Billy Summers

„Billy Summers” to książka, o której od razu po przeczytaniu opisu na okładce pomyślałam, że będzie mi się podobała – i miałam rację 😊 Nie zawsze wciąga mnie świat prezentowany przez Kinga, ale to jedna z tych powieści, od których trudno się oderwać, choć na początku na pozór niewiele się dzieje. Na pozór, bo w tym „niewiele” jest jednak sporo akcji. Ale to właśnie jedna z wielkich zalet tego Autora, który potrafi wyczarować nastrój i stworzyć bohatera, który przyciąga uwagę. Zaskoczyło mnie zaszeregowanie tej książki do kategorii fantastyka/horror ( Empik) lub kryminał/dreszczowiec/sensacja – bo z żadną z nich ta książka nie ma nic wspólnego. No dobrze, sensacji jest sporo – ale dla mnie dominującą kategorią jest obyczajówka. Jednak nie jest to żaden zarzut dla samej powieści – bo po prostu mi się podobała i nie ma znaczenia, jakie informacje podał wydawca.

Główny bohater – Billy – bardzo mi się spodobał, choć jego profesja raczej nie budzi sympatii: to płatny zabójca. A jednak Autor tak nami manipuluje (i co gorsza: doskonale wiemy, że to robi!), że musimy polubić Billy’ego i kibicować mu, choć to oznacza, ni mniej ni więcej, że chcemy, aby udało mu się zabić człowieka i uniknąć po tym kary… Chociaż to nie takie proste: bo Billy ma swoje zasady, a przy tym tak zwyczajnie jest… dobrym człowiekiem. Jeśli przymkniemy oko na to, że zabija na zlecenie. Bo czy to, że zabija tylko złych ludzi, jest wystarczającym wytłumaczeniem? Czy ma prawo dokonywać osądu i samodzielnie wymierzać karę? Pewnie nie – a jednak, gdy czytamy tę powieść, jesteśmy niebezpiecznie blisko przyznania Billy’emu tego prawa, a nawet w pewnym momencie czekamy na to, aby wymierzył sprawiedliwość.

Ciekawym wątkiem jest powieść pisana przez Billy’ego: oparta na jego życiu. Tutaj możemy dostrzec kunszt warsztatu Kinga, który na potrzeby tej narracji zupełnie zmienia sposób pisania: zaczyna od relacji dziecka, by potem ukazać nam dojrzewanie bohatera – posługuje się prostym językiem, nie używa znaków przestankowych. Jest to celowy zabieg Billy’ego, który nie chce wydawać się zbyt bystry… Snuje przy tym wiele rozważań na temat pisarstwa i bycia pisarzem – i to również bardzo mi się podobało.

Książkę świetnie się czyta, chociaż w pewnym momencie zastanawiamy się: o czym będzie reszta, skoro mniej więcej w połowie wydaje się, że akcja zostaje rozwiązana… Nic podobnego! King wymyśla na nas niezły galimatias i nie pozwala nam się oderwać od książki aż do samego końca, który… No, przyznam: ten koniec mnie zdenerwował, choć takiego właśnie się spodziewałam.

Dla mnie dużym plusem było to, że nie ma tutaj zjawisk paranormalnych, które King tak lubi: nie będziecie się bać. Nie ma duchów, upiorów, zjaw, znikających domów – jest kawał literatury obyczajowo-sensacyjnej na dobrym poziomie. Wyrazista postać, ciekawy pomysł fabuły, dobrze poprowadzona opowieść. Nie nudziłam się ani przez chwilę – a weźcie pod uwagę, że powieść na ponad sześćset stron! Ni znajdziecie tutaj strzelanin, wielkich scen walki, spektakularnych pościgów – wiec jeśli tego szukacie, to nie ten adres. Akcja nie toczy się szybko, wiele dzieje się tez na płaszczyźnie emocji – i dla mnie to jest mocna strona.

Nie wiem czy książka spodoba się  fanom Autora- tym, którzy szukają u niego dreszczyku i potworów. Ja nie pochłaniam wszystkich jego książek, ale ta podobała mi się bardzo. Łącznie z zawartą w środku opowieścią snutą przez Billy’ego. Myślę, że spodoba się miłośnikom powieści obyczajowych z dużą domieszką kryminałów i sensacji – choć tak jak napisałam wcześniej, nie ma tutaj błyskawicznych zwrotów akcji ani ostrych scen walki. Jest za to napięcie i niepokój, które prowadzą nas przez całą książkę.

Podsumowując: bardzo udane spotkanie ze świetnym pisarzem.

Informacje dodatkowe o Billy Summers:

Kup książkę Billy Summers

Danse Macabre
Stephen King0
Okładka ksiązki - Danse Macabre

Jak rozwijała się postać Wampira? Co łączy Stephena Kinga ze Sputnikiem? Czemu cenzorzy zainteresowali się amerykańskimi komiksami? Który film grozy...

Sklepik z marzeniami
Stephen King0
Okładka ksiązki - Sklepik z marzeniami

Tajemniczy przybysz z Europy, Leland Gaunt, otwiera w Castle Rock sklep, w którym można kupić 'wszystko, o czym zamarzysz'. Ceną za zrealizowanie...