Quantcast

Kto wcieli się w „Dżentelmena w Moskwie”? Trwają prace nad ekranizacją!

Data: 2022-11-25 12:29:46 Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Platforma Paramount+ oraz Showtime rozpoczęły prace nad nowym serialem Dżentelmen w Moskwie bazującym na bestsellerowej powieści Amora Towlesa. Kto wcieli się w najbardziej urzekającego hrabiego dwudziestowiecznej Rosji?

Obrazek w treściEwan McGregor w trakcie Edinburgh International Film Festival / fot. Mhairi Law / CC BY-NC-ND 2.0

Jeszcze w tym roku ruszyć mają prace nad najnowszą produkcją Paramount, opartą na głośnej powieści Dżentelmen w Moskwie. Aleksander Rostow w następstwie rewolucji rosyjskiej odkrywa, że jego złocona przeszłość stawia go po złej stronie historii. Tak przedstawia się opis głównej roli, w którą wcieli się jeden z najpopularniejszych brytyjskich gwiazdorów.

Dżentelmen w Moskwie – kto wcieli się w główną rolę?

Wiadomo już, że w rolę hrabiego Aleksandra Rostowa wcieli się Ewan McGregor. Choć aktor znany jest przede wszystkim z serii Gwiezdnych Wojen jako Obi-Wan Kenobi, to jego artystyczny dorobek jest znacznie większy. Zagrał między innymi dorosłego Dana Torrance'a w filmie Doktor sen. Film powstał na podstawie powieści Stephena Kinga i jest kontynuacją Lśnienia. Z innych produkcji wymienić można chociażby film akcji Helikopter w ogniu, Anioły i demony, czyli ekranizację powieści Dana Browna, czy produkcję Krzysiu, gdzie jesteś?. A już niedługo na liście ról McGregora pojawi się również Dżentelmen w Moskwie!

W rozmowie z magazynem „Variety” McGregor podkreślił, że jest bardzo podekscytowany na myśl o tak fantastycznej roli, a samą powieść Towlesa ocenił jako niesamowitą i cudowną historię.

Dżentelmen w Moskwie – co wiemy o produkcji?

Ewan McGregor, oprócz tego, że zagra w produkcji główną rolę, jest również producentem ekranizacji. Oprócz niego w tym gronie znalazł się również Tom Harper oraz Xavier Marchand, a także autor powieści, na której bazuje serial. Harper pracował przy miniserialu Wojna i Pokój z 2016, opartym na powieści o tym samym tytule Lwa Tołstoja. Jak twierdzi producent, w powieści Towlesa zakochał się, gdy tylko wziął ją do ręki i określił jako literacką ucztę, która nie zdarza się często. Z kolei Marchand miał swój udział w ekranizacji Kobiety w czerni Susan Hill. Scenarzystą serialu jest Ben Vanstone, którego kojarzyć można przede wszystkim z takich produkcji jak Upadek Królestwa czy Wszystkie stworzenia duże i małe.

Dżentelmen w Moskwie to jeden z pierwszych oryginalnych dramatów zamówionych w Wielkiej Brytanii, które zadebiutują w Paramount+ na całym świecie. Tytuł do katalogu platformy streamingowej ma trafić w przyszłym roku, jednak oficjalna data premiery nie jest jeszcze znana.

Dżentelmen w Moskwie – bestseller Amora Towlesa

Produkcja Paramount oparta została na bestsellerowej powieści Dżentelmen w Moskwie. W dorobku Amora Towlesa znajdziemy także m.in. powieści Lincoln Highway czy Dobre wychowanie, jednak to właśnie Dżentelmen w Moskwie stał się najgłośniejszą powieścią w jego pisarskiej karierze. Książka stała się bestsellerem, a od momentu jej wydania, sprzedano ponad 4 miliony egzemplarzy. Jednym z jej fanów jest nawet sam Barack Obama, którego tradycją stało się tworzenie wakacyjnych list z polecanymi książkami.

– Akcja nie toczy się szczególnie gwałtownie, liczba bohaterów również nie przytłacza. Amor Towles zdołał jednak stworzyć zajmujący mikrokosmos, w którym ma miejsce więcej interesujących wydarzeń niż w całym życiu niejednego człowieka

– napisała w swojej recenzji jedna z użytkowniczek naszego serwisu.

Powieść przybliża historię pewnego mężczyzny. Doceniany, niezwykle szarmancki i wykształcony – hrabia Aleksander Iljicz Rostow –  za jeden wiersz zostaje skazany na zamknięcie w jednym z najmniejszych hotelowych pokoi na poddaszu. I tak zaczyna się jego banicja. W czasie, gdy za drzwiami hotelu Moskwą targają największe tragedie XX wieku, on z godnością przyjmuje pracę kelnera, mimo że do tej pory jego status definiowany był przez wizyty w operze i wykwintne kolacje. W czasie aresztu zawiązuje nowe przyjaźnie i stara się na nowo ułożyć sobie życie.

Książkę wydaną nakładem wydawnictwa Znak znajdziecie w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: ekranizacje książek, literatura piękna, serial,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dżentelmen w Moskwie
Amor Towles2
Okładka książki - Dżentelmen w Moskwie

Wszystko zmienił jeden wiersz… To przez niego hrabia Rostow musiał zamienić przestronny apartament w Metropolu, najbardziej ekskluzywnym hotelu...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje