Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-08-26
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-2748-4
Dodał/a książkę: edytka222

Choć może to was zaskoczyć, należały do nich między innymi caryca Katarzyna I, Anna Jagiellonka, Maria Tudor, Barbara Radziwiłłówna, Joanna Szalona czy Elżbieta Bawarska (zwana Sissi).

Niektóre z nich, niczym Śnieżki, musiały stawić czoła Złym Macochom. Losy innych, jak u Kopciuszka, odmieniły się nagle jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki. A jeszcze inne, niby Śpiące Królewny, późno obudziły się do życia i królowania.

I żyły długo i szczęśliwie… choć nie zawsze.

Zdaniem autorki najciekawsze w historii kobiet są zagadki i tajemnice. W swojej książce stara się rozwikłać wiele z nich, docierając do nieznanych i zaskakujących faktów z życia bohaterek.

Anna Moczulska – autorka poczytnego bloga „Kobiety i historia”, na którym opisuje mniej znane, ale nie mniej ciekawe oblicza historii. Nie ma tu rozległych relacji z przebiegu bitew czy kłótni królów i papieży. To historia z ludzką – a przede wszystkim kobiecą – twarzą.

Kup książkę Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet

Opinie o książce - Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet

Avatar użytkownika - blackbird
blackbird
Przeczytane:2015-10-24, Przeczytałam,
tekst pochodzi z mojego bloga: http://zakurzone-stronice.blogspot.com/2015/10/basnie-z-zycia-wziete-recenzja-ksiazki.html   Odkąd pamiętam, zawsze chciałam być bajkową królewną. Miały piękne suknie, tańczyły na balach nie brakowało im niczego, a jeśli w ich życiu zdarzyła się jakaś tragedia, zawsze na końcu pojawiał się przystojny królewicz lub rycerz a wraz z nim happy ever after czyli nieśmiertelne „ żyli długo i szczęśliwie”. Ponieważ od zawsze miałam historyczne ciągoty, fascynowały mnie zamki, flagi powiewające na flankach, złota korona na skroniach króla, zbroje, miecze i świat o wiele bardziej kolorowy niż ten za oknami. Wychował mnie więc Disney z najstarszą wersją Królewny Śnieżki i Kopciuszkiem w żółtej sukni, usypiały historie o arabskiej księżniczce, która nigdy nie płakała, ziarnku grochu, Dziadku do Orzechów i Elizie, której braci w pięknej opowieści Andersena przemieniono w łabędzie. Chciałam być którąś z nich, żyć w zaczarowanym świecie pełnym dzielnych rycerzy i bogatych książąt, nieustannie rozglądających się za małżonką również wśród tajemniczych panienek, które zostawiły swój pantofelek uciekając z balu. Życie zrewidowało i to głupie przecież pragnienie, nie tylko dlatego, że na świecie jest już niewiele księżniczek w starym tego słowa znaczeniu, a i one wychodzą zwykle za biznesmenów, którzy ...
Avatar użytkownika - be_ha
be_ha
Przeczytane:2016-06-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2016 roku,
Krótka książka, do przeczytania w jeden dzień. Szkoda, że nie zawiera więcej historii, bo są niesamowite. Autorka luźno łączy losy historycznych postaci z wydarzeniami z popularnych bajek. Czyta się bardzo przyjemnie, świetny sposób na poznanie wielkiej historii z trochę innej perspektywy. Polecam.
Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2016-08-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016, 52 książki 2016, Mam,
Książka napisana bardzo przystępnym językiem, co dla mnie osoby znające jedynie najważniejsze wydarzenia z historii, a już szczegóły o władcach, ich żonach niekoniecznie bardzo interesująca. Historie poszczególnych kobiet, które autorka uszeregowała według tego do jakiej baśni pasowała (m.in. Piękna i Bestia, Księżniczka na ziarnku grochu czy też Królewna Śnieżka). Całą książkę przeczytałam z dużym zaciekawieniem.
Avatar użytkownika - barwinka
barwinka
Przeczytane:2015-11-01, Przeczytałam, Mam,

Piękne królewny, nieszczęśliwe, wykorzystywane przez najbliższych, zmagające się z klątwami i królewicze, którzy ostatecznie je odnajdują. Miłość zwycięża i "żyją długo i szczęśliwie". W dzieciństwie uwielbiałam te klasyczne bajki, które sprawiały mi wiele radości i dawały nadzieję, że i w dzisiejszych czasach taki książę się pojawi. Nie pojawił się, bo to nie czasu księżniczek i zamków. Jednak w przeszłości zdarzały się związki w prawdziwym życiu, którym bardzo blisko do tych baśniowych opowieści.

Znane postacie historyczne, takie jak Katarzyna I, Anna Jagiellonka czy Bona Sforza, ale również te zapomniane, Stefania Klotylda Koburg, Jane Gray, czy Zofia Chotek. Wiele kobiet na przestrzeni dziejów wiodło życie, które można przyrównać do bajek, jakie poznaliśmy w dzieciństwie. Być może była to Śpiąca Królewna, Kopciuszek czy Królewna Śnieżka, może Piękna i Bestia albo Księżniczka na Ziarnku Grochu. Autorka powyższego dzieła pokazuje jak bardzo niektóre życiorysy pasują do tych historii.

W książce przeczytacie dwadzieścia historii kobiet znanych z historii, których losy ułożyły się bardzo dziwnie. Wiele ich elementów pasuje do klasycznych baśni, co autorka pokazała przy krótkich notach biograficznych. Nie są to jednak zwykłe opisy życia. Anna Moczulska posiada bardzo rzadki dar - sprawia, że nudne życiorysy w jej wykonaniu stają się niezwykłe barwne. Kobiety żyjące czasem w zamierzchłej przeszłości, a czasem w czasach naszych dziadków i pradziadków, stają się nam bliskie podczas lektury. Zaczynamy je lubić i chcemy, żeby te historie można było zakończyć "i żyli długo i szczęśliwie", co niestety nie zawsze się zdarza.

Autorka stara się pokazać, jak ciekawie mogą potoczyć się losy kobiet - tych znanych bardziej i mniej. Prezentuje noty biograficzne wpisane w klucz baśniowy, wspaniale uwydatnia te elementy historii, które są nam bliskie. Książka podzielona jest na pięć części, wyznacznikiem są poszczególne baśnie. Najbardziej zapadła mi w pamięć historia Marty Skowrońskiej i cara Piotra I - wspaniałe losy które idealnie wpisują się w baśniowego Kopciuszka. Jakie jeszcze nazwiska znajdziecie w tym zbiorze? Jest ich całkiem sporo, kobiet które na przestrzeni wieków żyły, kochały, cierpiały i umierały. Nie każda z nich miała szczęśliwe życie, a niektóre dla swoich "królewiczów" cierpiały do końca życia. Zofia Chotek jest tego doskonałym przykładem, rodzina Ferdynanda Franciszka do końca życia traktowała ją jak trędowatą...

"Bajki, które zdarzyły się naprawdę" to zbiór historii, które przyciągają zarówno swoją treścią jak i sposobem ich prezentacji. Anna Moczulska od paru lat prowadzi blog "Kobiety i historia", na którym w bardzo przystępny sposób prezentuje sylwetki sławnych postaci kobiecych. "Bajki, które zdarzyły się naprawdę" to kolejny etap, który może trafić do szerszej publiczności i po raz kolejny udowodnić, że historia nie musi być nudna, a losy niektórych osób nie odbiegają zbytnio od historii baśniowych.

Książkę czyta się błyskawicznie i z dużym zainteresowaniem. To wspaniała lektura na poprawę humoru, choć nie wszystkie prezentowane tam historie są radosne. Publikację można czytać od czasu do czasu, po rozdziale albo też poznać ją od razu, jak kto woli. To wspaniała lektura, mam nadzieję, że autorka nie zatrzyma się i już niedługo będziemy mogli przeczytać kolejne jej książki.

Avatar użytkownika - anim
anim
Przeczytane:2015-09-27, Ocena: 6, Przeczytałem,
Super, głownie ze względu na pomysł i to, w jaki sposób autorka przedstawiła postaci historyczne jestem zachwycona tą książką.
Avatar użytkownika - anek7
anek7
Przeczytane:2015-09-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku, Mam,
Kopciuszek, królewna Śnieżka, księżniczka na ziarnku grochu, śpiąca królewna, Piękna, która ujarzmiła Bestię - niewiele jest chyba dziewczynek, które nie znają historii tych bajkowych heroin. Co więcej, sporo dziewczynek, które już wyrosły z baśni w skrytości ducha marzy, że oto kiedyś zjawi się piękny książę na białym rumaku (no, ostatecznie w wypasionej terenówce) i tak jak ci z bajki zakocha się od pierwszego wejrzenia, a potem będą żyli długo i szczęśliwie. Bo przecież księżniczki mają wszystko - szczęście, urodę, bogactwo i pięknego księcia przy boku. Niestety szara rzeczywistość weryfikuje te wyobrażenia o życiu za zamkowymi murami i nawet współczesne księżniczki nie zawsze są szczęśliwe. A co dopiero te, które żyły dawno, dawno temu... Anna Moczulska jest autorką przecudnej urody bloga Kobiety i historia - przyznaję się, że trafiłam na niego dopiero po lekturze książki "Bajki, które zdarzyły się naprawdę" i całą niedzielę spędziłam wertując opisane tam historie. I chociaż o wielu faktach wiedziałam już wcześniej (w końcu historia jest moją pasją i sposobem na życie) to czytałam z wielką przyjemnością. Ogromna w tym zasługa stylu autorki i sposobu w jaki przedstawia swoje bohaterki - pomimo, że od nas, kobiet XXI wieku, dzielą je dziesiątki, a czasem nawet setki lat, Anna Moczulska potrafi je uwspółcześnić i sprawia, że możemy się z nimi identyfikować, dzielić ich smutki i radości, myśleć o nich jak o kimś bliskim. "Bajki które zdarzyły się naprawdę" to historie kilkunastu kobiet pochodzących lub związanych, najczęściej poprzez małżeństwo, z najważniejszymi monarszymi rodami Europy, oraz kilku innych, których los, chociaż nigdy nie nosiły korony, podobny był do przygód bajkowych księżniczek. Część z bohaterek książki jest ogólnie znana, chociażby z lekcji historii (np. Elżbieta Rakuszanka, Anna Jagiellonka czy Maria Tudor), inne przybliżyły nam filmowe produkcje (tu dosyć wymienić Annę Leonowens, bohaterkę filmu "Anna i król") ale o części z nich niewiele osób (oczywiście oprócz tych zainteresowanych historią) słyszało. A przecież ich dzieje są niezwykle ciekawe i mogły by posłużyć za kanwę filmowych hitów, np. Marta Skawrońska, chłopka, która zostaje żoną Piotra I i carową Rosji (panowała jako Katarzyna I); Eliza Radziwiłłówna, największa i nigdy niespełniona miłość niemieckiego cesarza Wilhelma I Hohenzollerna; Halszka z Ostroga, najbogatsza panna polskiego renesansu, więziona, porywana i trzykrotnie wydawana za mąż czy wreszcie hiszpańska księżniczka Joanna, oszalała z rozpaczy po śmierci ukochanego męża Filipa Habsburga. A to tylko kilka przykładów. Ogromną zaletą tej książki jest fakt, że autorka nie zarzuca czytelnika nadmiarem wiedzy encyklopedycznej, nie pisze o wojnach, gospodarce i polityce - no chyba, że jest to niezbędne (a i wtedy stara się ograniczyć do minimum). Najważniejsze są bohaterki książki - ich przeżycia, pasje i uczucia, to jakie były naprawdę. Jeżeli kogoś bardziej zainteresują opisywane przez Annę Moczulską panie i chciałby się o nich i ich czasach dowiedzieć więcej to na końcu książki znajduje się bibliografia - większość z tych książek zdarzyło mi się czytać i mogę je również z czystym sumieniem polecić. Dla kogo są "Bajki" Anny Moczulskiej? Dla wszystkich - i dla miłośników historii, i dla wielbicielek romansów (nie ma tu co prawda opisów romantycznych zachodów słońca, ale miłości, szczególnie tragicznej jest całkiem sporo), i dla tych którzy lubią opowieści awanturniczo-przygodowe, a nawet horrory (żona, która miesiącami włóczy się po kraju ze zwłokami męża to jest coś...) - każdy znajdzie tu coś dla siebie. I tylko niepoprawnym marzycielkom, czekającym na księcia, który je zbudzi ze snu, ewentualnie będzie chciał przymierzyć szklany pantofelek nie polecam. Chociaż z drugiej strony... Może się otrząsną, wrócą do rzeczywistości i zaoszczędzą sobie masę rozczarowań? Wybór należy do nich.
Avatar użytkownika - mapi
mapi
Przeczytane:2016-04-19, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Avatar użytkownika - kalcia1998
kalcia1998
Przeczytane:2015-09-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015, Mam,
Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2015-08-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam, Przeczytane,