Oto najlepsze książki na zimę 2017/2018!

Data: 2017-12-14 22:46:55 Autor: Sławomir Krempa
News - Oto najlepsze książki na zimę 2017/2018!

Jak co roku w konkursie i plebiscycie "Najlepsza książka na zimę 2017" internauci głosujący za pośrednictwem strony www.ksiazkanazime.pl oraz jurorzy mieli wskazać, jakie książki czytać będziemy w długie, zimowe wieczory. Właśnie poznaliśmy laureatów plebiscytu.

Tegoroczni zwycięzcy

Jurorzy jako najciekawszą premierę wydawniczą ostatnich miesięcy wskazali Dół Phyun Hye-young (Kwiaty Orientu). 

- Pyun Hye-Young delikatnymi pociągnięciami pędzelka maluje napięcie, subtelnie szkicując złożone emocje bohaterów - mówi dr Katarzyna Krzan. - Jej proza jest spokojna, wyważona, a przy tym sięgająca głęboko w psychikę bohaterów. Z każdą kolejną stroną pokazuje jak wiele dzieli z pozoru bliskich sobie ludzi, jak głęboko można kopać, i tak nie sięgając prawdy, prawdziwego dna. Niezmiernie ciekawa, nietypowa proza, pozbawiona fajerwerków i efekciarstwa.

Czytelnicy w plebiscycie „Najlepsza książka na zimę" najczęściej głosowali na Artefakt umysłu Mariana Noconia (Wydawnictwo Szara Godzina).

- Powieść w stylu Cobena, która wciąga i trzyma w napięciu do ostatniej strony - pisze użytkownik serwisu Granice.pl o loginie nowaczek.

- Sprawdziłem nawet kilka opisywanych w powieści faktów oraz sytuacji i byłem mocno zaskoczony, gdy znalazłem ich potwierdzenie w rzeczywistości. Jedyną wadą jest to, że zdecydowanie zbyt szybko się kończy, a potem pozostaje się w niecierpliwym oczekiwaniu na kolejne tomy cyklu. 

Dla miłośników najlepszej prozy...

...idealną lekturą z pewnością okażą się nagrodzone przez jurorów w kategorii prozy polskiej Wnętrza wypalone lodem Arka Borowika (Wydawnictwo Dobra Literatura). 

To wnikliwe, męskie spojrzenie na świat kobiecych dążeń i namiętności. Konflikt dwóch matek walczących o dziecko i spojrzenie wstecz kobiety, która dotarła do kresu.

Po raz kolejny Arek Borowik, bazując na motywach zaczerpniętych z baśni, buduje pasjonujące, pełne napięcia i emocji współczesne historie. Prowokuje do stawiania pytań o granice moralne w obliczu pragnień, żądz i miłości. Jak daleko jesteśmy w stanie je przesunąć i co potrafimy poświęcić, by osiągnąć cel? 

Najwięcej głosów czytelników trafiło w tej kategorii do Zebry w barze Jacka Ślusarczyka (Wydawnictwo Alegoria). 

Czysta fikcja-purnonsens czy reality-show? I jedno, i drugie. Wiele z opisanych tu zdarzeń miało miejsce naprawdę, wiele zostało zmyślonych. Gdzie kończy się prawda, a zaczyna słodko-gorzka bajka o czasach wcale nie tak dawno minionych? To wie tylko autor. A zresztą czy to istotne?

Przecież to po prostu zwariowana opowieść o przygodach trzech młodych Polaków w emigracyjnym niegdyś raju - Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej - który czasem okazuje się piekłem.

 

Jeśli chodzi o powieści autorów zagranicznych, nagrodę jury w kategorii prozy obcej otrzymała książka Carli Montero Zimowy wiatr na twojej twarzy (Dom Wydawniczy Rebis). 

Wojna najmocniej dotyka zwykłych ludzi - pisze na marginesie książki Erna Eltzner. - Nie polityków, przywódców, osoby kierujące całą tą machiną. To cywile zostają wyrwani ze swoich spokojnych domów, zmuszeni do porzucenia tego, co kochają, do podejmowania przerażających w skutkach decyzji… Świetnie pokazuje to na kartach swej nowej książki Carla Montero. 

Zimowy wiatr na Twojej twarzy to lektura wciągająca, wzbudzająca mnóstwo emocji, wręcz idealna na długie wieczory. Z pewnością miłośnicy opowieści opartych na faktach będą powieścią Montero zachwyceni. 

Czytelnicy wybrali w tej kategorii pozycję równie mocną - powieść Eleny Ferrante - Córka (Wydawnictwo Sonia Draga). 

- W tej książce napięcie stopniowo narasta, burząc początkowy pozorny spokój - wyjaśnia użytkowniczka serwisu Granice.pl o loginie allison.

- Czytelnik wraz z główną bohaterką przeżywa jej niepokoje, dylematy i bolesne wspomnienia, a gdy odkrywa największą tajemnicę Ledy, musi spojrzeć na nią z innej niż dotychczas perspektywy i spróbować odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań o prawo człowieka do szczęścia, o moralne obowiązki i odpowiedzialność. Córka to pełna melancholii opowieść o marzeniach, życiowych wyborach i trudnym macierzyństwie.

Lektury pełne emocji

Na miano to z pewnością zasługują publikacje nagrodzone w kategorii książek obyczajowych, a więc przede wszystkim wyróżniony przez jurorów zbiór opowiadań Pensjonat pod świerkiem (Novae Res). 

- Tę książkę warto przeczytać właśnie przed świętami - zachęca Magdalena Galiczek-Krempa. - Wprowadza w świąteczny nastrój i przekonuje do wyciągnięcia ręki na zgodę ze skłóconą rodziną czy sąsiadami. Dodatkowym atutem książki jest fakt, że opowiadania czytać można niezależnie, wracając do tych, które szczególnie przypadną czytelnikowi do gustu. Być może któraś z historii tak głęboko zapadnie nam w serce, że zapragniemy przeczytać ją na głos swoim wigilijnym gościom, wygodnie moszcząc się w bujanym fotelu przy rozświetlonej blaskiem tysiąca światełek choince? 

Internauci najczęściej głosowali na Anielską zimę Aleksandry Tyl (Wydawnictwo Prozami). 

- W tej powieści zakocha się każdy, kto wierzy w ludzkie dobro, bezinteresowność oraz to, że każdemu należy się druga szansa - czytamy na blogu https://nieprzeszkadzajterazczytam.blogspot.com. 

- To urzekająca historia o tym, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć od nowa. Nawet wtedy, kiedy myśleliśmy, że swoim postępowaniem, spaliliśmy za sobą wszystkie mosty 

 Wielkich emocji nie brak również w nagrodzonych w tym roku romansach, a więc w wyróżnionej przez jurorów powieści Agnieszki Krakowiak-Kondrackiej Zostań do rana (Wydawnictwo Literackie). 

- To sprawnie napisana, zgodna z wszelkimi regułami gatunku powieść obyczajowa - mówi dr Katarzyna Krzan.

- Jest tu wszystko, czego mogłyby oczekiwać czytelniczki - spora dawka wzruszeń i emocji, konsekwentnie poprowadzona fabuła i odrobina uśmiechu. Jest też pochylenie się nad losem krzywdzonych zwierząt.

Największym uznaniem internautów wśród romansów cieszyła się powieść Corinne Michaels Consolation (Wydawnictwo Szósty Zmysł). 

- Bohaterowie tej książki są w pełni wiarygodni, mają wady i zalety, dzięki którym okazują się po prostu bardzo ludzcy. Zakończenie zaś tej historii po prostu zwala z nóg! Nie można oderwać się od tej książki, a po lekturze pozostaje się z nieodpartym pragnieniem poznania ciągu dalszego! Niesamowite - jak cała ta powieść! Z czystym sumieniem (oraz paczką chusteczek) polecam. Prawdziwy huragan emocji! - chwali książkę autorka bloga NaWidelcu. 

Kryminały, powieści sensacyjne, thrillery

Nagrodę internautów w kategorii powieści kryminalnej otrzymała w tym roku powieść Magdaleny Knedler Nie całkiem białe Boże Narodzenie (Novae Res). 

To  wciągający kryminał w starym, dobrym stylu, przypominający nieco atmosferą Morderstwo w Boże Narodzenie mistrzyni gatunku - Agathy Christie - podkreśla czytelniczka, Joannate.

- Nawiązania do królowej kryminału pojawiają się w książce Magdaleny Knedler wielokrotnie. Świetnie napisana powieść, nie będąca kolejną, typową, sentymentalną historyjką o cudownych nawróceniach przy choince i pogodzeniu zwaśnionych przy wigilijnym stole , to solidna propozycja dla wszystkich miłośników dobrej lektury. 

Jurorzy wyróżnili natomiast Lekcję martwej mowy Pawła Jaszczuka (Wydawnictwo Szara Godzina).

Wojna z bolszewikami w 1920 roku, okupacja sowiecka Lwowa w 1939 roku, wydarzenia marcowe oraz interwencja wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 roku, stanowią tło historyczne akcji Lekcji martwej mowy, w którą wplątana została dziennikarska para: Jakub Stern i Wilga de Brie z przedwojennego „Kuriera”. 

Jakub Stern wraca do Lwowa z misją. Po co? Kto mu pomaga, a kto przeszkadza? Czego boi się Gomułka? Czym jeszcze nas zaskoczy nietuzinkowy dziennikarz? Nowa powieść Pawła Jaszczuka to intrygująca mieszanka sensacji, emocji i tajemnic trzymająca w napięciu do ostatniej strony.

Miłośnikom thrillerów jurorzy polecają powieść Ragdoll Daniela Cole (Wydawnictwo Sonia Draga). 

- Mamy w tym przypadku do czynienia z thrillerem autentycznie zaskakującym, przewrotnym i w pełni przekonującym. A zapowiada się bardzo konwencjonalnie: w Londynie znalezione zostają zszyte w kształt ludzkiej sylwetki fragmenty sześciu ciał. Nikt nie zna tożsamości zamordowanych, a - jakby tego było mało - morderca rzuca policji wyzwanie, wskazując listę sześciu kolejnych ofiar.

Co je łączy? Jakie są motywy zabójcy? Aby je poznać, prowadzący śledztwo detektyw William „Wolf" Fawkes będzie musiał sięgnąć daleko w przeszłość i rozdrapać najbardziej bolesne rany. 

Najlepsze poradniki

Czytelnicy wśród poradników szczególnie wyróżnili Elementarz dla rodziców Jacka Mycielskiego (Rosikon Press). 

- Jasne zasady, konsekwencja, szacunek do ludzi, wiary i ustalonych reguł, ogromne pokłady miłości oraz umiejętne kierowanie dziecka ku samodzielności - to hasła-klucze, jakie odkryjemy na kartach Elementarza dla rodziców - mówi Magdalena Galiczek-Krempa. - A ponieważ mamy do czynienia właśnie z elementarzem, to wszystkie zasady, wypracowane na przestrzeni lat przez Jacka Mycielskiego, ojca trójki dzieci, opisane są w sposób jasny, prosty i przystępny. Rozdziały dotyczące kolejnych zagadnień (okresu niemowlęctwa, nauki podstawowych zasad - np. sprzątania, słuchania poleceń rodziców, życia w społeczeństwie itd.) są krótkie i stanowią kwintesencję omawianego tematu. Także krótkie i jasne zdania mogą stać się prawdziwymi drogowskazami dla wszystkich rodziców.

Jurorzy pośród poradników wybrali z kolei publikację dr. Davida R. Hawkinsa Sukces jest dla Ciebie (Wydawnictwo Virgo). 

- To książka która pozwala poczuć się właśnie tak, jakbyśmy uczestniczyli w wykładach dr. Hawkinsa – to spotkanie z nauczycielem z krwi i kości, praktycznym, z życiowym podejściem i z poczuciem humoru - zachęca do lektury wydawca.  

- Dzięki wskazówkom zawartym w tej książce odnajdziesz w sobie osobistą moc, płynącą prosto z serca i sprawisz że to, jak zarabiasz na życie przyniesie Ci prawdziwy sukces. Przeczytaj tę książkę a wszystko stanie się jasne.

Dla najmłodszych czytelników...

...przeznaczone są książki nagrodzone w kolejnej kategorii konkursowej. A więc doceniona przez czytelników Myszka Hania Barbary Mikulskiej (Wydawnictwo Bis). 

Coś szeleści, słychać cichutkie chrupanie i czy nie przemknął wzdłuż ściany jakiś mały cień? Nie bójcie się - to tylko mysz! Łatwo powiedzieć, trudniej się nie bać... Ale od teraz wszystko się zmieni. Myszka Hania to ciepła, radosna i mądra opowieść o tym, jak ważna jest miłość i rodzina, przytulanie i wzajemne zrozumienie. Mała myszka sprawi, że odtąd inaczej postrzegać będziecie te małe istotki z ogonkami, które niesłysznie nazywane są często szkodnikami - twierdzi czytelniczka, Ida.

Jurorzy najmłodszym polecają z kolei Różową walizkę Susie Morgenstern (Wydawnictwo Adamada). 

- To przewrotna historia małego chłopca, który otrzymał karygodny i wręcz oburzający (dla innych) prezent od swojej babci. Dzięki tej książce każdy może powtórzyć wiadomości dotyczące tolerancji i stereotypów - twierdzi czytelniczka o loginie ejotek.

- Bo czyż radość dziecka nie jest najważniejsza? Gorąco wam polecam tę przekorną lekturę - humor, radość i szczęście bijące z niej są tak duże, że można się nimi zarazić. Ale Różowa walizka to też książka po prostu niezwykle mądra.

Starszym dzieciom

...bez wątpienia do gustu przypadnie Cwana ciotuchna - nowa książka Davida Walliamsa (Dom Wydawniczy Mała Kurka), nagrodzona  w plebiscycie przez jurorów. 

- Odważna dziewczynka, duch młodego kominiarczyka, bezwzględna ciotka i skrzecząca, gigantyczna sowa - to bohaterowie, których łączyć może tylko jedno – strony nowej książki Davida Walliamsa - podsumowuje Magdalena Galiczek-Krempa. - Książki, która opowiada o tym, że nie szata zdobi człowieka, ale jego czyny i o tym, że tak długo pozostajemy młodzi, jak długo wierzymy w magię. Książki, która bawi (warto przeczytać nawet podziękowania – także tutaj autor nie stroni od żartów), skłania do myślenia, ale także porusza najdelikatniejsze struny naszych dusz. Cwana ciotuchna to jedna z najlepszych powieści Walliamsa.

Nieco starszym dzieciom internauci polecają z kolei Księżniczkę Detektyw. Górę czarnoksiężnika Assa Tarassa - ilustrowaną książkę Tomasza Minkiewicza, znanego jako Wilq (Wydawnictwo Alegoria). 

- To świetna propozycja do wspólnego czytania z młodszymi, przedszkolnymi i wczesnoszkolnymi dziećmi, nie tylko z dziewczynkami - mówi Magdalena Galiczek-Krempa.

- To także znakomita opowieść, którą we fragmentach warto serwować młodym odbiorcom tuż przed snem. I chociaż nie ma w niej wyraźnych elementów dydaktycznych, to dzieci z pewnością wyniosą z lektury sporą lekcję odwagi i zachętę do niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym.

Lektury młodzieżowe

Największym uznaniem jurorów pośród powieści dla młodzieży cieszył się Pocałunek zdrajcy Erin Beaty (Wydawnictwo Jaguar). 

- Nie dajcie się zwieść opisowi, który zapowiada lekką, pełną miłosnych uniesień historię sieroty wychowywanej przez wujostwo - ostrzega Aleksandra Bienio. - Pocałunek zdrajcy wyciąga pazury i atakuje w najmniej spodziewanym momencie swoim ognistym temperamentem i niemal pożera czytelnika! Dlatego też warto zabezpieczyć się przed potencjalnymi urazami - ta lektura to ostra jazda bez trzymanki. Tu przy każdym zwrocie akcji można nabawić się kontuzji, a - co więcej – zapragnąć samemu przenieść się do świata stworzonego przez Erin Beaty. 

Najwięcej głosów internautów w tej kategorii przypadło powieści Nicoli Yoon Ponad wszystko (Wydawnictwo Dolnośląskie). 

- Ta książka może być swego rodzaju motywacją do zmiany swojego życia, bo pokazuje, że z pozoru banalne sprawy (chociażby - spacer) mogą być dla niektórych nieosiągalne, a przez nas bywają często niedoceniane - twierdzi czytelniczka, agnik66.

- Myślałam, że nie zaskoczy mnie ta historia. A jednak! Zakończenie okazało się sporą niespodzianką i dzięki niemu powieść sporo zyskuje, zmuszając zarazem do przemyśleń. Spodziewałam się przeciętnej powieści dla nastolatków, a znalazłam opowieść pełną emocji dla czytelników w każdym wieku. Serdecznie polecam!

Najlepsza fantastyka

Wszyscy, którzy cenią dobrą fantastykę, z przyjemnością sięgnąc po cykl Inni Anne Bishop. W tegorocznej edycji plebiscytu nagrodę internautów otrzymał piąty już tom serii - Zapisane w kartach (Wydawnictwo Initium). 

- Pomysł na stworzenie terra indigena, zwanych Innymi, nieustannie zachwyca. Świat, w którym to nie ludzie stoją na szczycie hierarchii, nie oni w nim rządzą, lecz zależni są od istot o wiele od siebie potężniejszych i stanowiących dla nich nie lada zagadkęto prawdziwy strzał w dziesiątkę. Do tego bohaterowie – tak zróżnicowani i tak charakterystyczni – po prostu mistrzostwo świata! - wymienia zalety powieści autorka bloga http://magicznyswiatksiazki.pl/.

Perły z lamusa

Czytelnicy w tej kategorii wyróżnili Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku Janusza Rosikonia i Grzegorza Górnego (Rosikon Press). 

Tajemnice Fatimy to historia XX wieku, historia świata i losów Kościoła w owym świecie - mówi Damian Kopeć. - To z jednej strony pokazanie kontekstu religijnego objawień, a z drugiej - recepcji przesłania z Fatimy zarówno wśród wierzących, jak i sceptycznie nastawionych. To pokazanie odbioru i realizacji zawartych w objawieniach próśb Maryi przez władze kościelne, opisanie losów tajemnicy fatimskiej, której poszczególne części były ujawniane z niezwykłą ostrożonością. To zastanawianie się, czy już wypełniło się całe proroctwo, a jeśli nie, to co może nam przynieść nadchodzący czas.

Jurorzy za najciekawszą pośród pereł z lamusa uznali publikację prof. Aleksandra Nalaskowskiego Pedagogiczne zwierzątko

- Niewiedza jest wyzwaniem - wyznaje jej autor.

- Pokłady ludzkiej niewiedzy mogą być dla badacza ciekawsze niż erudycja. Pod jednym wszak warunkiem, że nie będziemy się niewiedzy przyglądać jak dwugłowemu cielęciu, jak zabawnemu karłowi, ale będziemy ją traktować jak odłóg do zaorania i uprawiania. Jak potencjalnie życiodajną ziemię, która - dzisiaj odstraszając czy raniąc bezużytecznością - jutro obsypie nas zbożem i dostatkiem. Tylko tak można przyglądać się ludzkiej niewiedzy. Nie jest ona bowiem ani chorobą, ani przypadłością, ani stanem ducha, ani tym bardziej grzechem. Stanowi zbawienny równoważnik wszelkich encyklopedii i najmądrzejszych traktatów. Ostatnią rzeczą, jaką możemy niewiedzę poczęstować, jest kpina. Nie byłoby filozofów, gdyby nie było głupców. Jestem profesorem tylko dlatego, że istnieje cała rzesza magistrów.

 Literatura faktu

To z pewnością propozycja dla czytelników mocno stąpających po ziemi. W tej kategorii na publikację Syn Hamasu Musaba Hasana Jusufa i Rona Brackina (Wydawnictwo Aetos). czytelnicy głosowali najczęściej. 

Syn Hamasu nie jest przesadnie grubą książką, za to okazuje się publikacją niezwykle interesującą - zwłaszcza dla wszystkich przyglądających się konfliktowi arabsko-izraelskiemu i nie mogących w pełni zrozumieć jego istoty. Poznajemy w niej punkt widzenia niezwykłego Palestyńczyka, silnej osobowości, człowieka stale podejmującego trud refleksji nad sobą i otoczeniem. Osoby, która przeszła ewolucję poglądów i na własnym ciele poznała „uroki” życia na terenach okupowanych. Ta książka pozwala lepiej zrozumieć sens wydarzeń, o których stale słyszymy w telewizji. Spojrzeć na nie z zupełnie nowej perspektywy.

Jurorzy wśród literatury faktu wskazali na Prawdziwą historię McDonalds - a więc wspomnienia założyciela znanej sieci, Raya Kroka (Dom Wydawniczy Rebis).

Nieodparcie entuzjastyczny, wizjonerski, urodzony gawędziarz - Kroc fascynuje i inspiruje na każdej stronie swej Prawdziwej historii. Na podstawie tej jego autobiograficznej opowieści powstał film McImperium w reżyserii Johna Lee Hancocka z Michaelem Keatonem w głównej roli.

Myszkuje w śmietnikach konkurencji, zachwyca lub zniechęca do siebie każdą nowo napotkaną osobę. Lecz nawet jego wrogowie zgadzają się, że w trzech kwestiach Ray Kroc nie ma sobie równych: w sprzedawaniu hamburgerów, zarabianiu pieniędzy i opowiadaniu historii.

 Podróże literackie

W prawdziwą literacką podróż zabierze czytelników nagrodzony przez krytyków Tryptyk Wschodni Elżbiety Sęczykowskiej (Edipresse Książki).

- Nagłe niebosiężne marzenia, podziw. Ja, stary wyga książkowy, zostałem w sensie przenośnym i dosłownym Tryptykiem wschodnim, książką autorstwa Elżbiety Sęczykowskiej, UNIESIONY. Książka ta jest w jakimś sensie wielowymiarowa - bajeczne fotografie, świetna polszczyzna, no i erudycja. Dałem się porwać w sfery podniebnej obyczajowości. Z moimi ,,podbojami" Beskidów, Bieszczad, Tatr czuję się ceprem spacerującym po zakopiańskich Krupówkach. W dodatku Tryptyk polskiej autorki tekstu i zdjęć to zarazem wnikliwa praca naukowa, pasjonująca lektura, no i przemienne kadry filmowe. Jakże ponadto, pięknie i dyskretnie, ten ,,serial" mówi o wielkiej miłości! Gratuluję czytelnikom takiej lektury - mówi Jerzy Przeździecki.

Czytelnicy wskazali w tej kategorii na Egipskie marzenie Haliny Kowalczuk (Wydawnictwo Lucky).

Monika to trzydziestoletnia doktor egiptologii, która z pasją oddaje się swojej pracy. Jest pewną siebie młodą kobietą, która myśli racjonalnie i ufa tylko nauce. Wszystko zmienia się, gdy na czele ekipy polskich archeologów wyjeżdża do Egiptu, by uczestniczyć w niezwykłych wykopaliskach. Pośród pustyni budzi się w całkiem innej rzeczywistości, a dzięki pewnemu Egipcjaninowi imieniem Nadir poznaje miłość i namiętność…

„Egipskie marzenie” przenosi Czytelniczki do niezwykłej krainy snu, mitów i… wiecznej miłości.

Nagrodzone w plebiscycie „Najlepsza książka na zimę" tytuły prezentowane są na stronie internetowej www.ksiazkanazime.pl Więcej informacji o poszczególnych książkach wraz z opiniami i recenzjami czytelników oraz jurorów znaleźć natomiast można na stronach serwisu Granice.pl, który jest organizatorem plebiscytu. 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Schronisko dla ludzi
Wojciech Szlęzak
Schronisko dla ludzi
Ciało nie kłamie
Judy Melinek
Ciało nie kłamie
Antarabhawa
Przemysław Szulgit
Antarabhawa
Miłość to wybór. O terapii współuzależnień
Robert Hemfelt; Paul Meier; Frank Minirth
Miłość to wybór. O terapii współuzależnień
Bezkresny
Kenneth Oppel
Bezkresny
Lili w Krainie Baśni
Nadiia Prystai
Lili w Krainie Baśni
Kobiety wojowniczki
Iwona Kienzler
Kobiety wojowniczki
Pokaż wszystkie recenzje