Nieobliczalna

Kim jest kobieta, której ciało znaleziono przed blokiem? Czy ktoś ją zabił? A może to samobójstwo albo nieszczęśliwy wypadek? Wśród mieszkańców osiedla jest ktoś, kto zna prawdę. Prawdę, która okazuje się bardziej przerażająca niż się początkowo wydaje.

Alicja i Martyna to przyjaciółki z lat młodzieńczych. Jedna jest samotną matką już dorosłego syna, druga trwa w nieszczęśliwym związku z zaborczym mężem, z którym ma kilkuletnią córkę. Obie nawzajem zazdroszczą sobie życia, nie wiedząc, jak naprawdę wygląda ich codzienność. Daniel to syn Alicji, dwudziestodwuletni student. Niebawem wyjeżdża na stypendium do Włoch. Adelina, jego dziewczyna, nie ma łatwego życia. Mieszka z matką od lat pogrążoną w depresji, ojca nigdy nie poznała. Może liczyć tylko na siebie. Z pozoru udane relacje między bohaterami zaczynają się nagle komplikować, gdy do głosu dochodzą zakłamanie, zdrada, zemsta i zazdrość.

Kto jest bardziej niebezpieczny - zdradzona czy może jednak zakochana kobieta? Czy wymierzanie sprawiedliwości na własną rękę daje ukojenie, czy wciąga nas w spiralę zła, której sami padamy ofiarą?

Nieobliczalna to hipnotyzujący thriller, od którego nie sposób się oderwać.

Thriller o kobietach w życiowej matni. Pełna napięcia, wciągająca książka o miłości, strachu, pragnieniach i nienawiści. A także o życiowych błędach. Będziecie ją odkładać tylko po to, żeby złapać oddech i zaraz wrócić do lektury.

Wojciech Chmielarz

Magda Stachula - jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich autorek, prekursorka gatunku domestic noir w Polsce. Thriller Idealna uznano za spektakularny debiut 2016 roku. Wydano go już w Czechach i we Włoszech. Autorka wraz z mężem i dwoma synami mieszka w Krakowie i pełnoetatowo pracuje nad kolejnymi thrillerami.

Informacje dodatkowe o Nieobliczalna:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2022-10-12

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Nieobliczalna

Jaka będzie ta nowa rzeczywistość - moja bez matki, jej bez męża, Alicji bez przyjaciółki? Coś zyskałyśmy, coś straciłyśmy. Nie mam zamiaru bawić się w proroka i przewidywać przyszłości. Czas zrobi bilans zysków i strat, a po latach okaże się, której z nas wyszło to na dobre.

Nieobliczalna - opinie o książce

Avatar użytkownika - zaczytana_optymi
zaczytana_optymi
Przeczytane:2023-02-12,

Tytuł: "Nieobliczalna"
Autor: Magda Stachula
Data premiery: 13.10.2022r.
Wydawnictwo: Luna

"Nieobliczalna" to pierwsza pozycja Magdy Stachuli po którą sięgnęłam.
W przeczytanej lekturze poznałam trzy kobiety:
Martynę i Alicję, które przyjaźnią się od dawien dawna, oraz Adelinę, która jest dziewczyną Daniela - syna Alicji.
Autorka z każdą stroną przybliża nam życie i problemy bohaterek.
Martyna jest w toksycznym związku małżeńskim z Wojciechem. Jest inwigilowana na każdym kroku. Mają małą córeczkę i najchętniej uciekłaby z nią daleko...
Alicja - martwi się o swojego dorosłego syna. Kiedy dowiaduje się, że wyjeżdża z programu na studia za granicę cierpi... boi się, że zostanie sama.
Adelina mieszka ze swoją matką z którą ma ciągle problemy...
Jak widzicie...
Trzy kobiety.
Każda z problemem.
A co przewracałam strony te problemy się tylko nasilały...
A jeszcze Daniel - syn Alicji jechał na dwa fronty 🤦‍♀️ sypiał z przyjaciółką matki i ze swoją dziewczyną...Co za typ🤦‍♀️
No i jeszcze te ciało kobiety znalezione na ulicy...
Do kogo należało?
I co się stało? 🤷‍♀️
Tego dowiecie się czytając "Nieobliczalną" Magdy Stachuli.

Avatar użytkownika - annaszymczak
annaszymczak
Przeczytane:2023-01-04, Ocena: 3, Przeczytałam,

„Nieobliczalna” Magdy Stachuli to kryminał, po który bardzo chciałam sięgnąć. Szczerze zainteresował mnie opis z tyłu książki, okładka też ciekawa, a i wiele słyszałam o tej powieści i recenzji czytałam. Także, gdy tylko nadarzyła się ku temu okazja, to książka trafiła w moje ręce, z czego byłam bardzo zadowolona. Jednak czy aby na pewno warto było tak o nią zabiegać?

Kim jest kobieta, której ciało znaleziono przed blokiem? Czy ktoś ją zabił? A może to samobójstwo lub nieszczęśliwy wypadek? Wśród mieszkańców osiedla jest ktoś, kto zna prawdę. Prawdę, która okazuje się bardziej przerażająca, niż się początkowo wydaje.

Kto jest bardziej niebezpieczny ? Zdradzona czy może jednak zakochana kobieta? Czy wymierzanie sprawiedliwości na własną rękę daje ukojenie, czy wciąga nas w spiralę zła, której sami padamy ofiarą?

Od pierwszych stron książki już miałam z nią pewien problem: mianowicie temat tutaj pokazany jest bardzo interesujący, aczkolwiek kiedy już na samym początku książka cię nie wciąga, to niestety jak dla mnie jest z nią coś nie tak. I znalazłam, co z nią jest nie tak!
Szczerze mówiąc, od początku ciężko było mi się wbić w tę historię, wciągnąć w nią jakkolwiek ponieważ jak dla mnie wszystko było tu jakoś dziwnie rozciągnięte. Dialogi niewiele wnoszące, dużo opisów, które mnie osobiście nudziły i cała ta akcja trochę za bardzo rozciągnięta. Jak dla mnie historię przedstawioną na 356 stronach książki można było zdecydowanie opisać, chociażby w dwustu.

Fabuła książki jak już zaznaczyłam na początku, jest ciekawa, temat fajny i oryginalny. Problemem znów stają się zbędne opisy.

Książkę czytało mi się szybciej mniej więcej dopiero od połowy. Nie wiem, czy to za sprawą, że w końcu coś drgnęło czy po prostu przyzwyczaiłam się do tempa, w którym autorka nas zostawia. Co do bohaterów powieści to są to osoby fajne, pełne charakteru, które od początku można już polubić (lub nie). Fajne jest tu też to, że autorka porusza ciekawe na łamach swojej książki tematy (jak to ciągłe sprawdzanie przez męża jednej z bohaterek), choć jak dla mnie powinno być to trochę bardziej dramatycznie pokazane.

Pomimo tego, że autorka ma naprawdę lekkie i przyjemne w odbiorze piór w tej książce niestety czegoś mi tu zabrakło, a wiele rzeczy było aż nadto. Poza tym zakończenie też za bardzo nie było zaskakujące czy wymagające. Ot tak, bo po prostu pasowało… Albo i nie bo wiele niedopowiedzeń niestety zostało.

Ogólnie rzecz biorąc powieść Pani Magdaleny Stachuli "Nieobliczalna" nie zainteresowała ani wciągnęła mnie tak, aby Wam ją z czystym sumieniem polecić. Niestety ja się trochę na tej książce przejechałam, dość długo zajęło mi jej dokończenie i szczerze mówiąc, nie wróciłabym więcej do tej historii. A szkoda, bo mógł być to naprawdę interesująco pokazany temat.

Niestety nie polecam!

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2022-12-22, Ocena: 5, Przeczytałem,

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, nie miałam wcześniej okazji sięgnąć po książki Lisy, ale po przeczytaniu "Nieobliczalnej" wiem, że z pewnością to zmienię! Styl i język jakim posługuje się autorka jest bardzo lekki i przyjemny, co sprawia, że książkę czyta się niezwykle szybko i z dużym zainteresowaniem oraz zaangażowaniem. Ja nie odłożyłam powieści póki nie poznałam jej zakończenia! Fabuła książki została w niezwykle intrygujący sposób nakreślona, przemyślana i równie dobrze poprowadzona, a bohaterowie świetnie wykreowani, jestem pewna, że śmiało moglibyśmy takie postaci spotkać w rzeczywistości. Historia ta przedstawiona jest z perspektywy kilkorga bohaterów - Martyny, Alicji, Adeliny i Daniela - co pozwoliło mi lepiej ich poznać, dowiedzieć się co czują, myślą oraz lepiej zrozumieć ich postępowanie oraz decyzję. Myślę, że w tym przypadku był to świetny zabieg, ponieważ tym sposobem każda z postaci odegrała tutaj istotną rolę, dostarczając tym samym wielu emocji. Mamy tutaj naprawdę zróżnicowane osobowości, co ogromnie mi się podobało. Każda z bohaterek mierzy się ze swoimi traumami, przeżyciami. Strona po stronie dowiadujemy się czego doświadczyły i nie ukrywam, że wywołało to we mnie natłok skrajnych emocji. Relacje pomiędzy głównymi postaciami z pewnością należą do skomplikowanych, a autorka świetnie buduje napięcie w związku z niektórymi skrywanymi tajemnicami. Magda w swojej powieści porusza wiele ważnych i ponadczasowych tematów, problemów dzisiejszego spoleczenstwa: zazdrości, nadopiekuńczość czy też chorobę psychiczną. Autorka serwuję tutaj zakończenie, którego ja kompletnie się nie spodziewałam, za to dla Magdy ogromny plus! Naprawdę świetnie spędziłam czas z tą książką i w przyszłości chętnie przeczytam inne powieści autorki! Polecam! Moja ocena 8/10.

"Przyjechała nie w porę. Będzie tego żałować. Ja też potrafię być bezwzględna i nieobliczalna jak ona."
Lubię czytać thrillery Magdy Stachuli, ona po raz kolejny udowodniła, że należy do grupy z polskich mistrzów w tym gatunku literackim. "Nieobliczalna" trzyma w napięciu od pierwszej strony aż do samego końca. Napięcie jest tak zbudowane, że z każdą kartką narasta, autorka ciągle myli tropy i zwodzi czytelnika i myślę, że dla takiej lektury naprawdę poświęcić swój czas.
Narracja prowadzona jest przez kilku bohaterów, co pozwala nam na zrozumienie ich postępowania w dalszej części. Bohaterkami są w zasadzie kobiety, z małymi wyjątkami, i to właśnie ich refleksje i relacje poznajemy.
Martyna od wielu lat przyjaźni się z Alicją, mimo tego, że obie nie są tak do końca szczęśliwe, to nie przyznają się do tego. Alicja zaliczyła wpadkę i została samotna matką dorosłego już teraz syna Daniela. Martyna ma kilkuletnią córeczkę, ale żyje w związku z bardzo zaborczym mężem. Opiekuje się również
schorowanym ojcem. Mąż Martyny przez kilka lat małżeństwa tak ją okręcił wokół siebie, że stopniowo pozbawił ja praktycznie wolności. Pozwala jej kontaktować się tylko z Alicją i ojcem oraz swoją matką. Martyna zbyt późno to zrozumiała i obecnie jest tak właściwie na jego łasce i niełasce, zdecydowanie częściej na niełasce... Ma już tego tyrana dosyć.

"Nie jest łatwo zostawić męża, gdy się od niego zależy na wszystkich płaszczyznach. Nasz układ wcale nie był taki od samego początku, bo przecież gdyby próbował mi go narzucić od razu, nigdy bym się na to nie zgodziła. Nie, on zrobił to stopniowo - najpierw pozbawił mnie środków do życia, a potem znajomych
i wolności."
Syn Alicji, Daniel, zaczyna spotykać się z dziewczyną o dość nietypowym imieniu. On traktuje ten związek jak coś przejściowego, tym bardziej, że wyjeżdża wkrótce na stypendium do Włoch. Jednak Adelina myśli o nim poważnie, dziewczyna mieszka tylko z matką, która od lat cierpi na depresję, chciałaby się uwolnić od tego ciężaru. Nigdy nie poznała swojego ojca.
Nasi bohaterowie nawet nie zdają sobie z tego sprawy jak bardzo ich losy się splotą, jak bardzo zmieni się ich życie. Często wystarczy mały impuls, żeby udane relacje między ludźmi zaczęły się komplikować. Tak właśnie stało się i tutaj. Gdy na pierwszy plan zaczynają wychodzić kłamstwa, zdrady, życzenia zemsty, oraz zwykła ludzka zazdrość i zawiść, wtedy już trudno zatrzymać tę lawinę pretensji. Wracający nad ranem do domu taksówkarz znajduje na chodniku zwłoki kobiety...
Co będzie dalej, to już sami musicie się przekonać, a ja tylko dodam, że warto.

Niby powinnam wiedzieć, że po książkach Magdy Stachuli można spodziewać się wszystkiego. Powinnam, bo znam twórczość autorki, chociaż tak naprawdę tylko z początków jej pisarskiej kariery. Najnowsza jej książka bardzo mnie zaskoczyła. Głównie tym, jak świetnie budowane jest w niej napięcie i jak do ostatniego momentu nie wiadomo, o co w tym wszystkim chodzi. Zauważyłam po przerwie od powieści autorki, jak bardzo rozwinął się jej warsztat pisarski, ale też, że pomysły na fabułę są coraz bardziej niebanalne.

Powieść rozpoczyna się dość niewinnie. No może poza wstępem dotyczącym Martyny, w którym od razu dowiadujemy się, że mąż kobiety to przemocowiec, który sprawuje całkowitą kontrolę nad jej życiem. Do tego stopnia, że Martyna ma zainstalowaną w swoim telefonie aplikację, za pomocą której mąż śledzi każdy jej ruch. Koszmar! Martyna i Alicja spotykają się na babskim wypadzie nad jeziorem, gdzie całkiem przypadkiem pojawia się dwudziestodwuletni syn tej drugiej. Od tego momentu, poza fragmentami dotyczącymi Martyny, w których dowiadujemy się coraz więcej na temat jej nieudanego małżeństwa, w którym utknęła i z którego planuje się wyrwać, wydaje się, że mamy do czynienia z książką obyczajową. Jak bardzo jest to mylące wrażenie okazuje się znacznie później.

Autorka oddaje na zmianę głos jednemu z bohaterów: Alicji, Martynie, Danielowi i Adelinie. Ostatnia kobieta, a właściwie młoda dziewczyna, wydaje się nie mieć związku z pozostałą trójką, jednak chwilę później okazuje się, że zaczyna się kręcić wokół Daniela i rozpoczyna się ich przelotna bliższa znajomość. Czuć jednak, że nie dlatego jej rola w powieści została tak uwypuklona. I nie dlatego poznajemy też bliżej jej osobistą historię. Powiązania i relacje między poszczególnymi osobami, również tymi drugoplanowymi, okazują się być dużo bardziej skomplikowane niż nam się początkowo wydaje. Powieść jest niezwykle ciekawa, jeśli chodzi o narrację. Poszczególne rozdziały, pisane z perspektywy każdego z głównych bohaterów, przeplatają się, a wydarzenia stopniowo kumulują i nawarstwiają. Dopiero ostatnie rozdziały przynoszą rozwiązanie i odpowiedzi na wszystkie pojawiające się w trakcie lektury pytania i wątpliwości. Niesamowity jest też fakt, że od samego początku czytelnik stara się odkryć, która z bohaterek jest tytułową nieobliczalną, a to nie jest proste, bo cechy takiej osoby posiada każda z kobiet, co odkrywamy stopniowo poznając tajemnice Alicji, Martyny i Adeliny. Uczucie niepokoju, które bezustannie towarzyszy bohaterkom, udzielna się czytelnikowi dość szybko i sprawia, że nie chcemy odkładać książki, dopóki nie poznamy zakończenia.

„Nieobliczalna” to świetnie skonstruowany thriller psychologiczny, niepokojący, z mnóstwem tajemnic i kłamstw z przeszłości, które stopniowo wychodzą na jaw. W książce dominują dialogi, a rozdziały są krótkie, dzięki czemu powieść czyta się właściwie sama. Thriller porusza kilka ważnych społecznych problemów dość popularnych w różnych publikacjach jak przemoc psychiczna i fizyczna, depresja, zdrada, zazdrość, odrzucenie, zemsta, a także tych mniej popularnych jak nadmierna, kontrolująca i przede wszystkim niezdrowa miłość matki do dziecka. Mówi też oczywiście o sile kobiet i sile kobiecej przyjaźni, o samotnym macierzyństwie i o walce o siebie. Czyta się tę książkę naprawdę szybko, ale też z uwagą, bo skłania do przemyśleń, intryguje.

„Nieobliczalna” to thriller zaskakujący, trzymający w napięciu, z wielowątkową, zagmatwaną historią, która do samego końca pozostaje niejasna, ze świetnie wykreowanymi postaciami i morzem emocji, w którym można utonąć. Przeczytałam jednym tchem. Serdecznie polecam!

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2022-11-13,

Czasami wydaje nam się, że czyjeś życie jest lepsze, bardziej poukładane, takie, o jakim zawsze marzyliśmy my sami. Czy można zazdrościć, że ktoś ma lepiej od nas? Zdecydowanie tak. Przykładem takiej zazdrości są bohaterki najnowszego thrillera Magdy Stachuli. „Nieobliczalna” to opowieść o trzech kobietach i mężczyźnie, gdzie zazdrość, nienawiść i zdrada grają pierwsze skrzypce.

Alicja i Martyna są przyjaciółkami od dzieciństwa. Alicja jest samotna matką dorosłego już syna, a Martyna trwa w toksycznym związku z zaborczym mężem, który za drzwiami ich domu robi z jej życia piekło. Obie kobiety zazdroszczą sobie nawzajem życia, jednak tak naprawdę żadna z nich nie wie jak wygląda ich codzienność. Daniel jest synem Alicji, niebawem wyjeżdża do Włoch na stypendium. Adelina, jego dziewczyna, nie ma łatwego życia. Na co dzień mieszka z matką od lat pogrążoną w depresji, ojca nigdy nie poznała. Wydawać, by się pomogło, że relacje bohaterów są udane. Jednak z czasem wszystko zaczyna się komplikować… Dochodzi do zdrady, zazdrości i zemsty… Czy mroczne tajemnice bohaterów wyjdą na jaw?

„Nic na to nie poradzę, chociaż wiem, że mój największy wróg wcale nie czai się gdzieś tam w mroku, tylko jest bliżej, znacznie bliżej. Dzielę z nim łóżko, własne ciało i mam z nim córkę”.

Było to moje kolejne już spotkanie z twórczością autorki. Poprzednie książki, które miałam okazję przeczytać nie wywołały we mnie głębszych emocji ani w jakiś szczególny sposób mnie nie zachwyciły. Jednak ja zawsze daje kolejne szanse polskim autorom i tym samym zdecydowałam się sięgnąć po najnowszy thriller Magdy, czego absolutnie nie żałuję! Po przeczytaniu książki mogę stwierdzić, że „Nieobliczalna” jest przykładem thrillera idealnego. Klimat, jaki stworzyła Magda Stachula jest hipnotyzujący, a uknuta intryga trzyma nas w napięciu po ostatnią stronę. Historia spisana na kartach powieści to portret trzech różnych kobiet o odmiennych sytuacjach życiowych. Każda z nich zmaga się z własnymi problemami i każda czegoś pragnie, dąży do postawionego sobie celu. Choć historia tych trzech kobiet nie należy do łatwych, bowiem autorka porusza w niej trudne tematy, takie jak przemoc domowa, depresja, zmaganie się z decyzjami podjętymi w młodym wieku, to jednak książka wciąga i nie sposób się od niej oderwać. Bohaterowie stworzeni przez Magdę są nad wyraz prawdziwi, ich portrety psychologiczne są dogłębne i bardzo szczegółowe, dzięki temu jesteśmy w stanie zrozumieć ich myśli i motywy postępowania.

„Nieobliczalna” to jedna z tych książek, których nie chce się odłożyć przed poznaniem zakończenia. Zakończenia, które zaskakuje i wywołuje masę skrajnych emocji. To nie tylko historia trzech kobiet i mężczyzny, to bardzo realistyczny obraz ukazujący nam prawdę o kobiecej przyjaźni, miłości i związkach, w których przemoc jest na porządku dziennym. Jestem przekonana, że fani thrillerów psychologicznych w stylu domestic-noir z pewnością będą zadowoleni z lektury. Polecam.

Avatar użytkownika - olgamajerska
olgamajerska
Przeczytane:2022-11-13,

„ Nieobliczalna ” to owiana gęstą mgłą tajemniczości opowieść o kobietach. Każda z nich to inna historia. Bo każda z nich niesie swoje brzemię.

Jest matka, samotnie wychowująca dorosłego już syna, która boi się utraty jego uwagi.

Jest żona, która żyje pod dachem męża - tyrana.

Jest córka, która dźwiga ciężar choroby swojej matki.

Ich drogi się krzyżują i prowadzą je do momentu, w którym już nic nie będzie takie samo.

Autorka zahipnotyzowała mnie intensywnym klimatem tego thrillera. Przewracałam jego strony z nieopisaną ciekawością, wnikałam w umysły głównych bohaterów, dałam się ponieść ciężkiej aurze, jaką stworzyła. Doprawiła ją erotyzmem, który nadał jej smaku i pikanterii. Z każdym rozdziałem @magdastachula coraz mocniej zaciskała pętlę na szyjach swoich bohaterów.

„ Nieobliczalna ” to kobieta. Kobieta obarczona strapieniem, ale niepoddająca się. Cierpiąca, ale niezłomna. Niosąca w sobie obawę, ale przepełniona determinacją w walce o własne ja. Podstępna. Perfidna. Zdradziecka. Silna w swojej bezsilności. Słaba w swojej niestrudzoności.

„ Nieobliczalna ” to książka o życiu. Po prostu. O wyborach. Niekoniecznie tych właściwych. O pozorach, które mylą. O zakazanych uczuciach, które rozbudzają najgłębsze ludzkie pragnienia. O pożądaniu, które raz rozbudzone, nadaje życiu smak, ale niesie ze sobą nieoczekiwane konsekwencje. O tęsknocie za pełnią rodziny. O tajemnicach, które ciążą i nie dają spokoju. O bólu życiu w ramionach potwora.

I ja to kupuję.

Polecam tę książkę fanom thrillera, ale nie tylko. Wielu z Was się w niej odnajdzie.

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2022-11-06, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Zazdrościcie komuś szczęśliwego życia?
Razem z przyjaciółkami przekonacie się, że pozory mylą i nigdy tak naprawdę nie wiadomo, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami u innych osób.

"Nieobliczalna" to historia o przyjaciółkach z dzieciństwa. Alicja samotnie wychowuje dwudziestodwuletniego syna Daniela. Martyna tkwi w nieszczęśliwym toksycznym małżeństwie. Jej zaborczy mąż za zamkniętymi drzwiami ich domu zamienia w koszmar jej życie.
Poznajemy również studentkę Adeline, dziewczynę Daniela, która mieszka z matką pogrążoną w depresji, a ojca nie zna.
Alicja i Martyna nwzajem zazdroszczą sobie życia, nie wiedząc, jak naprawdę wygląda ich codzienność.
Ich życie wywraca się do góry nogami, gdy przed blokiem znaleziono ciało martwej kobiety.
Kim jest zamordowana kobieta?
Czy to było samobójstwo,  morderstwo, a może nieszczęśliwy wypadek?
Wkrótce udane relacje między bohaterami zaczynają się komplikować. Dochodzi do zdrady,  zazdrości  i zemsty.
Czy mroczne tajemnice bohaterów wyjdą na jaw?
Przekonajcie się sami.
Uwielbiam czytać takie genialne i hipnotyzujące thrillery. Świetna i intrygująca fabuła.  Autorka ma przyjemne pióro,  potrafi budować napięcie oraz trzymać w niepewności.  Ciekawie wykreowani bohaterowie.  Kłamstwa, zdradą, zazdrość,  nienawiść,  zawiść,  tajemnice, manipulacje,  zemsta. Nieoczekiwane zwroty akcji,  mnóstwo emocji. Nie mogłam oderwać się od tej książki ani przez chwilę.  Nie będzie nudzić się.  Śledziłam losy bohaterów z ogromną ciekawością.  Przewracałam kartkę za kartką,  by dowiedzieć się,  która z kobiet będzie zdolna do morderstwa. Prawda okazuje się przerażająca i totalnie nieprzewidywalna.
Gwarantuję Wam, że wciągnięcie się w tę historię i nie odłożycie książki dopóki nie poznacie zakończenia.  Natomiast finał tej historii wbije Was w fotel.
Fenomenalna książka,  o której długo nie zapomnę.  Spędziłam z nią  bardzo ekscytujący czas.
Dla takiej książki warto zarwać noc.
Gorąco polecam!

Avatar użytkownika - zaczytania
zaczytania
Przeczytane:2022-10-30,

Jakie to było dobre! Ta książka wciąga od pierwszej strony i do ostatniej nie pozwala się oderwać. Mimo że nie jest to thriller, który trzyma czytelnika w klimacie mroku i dusznej atmosfery, to jego fabuła jest tak intrygująca, że ciężko ot tak odłożyć tę książkę bez jej ukończenia.

Alicja, Martyna i Adelina to trzy kobiety, które dzieli wiele, a łączy jeszcze więcej - mężczyźni. Alicja z troski o swojego syna jest w stanie zaryzykować życie przyjaciółki. Martyna ze strachu przed mężem odnajduje szczęście w ramionach młodszego faceta. Adelina, chcąc zbliżyć się do swojego wroga, jest zdolna do wielu poświęceń. Tytułowa Nieobliczalna, to każda z trzech bohaterek. Ich determinacja w dążeniu do celu jest tak wielka, że kiedy sytuacja się zagęszcza, zmieniają się też ich priorytety.

To nie jest klasyczny thriller, w którym przez całą jego akcję bohaterowie wraz z czytelnikiem próbują dojść do prawdy, kto jest oprawcą, a kto ofiarą. Tu w prologu dowiadujemy się, że znaleziono ciało kobiety, a następnie akcja prowadzona jest w taki sposób, jakby w ogóle nie było o tym mowy. Poznajemy losy bohaterów od pierwszego pstryczka, który wywołał lawinę kolejnych wydarzeń. Autorka tak sprytnie poprowadziła całą historię, że możemy jedynie domyślać się, która z kobiet to ta z prologu. Ale czy na pewno?

Bierzcie i czytajcie, bo warto!

Avatar użytkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2022-10-20, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Życie Alicji i Martyny zewnątrz wyglada na idealne. Alicja jest spełnią zawodowo samotną matką dorosłego syna, natomiast Martyna zajmuje się domem, córką i mężem. Jednak to tylko pozory, bo każda ma problemy, o których nie mówi przyjaciółce. Czy te wszystkie niedopowiedzenia zniszczą ich długoletnią przyjaźń?

NIEOBLICZALNA to misternie zbudowany thriller, w głównej mierze opierający się na kłamstwie, zdradzie i zemście.

Magda Stachula jest pisarką specjalizującą się w stylu domestic noir. Jej książki zawsze wciągają od pierwszych stron i wywołują podekscytowanie. Tak też się dzieje w przypadku tej powieści.

Historia napisana z perspektywy czterech postaci Alicji, Martyny, Daniela i Adeliny jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ dzięki temu wczuwamy się w emocje i myśli każdego z osobna. Bohaterów nie jest za dużo, więc nie gubimy się w fabule. Treściwe i krótkie rozdziały sprawiają, że nie możemy oderwać się od lektury, póki nie przeczytamy ostatniego zdania. A intryga? To sieć kłamstw, perfekcyjnie utkanych z dramatu rozgrywajacego się w czterech ścianach, niezdrowej miłości i zazdrości.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2022-10-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Czy nasze życie jest tylko grą pozorów? Siecią kłamstw, niedomówień i tajemnic skrywanych przed najbliższymi? I w jakim stopniu znamy naszych bliskich?

Takie pytania nasunęły mi się automatycznie po lekturze thrillera „Nieobliczalna”, ale też zachęciły do refleksji nad pokręconą ludzką naturą, nad którą władzę przejmują, często te najniższe, instynkty. Bo autorka ukazuje pozornie poukładany świat trzech kobiet, który pod fasadą codziennej normalności i rutyny skrywa bolesne tajemnice, toksyczne relacje, przemoc i namiętność.

Są sprawy, które skrywa się nawet przed matką czy najlepszą przyjaciółką i zdrady, których się nie wybacza, a zraniona kobieta potrafi okazać się demonem manipulacji, królową zemsty i najgorszym wrogiem.

Powieść rozpoczyna się od zbrodni, a retrospekcja stopniowo ukazuje nam relacje łączące poszczególne postaci rozgrywającego się dramatu. Nie wiemy kim jest ofiara, a fabuła prowadzona meandrami, na które składają się często nieracjonalne decyzje bohaterów i wynikające z nich konsekwencje sprawia, że nie sposób odgadnąć jej tożsamości.

Z książki bije aura niedomówień, sekretów i kłamstw podszyta warstwą erotyzmu i to właśnie ta mieszanka budzi największe emocje i nie pozwala odłożyć książki nawet na chwilę. Tu wszyscy bohaterowie skrywają mniejsze lub większe tajemnice, kierują się własnymi motywacjami, a czytelnik może śledzić akcję poznając perspektywę każdego z nich.

Magda Stachula zabiera nas w świat wypełniony złymi emocjami, które wybijają na pozornie wygładzoną powierzchnię życia czworga bohaterów. Czy podejmowane na ich podstawie decyzje przyniosą któremuś z nich szczęście, a może pogrążą jeszcze bardziej w matni bez wyjścia? I kogo pozbawią życia? Sprawdźcie koniecznie!

Czytałam kiedyś wcześniej książki Pani Magdy ale jakoś mnie bardzo nie wciągnęły. Ta pozycja jest inna. I chociaż rozkręcała się leniwie to trudno było mi się od czytania oderwać. Książka porusza jednocześnie ważne w życiu tematy, przemocy domowej, zazdrości, obojętności czy romansu starszej kobiety i młodego mężczyzny. O ile watek romansowy był mi obojętny to watek przemocy domowej i damskiego boksera wywołał we mnie szereg emocji, od złości do gniewu. Obojętność wobec wydarzeń też mnie rozzłościła. Zastanawiam się jednak, czy ja umiałabym się temu przeciwstawić? Nie umiem udzielić odpowiedzi więc chociaż mnie to złości to nie nie potępiam skrajnie innych osób. Zupełnie zaś zaskoczyło mnie zakończenie. I zadaję sobie pytanie czy Martyna na koniec nie wpadła z deszczu pod rynnę?

To moje pierwsze spotkanie z piórem Magdy Stachuli. Słyszałam wiele dobrego i się nie zawiodłam.

Książka opowiada losy 3 kobiet.
Pierwsza to Martyna, 40 letnia żona i matka. Żyje w luksusie ale jej mąż to damski bokser. Martyna obmyśla plan jak uciec z tego związku.
Druga to Alicja. Jest najlepsza przyjaciółką Martyny ale jednocześnie nie ma pojęcia o jej sytuacji rodzinnej. Alicja wychowuje samotnie syna Daniela.
Trzecia to Adelina. Młoda barmanka wychowywana samotnie przez matkę cierpiąca na ciężką depresję.
Wszystkie kobiety łączy jeden mężczyzna. Każda posiada również głęboko skrywane tajemnice. Kim jest ów mężczyzna i jakie tajemnice ukrywają kobiety, dowiecie się z książki!!!

Powieść porusza bardzo ważny problem, czyli przemoc w rodzinie. W tym wypadku ofiarą jest kobieta. Autorka bardzo dokładnie opisuje ból, cierpienie, strach, kontrolę współmałżonka. Możemy poczuć te emocje co daje wyjątkowo mocny obraz i przekaz.
Bardzo podobało mi się prowadzenie narracji z różnych perspektyw, tzn każda z bohaterek opowiada że swoje punku widzenia.

" Nieobliczalna" to przede wszystkim doskonale skrojony thriller psychologiczny obnażający relacje międzyludzkie. Uczucie napięcia towarzyszy do ostatnich stron. Spirala kłamstw się zacieśnia i nie ma już odwrotu. Czy budowana latami przyjaźń przetrwa tę próbę? Czy matka zdoła ochronić swoje dziecko? I czy ma prawo ingerować w jego życie?
Jedno jest pewne. Każda kobieta postawiona "pod ścianą" i zmuszona do ostateczności jest nieobliczalna.
Polecam
Dodatkowym plusem dla mnie umieszczenie akcji na pięknym Roztoczu a to moje okolice. Taki "miód na serce".

Avatar użytkownika - sztukaczytania
sztukaczytania
Przeczytane:2022-12-21, Ocena: 5, Przeczytałem,
Alicja i Martyna są przyjaciółkami od lat. Jedna z nich żyje w związku z porywczym, wręcz socjopatycznym mężem. Druga jest spełnioną, ale samotną matką przystojnego Daniela i realizuje się w pracy zawodowej. Każda ma swoje sekrety i pomimo przyjaźni, woli je zachować dla siebie. To powoduje paradoksalną sytuację: kobiety odrobinę sobie zazdroszczą nie zdając sobie sprawy jak faktycznie wygląda życie przyjaciółki; jedna czuje się samotna, druga żyje w strachu. I trzecia kobieta. Młoda Adelina, która od lat opiekuje się matką pogrążoną w głębokiej depresji. Losy trzech kobiet splatają się w morzu kłamstw, niedomówień, zazdrości, lęków i chęci zemsty. Bohaterki powieści to bardzo ciekawe, złożone osobowości, totalnie od siebie różne. Kobiety świadomie i nieświadomie na siebie oddziałują. Każda z nich jest kowalem swojego losu. To książka o miłości, zawiści, tajemnicach, strachu, pragnieniach, marzeniach, tęsknocie... i o mężczyznach. O toksycznych relacjach, o tym jaki wpływ mają na życie kobiet. Która z kobiet jest nieobliczalna? I co to właściwie oznacza? A może jednak jest tak, że każda z nas jest nieobliczalna w odpowiednich okolicznościach? Zastanawiałam się co napisać o thrillerze, żeby nie powiedzieć o nim za dużo, a jednak uchwycić to, co najistotniejsze i zobrazować sedno historii? ,,Nieobliczalna" gra na emocjach, pobudza wyobraźnię, odbiera i daje nadzieję, szokuje, upewnia w naszych racjach, ale i burzy światopogląd. Odkrywa ciemne strony osobowości bohaterów, uświadamia czym jest kłamstwo. Potwierdza znane prawdy i odkrywa nowe. Druzgocze. Powoduje niepokój, złość, rozczarowanie, a jednak dostarcza satysfakcji. Potem tłamsi i cały czas zaprząta myśli. Powoduje dysonans poznawczy. Rozkłada czytelnika na łopatki. Wzbudza chęć mordu i ... zmiany. Tu pewne jest tylko jedno, że nieobliczalna jest nieobliczalna. Czy jest sens pisać coś więcej? Książka jest wyjątkowo wciągająca, intryga zagmatwana, jednak skonstruowana z pomysłem i nie przedobrzona. Autorka gra na emocjach czytelnika, powoduje, że często zmienia on zdanie o bohaterach powieści i sytuacjach w jakie zostali zanurzeni. Spotykając taką osobę na ulicy, czy to Adelinę, Alicję, albo Martynę, nie odgadlibyśmy co skrywają w swym mrocznym wnętrzu. Magda Stachula wykreowała kobiety prawdziwe, nie przejaskrawione, nie przerysowane. To z pozoru zwyczajne osoby, które mocno namieszały w swojej aurze, zaplątały się w spirali kłamstw i manipulacji. Autorka umiejętnie wprowadza nas w zakamarki psychiki kobiet, a jednak pozostawia dużo niedopowiedzeń, co powoduje, że ,,Nieobliczalna" jest nieodkładalna, a apetyt na zaspokojenie ciekawości rośnie w miarę czytania. Magda Stachula stworzyła dużą przestrzeń dla wyobraźni czytelnika i wielu nowych możliwości rozwiązań, nie zamyka opowieści. Czy można się wyplątać z sieci kłamstw? A jeśli oszukuje się nawet samego siebie, to jak dojrzeć prawdę, jak w niej wytrwać? Czy kłamstwo zawsze wychodzi na światło dzienne? Czy kłamstwa piętrząc się i komplikując mogą doprowadzić do ostateczności?
Avatar użytkownika - pannajagiellonka
pannajagiellonka
Przeczytane:2022-11-22, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Kto jest bardziej niebezpieczny ? zdradzona czy może jednak zakochana kobieta? Czy wymierzanie sprawiedliwości na własną rękę daje ukojenie, czy wciąga nas w spiralę zła, której sami padamy ofiarą?
Ciało zauważono dopiero, gdy zaczęło świtać. Krystalizująca
się czerwień na białym puchu wyglądała jak fragment
z obrazu impresjonistów. Rozmyte kontury zamarzniętych
kropel krwi przybrały lekko różową barwę, cukierkową
i dziewczęcą. Wokół ciała ostrożnie stąpały czarne kruki (...)

Nieobliczalna to thriller o trzech kobietach, które w dość nieoczywisty sposób połączył los. Pierwsza z nich - Alicja to czterdziestoletnia redaktorka, kobieta sukcesu, która sama zapracowała sobie na wszystko i w dodatku wychowała samotnie syna. Druga to wieloletnia przyjaciółka Alicji - Martyna. Żona wpływowego lokalnego polityka, który za zamkniętymi drzwiami ich luksusowego domu zmienia się w potwora. Trzecia z kolei - Adelina, pozornie nie ma z kobietami nic wspólnego, jest od nich o połowę młodsza i nawet się nie znają.   Fakty są jednak zupełnie inne. Życie każdej z tych trzech bohaterek może i jest usłane różami, ale pamiętajmy, że te piękne kwiaty zawsze idą w parze z boleśnie raniącymi kolcami. Alicja teoretycznie jest szczęśliwa, lecz ciągle obawia się o to, że syn porzuci ją dla pierwszej lepszej napotkanej dziewczyny. Obawy może wyssane z palca, ale czy naprawdę można dziwić się kobiecie, która poświęciła dla dziecka wszystko?   Co do Martyny to już Wam zdradziłam, jak naprawdę wygląda jej perfekcyjne życie. To jednak nie wszystko. Martyna mimo wszystko różni się od innych kobiet w jej sytuacji i nie czeka na spektakularne wydarzenie, które zmieni jej życie tylko starannie gromadzi niezbędne fundusze by móc odejść i nie żebrać. Sprytnie przechytrza męża szpiegującego ją poprzez aplikacje, zostawiając telefon w mieszkaniu swojego ojca, którym się opiekuje i zarabia w tym czasie pieniądze. Ale nie tylko. Poza gromadzeniem środków ma w tym czasie okazję spotkać się ze swoim o połowę młodszym kochankiem.   I tu pojawia się nasza trzecia bohaterka, którą poznajemy jako dziewczynę młodego i jurnego Daniela. Choć właściwie to bardziej jej życzenie by być jego dziewczyną bo chłopakowi zdecydowanie chodzi o bardziej przyziemne kwestie w tej relacji. Ale... czy jej też tak naprawdę chodzi o miłość?   Mniej więcej od połowy akcja tak nabiera tempa, że momentami musiałam dwa razy upewniać się, że wzrok mnie nie myli. Dzieje się i to naprawdę dużo. Wszystkie trzy bohaterki są nieobliczalne i w jednym momencie wszystkie trzy znikają. Gdy na rodzinnym osiedlu bohaterek zostają znalezione zwłoki kobiety czas staje w miejscu - autorka bardzo długo trzymała mnie w niepewności nim wyjawiła tożsamość ofiary. Zakończenie mnie zaskoczyło, choć przyznam, że troszkę zawiodło. Nie mogę Wam zdradzić dlaczego bo wtedy mielibyście mega spojler odnośnie ofiary, w każdym razie absolutnie jestem przekonana, że musicie sięgnąć po ten thriller. Jestem ciekawa Waszych opinii.
Avatar użytkownika - mictatencuhtli
mictatencuhtli
Przeczytane:2022-11-06, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Magdy Stachuli. Historia kobiet, które znają się od dawna. Ale w pewnym momencie ta znajomość zaczyna się mocno komplikować. Nic nie jest tak oczywiste, jakim do tej pory się wydawało. Dosyć wyraźne postaci, nie brak tajemnic. Książkę szybko się czyta. Nie dziwię się, że Autorka ma duże grono fanów.

Odnaleziona
Magda Stachula0
Okładka ksiązki - Odnaleziona

Kim jestem? To wciąż pozostaje dla mnie zagadką. Wiem tylko, że kiedyś mnie skrzywdzono, ale i ja zrobiłam coś złego. Moje życie stało się ucieczką. Mieszkanie...

Ekipa na tropie. Niezapomniane urodziny
Magda Stachula0
Okładka ksiązki - Ekipa na tropie. Niezapomniane urodziny

Ekipa na tropie kolejny raz musi zmierzyć się z... Filip, młodszy brat Kuby zaplanował niezwykłą niespodziankę dla Kuby, postanowił zorganizować niezapomnianą...