Nie licz帷 kota, czyli kolejna historia mi這sna

Wydawnictwo: Nasza Ksi璕arnia
Data wydania: 2012-09-19
ISBN: 978-83-10-12292-6
Doda/a recenzje: Justyna Gul

Ocena: 4.73 (11 g這s闚)

Zwyczajni niezwyczajni

砰cie jest jak walizka. Wrzucamy do niej ró積e rzeczy. Jedne na drugie. Z czasem zapominamy, co znajduje si na dnie. Mo瞠 si zdarzy, 瞠 nosimy tam co, co sprawia, 瞠 nasz baga staje si ci篹ki. A my bezmy郵nie ci庵niemy go ze sob, m璚z帷 si przy tym okropnie – pisze Kasia Bulicz-Kasprzak, autorka pe軟ej wspomnie i refleksji powie軼i Nie licz帷 kota czyli kolejna historia mi這sna. Opublikowana nak豉dem Wydawnictwa Nasza Ksi璕arnia historia stanowi wspania造 przyk豉d, 瞠 powie嗆 adresowana gównie do kobiet mo瞠 mie lekk form, b璠帷 jednak dalek od bana逝. I 瞠 niekiedy warto wyrzuci wszystko z naszej osobistej walizki, by jako wolny cz這wiek ruszy do przodu.

O tym, jakie konsekwencje ma powrót do wspomnie, przekonuje si gówna bohaterka ksi捫ki Bulicz-Kasprzak, Joanna Poraj. Doktorantka, wyk豉dowca literatury angielskiej, stawiaj帷 na karier naukow, wpad豉 – zdaniem matki – w z貫 towarzystwo starych panien. Partner naszej bohaterki, rzutki bankowiec ㄆkasz, nie wydaje si sk這nny do sk豉dania deklaracji ma鹵e雟twa, a - co wi璚ej - Joanna ma wra瞠nie, 瞠 ich zwi您ek utkn掖 w martwym punkcie, bez szans na zmiany. Sytuacji bez w徠pienia nie poprawi wiadomo嗆 o 鄉ierci ciotki Joanny – Wandy i konieczno嗆 powrotu do 篡cia, o którym kobieta przez d逝gi czas próbowa豉 zapomnie.

Okazuje si, 瞠 to w豉郾ie Joanna zosta豉 wskazana jako spadkobierczyni maj徠ku ciotki, a oprócz mieszkania w przedwojennej kamienicy dziedziczy ona spor sum pieni璠zy, bi簑teri, stosy ciuchów, w których zaleg造 si mole oraz… kota. I to wyj徠kowo kapry郾ego, maj帷ego nie tylko w豉sne przemy郵enia na temat „cz這wieków”, ale te przekorn natur. W obliczu takiego spadku kobieta zmuszona jest przed逝篡 wizyt, to za oznacza konieczno嗆 konfrontacji z rzeczywisto軼i. Ta wygl康a do嗆 ponuro, bowiem miasteczko uosabia wszystko, od czego Joanna stara豉 si ca造 czas uciec – od w軼ibskiej s御iadki pocz患szy, po niejakiego Marka Pieczy雟kiego, który przed laty z豉ma jej serce i zmieni koleje losu. Ca貫 szcz窷cie, 瞠 na drodze naszej bohaterki pojawiaj si te ludzie, których celem nie jest wp璠zenie jej w poczucie winy czy ch耩 pochwalenia si swoimi osi庵ni璚iami, ale bezinteresowna pomoc i szczery u鄉iech, podnosz帷y na duchu. Taki jest notariusz, którego ciotka upowa積i豉 do za豉twienia spraw zwi您anych z testamentem, a tak瞠 kole瘸nka ze szko造 Joanny, Dorota. To dzi瘯i nim kobieta nie tylko odkryje uroki przyja幡i, b璠zie mia豉 okazj zrzuci ci篹ar ze swej duszy, ale tak瞠 inaczej zacznie spogl康a na siebie i na swoje 篡cie.

Do jakich wniosków dojdzie Joanna? Jak zako鎍zy si znajomo嗆 z przystojnym notariuszem i jak rol w jej 篡ciu odegra Dorota? Czy s御iadka, pani Lucynka, znajdzie jeszcze szcz窷cie u boku m篹czyzny i wype軟i pustk w swoim 篡ciu? Co kryje tajemnicze pude趾o, ukryte za wielk gda雟k szaf i gdzie jest odziedziczony kot, który wyj徠kowo nie ma ochoty na towarzystwo Joanny? Na te wszystkie pytania odpowiada Kasia Bulicz-Kasprzak, zabieraj帷 czytelników do ma貫go, pe軟ego wspomnie, rodzinnych dramatów, ale te mi這snych historii miasteczka.

Bohaterowie powie軼i Nie licz帷 kota czyli kolejna historia mi這sna to ludzie "z krwi i ko軼i". Niedoskonali, do鈍iadczeni przez los. Cho ksi捫k trudno nazwa wyj徠kow, to jej lektura otula niczym ciep造 koc, przywracaj帷 wiar w nasz moc sprawcz. Humorystyczny akcent, czyli wypowiedzi rasowego kota ciotki Wandy, niezwykle trafnie komentuj帷ego rzeczywisto嗆 oraz pe軟e pasji i mi這軼i stare listy, adresowane do Wandy s prawdziwym prezentem dla czytelnika, tworz niezwyk造 klimat i przekonuj, 瞠 autorka w pe軟i zas逝篡豉 na nagrod w konkursie literackim Wydawnictwa Nasza Ksi璕arnia. Natomiast losy samej bohaterki u鈍iadamiaj nam, 瞠 to od nas zale篡, jak potoczy si nasze 篡cie – czy tak, jak Dorota, b璠ziemy podnosi造 si, walcz帷 o spe軟ienie marze, czy - tak jak Joanna - b璠ziemy rozpami皻ywa造 nasze pora磬i. Wszystko to sprawia, 瞠 z niecierpliwo軼i b璠 wypatrywa豉 kolejnej ksi捫ki autorki i historii o zwyczajnym 篡ciu, które jednak ma w sobie nutk niezwyk這軼i.

Kup ksi捫k Nie licz帷 kota, czyli kolejna historia mi這sna

Zobacz opinie o ksi捫ce Nie licz帷 kota, czyli kolejna historia mi這sna
Inne ksi捫ki autora
Dom na skraju
Kasia Bulicz-Kasprzak0
Ok豉dka ksi您ki - Dom na skraju

Rodziny si nie wybiera. Czasem si lubimy, czasem nie, ale gdy dzieje si co z貫go, staramy si wspiera naszych bliskich. Ulica Ró瘸na to spokojny...

Nalewka zapomnienia, czyli bajka dla nieco starszych dziewczynek
Kasia Bulicz-Kasprzak0
Ok豉dka ksi您ki - Nalewka zapomnienia, czyli bajka dla nieco starszych dziewczynek

Jaga ma dobr prac w korporacji, samochód jak czo貪 i ogromne mieszkanie. Prowadzi samotne 篡cie i nie jest szcz窷liwa, ale w zasadzie ju do tego...

Recenzje miesi帷a
Kot Dalajlamy