i rośliny dookoła. Do tego pojawia się więcej emocji w porównaniu do poprzedniego tomu, a przy historii życia Wandy... No nie da się tego czytać na chłodno.

Relacja głównych bohaterów komplikuje się, ale autorka nie popełnia tego głupiego błędu, na który można się natknąć w wielu innych obyczajówkach. Uwaga, ta para rozmawia ze sobą! Inną sprawą jest, że te rozmowy nie zawsze wszystko wyjaśniają. Ciężko od razu, tak przy pierwszej sposobności coś uzgodnić, kiedy człowieka zżera zazdrość albo wstyd, ale oboje mają wobec siebie szczere intencje i nie kombinują za plecami jak koń pod górkę. To wypada bardzo naturalnie, prawdziwie, nie ma w niczym przesady, emocje rozwijają się dokładnie tak, jak to powinno wyglądać i ciekawie się to śledzi. Brawa dla pisarki.

Zostali rozwinięci bohaterowie drugoplanowi, czytelnik powoli zżywa się z każdą postacią. Aż ciężko uwierzyć, że to twory fikcyjne. Nie wymieniam żadnych wad, bo po prostu dobrze się bawiłam od początku do końca. Dziękuję Wydawnictwu Otwarte za egzemplarze książek do recenzji, to była świetna lektura, cieszę się, że mogłam poznać tę całą historię, a wszystkim czytelnikom gorąco polecam.

Ewa to bohaterka serii Sylwii Kubik, umiejscowionej na Żuławach. Kobieta i właściciel gospody Kamil mają się ku sobie. Rozważają wspólne zamieszkanie. Za dziewczyną ciągnie się jej przeszłość, o której nie powiedziała swojemu chłopakowi. Pewnego dnia zjawia się jej dawna znajoma i zaczyna ją szantażować. Czy Ewa będzie potrafiła przeciwstawić się przeszłości?

„Pan Bronek podrapał się po głowie i ze smutkiem pomyślał, że historia lubi się powtarzać. Doskonale rozumiał, co czuje ten młody, rozgoryczony chłopak. Nieodwzajemniona miłość staje się ciężarek, który niekiedy trudno unieść. Wiedział też, że nikogo do miłości nie można zmusić. Im szybciej Antek wybije ją sobie z głowy, tym lepiej. Jeśli nie wypędzi jej z serca, będzie jak on całe życie więźniem nieszczęśliwej miłości. Myśląc cały czas o Ewie, nie da rady ułożyć sobie życia z inną kobietą.”

Historia Pana Bronka tak sprytnie wpleciona w powieść, dodaje jej romantyzmu.  Niespełniona miłość i przywiązanie do jednej kobiety, wzbudziło we mnie wzruszenie i tęsknotę do dawnych czasów.

Kolejny raz zachwycam się naturalnością i mnogością emocji w książkach Sylwii Kubik. Tajemnica z przeszłości ma w sobie ciepło i Żuławski klimat. Autorka ma cudowne pióro a jej opowieści są jakby żywe. Powolna akcja, romantyzm i historyczne wątki przeplatają się, tworząc cudowną całość. Ja z niecierpliwością czekam na kolejną część, zwłaszcza że Autorka w tak niespodziewany sposób zakończyła Tajemnicę z przeszłości.

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu Otwarte. Nie ukrywam że nie mogę się doczekać dalszych losów Ewy i Kamila. Zdecydowanie polecam i zapraszam na stronę: https://www.otwarte.eu/

Wydawnictwo: Otwarte

Ilość stron: 367

Data premiery: 1 września 2021

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2021-09-10, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Zawsze mi powtarzano, że każda tajemnica, kłamstwo, przeszłość prędzej czy później da o sobie znać i wtedy miejmy nadzieję, że będą bardziej sprzyjające warunki do stawienia Im czoła. Spotykamy się przy drugiej części serii żuławskiej. Muszę zaznaczyć, że pierwszy i drugi tom jest równie dobry, ale jakoś ciut, ciut bardziej przemawia do mnie druga część może, dlatego że już znałam bohaterów z pierwszej części. Tak jak pierwszy tom książka, którą bierze się w każde miejsce byleby dowiedzieć się, co jest na następnej stronie, a to tylko na plus dla niej. Opisów książki jest pełno w Internecie, więc śmiało można zasięgnąć, info, o czym jest, a więc od razu nakreślę, że według mnie obowiązkowo jest przeczytać najpierw pierwszą część żeby zrozumieć drugą.

To, że na zaufanie trzeba sobie zasłużyć to każdy z was pewnie wie, ale Ewa ma naprawdę z tym kłopot. Dużo przeszła z byłym partnerem, co spowodowało brak zaufania do płci przeciwnej, ale to dowiecie się czytając pierwszy tom.

Tutaj zaufanie i miłość krąży wokół Kamila i Ewy. Ich związek naprawdę wygląda na coś wspaniałego, ale demony przeszłości depczą dziewczynie po piętach. Do tego dorzucić kolejnego amanta Antka, który zawzięcie podrywa Ewę oraz siostra Kamila, która nie przepada za nową miłością brata. Kochani mieszanka wybuchowa i istny rollercoaster.

Jak napisałam wcześniej demony przeszłości nigdy nie zapomną, nie dadzą spokoju, a tutaj takim kimś jest Agnieszka. Nie będę pisała, kim jest, po co przyjechała i czego chce, bo pozbawię was tych emocji, jakie ja miałam podczas czytania.

Każdy ma jakieś tajemnice, każdy zmaga się z jakimś problemem, a tutaj to wszystko zostaje wymieszane i przedstawione na tacy. Kochani zazdroszczę wam, że dopiero będziecie czytać pierwszy albo drugi tom tej serii, bo ja drepcze i czekam na trójkę.

Z całego serca dziękuję Wydawnictwu Otwartemu za egzemplarz do recenzji, bo emocji było od groma.

Avatar użytkownika - Damaczytasama
Damaczytasama

"Tajemnica z przeszłości" to książka, która poruszy Wasze serca i długo nie pozwoli o sobie zapomnieć. Poznajemy dalsze losy bohaterów "Krok do miłości".

Ewa pracuje w gospodzie jako kelnerka i mieszka w domku odziedziczonym po babci. Jej relacja z Kamilem staje się coraz głębsza. Myślą o tym, żeby ze sobą zamieszkać. Niestety dziewczyna nie potrafi mu w pełni zaufać. Boi się opowiedzieć o swojej trudnej przeszłości. Ma sekrety, które jej ciążą. Do tego, z niezapowiedzianą wizytą, przyjeżdża jej dawna znajoma Agnieszka. I szykują się problemy. Do Kamila przyjeżdża jego siostra, Anastazja, która ma kłopoty.

Czy związek Ewy i Kamila przetrwa? Co czeka ich w przyszłości? Przekonajcie się sami.

Tak jak poprzednia część, ta też, dzieje się na Żuławach. Autorka opisuje ich piękno, tradycje oraz historie związane z tym regionem.

Każdy rozdział dostarcza nam wiele emocji. Bardzo podobał mi się wątek odnawiania więzi rodzinnych. Anastazja, siostra Kamila, niezbyt często odwiedzała swoją babcię, Rozalię. Tym razem, ma okazję spędzić z nią o wiele więcej czasu. Często ze sobą rozmawiają. Dziewczyna poznaje historię swojej rodziny, a babcia staje się dla niej kimś ważnym.

Natomiast Ewę nie opuszczają demony z przeszłości. Bohaterka myślała, że znalazła spokój i szczęście na pięknej żuławskiej wsi, ale nadal wiele spraw ją przytłacza. Poznaje też trudną przeszłość swojej babci, o której nie miała pojęcia.

"Tajemnica z przeszłości" to książka, która ma w sobie dużo ciepła i nadziei na lepsze jutro. Autorka ma lekkie pióro i sprawia, że z każdym tomem, bardziej przywiązuję się do bohaterów. Zakończenie było zaskakujące i nie mogę się doczekać, co wydarzy się w kolejnej części.

Otulona kocykiem, z filiżanką zielonej herbaty, w jeden deszczowy wieczór pochłonęłam historię Ewy, Kamila i innych bohaterów powieści Sylwii Kubik.

Myślę, że wielbiciele niebanalnych historii obyczajowych z wątkiem miłosnym i tajemnicą w tle, będą zachwyceni po lekturze "Kroku do miłości" i "Tajemnicy z przeszłości". Tak jak ja.

Avatar użytkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2021-08-31, Ocena: 5, Chcę przeczytać, Mam,

Dzień dobry Ewo, witaj Kamilu. Jak miło do was wrócić i dowiedzieć się co u was słuchać. Dziś premiera tej pozycji, a ja przychodzę do was z recenzją.

Ewa po mału zaczyna układać się sobie życie. Myśli, że zły los się od niej odwrócił i teraz będzie wszystko dobrze. Coraz bardziej otwiera się i angażuje w związek z Kamilem. Niestety do gospody przyjeżdża Agnieszka, dawna, nielubiana przez Ewę koleżanka, która żąda od niej pomocy. Kobieta dalej nie wyjawiła Kamilowi swoich sekretów, dlatego ulega szantażowi i pomaga znajomej. Do gospody również trafia Anastazja, która też chce uciec przed nieprzychylnymi opiniami. Czy Ewa wyzna w końcu Kamilowi swoje tajemnice? Czy Anastazja zrozumie swoje błędy? Czy Kamil wybaczy Ewie?

Autorka wyśmienicie prowadzi czytelnika przez fabułę. Jej książki są niczym balsam na duszę. Aż szkoda, że tak szybko się kończą! Wielowątkowe postacie, które wywołują pozytywne emocje, tylko dodają smaczku tej powieści. Bardzo ich polubiłam, a nawet współczułam Ewie.

W tym tomie poznamy trochę bliżej Anastazję, siostrę Kamila. Z początku nie pałałam do niej sympatią, strasznie mnie irytowała. Potrzebowałam dobrej chwili na zrozumienie i polubienie jej.

Bardzo podoba mi się styl autorki, a jej barwne opisy przyrody czy polskiej wsi, sprawiły, że miałam ochotę się tam znaleźć… Ja! Typowy mieszczuch, który nie wyobraża sobie życia na wsi! A po zachęcającym opisie Elbląga, zapragnęłam jeszcze raz zwiedzić to miasto, przecież to za miedzą ode mnie z Malborka i podziwiać starówkę oczami Ewy.

TAJEMNICA Z PRZESZŁOŚCI - to piękna opowieść, której nie będziecie mogli odłożyć! Czytanie jej to czysta przyjemność . Zatracicie się w tym malowniczym krajobrazie Żuławach!

Bolesna przeszłość kładzie się cieniem na teraźniejszość. Po traumatycznych przeżyciach ciężko ruszyć naprzód, gdyż demony często dają o sobie znać w najmniej odpowiednim momencie. Nawet gdy zakopie się je w najdalszych czeluściach podświadomości, potrafią odnaleźć drogę, by zburzyć powoli budujące się fundamenty stabilizacji. Dotkliwe wspomnienia powodują wycofanie, nieufność, strach i obawę, że będziemy mogli doświadczyć podobnych lub równie bolesnych sytuacji, po których już się nie podniesiemy przygnieceni kolejnymi trudnościami. Człowiek otacza się wysokim, szczelnym murem i nie dopuszcza do siebie nowego uczucia, bojąc się odrzucenia, nowo otwartych ran, które zdążyły się zasklepić.

Kolejny raz mogłam wkroczyć do Żuławskiego społeczeństwa. Przywitać się z ulubionymi postaciami i na nowo zatracić się w ich wspólnej historii. Autorka i tym razem nie szczędzi bohaterów. Podrzuca im liczne kłody pod nogi i sprawdza ich wytrzymałość. Podoba mi się w powieściach Sylwii fakt, że pozwala dojść do głosu każdej postaci, niezależnie czy jest na pierwszym planie, czy tylko krótkim epizodem. Każda potraktowana jest z należytą dbałością, dzięki czemu możemy ich lepiej poznać, zrozumieć co nimi kieruje, co czują, co przeżywają. Niektórzy wniosą do życia wiele smutku i wątpliwości, a niektórzy dobrym sercem, wsparciem, uśmiechem i życzliwością wprowadzą pozytywny nastrój i wiarę, że po każdej burzy wzejdzie słońce.

To historia o poszukiwaniu szczęścia i bezpieczeństwa, powolnym otwieraniu na miłość i zaufanie, o bólu, który nie pozwala kroczyć naprzód. O przykrych plotkach, które potrafią zasiać ziarno nieufności, toksycznych relacjach matki i syna, braku wsparcia od tych, którzy powinni być oparciem. Walce o samego siebie, podejmowaniu własnych decyzji i spełnianie marzeń, bez względu na oczekiwania innych. Ciepła, wyjątkowa, zawiera w sobie niesamowity klimat, czar i magię. Skrada serce, zachwyca pod każdym względem, swoją opowieścią opatula niczym ciepła kołdra. Wciąga od samego początku, przeszywa na wskroś różną paletą emocji i nie pozwala odłożyć się ani na moment, aż nie pozna się jej zakończenia. Gorąco polecam każdemu, a ja z niecierpliwością czekam na ostatni tom.

Avatar użytkownika - Kumbrysia
Kumbrysia
Przeczytane:2021-09-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

"Tajemnica z przeszłości" Sylwia Kubik to kontynuacja losów bohaterów "Kroku do miłości". Związek dwojga ludzi powinien opierać się na zaufaniu i uczciwości. Warto starać się dzielić tajemnice z drugą osobą, aby uniknąć nieporozumień. Nie zawsze się jednak to udaje, czasami staramy się zachować część sekretów dla siebie.

"Czuł, że nie jest jej obojętny, choć musi istnieć coś, co każe jej trzymać go na dystans".

Ewa zauroczona Żuławami, stara się zapomnieć o przeżyciach z przeszłości. Jej relacja z Kamilem robi się poważna. Dziewczyna powoli zakochuje się w Kamilu,jednak niedawne przeżycia nie pozwalają jej do końca zaufać chłopakowi. Wszystko idzie w dobrym kierunku, niestety przyjazd dawnej znajomej Agnieszki burzy spokój Ewy. Dziewczyna szantażem rząda pomocy, pomimo wewnętrznej walki ze sobą i chęcią zerwania z przeszłością Ewa ulega i oferuje jej pomoc.

"-Trudno mi to nazwać. Niechciana przeszłość wraca w najmniej oczekiwanych momentach i w dziwnej formie".

To nie koniec niespodzianek Kamil, który chce poświęcić czas na dalsze rozkręcanie interesu, musi niańczyć młodszą siostrę. Anastazja przed hejtem ucieka na wieś, ukrywa się u brata, do momentu wyciszenia sprawy. Kamil jest w kropce, relacja z Ewą się rozwija a tu pojawia się siostra ukrywająca problemy.

"Anastazja zasiała w jego sercu ziarno niepewności i wiedział, że będzie go to męczyło,dopóki nie dowie się, o co tak naprawdę chodzi".

Czy Ewa wyjawi swoją przeszłość Kamilowi? Czy zagrywki Agnieszki, spowodują, że Ewa i Kamil się rozstaną? Co takiego ukrywa Anastazja? Czy miłość Ewy i Kamila przetrwa próbę, którą szykuje dla nich los?

"Tajemnica z przeszłości" wywołała we mnie szereg emocji. Przyznam szczerze, że nieraz chciałam potrząsnąć Ewką, aby nie robiła z siebie niedowartościowanej kobiety. Natomiast Agnieszkę wywaliła bym w dwie sekundy, nie udzielając pomocy.
Podoba mi się, że autorka skupiła się na pokazaniu Nam, że nie warto mieć tajemnic. Boimy się, że informując partnera o wszystkim możemy doprowadzić do tego, że stanie się najgorsze. Zatuszowanie pewnych informacji może jednak okazać się zgubne.

"Zaślepiony złością skupił się na urażonej dumie i zranionych uczuciach, zamiast dostrzec, to co wydarzyło się naprawdę".

Jeśli chcecie wiedzieć jak potoczą się losy bohaterów koniecznie sięgnijcie po książkę. Ja z niecierpliwością czekam na premierę kolejnej części, ponieważ zakończenie bardzo mnie zaskoczyło. Osobiście polecam obydwie części, ciesząc się że Wydawnictwo Otwarte dało mi możliwość przeczytania i zrecenzowania książek z ogromną dawką emocji.

Ewa powoli zadomawia się na Żuławach i zaczyna zapominać o bolesnych i trudnych doświadczeniach. Jej związek z Kamilem się rozwija, a Ewa obdarza go coraz większym zaufaniem. Niespodziewane pojawienie się Agnieszki burzy jej spokój, zwłaszcza że zaczyna ją szantażować. Od tej pory dziewczyna żyje w ciągłym strachu. Do tego siostra Kamila, Anastazja wplątuje się w bliżej niewyjaśnioną kabałę i przyjeżdża do niego by przeczekać najgorsze. Czy będzie potrafiła się tam odnaleźć? Czy rodzące się uczucie pomiędzy Ewą, a Kamilem przetrwa próbę jaką szykuje dla nich los?

"Tajemnica z przeszłości " to kontynuacja losów bohaterów poznanych w książce " Krok do miłości ". Przyznaje że pierwsza część mnie oczarowała więc od razu sięgnęłam po kontynuację. Tym razem odkrywamy tajemnice nie tylko głównych postaci, ale też babci, Anastazji czy  Pana Bronka. Dzięki temu poznajemy każdego z nich jeszcze lepiej. Nie brakuje tu niezwykle plastycznych opisów żuławskich krajobrazów i regionalnych potrawy.  Trzeba przyznać że autorka zdecydowanie potrafią pobudzić wyobraźnię, a lekkie pióro jest zdecydowanie dużym plusem i powoduje że całość czyta się błyskawicznie. Nie brakuje tu również emocji, wątpliwości czy rozterek bohaterów. Ale przede wszystkim autorka uświadamia że związek buduje się na zaufaniu, a tajemnice nigdy nie prowadzą do niczego dobrego. Prawda jakakolwiek by nie była jest lepsza od tajemnic i niedopowiedzeń. Uświadamia również że nie warto oceniać nikogo zbyt pochopnie.

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-09-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Ewa uwolniwszy się z toksycznego związku łapie wiatr w żagle i nieśmiało planuje swoją przyszłość. Z wzajemnością zakochuje się w Kamilu. Ma pracę, którą lubi i dom. Ten, chociaż nie jest szczytem marzeń jest jej azylem. Ma przy sobie też kogoś, kto może powiedzieć jej coś na temat jej korzeni. Jej radość z powolnych, ale pozywanych zmian w życiu przerywa ponowne pojawienie się w jej życiu dawnej znajomej. Agnieszka chcąc wymusić uległość Ewy zaczyna ją szantażować. Dziewczyna ze strachu ulega.
Czy Agnieszka wyjawi sekrety Ewy? Czy przez to Ewa i Kamil rozstaną się? Jak Ewa da sobie radę z kolejnymi burzami w swoim życiu?
Jestem zawiedzona. Sobą, bo książka wciągnęła mnie tak bardzo, że nie mogłam się od niej oderwać. A tym razem obiecywałam sobie, że będę czytać powoli by moc dłużej delektować się dobrą książką. I wyszło jak zwykle... W sumie nie ma się czemu dziwić. Jak zwykle autorka stworzyła ciekawą i urzekającą historię, która sprawiła, że zapomniałam o całym świecie. Jak zwykle wciągnęłam się w historię Ewy i kibicowałam ze wszystkich sił by wreszcie jej życie było szczęśliwe. Jednak tym razem denerwowałam się kiedy w życiu głównej bohaterki pojawiła się jej ,,przyjaciółka'' i zaczęła ją szantażować. Nie mogłam zrozumieć dlaczego dziewczyna daje się tak bardzo wykorzystywać. Przecież nie zrobiła nic złego. To ona była ofiarą ! I to co się stało pod koniec. Nie mogłam znieść jak Ewa została potraktowana... Zdecydowanie ta książka uwolniła we mnie wachlarz emocji. Niekoniecznie tych dobrych. Jestem świadoma, że do książki podeszłam bardzo emocjonalnie, ale polubiłam główną bohaterkę i życzyłam jej szczęścia. Tymczasem los raz za razem z niej kpił. To budziło we mnie sprzeciw.
Oczywiście wielkim walorem książki były zagadki z przeszłości. Nie wszystkie zostały rozwiązane w Tajemnicy z przeszłości i już nie mogę doczekać się kolejnej części by je wszystkie poznać. Tutaj częściowo poznaliśmy rodzinną historię Ewy i mam cichą nadzieję, że w ostatniej części cyklu żuławskiego dowiemy się co stało się z jej mamą.
Dzięki Tajemnicy z przeszłości po raz kolejny przeniosłam się w malownicze, niemal dziewicze i nieodkryte przez większość społeczeństwa rejony. Po raz kolejny mogłam spędzić czas z sympatycznymi postaciami, które coraz bardziej stają mi się bliskie. Kolejny raz zachwyciłam się opowiedzianą przez autorkę historią i chociaż kocówkę można nazwać banalną była niebanalna. W związku z tym zachęcam wszystkich serdecznie do zapoznania się z Tajemnicą z przeszłości. Naprawdę warto ! A tym, którzy już ją poznali życzę ( sobie także) abyśmy kolejną część mogli przeczytać jak najszybciej. Ja już nie mogę się doczekać !

"Tajemnica z przeszłości" to wzruszająca i pełna ciepła opowieść o odnajdywaniu siebie i swojego miejsca na ziemi. Tak jak czynią to bohaterowie: Ewa, Kamil a nawet Anastazja. Niestety nie czytałam pierwszego tomu więc było mi trudniej niż tym czytelnikom, którzy się z nim zapoznali. Mimo to polubiłam parę głównych bohaterów Ewę i Kamila a z upływem czasu także Anastazję, która pierwsze wrażenie zrobiła na mnie bardzo niekorzystne. Książkę przeczytałam bardzo szybko, odpowiada mi lekko zadziorny styl pisania autorki. Książkę czyta się naprawdę lekko, miło i przyjemnie. A i sama fabuła może nie rewolucyjna ale dobrze rozpisana. Tak już jest w życiu, że wszelkie tajemnice, które chcemy ukryć kiedyś znajdą lukę w płaszczu milczenia. Zawsze znajdzie się ktoś, kto tę wiedzę będzie chciał wykorzystać. Nie zawsze jednak w dobrej wierze. Tak było i tutaj. Tajemnica Ewy została wyjawiona, Ewa ponownie zdradzona i zdruzgotana. Całe swoje życie, począwszy od dzieciństwa, miała trudne i teraz gdy zdecydowała się ponownie komuś zaufać los znowu przykro ją doświadczył. Pozycja wywołała we mnie szereg emocji:sympatii i niechęci, złości, gniewu, czasami niedowierzania ale i radości. Dobrze się bawiłam. Książka zawiera także piękne opisy Żuław oraz umiejętnie wplecione wątki historyczne tej krainy. Rozczarowało mnie trochę jedynie zakończenie. Wolę gdy jest ono konkretne a nie pozostaje do wyobraźni czytelnika. Chyba, że ma ono być zalążkiem kolejnego tomu o losach Ewy. Wówczas nie będę rościła o nie pretensji. Nie przeszkadzał mi także motyw paranormalny ale zabrakło mi wyjaśnienia wątku nawiedzonego domu. Z pewnością poszukam pierwszej części aby uzupełnić sobie obraz Ewy i jej sytuacji życiowej. I z przyjemnością przyjmę do wiadomości informację, że Pani Sylwia będzie kontynuowała losy Ewy i Kamila, Bronka i Matyldy oraz ich znajomych. Za możliwość przeczytania tej pozycji dziękuję Wydawnictwu Otwartemu.

Nasze niebo. Opowieści z Wiary
Sylwia Kubik0
Okładka ksiązki - Nasze niebo. Opowieści z Wiary

Pełna ciepła i humoru opowieść o wyjątkowej wsi i jej nietuzinkowych mieszkańcach. Nasze niebo to trzecia część docenionego przez czytelników...

Miłość pod naszym niebem
Sylwia Kubik0
Okładka ksiązki - Miłość pod naszym niebem

Na polach złocą się zboża, w sadach rumienią się owoce, a w sercach mieszkańców Brzozówki dojrzewają najważniejsze życiowe decyzje. Czy pod...

Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler