Piekna bestia

Powieść o Irmie Grese, jednej z najbardziej okrutnych i krwawych kobiet w historii świata.

Irme, nadzorczyni bloków żeńskich w kilku obozach koncentracyjnych, odpowiada za śmierć kobiet. Więźniowie nazywali ją aniołem śmierci, piękną bestią czy jędzą z Belsen. Była perwersyjną sadystką. Po wojnie została osądzona i skazana na karę śmierci w wieku zaledwie 22 lat.

Jej historię opowiada kobieta, która, mając 12 lat, została seksualną niewolnica Grese:

[...] Po zakończeniu wystąpienia [...] podeszła do niego elegancka staruszka. Kiedyś musiała być wyjątkową pięknością i do tej pory zachowała część dawnej urody . Słuchała wykładu ze szczególną uwagą, a teraz zbliżyła się, aby wręczyć wizytówkę, na tyle której widniały napisane na czerwono i podwójnie podkreślone słowa "Piękna bestia".

- Byłam jej niewolnicą, a oto dowód - powiedziała, odchylając nieco sukienkę, aby pokazać mały tatuaż na ramieniu. - Jeśli chce pan znać szczegóły, proszę do mnie zadzwonić.

Informacje dodatkowe o Piekna bestia:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2014-06-05
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Piekna bestia

Piekna bestia - opinie o książce

Avatar użytkownika - agatrzes
agatrzes
Przeczytane:2014-07-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Anioł śmierci, piękna bestia, jędza z Belsen to określenia jednej i tej samej osoby - Irmy Grese. Niebieskookiej blondynki, ślicznej jak marzenie perwersyjnej sadystki. Kobiety, która bez skrupułów posyłała do komór gazowych, katowała, molestowała, gwałciła i zabijała. Nadzorczyni bloków żeńskich w kilku obozach koncentracyjnych, odpowiedzialna za śmierć setek, jak nie tysięcy niewinnych kobiet. Po wojnie osądzona i skazana na karę śmierci w wieku zaledwie 22 lat. Alberto Vazquez-Figueroa – hiszpański pisarz, którego książki sprzedały się w ponad 25 milionach egzemplarzy. Autor kilkudziesięciu powieści. Jego najnowsza książka „Piękna bestia. Opowieść seksualnej niewolnicy jędzy z Belsen” to wspaniała publikacja historyczna trzymająca czytelnika do końca w napięciu.

Fabuła powieści zbudowana jest na wspomnieniach Andaluzyjki Violetty Flores, której los jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej skrzyżował drogi z Irmą Grese. Młoda Niemka już w wieku piętnastu lat wykazywała pewne skłonności, a Violetta zajęła szczególne miejsce w jej sercu. Kiedy spotkały się ponownie Irma postanowiła wykorzystać swoją pozycję i uczyniła z Andaluzyjki swoją seksualną niewolnicę, kucharkę i służącą zmieniając jej życie w koszmar. Narracja powieści oparta jest na świadectwie dziewięćdziesięcioletniej kobiety, która przedstawia pisarzowi Mauro Balnguero swoją wersję wydarzeń. Ten swoisty dialog sprawia, że czytelnik nie tylko poznaje historię "pięknej bestii" i jej relacji z Violettą Folores, ale też zapoznaje się z ważnymi wydarzeniami z życia samych rozmówców, ich stosunkiem do innych ludzi oraz do rzeczywistości w jakiej przyszło im żyć. Violetta Flores towarzyszyła Irmie Grese od Auschwitz przez Ravensbrück, Auschwitz II – Birkenau po Bergen-Belsen. A lata spędzone z sadystką sprawiły, że nie tylko nauczyła się przebiegłości i aktorstwa, ale też była świadkiem i uczestnikiem strasznych oraz dramatycznych wydarzeń, które na zawsze odcisnęły piętno na jej psychice. Będąc „dziewczyną” "anioła śmierci" miała pewne przywileje i szanse na przeżycie, ale płaciła za to bardzo wysoką cenę. Irma Grese była fanatyczką opętaną ideami socjalistycznego nacjonalizmu, rasistką i bezwzględną morderczynią, która uwolniła swoje najgorsze instynkty i czerpała przyjemność z zadawania cierpienia innym. Nie odmawiała sobie też uciech cielesnych. Bez najmniejszych skrupułów wysyłała tysiące ludzi na tamten świat i do samego końca wierzyła w słuszność nazistowskiej ideologii. Fakty historyczne nie pozostawiają wątpliwości co do osoby Grese, a jednak „obserwacja” jej zachowań oczami kobiety, z której zrobiła swoją osobistą niewolnicę sprawia, że czytelnik zaczyna dostrzegać więcej. I jeszcze bardziej utwierdza się w przekonaniu, że mimo anielskiej urody, ta kobieta była złem, które odpowiednio stymulowane stworzyło piękną bestię. Autor niewątpliwie szokuje i pobudza czytelnika do refleksji oraz przemyśleń. Podejmuje temat trudny i drażliwy, a jednak robi to w tak interesujący sposób, że „obcowanie” z czymś strasznym i bolesnym jest możliwe. I choć pisarz nie owija w bawełnę i nazywa rzeczy po imieniu, to kiedy może oszczędza odbiorcy drastycznych i nieprzyjemnych szczegółów. Czy z tej książki dowiecie się jaka była jędza z Belsen? Niewątpliwie tak, ale mam wrażenie, że jej udział w tej historii został ograniczony do minimum, które było niezbędne do "pokazania”, jaki wpływ miała na losy Violetty Flores. I choć w pewnym sensie uratowała Andaluzyjce życie, to postawiła na nim ogromne piętno. „Piękna bestia. Opowieść seksualnej niewolnicy jędzy z Beslem” to interesująca lektura, z którą warto się zmierzyć. Myślę jednak, że najbardziej przypadnie do gustu czytelnikom interesującym się okresem II wojny światowej oraz tematyką Holocaustu. Polecam.
Avatar użytkownika - akarasek
akarasek