Recenzja książki: Sekret Heleny

Recenzuje: Małgosia Brzeska

… życie jest jak podróż koleją...

Każdy z nas ma swoje sekrety: jedni – mniejsze, drudzy – większe, ważne lub mniej istotne. Skrywane są przez długie lata, ich ujawnienie często mogłoby wyrządzić krzywdę najbliższym, a także zniszczyć wizerunek osoby, która skrzętnie coś ukrywa. Ludzie czasem wstydzą się ujawniać swoje sekrety w obawie przed reakcją najbliższych. Takie tajemnice miała również bohaterka najnowszej powieści Lucindy Riley Sekret Heleny.

Helena od dziesięciu lat wiedzie szczęśliwe życie u boku Williama. Są szczęśliwymi rodzicami dwójki wspaniałych dzieci. Helena ma również syna, Alexa, jednak nikomu nie chce ujawnić tożsamości ojca chłopca. To jedna z jej tajemnic z przeszłości.

Helena dziedziczy po wuju pensjonat Pandora na Cyprze. Po dwudziestu latach postanawia wrócić na wyspę, gdzie przeżyła swoją pierwszą miłość. Tam też spotyka ukochanego, Alexisa. Wspominają dawne czasy, Alexis próbuje zbliżyć się do Heleny. Z kolei Alex zaczyna zauważać swoje podobieństwo do Alexisa, i zaczyna zadawać sobie pytanie, czy jest jego synem? Wątpliwości i niejasności zaczynają psuć atmosferę wyjazdu. Na Cypr zjeżdżają też przyjaciele rodziny, aby wspólnie spędzić wakacje. Na jaw zaczną wychodzić tajemnice i sekrety, które wstrząsną wszystkimi obecnymi w Pandorze. Z dnia na dzień sytuacja stanie się coraz bardziej gorąca, napięcie będzie olbrzymie, przeszłość stanie się ważniejsza niż teraźniejszość.

Ciekawym urozmaiceniem i wzbogaceniem powieści jest prowadzony przez Alexa dziennik. Ten bardzo mądry, nad wyraz inteligentny chłopiec lubi czytywać poezję i nie potrafi znaleźć wspólnego języka z rówieśnikami. Jego spostrzegawczość i wnikliwość wprowadzi sporo zamieszania, ale i przyśpieszy ujawnienie niektórych tajemnic. Jest świetnym komentatorem panującej w Pandorze atmosfery, okazuje się bardziej dojrzały niż niejeden dorosły.

Sekret Heleny to wzruszająca, obnażająca ludzkie słabości historia. Przyspieszone bicie serca wyczuwalne jest od pierwszych chwil spotkania z tą niesamowicie silną, odważną kobietą. Ciągnie się za nią przeszłość, są chwile, których żałuje i których bardzo się wstydzi, dziś – po upływie tak wielu lat – postąpiłaby inaczej. Ale czasu cofnąć, niestety, się nie da. Pozostają wspomnienia. Heleny cały czas walczy z samą sobą, oszukuje najbliższych, nie ma odwagi wyznać prawdy. Ale czy warto żyć w kłamstwie? Czy nie lepiej zrzucić cały balast przeszłości i rozpocząć wszystko od nowa? Jeżeli najbliżsi się kochają, powinni wybaczać sobie nawzajem. Miłość może pokonać wszelkie przeszkody i – jeżeli jest szczera i prawdziwa – zawsze zwycięży. Oczyszcza atmosferę i pozwala kroczyć po ścieżce życia z czystym i otwartym sercem.

To zdumiewające, jak każda podjęta decyzja wpływa na następną – szepnęła. - Życie jest jak przewracające się kostki domina. Ludzie twierdzą, że można odciąć się od przeszłości, ale to niemożliwe, bo przeszłość stanowi część tego, kim jesteś i kim będziesz.

Lucinda Riley pięknie i subtelnie pisze o miłości, przyjaźni, ale też bólu i cierpieniu. Ma niespotykany dar pisania o rzeczach trudnych i bolesnych w sposób lekki i ujmujący. Od jej powieści nie sposób się oderwać ani na chwilę.

Sekret Heleny – jak wskazuje już sam tytuł – to podróż po świecie tajemnic i sekretów, skrzętnie skrywanych w sercu, otoczonych murem niedostępności. To nietuzinkowy obraz czystej i dojrzałej miłości, bolesnych, ale i wstydliwych wspomnień, trudnych relacji międzyludzkich, okrytych niepotrzebnym, niszczycielskim kłamstwem. To historia o tym, że zło ujawnia się w najmniej oczekiwanym momencie. Ale Sekret Heleny to również powieść o nadziei, wielkiej mądrości ludzi i drugiej szansie od losu. Każdemu się ona należy, tylko nie każdy potrafi umiejętnie z niej skorzystać. Lucinda Riley ukazuje, jaki wpływ na naszą przyszłość mają decyzje podjęte w przeszłości.

- Często myślę, że życie jest jak podróż koleją – powiedziała nagle mama.(...) - Cóż, telepiemy się ku przyszłości i w trakcie tej podróży bywają chwile, kiedy pociąg zatrzymuje się na ładnej stacji. Wolno nam wysiąść i zamówić filiżankę herbaty. Albo w twoim wypadku, Alexie, dużo piwo – dodała ze śmiechem. - I siedzimy tam przez jakiś czas, popijając herbatę, patrząc na malowniczy widok, czując spokój i zadowolenie. Myślę, że są to chwile, które większość istot ludzkich opisałaby jako szczęśliwe. Oczywiście później trzeba wrócić do pociągu i kontynuować podróż, ale nigdy nie zapomina się tych chwil czystego szczęścia, Alexie. I to właśnie one dają nam siłę, żeby stawić czoło przyszłości: wierzymy, że znów nadejdą. I oczywiście nadchodzą.

Ta powieść to balsam dla zranionych dusz. Świetna życiowa lekcja, pokazująca, że warto korzystać z rad, jakie dają nam inni, nie zawsze trzeba się uczyć na własnych błędach. Ostrzega, jak bolesnych błędów nie popełniać. Każdy, kto toczy wewnętrzną walkę z własnymi słabościami z przeszłości, powinien po nią sięgnąć. Dodaje odwagi do działania i oczyszczenia nie tylko własnego wnętrza, ale też rodzinnej atmosfery. Ta lektura to podniebna podróż po krainie szczęścia, miłości i pokoju. Podróż, która się nie kończy. Sekret Heleny to lektura ujmująca, wzruszająca, emocjonująca, która na długo pozostaje w sercu.

Kup książkę Sekret Heleny

Zobacz opinie o książce Sekret Heleny
Autor
Sekret Heleny
Lucinda Riley;
Dziewczyna z Neapolu
Lucinda Riley 0
Okładka ksiązki - Dziewczyna z Neapolu

W świecie muzyki kochać kogoś znaczy wybrać ścieżkę najtrudniejszą z możliwych. Bo nic nie brzmi tak pięknie, jak pieśń miłości, ale nic też nie spala...

Zaginiona siostra
Lucinda Riley0
Okładka ksiązki - Zaginiona siostra

Niecierpliwie wyczekiwane zamknięcie sagi "Siedem Sióstr", jednej z najpopularniejszych serii obyczajowych na świecie. Sześć sióstr. Choć...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;