To ona stworzyła Bridgertonów! Popularny serial powstaje na podstawie książek

Data: 2022-03-24 19:13:49 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

W piątek, 25 marca, na platformie Netflix zadebiutuje drugi sezon serialu Bridgertonowie. Mało kto wie jednak, że serial oparty jest na bestsellerowym cyklu stworzonym przez amerykańską pisarkę – Julię Quinn.

Obrazek w treści To ona stworzyła Bridgertonów! Popularny serial powstaje na podstawie książek [jpg]Na fotografii Golda Rosheuvel jako królowa Charlotte / fot. Liam Daniel/Netflix © 2022

2 sezon Bridgertonów to jedna z najważniejszych premier tego miesiąca na Netfliksie. Już wkrótce widzowie będą mogli zapoznać się z kolejnymi ośmioma odcinkami produkcji opowiadającej o miłosnych (i nie tylko) perypetiach angielskich arystokratów. Okazuje się jednak, że istniał sposób na poznanie losów Bridgertonów znacznie wcześniej – za sprawą literatury!

Bridgertonowie – sezon 2 – o czym jest serial?

Przypomnijmy, że fabuła serialu Bridgertonowie skupia się na życiowych wyborach młodych ludzi z wyższych sfer Anglii w epoce regencji. Okazuje się, że dostojna arystokracja skrywa wiele sekretów i nie stroni od zachowań uznawanych za wysoce skandaliczne.

 – To, co udało się bardzo dobrze twórcom „Bridgertonów”, to uwypuklenie całego seksizmu XIX wieku. Podejście do kobiet i ich ciał, bale traktowane jako sposób na „sprzedanie” córek mężom w możliwie najlepszej „cenie”, ale i żywot starszych członkiń dobrych rodzin jest tu dla współczesnego widza kompletnie nieakceptowalne i taka właśnie mała lekcja historii przyda się każdemu

– można przeczytać w recenzji 1. sezonu „Bridgertonów”.

W 2 sezonie serialu fabuła skupi się na życiu prywatnym lorda Anthony’ego poszukującego wybranki swojego serca. Nieoczekiwanie stanie się nią Edwina Sharma. Młoda debiutantka, która dorastała pod czujnym okiem jej siostry – lady Kate – zachowała w sobie nieco naiwności. Wierzy, że z mężczyzną jej życia połączy ją prawdziwe uczucie. Jednak czy naprawdę jest nim lord Bridgerton? I jaki wpływ na ich związek będzie miała starsza siostra Edwiny?

Bridgertonowie – książki podstawą znanego serialu

Warto wiedzieć, że niezwykle popularna produkcja od Netflixa oparta jest na cyklu książek, który przed laty stworzony został przez bestsellerową amerykańską pisarkę Julię Quinn!

Literacką specjalnością autorki jest tworzenie romansów historycznych i choć Quinn ma na swoim koncie wiele serii, a jej powieści przetłumaczone zostały na 41 języków, to właśnie seria o Bridgertonach jest najbardziej rozbudowana w jej dorobku.

W ramach samej serii Bridgertonowie Julia Quinn stworzyła aż osiem powieści osadzonych w świecie, który poznaliśmy za sprawą popularnego serialu. Co więcej, ze względu na ogromną popularność, pisarka przygotowała także specjalne epilogi do historii swoich bohaterów, które najpierw opublikowała w postaci elektronicznej, a następnie wydała w ramach jednej antologii.

Bridgertonowie – w jakiej kolejności czytać książki?

Warto wiedzieć, że książki z dorobku Julii Quinn wzajemnie się uzupełniają. Dlatego część czytelników uważa, że jeszcze przed właściwym cyklem książek o Bridgertonach, należy przeczytać powieści z serii Rokesby, bowiem to właśnie tam pierwszy raz pojawia się rodzina Bridgertonów.

Uznając cykl Rokesby za nieformalny prequel Bridgertonów, poznawanie całego cyklu powinniśmy zacząć zatem od powieści:

Po lekturze cyklu Rokesby warto następnie zabrać się za lekturę książek z serii Bridgertonowie w następującej kolejności:

Bridgertonowie: sezon 2 – na podstawie której książki?

Warto zauważyć, że 2 sezon serialu Bridgertonowie oparty jest na powieści Ktoś mnie pokochał. Podobnie jak serialowy odpowiednik, także powieść Julii Quinn opowiada o losach nawróconego podrywacza, lorda Anthony’ego Bridgertona, który postanawia wreszcie się ustatkować. Co więcej, wybiera także swoją kandydatkę na żonę – młodą i marzącą o szczęśliwej miłości Edwinę. Wkrótce okazuje się jednak, że plany lorda pragnie zniweczyć starsza siostra jego wybranki!

Drugi tom z cyklu o Bridgertonach wydany został pierwszy raz w Polsce w 2000 roku. W 2022 roku powieść została wznowiona przez Wydawnictwo Zysk i S-ka. Powieść już teraz kupić można w popularnych księgarniach internetowych:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Mój książę
Julia Quinn2
Okładka książki - Mój książę

Dafne Bridgerton jest urocza i inteligentna – ale nie wiedzieć czemu mężczyźni widzą w niej tylko przyjaciółkę. Żaden z londyńskich kawalerów...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje