Magia życia. Wywiad z Kingą Langley

Autor: Piotr Piekarski

Harper i zagubiona wiedza dotyka płaszczyzny magii, o której często zapominamy lub o której nie chcemy pamiętać, przytłoczeni nudną i szarą codziennością. Mowa tu, oczywiście, o magii życia. Składa się na nią wiele elementów, jak chociażby potęga naszej podświadomości czy intuicja, które zostały zapomniane lub wyparte przez pewne systemy w zachodnich cywilizacjach – mówi autorka powieści, Kinga Langley.

Magia jest obecna w naszym świecie i by ją dostrzec, wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć?

Wbrew pozorom Harper i zagubiona wiedza nie jest książką traktującą o sztukach magicznych, jakie znamy z fantastyki. Harper... dotyka zupełnie innej płaszczyzny magii, o której często zapominamy lub nie chcemy o niej pamiętać, przytłoczeni nudną i szarą codziennością. Mowa tu, oczywiście, o magii życia. Składa się na nią wiele elementów, jak chociażby potęga naszej podświadomości czy intuicja, które zostały zapomniane lub wyparte przez pewne systemy w zachodnich cywilizacjach. Pod płaszczem pełnej przygód powieści dla dzieci i młodzieży czujny czytelnik bez problemu dostrzeże, że każdy z nas nosi w sobie na przykład metaforyczny Życiowy Bagaż, czyli bagaż doświadczeń i mądrości, które zbieramy przez całe życie, ale często nie potrafimy korzystać z wielkiego daru, jakim my, istoty ludzkie zostaliśmy obdarzeni.

Mam skrzydła i mogę latać! Zresztą każdy kufer to potrafi. Gdyby nie ta umiejętność, wielu ludzi nie mogłoby udźwignąć bagażu nagromadzonego przez całe życie. A uwierz mi, niektórzy potrafią nazbierać sobie ciężarów – zarechotał rozbawiony Życiowy Bagaż.  

Każdy człowiek rodzi się z iskrą magicznej mocy i tylko traci ją, dorastając? 

Każdy z nas przychodzi na ziemię z pewnymi „nieziemskimi” mocami, talentami i umiejętnościami, o których bardzo często zapominamy, wciśnięci w przytłaczające tryby szkoły, pracy i pogoni za złudnym materializmem. Jako dzieci dostrzegamy nieprawdopodobne rzeczy, które uznawane są przez rodziców za wytwór naszej wyobraźni. Rodząc się, przynosimy ze sobą pierwiastek boski, który często przeraża dorosłych i czym prędzej chcą go wyplenić, wmawiając nam, że fantazjujemy lub kłamiemy. Nie pamiętają, że narodzili się z takimi samymi darami, gdyż pamięć z okresu dziecięcego jest mglista lub zupełnie zatarta. Ważne jest, by zrozumieć, że każdy człowiek przychodzi na ziemię z misją do wypełnienia. Dobiera sobie aktorów do swojej sztuki życia, której celem jest uszlachetnienie duszy i stanie się lepszym człowiekiem.

Ach! – westchnął głos. – Z wami, ludźmi, ciągle są te same problemy. Dostrzegacie tylko to, co jest widoczne dla oczu. Aż trudno pojąć, że mózg tak mało wam pokazuje. Dzieci widzą wiele rzeczy pochodzących – wydawałoby się – nie z tego świata, które dla dorosłych są już niedostępne. Z czasem, gdy dorastają, przekonane o słuszności zdania rodziców, przestają wierzyć w magiczną moc, z jaką się narodziły, i niestety tracą ten cudowny dar.  

Świat Ptaków, który odgrywa bardzo ważną rolę w książce Harper i zagubiona wiedza, to wytwór Pani wyobraźni czy miejsce inspirowane legendami?

Świat Ptaków został przeze mnie wykreowany na potrzeby fabularnej opowieści dla młodych czytelników. Ptaki od zarania dziejów występują w symbolikach różnych kultur i zawsze były traktowane ze szczególnym szacunkiem jako stworzenia bliskie niebiosom. Świat Ptaków, ukazany w książce Harper i zagubiona wiedza, to kraina istniejąca w innym wymiarze, gdzie żyją wszystkie ptaki – zarówno te, które każdego ranka wracają na ziemię wraz ze wschodem słońca, jak i te, które już wymarły w świecie ludzi i nie mogą tu powrócić, ale mają tam swój dom i żyją w nim tak długo, jak tylko zapragną. Niestety, kto choć raz uda się do tej krainy, ten już nigdy nie powróci do swojej dawnej postaci, do ludzkiego świata. Panuje tam harmonia, a mieszkańcy bardzo ubolewają nad nieodpowiedzialnym zachowaniem człowieka, który bez skrupułów eksploatuje Matkę Ziemię doprowadzając planetę do zniszczenia.

…My ptaki, przenosimy się na ziemię, używając Galaktycznego Drzewa, między innymi po to, by się tu rozmnażać i wychowywać potomstwo. Tylko osobniki, które osiągną dojrzałość w ludzkim świecie, mogą przenieść się do Świata Ptaków. Gdyby nie to, nikt nie chciałby się teleportować na ziemię. To jest piękne miejsce, pełne magii życia, ale ludzie potrafią być okrutni. Polują na nas, zabijają, zjadają. Ach, potworny gatunek. Niestety musimy tam wracać, by wychować potomstwo i nie zaburzać równowagi całego ekosystemu. Choć ludzie zdają się tym zupełnie nie przejmować. Zabijają ostatnich przedstawicieli wielu gatunków, doprowadzając do ich ostatecznej zagłady…  

Czy wyruszymy jeszcze do Asuedy? Czy spotkamy się z Harper i Tonym w kolejnej książce?

Bardzo bym chciała wyruszyć w dalszą podróż do tego nieprawdopodobnego świata, ale czy będzie to możliwe, zależy wyłącznie od czytelników. Jest jeszcze wiele tajemnic do odkrycia, mnóstwo przygód do przeżycia i wiele wątków do rozwinięcia. Z przyjemnością chciałabym zabrać tam osoby, które pokochały Harper, ale będzie to możliwe tylko wtedy, gdy książka zostanie ciepło przyjęta. Kiedy napisałam pierwszy rozdział, wybrałam się do szpitala dziecięcego w West Palm Beach na Florydzie, gdzie przebywają dzieci z całego świata, w tym również z Polski, by sprawdzić czy książka w ogóle przypadnie im do gustu. Z reguły autorzy są emocjonalnie związani ze swoim tekstem i większość myśli, że ich powieści są świetna. Dopiero zderzenie z czytelnikami otwiera nam oczy na prawdziwą jakość naszej pracy. To było niesamowite uczucie obserwować rozpromienione twarze dzieci, których wyobraźnia pracowała bardzo intensywnie, gdy słuchały czytanej przeze mnie książki Harper i zagubiona wiedza. To uświadomiło mi, że książka jest wartościowa i „wciąga” niczym tornado szalejące nad miastem.

Harper i zagubiona wiedza zbiera fantastyczne opinie. Niektórzy recenzenci wieszczą powieści sukces, jaki odniósł światowy bestseller J.K. Rowling. W czym Harper jest podobna do Harry'ego Pottera?

Uwielbiam Harry'ego Pottera i jestem bardzo wdzięczna, że J. K. Rowling stworzyła tę magiczną opowieść fantasy dla dzieci. Sama nie mogłam oderwać się od lektury i świata czarodziejów wykreowanego przez pisarkę. Niestety, Harper poza trzema pierwszymi literami imienia nie ma nic wspólnego z Harry'm. Tak, muszę nieśmiało przyznać, że wielu recenzentów nie kryło swego zachwytu po lekturze mojej książki, pisząc, że Harper i zagubiona wiedza jest tak samo świetna jak Harry Potter. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i zaszczyt, kiedy moja powieść jest porównywana jakościowo do światowego bestsellera, który podbił serca milionów dzieci na ziemi.

Książkę Harper i zagubiona wiedza kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka

Warto przeczytać

Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Kartoteka Pitera P.
Jacek Wiśnicki
Kartoteka Pitera P.
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Monika Kowalska (I)
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Pokaż wszystkie recenzje