Czas pokuty

NOC MORDERCZYCH GWIAZD

W pierwszej połowie 2019 roku nakładem wydawnictwa JanKa ukazała się debiutancka powieść Grzegorza Kopca „Czas pokuty”. Horror, który łączy w sobie cechy różnych gatunków, a jego przesłanie pozostaje w czytelniku na długo.

Pewnego letniego wieczoru tajemniczy mężczyzna znajduje się w poczekalni szpitala psychiatrycznego w Lublińcu. Nie wie kim jest, ani w jaki sposób się tutaj znalazł. Odwiedza go zjawa kobiety, która uświadamia mu, jak trudną drogę będzie musiał przejśc, by odzyskać swoje wspomnienia. W snach mężczyzna dociera do prawdy o tym kim jest. Prawda ta, okazać się jednak może zabójcza. Gdzie podziała się jego zaginiona narzeczona? Jaki udział w sprawach brutalnych zbrodni odgrywa rzucona siedemset lat wcześniej klątwa?

Dla dwójki kochających się ludzi wypad w Bieszczady miał być fantastycznym urlopem. Jednak na skutek serii przedziwnych zdarzeń uwikłani zostają w mroczną historię. Legenda sprzed wieków, zagadkowe zgony i siła miłości są trzonem tej powieści. Autor zabiera nas w niebezpieczną, pełną zakrętów i zaskakującą podróż, której finał przyprawić może o szybsze bicie serca. Jest niestandardowo, mrocznie i strasznie. Kopiec kreśli portrety bohaterów tak naturalnie, iż nie da się nie poczuć autentyzmu tej historii. Karol i Agnieszka to zupełnie przeciętna para, którą dotkną zdarzenia pozostawiające trwały ślad po sobie. Pensjonat, w którym w pełni sezonu nie ma żadnych gości, księga zawierająca mało znane, lokalne legendy, plejada dziwnych postaci dookoła – czy można wyobrazić sobie lepszy materiał na powieść grozy? Grzegorz Kopiec wykorzystując dużo interesujących i pobudzających wyobraźnię motywów, napisał książkę, która zasadniczo od samego początku zawiera aurę tajemnicy i niepokoju. Amnezja, szpital psychiatryczny, przenikanie się jawy i snu i stopniowe odkrywanie mrocznych wspomnień – te wszystkie elementy są prawdziwym rarytasem dla każdego miłośnika horroru. Pisarz jest prawdziwym mistrzem stopnowania napięcia : powoli, nieśmiało wręcz, przenikamy do świata, który kryje szereg strasznych sekretów. Niesamowita jest to wycieczka, a odkrywanie kolejnych elementów zagadki dostarczy czytelnikowi naprawdę mocnych wrażeń.

„Czas pokuty” to nie jest książka, gdzie krew leje się strumieniami, lecz nie zmienia to faktu, że przewracając kolejne karty powieści, nie raz i nie dwa poczujemy dotyk zimnej dłoni na karku. Atmosfera niedomówienia i grozy przenika do szpiku kości. Gdy wydaje się nam, że wiemy już wszystko następuje gwałtowny zwrot, który nadaje tej opowieści głębi i mroku. To nie jest książka oczywista, która bazuje na prostych, niewyszukanych elementach. „Czas pokuty” to misternie skonstruowana, niełatwa, ale i jakże piękna symfonia winy i krzywd. Powieść, która w bardzo odważny sposób łączy w sobie thriller, horror, romans, kryminał, a jednocześnie jest także bardzo udaną książką psychologiczną. Te dopracowane portrety wszystkich postaci, nieco mistyczny klimat mieszających się koszmarów i marzeń sennych, a do tego niezwykle mądry przekaz, dowodzą, że Grzegorz Kopiec włożył ogrom pracy w swój powieściowy debiut. Nie zabraknie tu krawych, brutalnych momentów, ale jest to przede wszystkim powieść, która niezwykle sprawnie gra na naszych emocjach. Prosta historia, która stopniowo przekształca się w sprawną i poruszającą misterną opowieść. Bardzo dobra powieść, która stanowi wysublimowany smaczek w kuchni polskiego horroru. „Czas pokuty” jest świetnym dowodem na to, że rodzima groza ma się dobrze i właśnie zyskała mocnego reprezentanta.

Bardzo chętnie sięgam po książki debiutantów, a Grzegorz Kopiec dostarczył mi ogromu wrażeń. Już od pierwszych stron zatopiłam się w wykreowanym przez niego świecie. Świecie, w którym nie brakuje zła i rozpaczy, lecz jego przewodnim motywem jest potęga miłości. Niezwykła to książka. Jakże daleka od znanych schematów. Wielowątkowa, przemyślana, inteligentna, a dodatkowo napisana niesamowicie pięknym językiem. Prawdziwa gratka dla osób ceniących grozę, ale przede wszystkim tych, którzy lubią smakować literaturę. Autor w swoim debiucie postawił sobie bardzo wysoko poprzeczkę. Niecierpliwie będę czekała na jego kolejne powieści, ale już dziś jestem przekonana, że oczekiwanie to zostanie nagrodzone. „Czas pokuty” oczarowuje klimatem, urokiem dobrze opowiedzianej historii i mistycyzmem. To książka , która udowadnia nam, że to czego często nie doceniamy na co dzień jest w życiu najważniejsze. To także opowieść o stracie, o walce o swoje szczęście i potędze uczuć. Świetnie wyważona, oscylująca między tajemniczym, mrocznym horrorem, a przejmującą historią o miłości. Dla mnie lektura tej książki była niesamowitą podróżą. Także Was zachęcam do wybrania się w Bieszczady nakreślone ręką Grzegorza Kopca. Doświadczycie tu najprawdziwszego strachu.

Diabelska ocena to 5. „Czas pokuty” jest książką poruszającą, nietuzinkową i napisaną tak, że uroda słów dodaje jej dodatkowych zalet. Bez wahania dołączam ją na pólkę moich ulubionych książek,czyli takich do których kiedyś powrócę. Klimat, napięcie i fenomelne zakończenie zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie.

Informacje dodatkowe o Czas pokuty:

Wydawnictwo: JanKa
Data wydania: 2019-02-26
Dodał/a opinię: chico6401

Zobacz opinie o książce Czas pokuty

Kup książkę Czas pokuty

Eksperyment
Grzegorz Kopiec 0
Okładka ksiązki - Eksperyment

Co roku, wraz z nastaniem jesieni na całym świecie dochodzi do niewyjaśnionych zaginięć fanów horrorów. Łączy je wspólna cecha - incydenty...

Plon
Grzegorz Kopiec0
Okładka ksiązki - Plon

SPOKOJNE ŻYCIE SZEŚCIOOSOBOWEJ RODZINY NAGLE ZMIENIA SIĘ W KOSZMAR. Wraz z wkroczeniem w pełnoletność, Krzysztof najstarsze z dzieci Wojtalów, umiera...