Książka ta skupia się na analizie przejawów antycznego toposu "Ut Ars Natura, ut Natura Ars" w sztuce florenckiej drugiej połowy XVI wieku.Część pierwsza dotyczy obiektów, gdzie znajdowały się przedstawienia botaniczne arrasów, obrazów i grafiki i to pochodzenia niderlandzkiego, a więc sztuki, którą Włosi darzyli wielkim uznaniem. Część druga poświęcona jest inicjatywom florenckim w zakresie badań przyrody (zwłaszcza za Franciszka I w latach 1574-1587), sprowadzaniu do Florencji ciekawych okazów przyrody, organizacji ogrodów (botanicznych i ozdobnych), penetracji "terenu" oraz tworzeniu własnej dokumentacji naukowej (Jacopo Ligozzi). Część trzecia dotyczy kwestii, jak florenckie środowisko artystyczne wykorzystało nagromadzone przez dokumentalistów materiały do celów sensu stricto artystycznych.

Informacje dodatkowe o Ut Ars Natura, Ut Natura Ars. Studium z problematyki medycejskiego kolekcjonerstwa drugiej połowy XVI wieku:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Data wydania: b.d
Kategoria: Języki obce
ISBN: 832311174X

Kup książkę Ut Ars Natura, Ut Natura Ars. Studium z problematyki medycejskiego kolekcjonerstwa drugiej połowy XVI wieku

Ut Ars Natura, Ut Natura Ars. Studium z problematyki medycejskiego kolekcjonerstwa drugiej połowy XVI wieku - opinie o książce

Muzeum i zbiory artystyczne epoki nowożytnej. Wiek XV i XVI. T. 1
Waźbiński Zygmunt0
Okładka ksiązki - Muzeum i zbiory artystyczne epoki nowożytnej. Wiek XV i XVI. T. 1

Początki nowożytnej świadomości kolekcjonerskiejPionierzy nowożytnego kolekcjonerstwaKolekcjonerstwo w epoce historiografii sztuki...