Recenzja książki: Wyjątkowe święta Mani i Tynia. Świąteczna opowieść z okienkami

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Wszechobecna życzliwość, dobroć i radość to nieodzowne elementy świąt Bożego Narodzenia. I nic w tym dziwnego, bowiem Nowonarodzony Jezus przyniósł światu pokój oraz miłość. W świąteczną atmosferę wprowadza Magdalena Młodnicka, oddając do rąk przedszkolaków książkę Wyjątkowe święta Mani i Tynia (kolejna z serii po Boże Narodzenie z Manią i Tyniem oraz Góralskie święta z Manią i Tyniem).

Znani już czytelnikowi Mania i Tynio, którzy ubiegłoroczne święta spędzili w podhalańskim Małym Cichym, marzyli, by i w tym roku było wyjątkowo. Ponieważ nie mieli jasno sprecyzowanych planów, wciąż szukali najlepszego rozwiązania. Szukała zwłaszcza Mania. I to właśnie jej przyszedł do głowy fantastyczny pomysł: jako pomocnicy Świętego Mikołaja sprawią, że zbliżające się Święta będą najpiękniejszym czasem dla samotnej pani Danusi z sąsiedztwa. A ponieważ pani Danusia uwielbiała książki... Magiczne pudełko już mieli i doskonale wiedzieli, jak wykorzystać kryjące się w nim koraliki, druciki, cekiny, folie, kolorowy papier, ozdobne tasiemki i mnóstwo jeszcze innych przydatnych rzeczy. Nie zwlekając ani chwili, ponieważ do świąt pozostało zaledwie kilka dni, codziennie ilustrowali jedno wspomnienie dotyczące czasu wspólnie spędzonego z panią Danusią. Nawet nie wiedzieli, jakie wrażenia na nich czekają.

Wyjątkowe święta Mani i Tynia to opowieść o świętach… wyjątkowych. Mali bohaterowie, tworząc wyjątkową książkę dla wyjątkowej osoby (zawsze mogli na nią liczyć, miała dla nich czas i najwspanialsze pomysły, nigdy nie odmówiła pomocy ani opieki), przypominali sobie to, co razem z panią Danusią przeżyli: stroje karnawałowe, racuszki obficie posypane cukrem pudrem, miniogródek w ceramicznej donicy w kształcie łódki, wspólne zabawy i czytanie książek, to zilustrowana treść grubej, stworzonej przez Manię i Tynia, wyjątkowej książki w czerwonej – jak miłość – okładce. W wigilijny wieczór serce pani Danusi wypełniło wzruszenie i radość, jakiej dawno nie odczuwała. Wspaniały był ten rodzinny czas: długo go nie zapomną.

Kartonowa publikacja Wydawnictwa Jedność to Świąteczna opowieść z okienkami. Napisany przez Magdalenę Młodnicką tekst ubogacają kolorowe ilustracje o bożonarodzeniowym wydźwięku autorstwa Agnieszki Matz, a zamieszczone na okładce błyszczące złocenia skupiają uwagę przedszkolaków: to właśnie oni – otwierając okienka – zajrzą do pokoju i magicznego pudełka, obejrzą rysunki w stworzonej przez Manię i Tynia wyjątkowej książce, pogłaszczą kota śpiącego na fotelu oraz wąchającego pierogi psa, a także sprawdzą, czy prawidłowo zapakowany został prezent dla pani Danusi. Zabawy będą mieć przy tym co niemiara.

Książka Wyjątkowe święta Mani i Tynia jest kolejną z serii o Mani i Tyniu. Grube kartonowe strony z okienkami zachęcając do sprawdzenia, co kryje się dalej, bawią oraz uczą. Warto po nią sięgnąć.

Kup książkę Wyjątkowe święta Mani i Tynia. Świąteczna opowieść z okienkami

Zobacz opinie o książce Wyjątkowe święta Mani i Tynia. Świąteczna opowieść z okienkami
Rozsuwanki-niespodzianki. Strażak czy artysta? Zawody
Magdalena Młodnicka0
Okładka ksiązki - Rozsuwanki-niespodzianki. Strażak czy artysta? Zawody

Każda strona książki Strażak czy artysta? jest podzielona na pół i po rozsunięciu odkrywa przed małym czytelnikiem ukrytą ilustrację. Kto pracuje w przychodni...

Odkrywam świat. To moje emocje. Książka z okienkami
Magdalena Młodnicka0
Okładka ksiązki - Odkrywam świat. To moje emocje. Książka z okienkami

To moje emocje to książka z okienkowej serii Odkrywam świat. Wprowadza ona najmłodsze dzieci w świat podstawowych emocji, wyjaśnia czym są, pomaga je rozumieć...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska