K2 – książki, które należy przeczytać

Data: 2021-01-18 11:38:20 Autor: Patryk Obarski

Od kilku dni ponownie głośno jest o jednym z najtrudniejszych górskich szczytów – K2. Choć nie jest on tak wysoki jak Mount Everest, to dopiero na początku 2021 roku dokonano pierwszego zimowego wejścia na ten zlokalizowany między Chinami a Pakistanem ośmiotysięcznik. Jakie książki warto przeczytać, by dowiedzieć się więcej o K2? 

K2 zdobycie szczytu

K2 od lat osławiony jest legendą – wielu himalaistów próbowało wedrzeć się na górski szczyt, jednak do tej pory – nieskutecznie. Wszystko zmieniło się w 2021 r., kiedy ośmiotysięcznik zdobyty został przez grupę nepalskich wspinaczy. Wraz z pokonaniem szczytu, pojawiło się jednak mnóstwo kontrowersji. 

Dlaczego K2 od lat pozostaje złotym graalem dla himalaistów? Co sprawia, że ośmiotysięcznik jest jedną z najtrudniejszych do zdobycia gór na świecie? Poniżej przedstawiamy Wam reportaże, które starają się odpowiedzieć na te pytania. 

Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników – Piotr Trybalski 

Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników to publikacja autorstwa Piotra Trybalskiego, która w 2018 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. W swojej książce autor stara się przedstawić losy polskich himalaistów, którzy pod przewodnictwem Krzysztofa Wielickiego w 2018 roku starali się dotrzeć na szczyt ośmiotysięcznika. 

Wszystko za K2. Ostatni atak Lodowych Wojowników to reportaż monumentalny. Zarówno pod względem gabarytów, podjętego tematu, jak i sposobu prowadzenia narracji. Autor dzieli swoją publikację na dwie części – historię podboju najwyższych gór świata, opisującą wydarzenia sprzed wyprawy Polaków na K2 w 2017/2018 i na właściwą relację z samej wyprawy – więcej możecie przeczytać w naszej recenzji książki

Wszystko za K2 w dobrej cenie kupić możecie tutaj

Groza wokół K2 – Anna Czerwińska

Groza wokół K2 to jedna z najpopularniejszych pozycji, która na warsztat bierze jeden z najgroźniejszych górskich szczytów. Tym razem o ośmiotysięczniku pisze Anna Czerwińska, skupiając się na tragedii na stokach K2, która rozegrała się w 1986 roku. Sama autorka jako uczestniczka wyprawy na K2 stara się zrozumieć dotychczasowe wydarzenia związane z próbami zdobycia szczytu. 

Najnowsze wydanie Grozy wokół K2 opublikowane zostało w grudniu 2020 r. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Annapurna i kupić można ją w księgarni internetowej wydawcy

Pochowani w niebie - Peter Zuckerman, Amanda Padoan 

W Pochowanych w niebie autorzy skupiają się na losach Szerpów – towarzyszących himalaistom w czasie każdej wyprawy na K2 czy Mount Everest. Zuckerman oraz Padoan oddają im głos, by poznać ich perspektywę tragedii na K2 z 2008 r.

Pochowani w niebie to opowieść o dramatycznej wspinaczce na K2 latem 2008 roku, kiedy to szalona i pełna błędów wyprawa na szczyt kosztowała życie jedenaście osób. Autorzy pokazują, z jakim oddaniem Szerpowie walczyli o każdego powierzonego ich pieczy człowieka. I jakie koszty musieli ponieść z powodu nieprzemyślanych decyzji organizatorów wyprawy – możecie przeczytać w naszej recenzji książki.

Pochowani w niebie to publikacja, która w 2019 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy. Publikację kupić możecie tutaj

Bez powrotu. Życie i śmierć na K2 – Graham Bowley 

Bez powrotu to kolejny reportaż, który skupia się na kulisach wyprawy na K2 w 2008 roku. Autor Graham Bowley stara się obiektywnie spojrzeć na tragedię, do której doszło przed laty, jednocześnie jednak poszukuje odpowiedzi na pytanie – co sprawia, że wspinacze tak bardzo pożądają tego niebezpiecznego górskiego szczytu? 

Książka ukazała się na początku 2019 r. nakładem Wydawnictwa Czarne. Publikację kupić można tutaj

Mordercza góra. Relacja najtragiczniejszej katastrofy wspinaczkowej na K2 – Pemba Gyalje-Sherpa

Książka Mordercza góra jest jedną z najważniejszych książek opowiadających o tragedii na K2. Publikacja powstała na podstawie rozmów z Szerpą – Pembą Gyalje, a uzupełniona jest o wywiady ze wspinaczami, które zrealizowane zostały przed tragedią z sierpnia 2008 r. 

Książka wydana została w 2015 r. przez Wydawnictwo Świat Książki. Kupić możecie ją tutaj

Duchy K2. Epicka historia zdobycia szczytu – Mick Conefey

Duchy K2 to publikacja Micka Conefreya, znanego dziennikarza i autora programów dokumentalnych realizowanych dla BBC czy Discovery, która z wielkim rozmachem opowiada o Górze Mordercy. Autor stara się przedstawić historię pierwszych wejść na K2 oraz odtwarza atmosferę, jaka panuje w czasie górskiej wspinaczki na ośmiotysięcznik.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Bezdroża. Kupić można ją tutaj.

Anatomia góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami – Rafał Fronia 

Anatomia góry to niezwykła publikacja z gatunku literatury podróżniczej, która spodoba się zarówno zaczytanym w tematyce górskiej, jak i tym, dla których tytuł ten będzie pierwszy z reportażem o wspinaczce. W swojej książce uczestnik Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 z 2018 r. opowiada o losach wspinaczy, którzy zdobywali najwyższe górskie szczyty – w Andach, Pamirze czy Himalajach. Nie brakuje także wspomnień z wyprawy na K2 oraz poszukiwania odpowiedzi na najważniejsze pytania związane ze zdobywaniem górskich szczytów. 

Książka Anatomia góry ukazała się nakładem Wydawnictwa SQN. Kupić można ją tutaj

Okrutny szczyt. Kobiety na K2 – Jennifer Jordan 

W reportażu Okrutny szczyt autorka Jennifer Jordan stara się przybliżyć losy kilku kobiet, które postanowiły zdobyć szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. W ten sposób wspomina 90 himalaistek, które odważyły się zmierzyć z Górą Mordercą. Jedynie sześciu z nich udało się dotrzeć na szczyt góry. Okrutny szczyt to opowieść o wielkich tragediach, ale także spełnianiu marzeń i pokonywaniu barier. 

Książkę kupić można tutaj

Rozmowa z Górą – Rafał Fronia 

Rozmowa z Górą to kolejna publikacja Rafała Froni, jednego z członków polskiej ekspedycji na K2 z 2018 r. Tym razem popularny himalaista i autor dzienników z K2 odpowiada na pytania czytelników i fanów górskiej wspinaczki.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa SQN  rok po Narodowej Zimowej Wyprawie na K2. Kupić można ją tutaj

K2 1986 – Tadeusz Piotrowski

K2 1986. In memoriam Tadeusz Piotrowski to zbiór relacji oraz listów pisanych przez polskiego himalaistę, Tadeusza Piotrowskiego, który w 1986 zginął w czasie zdobywania szczytu K2.  Publikacja jest niezwykłym aktem wdzięczności dla polskiego wspinacza, który zmierzył się z jednym z najgroźniejszych górskich szczytów na świecie.

Książkę Anatomia góry kupić można poniżej: 

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.