Trans

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2011-05-18
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-247-2623-3
Czas trwania:7 godz., 27 min.
Czyta: Maria Seweryn
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 4 (1 głosów)

Współczesna powieść obyczajowa. Małżeństwo młodej emigrantki w Paryżu okazuje się dramatyczną porażką. Po rozstaniu z mężem poznaje słynnego reżysera Laskiego, od lat mieszkającego i tworzącego we Francji. Miłość do starszego artysty to wyrafinowana sado-masochostyczna gra. Intrygująca, napisana ostrym językiem, powieść „z kluczem” o miłosnym „transie”, seksie, narkotykach, niemocy twórczej i toksycznym uzależnieniu. Książka dostępna również w wersji audio w interpretacji Marii Seweryn.

 

Manuela Gretkowska - pisarka, ur. 1964 r. w Łodzi. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1988 wyjechała z Polski i studiowała antropologię średniowiecza w École de Hautes Études Sociales w Paryżu. Zadebiutowała w roku 1991 prozą My zdies emigranty. Ta i trzy następne książki Gretkowskiej opowiadają o Paryżu, miłości i bohaterce bardzo przypominającej autorkę; ich ledwo zarysowana fabuła przeplata się z esejem (historycznoliterackim, a niekiedy popularnonaukowym), reportażem, ironicznym komentarzem, groteską, heretyckim traktatem religijnym.

W 2010 roku ukazała się jej Miłość po polsku

Kup książkę Trans

Opinie o książce - Trans

Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2014-04-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, powieści,
Młoda ledwo co rozwiedziona Polka,poznaje słynnego reżysera. Powieść to historia tego romansu. Starszy, doświadczony i wyrafinowany również w gustach seksualnych artysta i zafascynowana nim młoda emigrantka. Ta relacja obnaża skrywane kompleksy kobiety, otrzymane poprzez przekaz kulturowy, od swojej matki, a ta od babki. Kobiet które od pokoleń przyzwyczajone są do tego by robić wszystko by ich mężczyźni byli zadowoleni, a ich szczęście pozostaje gdzieś w tle. Obnaża też apodyktyczność artysty, który przyzwyczaił się do tego, że świat, jego świat kręci się wokół jego osoby. Ta relacja, a raczej toksyczna zależność opisana jest w sposób bardzo otwarty i jak to bywa u M. Gretkowskiej dosłownie i ostro.
Link do opinii
Inne książki autora
Obywatelka
Manuela Gretkowska0
Okładka ksiązki - Obywatelka

„Polska jest kobietą” „Podobno politycy są głupi. Nie dziwię się. Kiedy mają czas pomyśleć albo przeczytać książkę?” – zastanawia...

Polka
Manuela Gretkowska0
Okładka ksiązki - Polka

Intymny pamiętnik z czasów pobytu autorki w Szwecji oraz podróży po Europie, mówi odważnie o przeżyciach z pogranicza fizjologii i metafizyki, a także...

Reklamy