reklama

Zombie

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2017-05-24
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788380495029
Liczba stron: 424
Język oryginału: polski

Ocena: 4.67 (15 głosów)

Adam Górnik – młody błyskotliwy prokurator. Kochający mąż i troskliwy ojciec. Wzorowy obywatel. Jeden z najmłodszych zabójców w Polsce. Kiedy miał piętnaście lat, zamordował szkolnego kolegę, chuligana i postrach innych uczniów, Filipa „Korsarza” Korsarskiego, uderzając go młotkiem w głowę. Wiele lat później dostaje wezwanie; jest przekonany, że wreszcie odkryto zwłoki jego ofiary. Teraz będzie mógł poprowadzić śledztwo we własnej sprawie i ostatecznie zatuszować zbrodnię. Jednak na miejscu znajduje ciało zabitej parę dni wcześniej dziewczynki. Szczątki Korsarza zniknęły. Czyżby wrócił zza grobu, żeby się zemścić? Zaczyna się gra z zabójcą, którego okrucieństwo przekracza ludzką wyobraźnię. Górnik musi rozwiązać zagadkę potwora z przeszłości, odnaleźć go i powstrzymać. Wynajmuje detektywa Dawida Wolskiego, znanego z niekonwencjonalnych metod działania i wątpliwej etyki zawodowej. Zombie to najmroczniejszy polski kryminał ostatnich lat. Nic nie jest tu czarno-białe, wir przemocy wciąga winnych i niewinnych, z pokolenia na pokolenie, a wśród kłamstw i ułudy trudno odróżnić prawdę od fałszu i wrogów od przyjaciół. Przetrwają tylko najsilniejsi i najbardziej bezwzględni…

Kup książkę Zombie

REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Zombie

Tym razem do przeczytania kryminału pt. ''Zombie'' zachęciła mnie niezwykła twórczość oraz kreatywność autora Pana Wojciecha Chmielarza, który to pozostawia wiele do życzenia po głębszym zapoznaniu się z jego bohaterami.

Pan Wojciech Chmielarz ma niezwykłe umiejętności do tworzenia sytuacji napięciowych, ale lubi, kiedy to jego bohaterowie mają coś u swojego boku związanego i ukrytego z ich dawną przeszłością, która nie pozwala o sobie zapomnieć.

Można przenieść się na moment do szkolnych lat dzięki temu, że sprawa niewyjaśnionej śmierci ucznia sprzed dwudziestu lat przyczynia się do tego, aby znaleźć prawdziwe jej rozwiązanie, aby nie pojawiały się znów duchy przeszłości.

Wszystkie negatywne i opisywane przez autora sytuacje dają one do pomyślenia nad tym, czy istnieje prawdziwy morderca i czy nie jest on wyłącznie wymysłem wyobraźni głównego bohatera.

Niby z pozoru wszystkie sytuacje są typowe do przewidzenia, a to, co dzieje się później w trakcie rozwiązywania tej nietypowej dla wszystkich sprawy sprzed lat przedstawia jej, całość sytuacji ujawnionej w innym świetle niż wyglądała ona do tej pory.

Tak na dobrą sprawę każdy z nas mógłby się mocno przestraszyć telefonu i słów, które słyszymy w słuchawce dotyczące naszej minionej przeszłości.

Autor nie zapomina, aby poruszyć w tej części cyklu tematy trudne związane z popełnianymi czynami gwałtu, życiem w trudnych środowiskach szkolnych, przemocy rodzinnych oraz to, że nie ma udzielanej i widocznej pomocy od osób, które mogły się wykazać zainteresowaniem, lecz są jedyni obserwatorzy przyglądający się z dalsza krzywdom i ich oprawcom. Ta występująca obecnie postawa u ludzi związana z ucieczką od problemów od osoby słabszej pozostanie, dla mnie pozostanie niezrozumiana.

Zagadka związana od samego początku tworzy pomiędzy wieloma bohaterami świat pełen zazdrości, lekkich niedomówień, wyzysków, niesprawiedliwości, jaką wokół siebie tworzą.

Według mnie w tym kryminale został dobrze podjęty temat, trzymał on do samego końca, w napięciu, aby Czytelnik mógł, na podstawie zachowań występujących w tym kryminale bohaterów mógł wyciągnąć odpowiednie wnioski dotyczące ich zachowań.

Ujmujące osobiście były dla mnie te sytuacje, w których to detektyw Dawid Wolski musiał pomyśleć, jak ma pomóc głównemu bohaterowi prokuratorowi Adamowi Górnikowi w trakcie jej rozwiązania, a która to powodowała po drodze wiele emocji, a pozostawiała jedynie po sobie niewyjaśnione ślady.

Nie zabraknie w tym oto kryminale opisanych momentów prawdziwej grozy, trafnie dopasowanych sytuacji z życia wziętych, poczucia humoru, tajemniczości, przemyśleń występujących u bohaterów, troski o dobro rodziny występujące u prokuratora Górnika oraz u tych bohaterów, którzy je posiadają.

W tej niezwykle przedstawionej kryminalnej historii nie zabraknie czasu na nudę, gdyż w każdym z zamieszczonych w nim 104 rozdziałów akcja nabiera mocnego z każdą przeczytaną stroną tempa.

Wydawnictwu Czarne dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania egzemplarza książki pt. ''Zombie'' autorstwa Pana Wojciecha Chmielarza.

Polecam przeczytać ten kryminał.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2017-08-16, Ocena: 3, Przeczytałem,

Taki sobie kryminałek. Owszem, sprytnie napisany i wciągający, ale znowu przerysowana i odrealniona sylwetka prokuratora. Trochę "trąci" Miłoszewskim i jego trylogią o prokuratorze Szackim. Na koniec oczywiście przewidywalne-nieprzewidywalne zakończenie o tym kto zabił,  w którym jak dla mnie za mało logiki.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Monia_35
Monia_35
Przeczytane:2017-06-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 ksiażki w 2017 r.,
Mocna książka, która porusza.Bohaterowie są znakomicie narysowani,a fabuła wciąga w mroczny świat bez granic.Chciałam wręcz odsuwać "na później" czytanie,ale brnęłam dalej w cyniczny świat. Pan Chmielarz-jak zwykle- spisał się na 6.
Link do opinii
Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2017-06-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Co to jest za historia! Świetnie napisana (minus dla korektora, znalazłam kilka literówek i błędów), trzymająca w napięciu, z zaskakującym zakończeniem. Tu nic nie jest pewne, nikomu nie można wierzyć i nic nie jest takie, jakim wydaje się być.
Link do opinii

Rewelacyjna kontynuacja "Wampira"! Prokurator Adam Górski daje nam się tutaj polubić - albo przynajmniej odrobinę zrozumieć, pierwszej klasy dupek (powinien to sobie wypisać na wizytówce) detektyw Dawid Wolski zbiera zęby z chodnika dokładnie tyle razy ile sobie na to zasłużył, a główny czarny charakter tego tomu potrafi zaskoczyć i nieźle namieszać!
"Wampir" i "Zombie" jak dla mnie biją "Żmijowisko" na głowę, chociaż to wyżej wymieniona zdaje się mieć więcej fanów (i lepszą promocje).

Link do opinii
Avatar użytkownika - lilith28
lilith28
Przeczytane:2020-05-29, Ocena: 2, Przeczytałam, 26 książek 2020, 52 książki 2020,

Tytuł nieadekwatny do treści. Ciekawa fabuła, ale nic zaskakującego dla wytrawnego czytelnika. Proza na dobrym poziomie, natomomiast dialogi wydały mi się sztuczne. Raczej będę omijać tego autora.

Link do opinii

Po raz pierwszy sięgnełam po książke tego autora i jestem mile zaskoczona .Wartka akcja zaskakujące zwroty , oraz pokazanie zawiłości losów młodych ludzi, i niespodziewane zakończenie, które ukazuje nam że milość ma wiele twarzy a osoby postronne nie zawsze widza to co jest nprawde tylko wydaje im się że to co widzą to rzeczywisość a jednam nie

Link do opinii
Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2019-06-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Książka lepsza od ,,Wampira". Mimo ponad 500 stron, powieść połknęłam bardzo szybko. Ciekawa intryga, znowu źli bohaterowi, którzy mają mnóstwo brudów na sumieniu. Zakończenie zaskakujące, dobry kryminał. Mam nadzieję, że cykl gliwicki będzie miał kolejne tomy.

Link do opinii
Avatar użytkownika - bachacz
bachacz
Przeczytane:2019-01-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Tytuł mnie odrobinę odstręczał, bo gdzieś podskórnie odebrałam to jako przedsmak horroru za którym nie przepadam. Jednak słowo potrafi czasami być bardzo złudne. Mamy tu kryminał na rodzimym gruncie. Wszystko jest takie znajome , a zarazem nie chcemy by wydarzenia z książki miały miejsce w rzeczywistości. Prokurator - morderca? To nie chce się mieścić w głowie. Jednak nie wszystko jest takie, jak to czytelnik zwodzony przez autora odbiera. Mamy intrygę, dosyć dobrze rozrysowane postacie, z niektórymi , choć nie powodują sympatii jednak się identyfikujemy. Nad niektórymi czujemy litość czy im  współczujemy, innych zaczynamy nie lubić z samej zasady, że nam się nie podobają. Wieloletnia tajemnica, która ma szansę zostać rozwiązana wciąga niesamowicie w fabułę i powoduje, że nie możemy od książki się oderwać. Przynajmniej w moim przypadku takie oddziaływanie tej lektury na siebie zauważyłam. Wciągnęło mnie i z naprawdę dużym żalem przeczytałam ostatnie słowa, choć czułam prawdziwy niedosyt. Polecam wielbicielom gatunku - kryminału podkreślę, a nie jak sugeruje tytuł horroru.

Link do opinii
Inne książki autora
Rana
Wojciech Chmielarz0
Okładka ksiązki - Rana

Podobno czas leczy rany. Jednak niektóre nigdy się nie zabliźniają. Najpierw pod torami pociągu ginie Marysia, uczennica ekskluzywnej prywatnej...

Przejęcie
Wojciech Chmielarz0
Okładka ksiązki - Przejęcie

Środek upalnego lata, Kolumbia. Grupa Polaków wybranych do reklamy Coca-Coli spędza wakacje życia w luksusowym hotelu nad oceanem. Ale kiedy beztroscy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Czerwona księżniczka
Sofka Zinovieff
Czerwona księżniczka
Pokaż wszystkie recenzje