Koronawirus wspiera czytelnictwo

Data: 2020-03-08 11:12:31 Autor: Adrianna Michalewska

Wydawałoby się, że w czasach wzmożonego zachorowania na każdą chorobę, która szybko przenosi się z człowieka na człowieka zarabiają tylko firmy farmaceutyczne. Ogólny niepokój na świecie powoduje spadek wymiany towarowej, ograniczenia w handlu i duże zmiany na giełdach finansowych. Już mówi się o tym, że 2020 rok jest dla międzynarodowych spółek stracony.

Obrazek w treści

„Spółki amerykańskie nie osiągną wzrostu zysków w 2020 roku. Nasze obniżone prognozy zysków są wynikiem poważnego spadku aktywności w Chinach w pierwszym kwartale, mniejszego popytu na produkty amerykańskich eksporterów, zakłócenia łańcucha dostaw dla wielu amerykańskich przedsiębiorstw, spowolnienia amerykańskiej gospodarki i podwyższonej niepewności”

- ocenia na łamach „Forbesa" David Kostin, główny strateg amerykańskich akcji w Goldman Sachs.

Przy 100 000 zarażonych osób – a liczby te wciąż rosną – ekonomia na pewno odczuje skutki epidemii. Tymczasem oprócz wzrostu sprzedaży środków dezynfekcyjnych, wzmacniających organizm i zwykłego mydła w górę idzie także sprzedaż niektórych książek.

Czytaj także: Czy grypa jest groźna?

Po pierwsze: wielkim zainteresowaniem cieszą się poradniki, np. Wirusologia – podręcznik akademicki Wydawnictwa Naukowego PWN przedstawiający najnowsze teorie dotyczące pochodzenia, ewolucji i zwalczania wirusów.

Pisaliśmy już o tym, że we Włoszech na listy bestsellerów powróciła Dżuma Alberta CamusaDystrybutor książek OSWD Azymut z grupy PWN zaznacza, że także w Polsce wyraźny jest wzrost zainteresowania takimi klasykami jak Miłość w czasach zarazy Gabriela Garcíi Márqueza i Dżuma. Dotychczas ta ostatnia była zamawiana głównie przez szkoły, jako lektura. Teraz wydaje się być lekturą bardzo poszukiwaną. Ta opowieść o epidemii w Oranie niesie jednak za sobą konkretne przesłanie. Zaraza jest jednocześnie próbą dla ludzkości, która musi się zjednoczyć, aby przetrwać.

“Dżuma” powraca na listę bestsellerów nie tylko we Francji i we Włoszech. Podobny efekt koronawirusa jest już zauważalny w Polsce. W porównaniu do roku ubiegłego w okresie 17 lutego – 5 marca 2020 dystrybutor książek OSDW Azymut sprzedał co najmniej pięć razy więcej egzemplarzy słynnej powieści Alberta Camusa.

- czytamy w komunikacie dystrybutora.

Wciąż nie słabnie zainteresowanie powieściami sensacyjnymi i thrillerami medycznymi. Po powieści Oczy ciemności Deana Koonza czytelnicy chętniej sięgają po Nano, Pandemię i Epidemię Robina Cooka, a także Wirusa Grahama Mastertona. Na rynek trafiła też pierwsza polska książka o koronawirusie – Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, aby się zabezpieczyć.

Odpowiadając na apele Ministerstwa Zdrowia, przypominamy film prezentujący najważniejsze informacje dotyczące koronawirusa – tego, z którym mierzymy się w świecie rzeczywistym, nie w literaturze.   

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dżuma
Albert Camus15
Okładka książki - Dżuma

Nowe wydanie jednej z najbardziej popularnych powieści tego autora i cenionej lektury dla uczniów szkół średnich. Jest ona napisana w formie...

dodaj do biblioteczki
Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje