Nie licz帷 kota, czyli kolejna historia mi這sna

Wydawnictwo: Nasza Ksi璕arnia
Data wydania: 2012-09-19
ISBN: 978-83-10-12292-6

Ocena: 4.73 (11 g這s闚)

Recenzja: Nie licz帷 kota, czyli kolejna historia mi這sna

Recenzuje: Justyna Gul

Zwyczajni niezwyczajni

砰cie jest jak walizka. Wrzucamy do niej ró積e rzeczy. Jedne na drugie. Z czasem zapominamy, co znajduje si na dnie. Mo瞠 si zdarzy, 瞠 nosimy tam co, co sprawia, 瞠 nasz baga staje si ci篹ki. A my bezmy郵nie ci庵niemy go ze sob, m璚z帷 si przy tym okropnie – pisze Kasia Bulicz-Kasprzak, autorka pe軟ej wspomnie i refleksji powie軼i Nie licz帷 kota czyli kolejna historia mi這sna. Opublikowana nak豉dem Wydawnictwa Nasza Ksi璕arnia historia stanowi wspania造 przyk豉d, 瞠 powie嗆 adresowana gównie do kobiet mo瞠 mie lekk form, b璠帷 jednak dalek od bana逝. I 瞠 niekiedy warto wyrzuci wszystko z naszej osobistej walizki, by jako wolny cz這wiek ruszy do przodu.

O tym, jakie konsekwencje ma powrót do wspomnie, przekonuje si gówna bohaterka ksi捫ki Bulicz-Kasprzak, Joanna Poraj. Doktorantka, wyk豉dowca literatury angielskiej, stawiaj帷 na karier naukow, wpad豉 – zdaniem matki – w z貫 towarzystwo starych panien. Partner naszej bohaterki, rzutki bankowiec ㄆkasz, nie wydaje si sk這nny do sk豉dania deklaracji ma鹵e雟twa, a - co wi璚ej - Joanna ma wra瞠nie, 瞠 ich zwi您ek utkn掖 w martwym punkcie, bez szans na zmiany. Sytuacji bez w徠pienia nie poprawi wiadomo嗆 o 鄉ierci ciotki Joanny – Wandy i konieczno嗆 powrotu do 篡cia, o którym kobieta przez d逝gi czas próbowa豉 zapomnie.

Okazuje si, 瞠 to w豉郾ie Joanna zosta豉 wskazana jako spadkobierczyni maj徠ku ciotki, a oprócz mieszkania w przedwojennej kamienicy dziedziczy ona spor sum pieni璠zy, bi簑teri, stosy ciuchów, w których zaleg造 si mole oraz… kota. I to wyj徠kowo kapry郾ego, maj帷ego nie tylko w豉sne przemy郵enia na temat „cz這wieków”, ale te przekorn natur. W obliczu takiego spadku kobieta zmuszona jest przed逝篡 wizyt, to za oznacza konieczno嗆 konfrontacji z rzeczywisto軼i. Ta wygl康a do嗆 ponuro, bowiem miasteczko uosabia wszystko, od czego Joanna stara豉 si ca造 czas uciec – od w軼ibskiej s御iadki pocz患szy, po niejakiego Marka Pieczy雟kiego, który przed laty z豉ma jej serce i zmieni koleje losu. Ca貫 szcz窷cie, 瞠 na drodze naszej bohaterki pojawiaj si te ludzie, których celem nie jest wp璠zenie jej w poczucie winy czy ch耩 pochwalenia si swoimi osi庵ni璚iami, ale bezinteresowna pomoc i szczery u鄉iech, podnosz帷y na duchu. Taki jest notariusz, którego ciotka upowa積i豉 do za豉twienia spraw zwi您anych z testamentem, a tak瞠 kole瘸nka ze szko造 Joanny, Dorota. To dzi瘯i nim kobieta nie tylko odkryje uroki przyja幡i, b璠zie mia豉 okazj zrzuci ci篹ar ze swej duszy, ale tak瞠 inaczej zacznie spogl康a na siebie i na swoje 篡cie.

Do jakich wniosków dojdzie Joanna? Jak zako鎍zy si znajomo嗆 z przystojnym notariuszem i jak rol w jej 篡ciu odegra Dorota? Czy s御iadka, pani Lucynka, znajdzie jeszcze szcz窷cie u boku m篹czyzny i wype軟i pustk w swoim 篡ciu? Co kryje tajemnicze pude趾o, ukryte za wielk gda雟k szaf i gdzie jest odziedziczony kot, który wyj徠kowo nie ma ochoty na towarzystwo Joanny? Na te wszystkie pytania odpowiada Kasia Bulicz-Kasprzak, zabieraj帷 czytelników do ma貫go, pe軟ego wspomnie, rodzinnych dramatów, ale te mi這snych historii miasteczka.

Bohaterowie powie軼i Nie licz帷 kota czyli kolejna historia mi這sna to ludzie "z krwi i ko軼i". Niedoskonali, do鈍iadczeni przez los. Cho ksi捫k trudno nazwa wyj徠kow, to jej lektura otula niczym ciep造 koc, przywracaj帷 wiar w nasz moc sprawcz. Humorystyczny akcent, czyli wypowiedzi rasowego kota ciotki Wandy, niezwykle trafnie komentuj帷ego rzeczywisto嗆 oraz pe軟e pasji i mi這軼i stare listy, adresowane do Wandy s prawdziwym prezentem dla czytelnika, tworz niezwyk造 klimat i przekonuj, 瞠 autorka w pe軟i zas逝篡豉 na nagrod w konkursie literackim Wydawnictwa Nasza Ksi璕arnia. Natomiast losy samej bohaterki u鈍iadamiaj nam, 瞠 to od nas zale篡, jak potoczy si nasze 篡cie – czy tak, jak Dorota, b璠ziemy podnosi造 si, walcz帷 o spe軟ienie marze, czy - tak jak Joanna - b璠ziemy rozpami皻ywa造 nasze pora磬i. Wszystko to sprawia, 瞠 z niecierpliwo軼i b璠 wypatrywa豉 kolejnej ksi捫ki autorki i historii o zwyczajnym 篡ciu, które jednak ma w sobie nutk niezwyk這軼i.

Tagi: Nie licz帷 kota czyli kolejna historia mi這sna, Nie licz帷 kota czyli kolejna historia mi這sna recenzja, Nie licz帷 kota czyli kolejna historia mi這sna ksi捫ka, Kasia Bulicz-Kasprzak Nie licz帷 kota czyli kolejna historia mi這sna, Kasia Bulicz-Kasprzak recenzja, Kasia Bulicz-Kasprzak ksi捫ka, Kasia Bulicz-Kasprzak

Kup ksi捫k Nie licz帷 kota, czyli kolejna historia mi這sna

Zobacz tak瞠

Zobacz opinie o ksi捫ce Nie licz帷 kota, czyli kolejna historia mi這sna
Inne ksi捫ki autora
P鎩d do jedynej
Kasia Bulicz-Kasprzak0
Ok豉dka ksi您ki - P鎩d do jedynej

Opowie嗆 o dwóch m這dych ch這pcach, podejmuj帷ych na progu doros這軼i krok, który radykalnie odmieni ich 篡cie. Ró積e pobudki i 鈔odowiska...

Nalewka zapomnienia. czyli bajka dla nieco starszych dziewczynek
Kasia Bulicz-Kasprzak0
Ok豉dka ksi您ki - Nalewka zapomnienia. czyli bajka dla nieco starszych dziewczynek

Jaga ma dobr prac w korporacji, samoch鏚 jak czo貪 i ogromne mieszkanie. Prowadzi samotne 篡cie i nie jest szcz窷liwa, ale w zasadzie ju do tego przywyk豉...

Recenzje miesi帷a
Escape book