Tajemnica gwiazdkowego puddingu

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: b.d
ISBN: 83-74-69414-9

„Tajemnica gwiazdkowego puddingu” to sześć opowiadań wybranych przez autorkę i... bardzo lubianych przez czytelników bohaterów jej książek: Herkulesa Poirota i Jane Marple. Mamy tu zagadki z najwyższej półki, które, jak się wydaje, są nie do rozwiązania. Wszystkie tak zawiłe, że nawet słynny detektyw - co wręcz nieprawdopodobne - czuje się bezradny. I przyznaje: „Nie wiem. Ja, którego zawód polega na tym, żebym wiedział wszystko”. Podejmie jednak każde wyzwanie, by udowodnić winę przestępcy. Panna Marple również. Dla nich to sprawa honoru. Dla mordercy - obalenia mitu o zbrodni doskonałej. Dla czytelników obserwujących śledztwo - pasjonująca lektura.

Kup książkę Tajemnica gwiazdkowego puddingu

Opinie o książce - Tajemnica gwiazdkowego puddingu

Avatar użytkownika -

Książka ta występuje również pod drugim tytułem: Kradzież królewskiego rubinu i o to właśnie chodzi w tej historii. Pewien nieroztropny książę dał się ponieść emocjom i doprowadził do tego, aby piękna kobieta ukradła mu rubin będący rodzinnym klejnotem. Oczywiście do akcji wkroczy sam Hercules Poirot. Aby rozwiązać sprawę, będzie musiał zdobyć się na pewne poświęcenie - opuszcza swoje wygodne mieszkanie i udaje się spędzić tradycyjne, angielskie święta do majątku Kings Lacey.  Dom pełen jest przyjaciół i tradycyjnego jedzenia. Zaspokajając swój apetyt Poirot bada kto jest kim. Ani na chwile nie daje się wywieść w pole.

Tajemnica hiszpańskiej skrzyni jest sprawą dotyczącą morderstwa, którego znacząco zaciekawiło Poirota. Popychadło to także opowiadanie z jego udziałem, rozwiązującego sprawę zabójstwa. Dwadzieścia cztery kosy nawiązuje do kulinarnego tytułu - restauracja staje się miejscem, w którym zaczyna się sprawa. Sen, czyli ostatnia sprawa z Poirotem, jest związana z siłą sugestii i pokazuje, że nie tak łatwo z Poirota zrobić głupka. Ostatnie opowiadanie Szaleństwo Greenshawa pokazuje, jak pewien osobliwy dom i testament łączą się z morderstwem starszej pani. Do tego wszystkiego autorka dołącza przedmowę, w której wspomina swoje najlepsze święta u rodziny szwagra.

Tytułowe opowiadanie moim zdaniem jest najlepsze. Stwarza świąteczny nastrój i pozwala wyobrazić sobie jak wyglądało tradycyjne, angielskie Boże Narodzenie. Co ciekawe, warstwa obyczajowa może się tu okazać lepsza od kryminalnej. Samo rozwiązanie sprawy jest widowiskowe i nigdy bym na nie nie wpadł.

Książkę czyta się przyjemnie, jednak osobiście nie jestem przekonany do zbiorów opowiadań. Połowa z nich zrobiła nam nie dobre wrażenie. Pojedyncze sprawy zajmujące więcej treści lepiej wychodzą Christie. Mimo to warto sięgnąć po tę książkę, aby móc się samemu przekonać.

Avatar użytkownika - agga
Przeczytane:2014-06-07, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Kurtyna
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Kurtyna

Akcja powieści, wydanej w 1975 roku, już po śmierci autorki, zamyka cykl książek o genialnym małym Belgu, który zawsze powtarzał, że nie popiera zbrodni...

Tajemnica lorda Listerdale`a
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Tajemnica lorda Listerdale`a

"To dziwny gość - powiedział Rupert, wskazując na zamknięte drzwi - Jest w nim coś osobliwego, coś... -Podejrzanego? - wtrąciła pani St Vincent, uśmiechając...

Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch