Podwójna spirala

„Byt określa świadomość”. Jeśli ktoś chciałby znaleźć potwierdzenie dla tej marksistowskiej tezy, niech się od tej książki trzyma jak najdalej. Czytelnik, który zaryzykuje i sięgnie po ten zapis „stanów świadomości”, szybko się przekona, że świadomość może być niezależna od „bytu”, czyli od warunków, często bardzo „niesprzyjających”, w jakich się znajduje konkretny człowiek. Roman Nacht od dzieciństwa mężnie przeciwstawiał się różnym przejawom presji wywieranej na niego przez rówieśników i niedorosłych do swej roli nauczycieli, przełożonych i politycznych przywódców. Zdeprawowany przez różne ideologie „byt” społeczno-polityczny chciał różnymi środkami („prośbą i groźbą”) okiełznać jego niezależną duszę. W życiu Romana Nachta nie brakowało cierpień, których z pewnością mógłby uniknąć, gdyby zechciał okazać choć odrobinę lojalności wobec obowiązujących standardów myślenia i postępowania. Mając do wyboru „byt” (życiowy komfort, dobrobyt i „święty spokój”) albo „świadomość” (niezależność intelektualna i światopoglądowa) Roman Nacht zawsze stawał po tej stronie, która z natury rzeczy bardziej zakotwiczona jest w duchu, niż w materii. Książka, którą Czytelnik trzyma w ręce, jest zapisem zmagań o niezależność w myśleniu i postępowaniu, nieustannie podejmowanych przez człowieka, który zawsze starał się bardziej „być” niż „mieć”.

Informacje dodatkowe o Podwójna spirala:

Wydawnictwo: KOS
Data wydania: 2007-11-04
Kategoria: Inne
ISBN: 83-89-37542-7

Kup książkę Podwójna spirala

Podwójna spirala - opinie o książce