Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie

Agnieszka Steur, absolwentka Uniwersytetu Amsterdamskiego, polonistka, dziennikarka, felietonistka, pisarka oraz badaczka języka, od 12 lat  mieszka w Holandii. Jest autorką licznych publikacji na temat dwujęzyczności, w tym serii artykułów popularno-naukowych obejmujących wiele aspektów bilingwizmu. Prowadzi blog Emigrantka o tematyce emigracyjnej i kulturalnej. Za swoją twórczość literacką otrzymała wiele cennych nagród. Niektórzy czytelnicy znają próbkę talentu autorki, dzięki antologii „Szkice z życia”, gdzie znalazło się opowiadanie „Opowieść trzeciego stopnia”. Obecnie nakładem wydawnictwa Poligraf na światło dzienne wyszła debiutancka powieść Agnieszki zatytułowana "Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie". Jest to fantasty adresowane w dużej mierze dla młodzieży. Osobiście nie znajduje się już w tej grupie docelowej, ale mimo wszystko postanowiłam poznać tę książkę. Co z tego wynikło? O tym zaraz, tymczasem kilka słów o fabule.

Jangblizja to wspaniały, spokojny świat, w którym jego mieszkańcy żyją w pełnej zgodzie i harmonii. Władzę sprawuje król Taro wraz z małżonką Zarą i dziećmi, księciem Roanem oraz księżniczką Naną. Pewnego dnia wszystko ulega diametralnej zmianie. Szmaragdowa Pani wraz ze swoją armią uderza na Jangblizję. Niemal w ostatniej chwili królewskiej parze udaje się ochronić swoje pociechy, które pod opieką bliskich poddanych podążają w kierunku Tamtego Świata. Sam król niestety w niewyjaśnionych okolicznościach znika z pola walki, zaś jego małżonka zostaje uwięziona we Wschodniej Wieży. Jak dalej potoczą się losy głównych bohaterów? Czy Roan i Nana odnajdą się w nowej rzeczywistości? Gdzie podziewa się władca Jangblizji?  I czy uda się królowej wydostać z koszmarnego więzienia?

Do fantastyki często podchodziłam, jak przysłowiowy pies do jeża. Wielokrotnie nie potrafiłam odnaleźć się w tym dziwnym, zawiłym świecie baśni, lecz mimo to kolejny raz postanowiłam zaryzykować. Dlaczego? Co mną kierowało? Ciekawość, czy może chęć udowodnienia sobie, że nie przekonam się nigdy do tego gatunku. I tak oto w moje ręce trafiła debiutancka proza Agnieszki Steur. Początkowo bardzo sceptycznie podchodziłam do nietuzinkowych perypetii głównych bohaterów, lecz z czasem zauważyłam, że nie potrafię przestać o nich myśleć i koniecznie chciałam się dowiedzieć, co będzie dalej. Fabuła "Wojny w Jangblizji. W Tamtym Świecie" aż kipi świeżością i nowatorską konwencją. Autorka niezwykle zgrabnie, precyzyjnie i sugestywnie namalowała każdy element swojej książkowej historii, że niekiedy miałam wrażenie, iż obcuje z realną rzeczywistością. Postacie przedstawione w powieści bardzo szybko zdobyły moją niekłamaną sympatię. W Jangblizji można spotkać wiele interesujących istot m.in. Płynnych, Owcowatych, Kocich, Koniowatych, Ludzkich, Lotnych itp. Szczególnie młodzi następcy rodu królewskiego szybko zaskarbili sobie moje serce. Zmuszeni do opuszczenia swojej cudownej krainy musieli borykać się z wieloma niebezpieczeństwami w Tamtym Świecie, który jest swoistym odpowiednikiem ludzkiej planety.

Agnieszka Steur zaprezentowała niezwykle szokującą prawdę o naszej rzeczywistości ujawniając wiele jej mankamentów. Bez zbędnego moralizowania wytyka nam brak tolerancji, rasizm, niedbałość o naturalne środowisko, morderstwo (po przez zjadanie niewinnych zwierząt), zakłamanie itp. Dla równowagi zobaczymy również Jangblizje, która też nie jest bez wad. Niektórzy mieszkańcy mają dosyć jej surowych reguł, dlatego niekiedy uciekają do innego wymiaru.

,,Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie" dostarczyła mi wiele rozrywki na bardzo dobrym poziomie. Świetnie przemyślana fabuła, lekka, swobodna narracja, interesująca akcja, fascynujący bohaterowie, efektowny klimat i wartościowy przekaz. Czegóż chcieć więcej? Może zabrakło mi jedynie trochę więcej niebezpiecznych, dynamicznych wątków, ale mimo to nie czuje jakiegoś szczególnego zawodu. Przysłowiową wisienką na torcie są bajeczne, zachwycające rysunki wykonane przez Ewę Kieńko - Gawlik, które zgrabnie przeplatają się z treścią. Wspaniały pomysł i mam nadzieję, że w kolejnym tomie będzie jeszcze więcej takich fantazyjnych ilustracji. Zakończenie pozostawia niedosyt z powodu kilku niewyjaśnionych kwestii, ale jednocześnie podsyca apetyt na poznanie dalszych perypetii mieszkańców Jangblizji.

Z czystym sumieniem polecam przeczytać debiutancką powieść Agnieszki Steur wszystkim osobom, bez względu na wiek i zainteresowania literackie. To niebywale wykreowana historia, obok której nie można przejść obojętnie. Jestem pod niesamowitym wrażeniem wyobraźni autorki, która odbiegła od powielanych schematów tworząc coś zupełnie innego niż dotychczas. "Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie", to nie jest zwykła bajka o niczym, wręcz przeciwnie.  Porusza wiele współczesnych problemów kulturowych i społecznych skłaniających czytelnika do refleksji, dlatego jeśli szukasz  wartościowej i jednocześnie pasjonującej historii, to zapraszam do w/w lektury.

Informacje dodatkowe o Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie:

Kup książkę Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie

Wojna w Jangblizji. W Domu
Agnieszka Steur0
Okładka ksiązki - Wojna w Jangblizji. W Domu

Gdy księżniczka Nana budzi się w Jangblizji, sądzi, że najtrudniejszy etap podróży ma już za sobą. Nareszcie wróciła do domu. Szybko jednak...

Wojna w Jangblizji. We wnętrzu
Agnieszka Steur0
Okładka ksiązki - Wojna w Jangblizji. We wnętrzu

Jak wygląda świat, gdy wojna się kończy? Co dzieje się z bohaterami, gdy odgłosy walki cichną? Czy wygrana z wrogiem jest gwarancją „żyli długo i...

Forget Me Not
Julie Soto