Sekret Heleny

Magiczny dom, pamiętne lato… Podobno każdy, kto odwiedził willę Pandora po raz pierwszy, musi natychmiast się zakochać…

NOWA POWIEŚĆ AUTORKI BESTSELLEROWEJ SERII SIEDEM SIÓSTR

Dwadzieścia cztery lata temu Helena spędziła magiczne wakacje na Cyprze. Zakochała się wtedy pierwszy raz. Gdy ojciec chrzestny zostawia jej w spadku popadającą w ruinę willę Pandora, Helena powraca na słoneczną wyspę, by wraz z rodziną spędzić tam wakacje.

Idylliczny krajobraz wyspy skrywa jednak gęstą pajęczynę sekretów. Helena za nic nie pozwoli, by dowiedzieli się o nich William i Alex, jej mąż i syn.

Przeżywający udręki dorastania trzynastoletni Alex jest rozdarty pomiędzy potrzebą chronienia ukochanej matki za wszelką cenę, a nieuniknioną koniecznością zmierzenia się z dorosłymi problemami. Jednocześnie rozpaczliwie pragnie się dowiedzieć, kim był jego prawdziwy ojciec…

Przypadkowe spotkanie Heleny z jej ukochanym sprzed lat uruchamia lawinę wypadków, w wyniku których zderzenie teraźniejszości z przeszłością staje się nieuniknione. Helena i jej syn wiedzą, że kiedy Pandora odkryje swoje tajemnice, nic już nie będzie takie jak dawniej...

Informacje dodatkowe o Sekret Heleny:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2019-06-05
Tytuł oryginału: Helena's Secret (The Olive Tree)
Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc

Kup książkę Sekret Heleny

Sekret Heleny - opinie o książce

Do pisarek i pisarzy często kierowane jest pytanie: "Co stanowiło inspirację do napisania tej, historii?". Czasem otrzymujemy wyjaśnienie w książce, w przypisach od autora, albo uzyskujemy odpowiedź podczas wywiadu/ spotkania autorskiego. Inspiracje bywają naprawdę różne, a niejednokrotnie wręcz zaskakujące. Ponad 500 stronnicowa powieść pt.: "Sekret Heleny" została napisana przez Lucindę Riley po rodzinnych wakacjach na Cyprze spędzonych z przyjaciółmi. Chociaż większość fabuły i postaci to literacka fikcja, postać tytułowej bohaterki - Heleny jest odzwierciedleniem własnego życiowego doświadczenia Riley - bycia matką, macochą, żoną i wyszkoloną tancerką. Również Pandora – piękny dom, w którym rozgrywa się większość akcji – jest odwzorowaniem starej willi, w której mieszkała podczas owych cypryjskich wakacji na obrzeżach Kathikas.

Najczęściej to właśnie własne doświadczenia i życie stanowią inspirację do pisania, a na przykładzie tej książki widać, iż można je zamienić w powieść o różnych rodzajach miłości, rodzinie, osobistych traumach, skrywanych tajemnicach i konsekwencjach wiążących się z ich wyjściem na jaw. Również czerpiąc z własnej pasji, w tym wypadku do mitologii, można stworzyć odpowiednią narrację, pozwalającą czytelnikowi poczuć klimat tej rajskiej wyspy słynącej z romantyzmu, kwiatów, smakowitej kuchni i upajającego wina.

Wykreowane przez Riley postacie ulegną temu klimatowi, czy jednak przyjazd Heleny z rodziną i przyjaciółmi do wspomnianego wyżej domu, otrzymanego w spadku po ojcu chrzestnym, w którym 24 lata wcześniej spędziła wakacje, podczas których poznała swą pierwszą miłość nie będzie oznaczał otwarcia mitycznej puszki Pandory? Czy wakacje marzeń zamienią się w prawdziwy koszmar? O jakich tajemnicach dowiedzą się bohaterowie książki, a zwłaszcza William i Alex, jej mąż i syn? Czy ich rodzina i przyjaźnie przetrwają ujawnione rewelacje? Odpowiedzi na te pytania i inne pytania, magia Cypru, a także opis losów bohaterów widziany z perspektywy Heleny i jej syna Alexa, czy też powrót po 10 latach od tych pamiętnych wakacji do Pandory, sprawiają, iż książkę chce się przeczytać do końca, ponieważ pierwsze 200 stron strasznie się ciągnie. Opisane na tych stronach wydarzenia są irytujące, wręcz zbędne przez co w głowie dudni pytanie: "kiedy w końcu coś się wydarzy?". Naprawdę można stracić chęć na przebrnięcie do momentu rozkręcenia się akcji. Jednak podsumowując całość będącą moim pierwszym spotkaniem z twórczością (zmarłej w ubiegłym roku) Lucindy Riley, choć nie podzielam najbardziej skrajnych zachwytów nad tą powieścią - nie zniechęciłam się do sięgnięcia po inne napisane przez nią książki, więc kiedyś je przeczytam, a tę polecam tym, którzy lubią czytać o pogmatwanych ludzkich losach. A dziś niech wybrzmi z niej najbardziej zapadający w pamięci cytat:

"Zrozumiałem też, że moje osobiste traumy - i traumy reszty paczki Pandory - są drobiazgami w porównaniu z cierpieniem zdarzającym się na całym świecie. Nikt z nas nie doświadczył wojny, głodu ani ludobójstwa."

Helena odziedziczyła dom na Cyprze. Pandora skrywa w sobie niejedną tajemnicę. To tam Helena spotkała swoją pierwszą miłość i po wielu latach wraca tam z ówczesnym mężem i dziećmi. Jednak przeszłość odkryje swoje karty. Pomimo strachu i niepewności co ją tam czeka, Helena chce wrócić po tylu latach do miejsca, gdzie wszystko wydawało się o wiele piękniejsze.
Historia miłości, trudności w relacjach oraz pięknych, słonecznych widoków. Czyta się bardzo przyjemnie i cieszę się, że nie musiałam się z nią spieszyć. Dość obszerna pozycja w sam raz na długie, (nie)zimowe wieczory.

Avatar użytkownika - mamawswiecieksia
mamawswiecieksia
Przeczytane:2019-07-21,

Helena odziedzicza po swoim zmarłym ojcu chrzestnym willę o pięknej nazwie Pandora. Po wielu latach postanawia tam wrócić z rodziną na wakacje.

Czas w którym obecnie znajduje się Heleny jest trochę zwariowany. Od kilku lat jest szczęśliwą żoną Williama, któremu dała syna. Alex, jej starszy syn nie zna swojego biologicznego ojca a kobieta nie chce wyznać kto nim jest. William ma również córkę z poprzedniego związku. Tworzą tzw. rodzinę patchworkową.

Dwadzieścia cztery lata wcześniej Helena jako nastolatka właśnie tam na Cyprze przeżyła najlepsze wakacje życia oraz swoją wielką miłość. To piękne miejsca skrywa też jej sekrety o których nie mogą dowiedzieć się mąż oraz syn.

Po przyjeździe do Pandory Helena spotyka swoją pierwsza miłość, Alexisa. Mężczyzna przez te wszystkie lata, tak jak kobieta ułożył sobie życie lecz w sercu zawsze pamiętał piękną Helenę. Niestety jak to w życiu bywa jeden sekret zamienia się w lawinę innych tajemnic, które zapoczątkowują całą serię kłótni i katastrof.

Autorka mocno mnie zaskoczyła tą książką. Sądziłam, że dostanę "typową Riley" a tu szok. Zupełnie coś innego. Zawarte opisy miejsc, które przedstawia nam pisarka są niesamowicie klimatyczne, co pobudza naszą wyobraźnię. Postacie są świetnie wykreowane, a historia idealna na wakacje. Co tu więcej chcieć? Wszystko razem tworzy wciągającą opowieść, osadzoną na słonecznym Cyprze i klucz do historii złożony z odmiennych postaci, które dodają mocną, humorystyczną nutkę temu, co jest zasadniczo romantyczną tajemnicą.

Recenzja sekret Heleny

Cóż mogę powiedzieć o tej książce! Genialna! Zakochałam się od pierwszych stron. Autorka w niesamowity sposób przedstawia historię. Stopniowo odkrywa nowe tajemnice, dlatego nie sposób się oderwać od lektury. Historia ma miejsce na Cyprze w pensjonacie "Pandora", który główna bohaterka Helena odziedziczyła po swoim ojcu chrzestnym. Opis domu, przyrody wokół, kolorów sprawia, że czułam się jakbym przeniosła się właśnie w to miejsce! Magia. Helena wraca na Cypr, aby spędzić wakacje w pensjonacie Pandora. Jest mężatką od 10 lat i ma 13-letniego syna Alexa. Dołączają do nich przyjaciele z Anglii i wspólnie mają spędzić wspaniałe, greckie wakacje. Helena spotyka Alexisa - swoją dawną, młodzieńcą miłość i jej spokój zostaje zburzony. Kobieta skrywa wiele tajemnic, które stopniowo zaczynają przejmować nad nią kontrolę i wyzwalają się jak z mitologicznej puszki Pandory. Jednak podobnie jak tam, na dnie pozostaje najważniejsza - nadzieja. Historia jest przeplatana rodziałami z dziennika Alexa - bardzo mi się podoba ten pomysł, lepiej poznajemy syna bohaterki. Chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, niezwykle oczytany oraz bardzo wrażliwy. Poznajemy jego emocje i więź łączącą go z ojcem.
Jakie sekrety skrywa Helena? Co łączyło ją z Alexisem? I jak greckie wakacje wpłyną na życie jej i jej przyjaciół?

Ciągle rozmyślam nad ksiażką, naprawdę jest niesamoiwcie piękna. Pokazuje, że nie da się odciąć od przeszłości, to niemożliwe, ponieważ przeszłosć stanowi część tego kim jesteśmy i kim będziemy oraz że nie możemy żałować tego co wydarzyło się w naszym życiu, bo właśnie to nas definiuje.

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93
Przeczytane:2019-07-07,

Zdecydowanie w tym przypadku książki za tą wspaniałą i magiczną okładką kryje się jeszcze piękniejsza i ciekawsza treść. Z tą książka na pewno zarwiecie kilka nocy i nie będziecie mogli się od niej oderwać!

Helena dostaje w spadku stary i przepiękny dom na Cyprze. Jako szesnastolatka przeżyła tutaj swoją pierwszą miłość o której nic nie wie jej obecny mąż. Wraz z rodziną w Pandorze spędzają wakacje, to czas na odrestaurowanie tego miejsca i jak się za chwilę okażę ułożenia kilka spraw z przeszłość.

Alex, który jest jej synem i do dnia dzisiejszego nie wie, kto jest jego prawdziwym ojcem postanawia rozwikłać tą tajemnicę. Jest to bardzo mądry i ponad przeciętnie inteligenty chłopiec, który chciałby odkryć swoje korzenie.

Jaką tajemnicę skrywa Helena i jak mocno wpłynie ona na jej rodzinę? Książka wciąga od pierwszych stron. Rozdziały są bardzo urozmaicone i perspektywa pokazywana jest z kilku stron. Możemy poznać punkt widzenia zarówno Heleny, jak i jej syna. Do tego cały obraz Cypru! To jest idealna książka na te letnie i gorące miesiące, która z czystym sumieniem mogę Wam polecić do włożenia w wakacyjną walizkę. Rodzinna tajemnica, uwierzcie mi, że rozwiąże się dopiero na sam koniec i jak nawet po 100 stronach będziecie wiedzieli, że wiecie o co chodzi to... na pewno nie wiecie! Takie książki KOCHAM! Polecam wszystkim dookoła i mam nadzieję, że skradnie ona i Wasze serce. Za okładkę i cudowną, ciepłą treść. Chce więcej! Już mam na liście poprzednie książki autorki i muszę po nie jak najszybciej sięgnąć.

Avatar użytkownika - ola_lifestyle
ola_lifestyle
Przeczytane:2019-06-29, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Cypryjskie lato - wysokie temperatury, słońce i morska bryza... W małej miejscowości stoi stary dom, do którego zjeżdżają z Anglii nowi właściciele: Helena oraz jej mąż William z trojgiem dzieci: Alexem (nieślubnym trzynastoletnim synem Heleny) oraz dużo młodszą córką i synkiem. Na miejscu odzywają się duchy przeszłości - dawna miłość, miejsca pełne wspomnień. Nareszcie po wielu latach na światło dzienne mają szansę wyjść tajemnice, jakie kryje w swoim sercu Helena. Tajemnice związane z jej historią, ale także te dotyczące jej syna Alexa poszukującego swojej tożsamości i biologicznego ojca, którego nigdy nie miał szansy poznać...
Historia „Sekretu Heleny” jest niezwykła 😍 Emocje narastają już od pierwszych stron, mamy szansę bardzo głęboko wniknąć w życie wewnętrzne wszystkich bohaterów, z których na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim dramatyczne próby poradzenia sobie z przeszłością Heleny, a z drugiej nastoletnie rozterki niezwykle dojrzałego Alexa, poszukującego odpowiedzi na pytanie „kim jest” i czego naprawdę pragnie.
Sama akcja powieści jest zaskakująca - kiedy już, już wydaje nam się, że poznajemy głęboko skrywane tajemnice okazuje się, że to dopiero skrawek góry lodowej 🙈 Wspaniała, niezwykła opowieść, chwytająca za serce i tak bardzo typowa dla stylu pisarki 😍 Polecam - lektura z wyjątkową atmosferą, pełna gorących uczuć i ludzkich dramatów 👍

Avatar użytkownika - kreatywnieczytam
kreatywnieczytam
Przeczytane:2019-06-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Czy zawsze można wybaczyć? Sekret Heleny, Lucinda Riley, tłumaczenie Maria Gębicka-Frąc

Helena w młodości oddała swoje serce, wierząc o miłości do końca swych dni. Niestety, wyszedł z tego przelotny romans, owocem którego okazał się ukochany syn Alex. Helena nikomu nie zdradziła, kto jest ojcem i miała nadzieję, że tak pozostanie. Nie trzeba się specjalnie domyślać, że tak się nie stało, a i okoliczności wydobycia sekretu na jaw nie były specjalnie sprzyjające. Rok 2006 r. zapowiada się fascynująco. Helena wraz z ukochanym mężem i dziećmi wyjeżdża na Cypr, do odziedziczonego pensjonatu Pandora. Mają spędzić najlepsze wakacje swojego życia. Na miejscu sytuacja zaczyna się komplikować. Helena wraca wspomnieniami do wydarzeń sprzed dwudziestu lat. Dodatkowo pojawiają się coraz to nowi goście-letnicy. Każdy z nich przeżywa trudniejsze dni i w tym urokliwym miejscu próbuje zmienić swoje życie. Alex przeżywa pierwszą miłość, wspiera swoją młodszą przyjaciółkę, cieszy się urokami lata. I próbuje odkryć sekret mamy. A tajemnice mamy wychodzą na światło dzienne zmienia się wszystko. „Sekret Heleny” to historia losów pewnej rodziny przedstawiona na przestrzeni dziesięciu lat. Wzruszająca opowieść o zrozumieniu, miłości i przebaczaniu. Bez względu na porę roku usiądź wygodnie z „Sekretem Heleny”, przenieś się na Cypr i chłoń atmosferę tego miejsca, śledząc losy bohaterów. Być może uda Ci się nawet spojrzeć na sekrety swoich Rodziców z innej perspektywy, kto wie…

nigdy nie zapomina się chwil czystego szczęścia. I to właśnie one dają nam siłę, żeby stawić czoła przyszłości: wierzymy, że znów nadejdą. I oczywiście nadchodzą. Z życzeniami przyjemnej lektury i samych chwil czystego szczęścia :)

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-06-23,

10 lat temu Helena wyszła za mąż za Williama, któremu urodziła dwoje dzieci. Cały czas bardzo go kocha, jednak inną miłością niż ta, której doświadczyła w przeszłości. Kobieta posiada jeszcze syna Alexa z poprzedniego związku, jednak nikomu nie zdradziła kto jest jego ojcem. Po ponad 20-stu latach Helena wraca do pięknego pensjonatu Pandora na Cyprze, gdzie spotyka swojego ukochanego sprzed lat - Alexisa. Wtedy w jej życiu pojawiają się kłopoty. Okazuje się, że Helena ukrywa więcej tajemnic niż przypuszczano…

Gdy tylko zobaczyłam okładkę tej książki, od razu pomyślałam sobie, że muszę ją przeczytać. Jest po prostu przepiękna i od razu sugeruje, że w powieści pojawi się mnóstwo tajemnic. I tak faktycznie było… Uwielbiam książki, w których autor powoli odkrywa wszystkie karty, a Lucina Riley robi to w mistrzowski sposób. Do końca nie podejrzewałam, co się za tym wszystkim kryje i kto okaże się ojcem Alexa. Dosłownie istna puszka Pandory („Puszka została otwarta; jej zakurzona zawartość wyrwała się z mrocznych zakamarków, wzniecając chaos i panikę. Ale tak, jak w micie, na dnie wciąż była jeszcze jedna rzecz: nadzieja”).

Autorka uświadamia czytelnikowi, że „każda podjęta decyzja wpływa na następną. Życie jest jak przewracające się kostki domina. Ludzie twierdzą, że można odciąć się od przeszłości, ale to niemożliwe, bo przeszłość stanowi część tego, kim  jesteś i kim będziesz”.

„Sekret Heleny” to także opowieść o pierwszej miłości, która zawsze zostaje gdzieś w głębi serca i nigdy nie da się o niej zapomnieć.

Praktycznie w większości książki występuje narracja trzecioosobowa, jednak pojawiają się momenty, gdy narratorem staje się Alex – najpierw jako 13-letni chłopak, a później już jako dorosły mężczyzna, który pisze pamiętnik, którego fragmenty możemy przeczytać w powieści. Bardzo przypadły mi do gustu te elementy.

Bardzo polubiłam jego postać, podobnie zresztą jak postać Alexisa, czy też Williama. Wszyscy trzej panowie byli bardzo pozytywni i serdeczni.

Jest to druga książka tej autorki, którą miałam okazję przeczytać i muszę przyznać, że bardzo mi się podobała. Ta atmosfera tajemnicy, magii, przepiękne cypryjskie krajobrazy. Aż chciałoby się tam pojechać.

Zdecydowanie polecam! Mnie Lucinda Riley oczarowała już drugi raz.

Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2023-02-25, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Książka bardzo monotonna, zbyt słodka. Bohaterka była idealizowana i kreowana na perfekcyjną kobietę, a była po prostu kłamczuchą. Powiesć niczym telenowela brazylijska, absurd gonił absurd. Bardzo poniżej oczekiwań, nie wiem skad te zachwyty.

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2022-02-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2022, 52 książki 2020,

Cudowna "podróż pociągiem" przez życie

Witajcie, witajcie!

Chociaż do lata dzieli nas jeszcze chwila a póki co, na ogół, cieszymy się ładną wiosną, chciałabym już teraz zaproponować Państwu pierwszą lekturę, którą warto wpisać na wakacyjną listę. Jeśli natomiast zdecydowalibyśmy się czytać ją w innym okresie, natychmiast poczujemy gorące słońce, jakie przypisuje się najcieplejszej porze roku. „Sekret Heleny” czytany teraz spotęguje te emocje, które otrzymujemy w treści.

Lucinda Riley ma na swoim koncie szereg powieści dedykowane kobietom. W tym serię „Siedem sióstr” liczącą już sześć łatwo dostępnych tomów. Zapewne zupełnie nie istotne jest to, od jakiej książki rozpoczniemy przygodę z jej twórczością. Wysokie opinie pozwolą na wyklucie się nadziei, że i nam one przypadną do gustu.

Po latach nieobecności na Cypr powraca Helena. Tym razem zjawia się w towarzystwie swoich dzieci, Alexa i Immy, w domu odziedziczonym po chrzestnym ojcu. Chce przygotować posiadłość przed przyjazdem męża, Williama i jeszcze jednego syna, Freda. Szybko okazuje się, że liczba domowników wzrośnie, gdyż pod ich dachem pojawią się również przyjaciele. Wraz z przyjazdem w myślach Heleny jak żywe stają obrazy z przeszłości, a kiedy spotyka dawną miłość, zepchnięta na skraj serca zawierucha, daje o sobie znać. Na tym jednak nie koniec. A miały to być wakacje...

Pandora, jak nazwano posiadłość, szybko przywodzi na myśl puszkę. Bohaterowie z chwilą przyjazdu jeszcze nie wiedzą, że właśnie nadszedł czas, by ją otworzyć, chociaż tego nie chcą. Dotyczy to przede wszystkim Heleny ale nie tylko. Czas, który wszyscy mieli spędzić beztrosko okaże się niemalże przełomowym. Na podstawie historii dokładnie widać, że los potrafi popchnąć do wyznań, jakie ciążą na sercu a odwagi, by je wyznać brak.

„Sekret Heleny” to moja pierwsza książka tej autorki i strzał w dziesiątkę. Przepiękna otoczka historii czyli opisy przyrody, interesująca fabuła sprawiają, że lektura jest najczystszą przyjemnością. Czytając nie sposób oprzeć się wrażeniu, iż w świecie bohaterów słońce wciąż oblewa ich swoim ciepłem a w powietrzu unosi się oszałamiająca woń słodkich owoców, którą wdycha także czytelnik. Pióro Riley to po prostu majstersztyk.

Helena prowadzi szczęsliwe życie rodzinne. Czuje się kochana i sama kocha bezgranicznie. Dziedziczy po wuju dom na Cyprze, gdzie postanawia wybrać sie z rodziną. Pandora kryje wiele sekretów, tak jak i Helena. Powiedzenie ich na głos oczyszcza, jednak jest niezykle trudne i przynosi wiele bólu.

Już rozumiem fenomen Lucindy Riley! Sekret Heleny to moje pierwsze spotkanie z tą autorką, przynajmniej takie osobiste, bo kilka innych książek mam w domu, a to ze względu na to, że moja mama jest jej wielką fanką. Długo byłam namawiana, ale jakoś udało się przeczytać dopiero teraz. I to spotkanie było bardzo udane.

Fabuła mogłaby się wydawać, jest bardzo prosta. Główna bohaterka - Helena, odziedziczyła przepiękny dom po chrzestnym. Pandora, bo tak nazywa się willa, znajduje się na Cyprze. Gdy nadchodzą wakacje, Helena wraz z rodziną, chce spędzić tam urlop. Czy powrót po latach na wyspę odmieni ich życie? Czy Pandora skrywa sekrety, które nie powinny wyjść na jaw?

Rodzinne sekrety, tajemnice i błędy przeszłości nigdy nie pozostają bez echa. O tym przekona się Helena, której przyjdzie wyznać całą prawdę i zawalczyć o rodzinę. Riley stworzyła bardzo pozytywną bohaterkę, z jednej strony wspaniałą matkę, ale też nie pozbawioną wad. Z tej powieści bije optymizm i mądrość, a wszystko to podane w świetny sposób.

Autorka zabiera nas w bardzo sentymentalną podróż w cudowne miejsce. Opisy krajobrazów, upałów i leniwego życia mieszkańców są bardzo plastyczne, kolorowe i bez problemu możemy się przenieść na wyspę Afrodyty. Aż człowiekowi marzy się taka wycieczka.

Fanom - tej książki nie trzeba polecać, ale jeśli jeśli nie znacie tej autorki, może czas dać jej szansę? Myślę, że będzie również idealna na prezent, piękna okładka i gustowne wydanie na pewno trafią w gust nie jednej mamie. Ja mogę tylko polecić.

Drzewo anioła
Lucinda Riley0
Okładka ksiązki - Drzewo anioła

FASCYNUJĄCA POWIEŚĆ O ZAPOMNIANEJ PRZESZŁOŚCI, SKOMPLIKOWANYCH RELACJACH RODZINNYCH I MROCZNYCH SEKRETACH Greta po 30 latach wraca w rodzinne strony....

Siostra Perły
Lucinda Riley0
Okładka ksiązki - Siostra Perły

Sześć sióstr. Choć urodziły się na różnych kontynentach, wychowały się w bajecznej posiadłości na prywatnym półwyspie Jeziora Genewskiego...