Wiesław Myśliwski laureatem Nagrody PEN Clubu

Data: 2021-07-02 09:17:40 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Polski oddział PEN Clubu w 2021 roku postanowił uhonorować Nagrodą im. Jana Parandowskiego Wiesława Myśliwskiego. Gala wręczenia nagrody odbędzie się w poniedziałek. 

Obrazek w treści 

  • Wiesław Myśliwski uhonorowany zostanie nagrodą polskiego PEN Clubu. 
  • Myśliwski dotychczas uhonorowany został dwoma Nagrodami NIKE.

Jak poinformował polski oddział PEN Clubu, organizacji zrzeszającej twórców literatury i humanistów, w nadchodzący poniedziałek Wiesław Myśliwski uhonorowany zostanie Nagrodą im. Jana Parandowskiego. Transmisja z gali odbędzie się w Internecie. 

Wiesław Myśliwski – jeden z najważniejszych polskich twórców XX wieku

Wiesław Myśliwski przez wielu czytelników uznawany jest za kanonicznego twórcę literatury polskiej XX wieku. Pisarz urodził się w 1932 roku, w drugiej połowie lat 50 ukończył filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po studiach aż do 1976 roku pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej. 

Myśliwski tworzył w kręgu literatury chłopskiej, której początki datuje się na koniec XIX wieku. Twórczość Myśliwskiego wpisuje się w ostatnią, dojrzałą fazę tego nurtu. Pisarz zadebiutował powieścią Nagi sad w 1967 roku, która już w momencie ciepło przyjęta została przez krytyków. Pozytywnie o powieści wypowiadał się m.in. Julian Przyboś. 

W 1970 roku Myśliwski wydał Pałac, a czternaście lat później – Kamień na kamieniu, historię Szymona Pietruszki, która do dziś uznawana jest za jedno z najważniejszych dzieł w dorobku Wiesława Myśliwskiego. W kolejnych latach ukazały się powieści Widnokrąg (1994), Traktat o łuskaniu fasoli (2006), Ostatnie rozdanie (2013) oraz najnowsza powieść – Ucho Igielne (2018).  Oprócz tego Myśliwski był autorem dramatów i esejów. 

Nagroda Parandowskiego dla Wiesława Myśliwskiego 

Polski oddział PEN Clubu postanowił przyznać Nagrodę im. Jana Parandowskiego „pisarzowi, w którego dziele odwieczna prowincja ludzka współtworzy europejską tradycję w osobnej, własnej rozmowie z długim czarnoleskim echem”. W przeszłości nagrodą uhonorowani byli m.in. Ryszard Krynicki, Adam Zagajewski czy Maria Janion.

– O żadnym innym polskim pisarzu nie można dzisiaj powiedzieć, że jest pisarzem długiego trwania. Długiego trwania nie w sensie obecności na scenie literatury polskiej, ale podejścia do świata, wizji świata w jego dziele literackim – mówi o Wiesławie Myśliwskim prezes PEN Clubu Adam Pomorski.

Gala przyznania nagrody odbędzie się w poniedziałek, 5 lipca 2021 roku o godz. 18:00 w mediach społecznościowych organizacji. W ramach wydarzenia, oprócz laudacji, udostępniona zostanie transmisja ze spotkania z Wiesławem Myśliwskim. Rozmowę poprowadzi Tomasz Bocheński. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Kamień na kamieniu
Wiesław Myśliwski4
Okładka książki - Kamień na kamieniu

Wznowienie jednej z najważniejszych powieści Wiesława Myśliwskiego, uznawanej za zwieńczenie tak zwanego nurtu wiejskiego. Burzliwe losy Szymona Pietruszki...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Lustrzane serce
Anna Purowska
Lustrzane serce
Pokaż wszystkie recenzje