„365 dni” międzynarodowym sukcesem? Fanki z całego świata domagają się filmu

Data: 2020-01-16 11:03:40 Autor: Patryk Obarski

365 dni to fenomen Blanki Lipińskiej, który opanował cały świat kultury – nie tylko ten związany z literaturą, ale także i filmem. Chociaż produkcja na podstawie bestsellerowej książki nie weszła do kin, już wzbudza zainteresowanie na całym świecie.

Obrazek w treściFot. mat. prasowe NextFilm

Książki Blanki Lipińskiej można lubić, albo nienawidzić, jednak trzeba przyznać, że powieści z cyklu 365 dni w ostatnim czasie stały się prawdziwą sensacją. Pomimo wielu nieprzychylnych komentarzy ze strony krytyków i recenzentów każdy z kolejnych erotycznych tytułów wydanych przez Lipińską okazywał się równie wielkim sukcesem sprzedażowym.

Czytaj także: Już jest zwiastun filmu 365 dni na podstawie książki Blanki Lipińskiej

Nic więc dziwnego, że wkrótce po premierze drugiego tomu okazało się, że pojawi się kolejna, trzecia część cyklu, a wraz z nią… ekranizacja pierwszego tomu. Dziś wiemy już nie tylko, że prawdopodobnie już w wakacje rozpoczną się prace nad drugim filmem z serii, ale także – że moda na 365 dni ogarnęła także fanki opowieści w stylu 50 twarzy Greya także poza Polską.

Czy film 365 dni będzie za granicą?

Początkowo o zagraniczne dystrybucje – zwłaszcza w Wielkiej Brytanii – nalegały zwłaszcza Polki, które poznały książki, jednak ze względu na życie prowadzone poza ojczyzną, nie mają możliwości zobaczenia filmu w kinach. Część tych osób próbowało kontaktować się z twórcami filmu oraz dystrybutorami filmu – jednak odpowiedzi, jakie otrzymywały, były dość niejasne.

Teraz jednak wydaje się, że dystrybucja filmu za granicą jest jedynie kwestią czasu. Duży wpływ na to może mieć fakt, że tytułem tym zainteresowały się także rodowite mieszkanki państw takich jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Niemcy, Holandia, Austria, Włochy, a nawet Nowa Zelandia i Australia.

Czytaj także: 365 dni – wszystkie informacje o filmie. Co wiadomo? Opis, zwiastun, zdjęcia

Wielbiciele 365 dni zbierają się na grupach i forach na Facebooku – polskich i zagranicznych. To właśnie tam fanki dzielą się swoimi przemyśleniami na temat filmu. Obecnie na jednej z grup zebrało się ponad 200. komentatorów pochodzących z zagranicy.  Grupa zagranicznych zainteresowanych nieustannie się powiększa o kolejne osoby.

Pojawił się także strona fanowska z Brazylii, która zbiera wielbicielki i wielbicieli postaci Michele Morrone’a, aktora wcielającego się w głównego bohatera filmu na podstawie książki Lipińskiej. Obecnie fan page ma już uzbierane ponad 300 polubień. To właśnie na tym profilu pojawił się także krótki filmik, który przedstawiający aktora w momencie nagrywania piosenki.

 

Warto o tym wspomnieć, wszak dokładnie wczoraj Wydawnictwo Agora zapowiedziało, że Włoch ma w planach nagranie własnej płyty pt. Dark Room. Jej premiera planowana jest na 14 lutego, tydzień po premierze filmu w kinach. Morrone jest też wykonawcą singla Feel It.

Oficjalnie nie wiadomo nic na temat dystrybucji filmu poza Polską. Jak jednak przekonuje NextFilm, cały czas trwają rozmowy z zagranicznymi firmami w sprawie emisji filmu za granicą.

Czytaj także: Zrobiliśmy to za Was. Cytaty z „365 dni”, które wyjaśniają, o co tak naprawdę chodzi w tej książce. 

Nieznana pozostaje także rola Netflixa w projekcie. Przed paroma miesiącami Blanka Lipińska zapowiedziała, że w prace nad filmem zaangażowana została ta międzynarodowa firma. Na ten moment nic nie wskazuje jednak na to, by faktycznie film pojawił się w najbliższym czasie na tej platformie.

365 dni Blanki Lipińskiej w angielskim przekładzie

Nieznane są też losy zagranicznych przekładów powieści. Plotki pojawiają się jednak na Twitterze. Chociaż tych informacji nie można potwierdzić, to użytkownicy od pewnego czasu udostępniają informacje o publikacji tytułu w Stanach Zjednoczonych:

Amerykański wydawca kupił prawa do #365dni, a książka zostanie przetłumaczona na angielski. Nic więcej nie wiem! Gdy tylko poznam jakieś szczegóły, powiem wam!

– napisała jedna z użytkowniczek portalu.

Film 365 dni swoją premierę mieć będzie 7 lutego 2020 roku. Koproducentem obrazu jest grupa TVN. Tydzień po premierze filmu na podstawie książki Blanki Lipińskiej, w kinach pojawi się inna długo wyczekiwana przez widzów produkcja – biograficzny film o Zenku Martyniuku.

Książka 365 dni ukazała się w 2018 roku nakładem wydawnictwa Edipresse Książki. Tytuł kupić można w dobrej cenie poniżej:

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
365 dni
Blanka Lipińska11
Okładka książki - 365 dni

Obrzydliwie romantyczna, skrajnie prawdziwa i inspirująca.... Laura wraz ze swoim chłopakiem Martinem i dwójką przyjaciół, wyjeżdżają na wakacje na...

dodaj do biblioteczki