Sekret Heleny

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2019-06-05
Tytuł oryginału: Helena's Secret (The Olive Tree)
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc

Magiczny dom, pamiętne lato… Podobno każdy, kto odwiedził willę Pandora po raz pierwszy, musi natychmiast się zakochać…

NOWA POWIEŚĆ AUTORKI BESTSELLEROWEJ SERII SIEDEM SIÓSTR

Dwadzieścia cztery lata temu Helena spędziła magiczne wakacje na Cyprze. Zakochała się wtedy pierwszy raz. Gdy ojciec chrzestny zostawia jej w spadku popadającą w ruinę willę Pandora, Helena powraca na słoneczną wyspę, by wraz z rodziną spędzić tam wakacje.

Idylliczny krajobraz wyspy skrywa jednak gęstą pajęczynę sekretów. Helena za nic nie pozwoli, by dowiedzieli się o nich William i Alex, jej mąż i syn.

Przeżywający udręki dorastania trzynastoletni Alex jest rozdarty pomiędzy potrzebą chronienia ukochanej matki za wszelką cenę, a nieuniknioną koniecznością zmierzenia się z dorosłymi problemami. Jednocześnie rozpaczliwie pragnie się dowiedzieć, kim był jego prawdziwy ojciec…

Przypadkowe spotkanie Heleny z jej ukochanym sprzed lat uruchamia lawinę wypadków, w wyniku których zderzenie teraźniejszości z przeszłością staje się nieuniknione. Helena i jej syn wiedzą, że kiedy Pandora odkryje swoje tajemnice, nic już nie będzie takie jak dawniej...

Kup książkę Sekret Heleny

… życie jest jak podróż koleją... Każdy z nas ma swoje sekrety: jedni – mniejsze, drudzy – większe, ważne lub mniej istotne. Skrywane są przez długie lata, ich ujawnienie często mogłoby wyrządzić krzywdę najbliższym, a także zniszczyć wizerunek osoby, która skrzętnie coś ukrywa. Ludzie czasem wstydzą się ujawniać swoje sekrety w obawie przed reakcją najbliższych. Takie tajemnice miała również bohaterka najnowszej powieści Lucindy Riley Sekret Heleny. Helena od dziesięciu lat wiedzie szczęśliwe życie u boku Williama. Są szczęśliwymi rodzicami dwójki wspaniałych dzieci. Helena ma również syna, Alexa, jednak nikomu nie chce ujawnić tożsamości ojca chłopca. To jedna z jej tajemnic z przeszłości. Helena dziedziczy po wuju pensjonat Pandora na Cyprze. Po dwudziestu latach postanawia wrócić na wyspę, gdzie przeżyła swoją pierwszą miłość. Tam też spotyka ukochanego, Alexisa. Wspominają dawne czasy, Alexis próbuje zbliżyć się do Heleny. Z kolei Alex zaczyna zauważać swoje podobieństwo do Alexisa, i zaczyna zadawać sobie pytanie, czy jest jego synem? Wątpliwości i niejasności zaczynają psuć atmosferę wyjazdu. Na Cypr zjeżdżają też przyjaciele rodziny, aby wspólnie spędzić wakacje. Na jaw zaczną wychodzić tajemnice i sekrety, które wstrząsną wszystkimi obecnymi w Pandorze. Z dnia na dzień sytuacja stanie się coraz bardziej gorąca, napięcie będzie olbrzymie ...

Opinie o książce - Sekret Heleny

Avatar użytkownika - mamawswiecieksia
mamawswiecieksia

Helena odziedzicza po swoim zmarłym ojcu chrzestnym willę o pięknej nazwie Pandora. Po wielu latach postanawia tam wrócić z rodziną na wakacje.

Czas w którym obecnie znajduje się Heleny jest trochę zwariowany. Od kilku lat jest szczęśliwą żoną Williama, któremu dała syna. Alex, jej starszy syn nie zna swojego biologicznego ojca a kobieta nie chce wyznać kto nim jest. William ma również córkę z poprzedniego związku. Tworzą tzw. rodzinę patchworkową.

Dwadzieścia cztery lata wcześniej Helena jako nastolatka właśnie tam na Cyprze przeżyła najlepsze wakacje życia oraz swoją wielką miłość. To piękne miejsca skrywa też jej sekrety o których nie mogą dowiedzieć się mąż oraz syn.

Po przyjeździe do Pandory Helena spotyka swoją pierwsza miłość, Alexisa. Mężczyzna przez te wszystkie lata, tak jak kobieta ułożył sobie życie lecz w sercu zawsze pamiętał piękną Helenę. Niestety jak to w życiu bywa jeden sekret zamienia się w lawinę innych tajemnic, które zapoczątkowują całą serię kłótni i katastrof.

Autorka mocno mnie zaskoczyła tą książką. Sądziłam, że dostanę "typową Riley" a tu szok. Zupełnie coś innego. Zawarte opisy miejsc, które przedstawia nam pisarka są niesamowicie klimatyczne, co pobudza naszą wyobraźnię. Postacie są świetnie wykreowane, a historia idealna na wakacje. Co tu więcej chcieć? Wszystko razem tworzy wciągającą opowieść, osadzoną na słonecznym Cyprze i klucz do historii złożony z odmiennych postaci, które dodają mocną, humorystyczną nutkę temu, co jest zasadniczo romantyczną tajemnicą.

Recenzja sekret Heleny

Cóż mogę powiedzieć o tej książce! Genialna! Zakochałam się od pierwszych stron. Autorka w niesamowity sposób przedstawia historię. Stopniowo odkrywa nowe tajemnice, dlatego nie sposób się oderwać od lektury. Historia ma miejsce na Cyprze w pensjonacie "Pandora", który główna bohaterka Helena odziedziczyła po swoim ojcu chrzestnym. Opis domu, przyrody wokół, kolorów sprawia, że czułam się jakbym przeniosła się właśnie w to miejsce! Magia. Helena wraca na Cypr, aby spędzić wakacje w pensjonacie Pandora. Jest mężatką od 10 lat i ma 13-letniego syna Alexa. Dołączają do nich przyjaciele z Anglii i wspólnie mają spędzić wspaniałe, greckie wakacje. Helena spotyka Alexisa - swoją dawną, młodzieńcą miłość i jej spokój zostaje zburzony. Kobieta skrywa wiele tajemnic, które stopniowo zaczynają przejmować nad nią kontrolę i wyzwalają się jak z mitologicznej puszki Pandory. Jednak podobnie jak tam, na dnie pozostaje najważniejsza - nadzieja. Historia jest przeplatana rodziałami z dziennika Alexa - bardzo mi się podoba ten pomysł, lepiej poznajemy syna bohaterki. Chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, niezwykle oczytany oraz bardzo wrażliwy. Poznajemy jego emocje i więź łączącą go z ojcem.
Jakie sekrety skrywa Helena? Co łączyło ją z Alexisem? I jak greckie wakacje wpłyną na życie jej i jej przyjaciół?

Ciągle rozmyślam nad ksiażką, naprawdę jest niesamoiwcie piękna. Pokazuje, że nie da się odciąć od przeszłości, to niemożliwe, ponieważ przeszłosć stanowi część tego kim jesteśmy i kim będziemy oraz że nie możemy żałować tego co wydarzyło się w naszym życiu, bo właśnie to nas definiuje.

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93

Zdecydowanie w tym przypadku książki za tą wspaniałą i magiczną okładką kryje się jeszcze piękniejsza i ciekawsza treść. Z tą książka na pewno zarwiecie kilka nocy i nie będziecie mogli się od niej oderwać!

Helena dostaje w spadku stary i przepiękny dom na Cyprze. Jako szesnastolatka przeżyła tutaj swoją pierwszą miłość o której nic nie wie jej obecny mąż. Wraz z rodziną w Pandorze spędzają wakacje, to czas na odrestaurowanie tego miejsca i jak się za chwilę okażę ułożenia kilka spraw z przeszłość.

Alex, który jest jej synem i do dnia dzisiejszego nie wie, kto jest jego prawdziwym ojcem postanawia rozwikłać tą tajemnicę. Jest to bardzo mądry i ponad przeciętnie inteligenty chłopiec, który chciałby odkryć swoje korzenie.

Jaką tajemnicę skrywa Helena i jak mocno wpłynie ona na jej rodzinę? Książka wciąga od pierwszych stron. Rozdziały są bardzo urozmaicone i perspektywa pokazywana jest z kilku stron. Możemy poznać punkt widzenia zarówno Heleny, jak i jej syna. Do tego cały obraz Cypru! To jest idealna książka na te letnie i gorące miesiące, która z czystym sumieniem mogę Wam polecić do włożenia w wakacyjną walizkę. Rodzinna tajemnica, uwierzcie mi, że rozwiąże się dopiero na sam koniec i jak nawet po 100 stronach będziecie wiedzieli, że wiecie o co chodzi to... na pewno nie wiecie! Takie książki KOCHAM! Polecam wszystkim dookoła i mam nadzieję, że skradnie ona i Wasze serce. Za okładkę i cudowną, ciepłą treść. Chce więcej! Już mam na liście poprzednie książki autorki i muszę po nie jak najszybciej sięgnąć.

Avatar użytkownika - ola_lifestyle
ola_lifestyle
Przeczytane:2019-06-29, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Cypryjskie lato - wysokie temperatury, słońce i morska bryza... W małej miejscowości stoi stary dom, do którego zjeżdżają z Anglii nowi właściciele: Helena oraz jej mąż William z trojgiem dzieci: Alexem (nieślubnym trzynastoletnim synem Heleny) oraz dużo młodszą córką i synkiem. Na miejscu odzywają się duchy przeszłości - dawna miłość, miejsca pełne wspomnień. Nareszcie po wielu latach na światło dzienne mają szansę wyjść tajemnice, jakie kryje w swoim sercu Helena. Tajemnice związane z jej historią, ale także te dotyczące jej syna Alexa poszukującego swojej tożsamości i biologicznego ojca, którego nigdy nie miał szansy poznać...
Historia „Sekretu Heleny” jest niezwykła 😍 Emocje narastają już od pierwszych stron, mamy szansę bardzo głęboko wniknąć w życie wewnętrzne wszystkich bohaterów, z których na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim dramatyczne próby poradzenia sobie z przeszłością Heleny, a z drugiej nastoletnie rozterki niezwykle dojrzałego Alexa, poszukującego odpowiedzi na pytanie „kim jest” i czego naprawdę pragnie.
Sama akcja powieści jest zaskakująca - kiedy już, już wydaje nam się, że poznajemy głęboko skrywane tajemnice okazuje się, że to dopiero skrawek góry lodowej 🙈 Wspaniała, niezwykła opowieść, chwytająca za serce i tak bardzo typowa dla stylu pisarki 😍 Polecam - lektura z wyjątkową atmosferą, pełna gorących uczuć i ludzkich dramatów 👍

Avatar użytkownika - kreatywnieczytam
kreatywnieczytam
Przeczytane:2019-06-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Czy zawsze można wybaczyć? Sekret Heleny, Lucinda Riley, tłumaczenie Maria Gębicka-Frąc

Helena w młodości oddała swoje serce, wierząc o miłości do końca swych dni. Niestety, wyszedł z tego przelotny romans, owocem którego okazał się ukochany syn Alex. Helena nikomu nie zdradziła, kto jest ojcem i miała nadzieję, że tak pozostanie. Nie trzeba się specjalnie domyślać, że tak się nie stało, a i okoliczności wydobycia sekretu na jaw nie były specjalnie sprzyjające. Rok 2006 r. zapowiada się fascynująco. Helena wraz z ukochanym mężem i dziećmi wyjeżdża na Cypr, do odziedziczonego pensjonatu Pandora. Mają spędzić najlepsze wakacje swojego życia. Na miejscu sytuacja zaczyna się komplikować. Helena wraca wspomnieniami do wydarzeń sprzed dwudziestu lat. Dodatkowo pojawiają się coraz to nowi goście-letnicy. Każdy z nich przeżywa trudniejsze dni i w tym urokliwym miejscu próbuje zmienić swoje życie. Alex przeżywa pierwszą miłość, wspiera swoją młodszą przyjaciółkę, cieszy się urokami lata. I próbuje odkryć sekret mamy. A tajemnice mamy wychodzą na światło dzienne zmienia się wszystko. „Sekret Heleny” to historia losów pewnej rodziny przedstawiona na przestrzeni dziesięciu lat. Wzruszająca opowieść o zrozumieniu, miłości i przebaczaniu. Bez względu na porę roku usiądź wygodnie z „Sekretem Heleny”, przenieś się na Cypr i chłoń atmosferę tego miejsca, śledząc losy bohaterów. Być może uda Ci się nawet spojrzeć na sekrety swoich Rodziców z innej perspektywy, kto wie…

nigdy nie zapomina się chwil czystego szczęścia. I to właśnie one dają nam siłę, żeby stawić czoła przyszłości: wierzymy, że znów nadejdą. I oczywiście nadchodzą. Z życzeniami przyjemnej lektury i samych chwil czystego szczęścia :)

Avatar użytkownika - BarbaraAndHerBoo
BarbaraAndHerBoo
Przeczytane:2019-06-16, Ocena: 5, Przeczytałem,

10 lat temu Helena wyszła za mąż za Williama, któremu urodziła dwoje dzieci. Cały czas bardzo go kocha, jednak inną miłością niż ta, której doświadczyła w przeszłości. Kobieta posiada jeszcze syna Alexa z poprzedniego związku, jednak nikomu nie zdradziła kto jest jego ojcem. Po ponad 20-stu latach Helena wraca do pięknego pensjonatu Pandora na Cyprze, gdzie spotyka swojego ukochanego sprzed lat - Alexisa. Wtedy w jej życiu pojawiają się kłopoty. Okazuje się, że Helena ukrywa więcej tajemnic niż przypuszczano…

Gdy tylko zobaczyłam okładkę tej książki, od razu pomyślałam sobie, że muszę ją przeczytać. Jest po prostu przepiękna i od razu sugeruje, że w powieści pojawi się mnóstwo tajemnic. I tak faktycznie było… Uwielbiam książki, w których autor powoli odkrywa wszystkie karty, a Lucina Riley robi to w mistrzowski sposób. Do końca nie podejrzewałam, co się za tym wszystkim kryje i kto okaże się ojcem Alexa. Dosłownie istna puszka Pandory („Puszka została otwarta; jej zakurzona zawartość wyrwała się z mrocznych zakamarków, wzniecając chaos i panikę. Ale tak, jak w micie, na dnie wciąż była jeszcze jedna rzecz: nadzieja”).

Autorka uświadamia czytelnikowi, że „każda podjęta decyzja wpływa na następną. Życie jest jak przewracające się kostki domina. Ludzie twierdzą, że można odciąć się od przeszłości, ale to niemożliwe, bo przeszłość stanowi część tego, kim  jesteś i kim będziesz”.

„Sekret Heleny” to także opowieść o pierwszej miłości, która zawsze zostaje gdzieś w głębi serca i nigdy nie da się o niej zapomnieć.

Praktycznie w większości książki występuje narracja trzecioosobowa, jednak pojawiają się momenty, gdy narratorem staje się Alex – najpierw jako 13-letni chłopak, a później już jako dorosły mężczyzna, który pisze pamiętnik, którego fragmenty możemy przeczytać w powieści. Bardzo przypadły mi do gustu te elementy.

Bardzo polubiłam jego postać, podobnie zresztą jak postać Alexisa, czy też Williama. Wszyscy trzej panowie byli bardzo pozytywni i serdeczni.

Jest to druga książka tej autorki, którą miałam okazję przeczytać i muszę przyznać, że bardzo mi się podobała. Ta atmosfera tajemnicy, magii, przepiękne cypryjskie krajobrazy. Aż chciałoby się tam pojechać.

Zdecydowanie polecam! Mnie Lucinda Riley oczarowała już drugi raz.

Już rozumiem fenomen Lucindy Riley! Sekret Heleny to moje pierwsze spotkanie z tą autorką, przynajmniej takie osobiste, bo kilka innych książek mam w domu, a to ze względu na to, że moja mama jest jej wielką fanką. Długo byłam namawiana, ale jakoś udało się przeczytać dopiero teraz. I to spotkanie było bardzo udane.

Fabuła mogłaby się wydawać, jest bardzo prosta. Główna bohaterka - Helena, odziedziczyła przepiękny dom po chrzestnym. Pandora, bo tak nazywa się willa, znajduje się na Cyprze. Gdy nadchodzą wakacje, Helena wraz z rodziną, chce spędzić tam urlop. Czy powrót po latach na wyspę odmieni ich życie? Czy Pandora skrywa sekrety, które nie powinny wyjść na jaw?

Rodzinne sekrety, tajemnice i błędy przeszłości nigdy nie pozostają bez echa. O tym przekona się Helena, której przyjdzie wyznać całą prawdę i zawalczyć o rodzinę. Riley stworzyła bardzo pozytywną bohaterkę, z jednej strony wspaniałą matkę, ale też nie pozbawioną wad. Z tej powieści bije optymizm i mądrość, a wszystko to podane w świetny sposób.

Autorka zabiera nas w bardzo sentymentalną podróż w cudowne miejsce. Opisy krajobrazów, upałów i leniwego życia mieszkańców są bardzo plastyczne, kolorowe i bez problemu możemy się przenieść na wyspę Afrodyty. Aż człowiekowi marzy się taka wycieczka.

Fanom - tej książki nie trzeba polecać, ale jeśli jeśli nie znacie tej autorki, może czas dać jej szansę? Myślę, że będzie również idealna na prezent, piękna okładka i gustowne wydanie na pewno trafią w gust nie jednej mamie. Ja mogę tylko polecić.

Avatar użytkownika - czyczytasz
czyczytasz
Przeczytane:2019-06-25, Ocena: 5, Przeczytałam,

Dwadzieścia cztery lata temu Helena spędziła niezapomniane wakacje na Cyprze i zakochała się w magicznej atmosferze tej wyspy i pewnym młodzieńcu. Gdy po latach powraca do willi zmarłego wujka wszystkie wspomnienia odżywają. Kobieta planuje spędzić wakacje w beztroskiej atmosferze wraz z rodziną i przyjaciółmi. Idylliczny krajobraz skrywa jednak mnóstwo sekretów, które Helena wolałaby zatrzymać jedynie dla siebie. Przypadkowe spotkanie z ukochanym sprzed lat uruchamia machinę nieszczęśliwych wydarzeń w obliczu których bardzo trudno będzie uniknąć konfrontacji z przeszłością. Jakie sekrety kryją się w sercu Heleny ?

"Sekret Heleny" to pełna wzruszeń i emocji opowieść o błędach przeszłości i konsekwencjach, które odnajdują główna bohaterkę nawet po wielu latach. To również klimatyczna i nieco egzotyczna historia skrywająca wiele sekretów i niedopowiedzeń, które nie pozwalają czytelnikowi odłożyć książki choćby na chwilę. Styl autorki ogromnie przypadł mi do gustu. Czytając książkę miałam wrażenie jakbym była na Cyprze wraz z bohaterami i mieszkała pod dachem willi Pandora dzieląc z nimi wszystkie smutki i radości. Lucinda Riley po raz kolejny skradła moje serce i zabrała mnie w magiczny świat swej opowieści pozwalając poczuć jej klimat na własnej skórze i zanurzyć się w wirze szalonych wydarzeń. I jeśli wydaje się Wam, że to ckliwa i przewidywalna historia to bardzo się mylicie. Sekret Heleny to coś co kryje się znacznie głębiej niż można przypuszczać i przynosi zaskoczenie jakiego zupełnie się nie spodziewałam. Zachecam Was do osobistego poznania niezwykłej historii opowiedzianej w najnowszej książce Lucindy Railey i zapewniam, że nie będziecie żałować.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-06-23, Ocena: 5, Przeczytałam,

Na upalny Cypr przenosi nas kolejna z klimatycznych powieści Lucindy Riley. Akcja rozgrywa się współcześnie, jednak dzięki sugestywnym opisom, czujemy się jakbyśmy znaleźli się w innym, magicznym świecie.

Helena wraz z rodziną spędza wakacje w domu ojca chrzestnego, który odziedziczyła po jego śmierci. To posiadłość z duszą, w której spędziła lato jako szesnastolatka przeżywając swą pierwszą miłość. Dom słusznie nosi nazwę Pandora, bo wkrótce po przyjeździe, niczym po otwarciu mitycznej puszki, zaczynają wychodzić na światło dzienne sekrety, które na zawsze miały pozostać w ukryciu.

Kłamstwa i zatajone informacje z odległej przeszłości, nagle dopadają Helenę i jej pozornie szczęśliwą rodzinę wciągając ich w wir, z którego trudno przebić się na powierzchnię.

Opowieść poznajemy częściowo w formie wspomnień nieślubnego syna Heleny, Alexa. Ten inteligentny, błyskotliwy chłopak ma niesamowite wyczucie sytuacji i poczucie humoru, i stanowi orzeźwiający przerywnik w tej nostalgicznej historii.

Jak każdą z książek autorki, tak i tą bardzo przyjemnie się czyta. Spędziłam z nią kilka cudownych godzin wypatrując wyjaśnienia wszystkich zawiłości i licząc na szczęśliwe zakończenie historii. Czy takie będzie? Przekonajcie się sami.

Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown