Żółta tabletka plus

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2017-06-01
ISBN: 978-83-65684-20-2

"Żółta tabletka plus" to zbiór kilkunastu opowiadań, w których dominuje czarny humor, groteska i absurd doprawione odrobiną surrealizmu i purnonsensu. Humoreski stają się doskonałym antidotum na nudę i zły humor. Łączą różne konwencje, zawierają aluzje literackie. Bohaterami zbioru są nietypowe postaci: zmutowany lis telepata, śmierć ze średniowiecznego dialogu, laleczka voodoo, anioł, samobójczyni czy redaktor na głodzie, których losy pobudzają do refleksji na temat ludzkiej natury. Koniecznie przechowywać w domowej biblioteczce!

Kup książkę Żółta tabletka plus

Avatar użytkownika - Mysza_99
Mysza_99
Przeczytane:2017-07-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Żółta tabletka plus to wznowienie pierwszej książki Anny Sakowicz, wydanej w 2014 roku. To zbiór opowiadań i humoresek przeznaczony dla dorosłych czytelników. Książka rozpoczyna się ulotką, w której znajduje się opis tabletki, ostrzeżenia, a także informacje o o dawkowaniu i przechowywaniu tego wyjątkowego, ujętego w formę słów leku. Cała instrukcja napisana jest z przymrużeniem oka i niewątpliwie zachęca czytelnika do dalszej lektury. Zwłaszcza, że zapowiada teksty wyłącznie dla dorosłych czytelników. Zbiór składa się z 18 opowiadań - część napisana jest z ogromnym poczuciem humoru, część - na poważnie, zmusza do refleksji. Autorka porusza tematy, które mogą dotyczyć każdego z nas, jednak nie porusza się tylko w świecie realnym. Rozmowy z aniołami i ze śmiercią nie zdziwią tu nikogo, podobnie jak rozmowy z kotem czy lisem. Postaci rzeczywiste mieszają się z wymyślonymi, a sen przeplata się z jawą. Autorka bawi się słowem, akcją i bohaterami swoich opowiadań. Puentuje zaskakująco, czasami - bardzo refleksyjnie. Każde opowiadanie jest inne, każde - na swój sposób wyjątkowe. Czytelnik może odnaleźć cząstkę siebie pośród wydarzeń i postaci, które pojawiają się w każdej z opowieści. Zachwyca motyw z laleczką voodoo i kilka słów o tym, jak łatwo zostać muzykiem w filharmonii. Albo baletnicą. Pełne uroku jest opowiadanie o autorce, która wyczytała, że receptą na sukces jest sponiewieranie tekstu. Zwłaszcza, że pisarka z ambicjami ...

Opinie o książce - Żółta tabletka plus

Żółta tabletka to zbiór opowiadań i humoresek.

Książeczka niezbyt gruba, zawierająca 18 tekstów, z których jedne rozbawiają do łez, a inne wprowadzają w stan specyficznej nostalgii. Biorąc książkę do ręki spodziewałam się opowiadań z dużą dawką humoru, nie zawiodłam się, ale… no właśnie, nie wszystkie odebrałam z takim poczuciem humoru na jakie z pewnością zasługiwały.

Kilka opowiadań trochę mną wstrząsnęło, może nawet trochę zaszokowało. To balansowanie między realnym światem a światem złudzeń, majak czy zjawisk paranormalnych . Z pewnością niejednego czytelnika bardziej by rozśmieszyło, ale ja na wiele rzeczy i zjawisk patrzę trochę innymi oczyma i, nawet się wzruszyłam (opowiadania „Starość” czy „Różowy pokój”).

Autorka w dość ironiczny a czasami nawet szyderczy sposób przedstawia pewne sytuacje mogące wynikać z zaburzeń psychiki lub konsekwencji spożycia zbyt dużej ilości alkoholu. Sarkazm bijący z niektórych opowiadań, jest tak namacalny, że czasami zastanawiałam się, jakim cudem wykreował się w głowie takiej pisarce, której powieści są ciepłe, życiowe i na swój sposób wzruszające, chociaż potrafią też rozbawić do łez.

Poruszone w opowiadaniach tematy z pewnością dają do myślenia i zmuszają do zastanowienia się nad konkretnym wątkiem. Ukazana w dość szyderczy sposób naiwność ludzka, z pewnością potrząśnie niejednym czytelnikiem, pod warunkiem, że nie będzie czytał książki tylko dla samego przeczytania, ale gdy zagłębi się odrobinę w treści.

Może zbyt poważnie podeszłam do tej lektury, nie przeczę, że momentami zaśmiewałam się bardzo, ale łapałam się również na tym, że zbyt dogłębnie analizuję przekaz fabuły.

Domyślam się, że autorce zależało na tym, aby rozbawić. Książka jest z pewnością lekturą lekką, łatwą i przyjemną, tylko czy wszystkie sytuacje w życiu człowieka śmieszą?

Jest to książeczka na jeden wieczór. Czyta się płynnie i szybko, Cudowny relaks po ciężkim dniu pracy, pod warunkiem, że nie będzie się (tak jak ja to robiłam) zbyt dogłębnie analizowało. Zabawne dialogi i opisy z pewnością pobudzą w czytelniku endorfiny i zapomni on na jakiś czas o otaczającym go świecie.

Polecam lekturę tę książki szczególnie teraz, kiedy na dworze szaro, buro i ponuro. Jest ona z pewnością cudownym antidotum na chandrę. Jest to książka inna niż powieści tej autorki, ale z pewnością warta przeczytania.

Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2017-08-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 ksiażki 2016, 52 książki 2017,

Fajna odskocznia od długich powieści . Można poprawić sobie :)

Takie opowiadania o wszystkim i o niczym totalny odmóżdżacz czy polecam? Niekoniecznie

Niedomówienia
Anna Sakowicz0
Okładka ksiązki - Niedomówienia

Świat może być pełen niespodzianek, jeśli tylko potrafimy się na nie otworzyć. Przekonuje się o tym bohaterka książki, Janka, której życie zawirowało...

Na dnie duszy
Anna Sakowicz0
Okładka ksiązki - Na dnie duszy

Rozalia, Donata i Inga. Trzy pokolenia kobiet żyjących w różnych czasach. Mają swoje rodziny, domy, codzienność. Każda z nich ma też swoje emocje...

Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska