Uwikłana

Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2021-10-27

Sztuka nie zna ograniczeń. I może prowadzić do szaleństwa.

Nowa powieść Alicji Sinickiej, autorki bestsellerowych thrillerów psychologicznych ,,Stażystka", ,,Służąca" i ,,Będziesz tego żałować".

Zuza Wilk, dwudziestodwuletnia poetka i instagramerka, autorka bestsellerowego zbioru poezji, właśnie pracuje nad kolejną publikacją. Grono jej fanów, tych realnych i tych wirtualnych, rośnie w oszałamiającym tempie, a twórczość robi furorę w sieci.

Na szczęściu, które dopiero co zaznała, cieniem się kładą wydarzenia rodzinne. Dziewczyna postanawia wyjechać i poszukać ukojenia w uroczej miejscowości Zadry. Tam, w domku nieopodal lasu należącym do jej chłopaka, może się wyciszyć i skupić myśli. Ale musi liczyć się z towarzystwem: oprócz chłopaka są tam jego brat bliźniak oraz ich wspólna przyjaciółka. Starają się nie wchodzić sobie w drogę.

Niestety, nie wszyscy kochają Zuzę.

Nagle poetkę zaczyna prześladować przeczucie, że wokół niej dzieje się coś złego. Z każdym dniem mrok pochłania ją coraz bardziej i dziewczyna ma nieodparte wrażenie, że ktoś chce sterować jej życiem. A może dzieje się to naprawdę?

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Kup książkę Uwikłana

Opinie o książce - Uwikłana

Biorąc do ręki książki pani Alicji Sinickiej mam pewność, że czeka mnie długi wieczór, jej opowiadane historie po prostu czytają się jakby same. Bardzo trudno jest oderwać się od lektury, przynajmniej ja mam problem aby odłożyć książkę na potem. Tak było i tym razem, musiałam ją skończyć, gdyż byłam bardzo ciekawa jakie losy czekają bohaterów."Uwikłana" jest drugim tomem serii o tej samej nazwie, lecz tekst jest tak skonstruowany, że można czytać zaczynając od tej książki, jest tu tylko mała wzmianka z poprzedniej części oraz jedna osoba z książki "Będziesz tego żałować" przewijająca się pod koniec fabuły. Zuza, początkująca poetka przeprowadza się ze swoim chłopakiem Michałem do małej wioski ok. 150 km od Kołobrzegu, gdzie do tej pory mieszkała.Mają zamieszkać w starym, rodzinnym domu otoczonym dookoła lasem. Początkowo dom nie budzi w niej żadnych obaw, tym bardziej, że będą w nim mieszać razem z bratem Michała. Mężczyźni prowadzą na Instagramie bardzo popularny profil na temat okolicy i swojego życia na odludziu. "Umacniam się w przekonaniu, że dom jest zanurzony w historii, pełno tu zabytkowych mebli, w większości wymagających renowacji, i obrazów przodków wiszących na ścianach białych niczym blade tło dla czasu, który tu się zatrzymał." Jednak po pewnym czasie Zuza nie czuje się tu komfortowo, wracają do niej złe wspomnienia a nocami zamiast spać budzą ją koszmary. Wydawało się, że w takim sielskim otoczeniu dziewczyna ...

Przeczytałam wszystkie dotychczas wydane powieści Alicji Sinickiej i wiedziałam, że w ciemno sięgnę po najnowszą - mocno współczesną z Instagramem jako wyznacznikiem poziomu sympatii. Czy "Uwikłana" mnie zachwyciła?

Dwudziestodwuletnia Zuza wraz z Michałem wyjeżdża do Zadry, gdzie w domu rodzinnym swojego chłopaka ma napisać utwory do swojego drugiego tomiku wierszy. Na wsi, sto pięćdziesiąt kilometrów od Kołobrzegu, ma odsunąć się od wspomnień, które nawiedzają ją w odziedziczonej kamienicy. Dziewczyna została na świecie sama, dlatego liczy, że Michał pomoże jej stanąć na nogi i zapomnieć o wydarzeniach sprzed niemal dwóch lat, kiedy to po imprezie w niedalekim lesie zaginęła jej siostra.

Nikt już nie wierzy, że Zośka żyje.
Wielu uważa, że to Zuza ją zabiła.
Czy willa braci stanie się ukojeniem?

Niestety, nie. Z każdym dniem dziewczyna czuje się gorzej. Czuje się osaczona, ma wrażenie że coś jest nie tak a pod jej wierszami na Instagramie pojawiają się dziwne komentarze. Zostaje oznaczona pod makabrycznymi zdjęciami, zaś umysł płata jej figle... A może to otoczenie ma nią taki wpływ? Przesiadujący w piwnicy Juliusz - brat Michała, wciąż kręcąca się w domu ich przyjaciółka Liwia, intrygujące zapiski Michała w komputerze... Do jej życia wkracza na nowo policja i dziennikarz śledczy - o co w tym wszystkim chodzi? Czy Zuza faktycznie zabiła Zośkę?

Sny mieszają się ze wspomnieniami...
Jakie znaczenie ma tutaj fakt, że obie były dziećmi adoptowanymi?
Czy to depresja? A może choroba psychiczna?

Dlaczego rzeczywistość tak bardzo się załamuje pod wpływem kolejnych dni?

Uwikłana w coś, czego nie rozumie...
Do czego nie potrafi dosięgnąć...

Okrzyknięta królową polskiej powieści domestic noir Alicja Sinicka popełniła kolejną, która miała wzbudzić emocje, wywołać ciarki, zamieszać w umysłach czytelników, by błądzili w dojściu do prawdy. Podrzucała smaczki, myliła tropy, dorzucała tajemnice i nietypowe zdarzenia.

Niestety mnie nie przekonała.
Po raz pierwszy książka Sinickiej mnie wynudziła. Czekałam na lepszą akcję. Czekałam przynajmniej na wielkie 'wow' na końcu...
Zbyt wielu rzeczy się domyślałam w trakcie. Dostrzegałam to, czego bohaterka nie widziała i analizując dochodziłam do wniosków, jak się okazywało z czasem, słusznych. Czy to nasycenie stylem autorki i doskonałą nauką zmyłek przy poprzednich książkach? A może znaczący wpływ miała lektura "Domu marionetek" Nataszy Sochy i wiedza płynąca z tamtej fabuły?

Nie twierdzę, że książka jest zła. Autorka porusza temat adopcji, wczesnej śmierci matki, możliwość dziedziczenia chorób genetycznych po biologicznych rodzicach, pragnienie zemsty i żądza pieniądza. Znaczną rolę w życiu młodych ludzi odgrywają media społecznościowe i Sinicka pokazała jak bardzo to niszczycielska moc. Nie wspominając o uzależnieniu. Jednak z drugiej strony pomaga w rozwijaniu pasji - pisaniu wierszy, docieraniu do czytelników zdjęciami czy muzyką.

Jak przystało na drugi tom cyklu, w trakcie fabuły pojawia się Iga, którą poznaliśmy przy okazji "Osiedla marzeń" - co u niej słychać?

Podsumowując - "Uwikłana" to historia o strachu, utracie bliskich osób, braku sumienia, kierowaniu się jedynie myślą o wzbogaceniu. W tej opowieści poznamy co to dojmująca samotność, osaczenie, stany lękowe oraz depresyjne; poznamy niepewność, zazdrość, traumę oraz cierpienie.
Pamiętajcie, że w tej książce nie wszystko jest takie, jakie się wydaje.

Kolejny raz Alicja Sinicka mnie zachwyciła. Odnoszę wrażenie, że z każdą kolejną książką pióro autorki jest coraz lepsze.

Tym razem poznajemy Zuzę. Jej głównym zajęciem jest pisanie wierszy, którymi dzięki się ze swoimi fanami na profilu prowadzonym na Instagramie. Choć rozwija swoje skrzydła w działalności twórczej, to jej życie nigdy nie było usłane różami. Wcześnie straciła rodziców adopcyjnych, matka biologiczna popełniła samobójstwo a siostra zaginęła podczas imprezy w lesie. Zuza chcąc odciąć się od złych wspomnień i duchow przeszłości postanawia przeprowadzić się wraz z chłopakiem do jego posiadłości na wsi.. Dziewczyna ma nadzieję, że uda jej się wyciszyć.. Jednak z dnia na dzień ma wrażenie, że wokół niej dzieją się dziwne rzeczy.

Autorka nie zawodzi. Poraz kolejny udowadnia, że jest królową thrillerów domestic noir.  Fantastyczna fabuła, świetnie wykreowani bohaterowie, ich portrety psycholoogczme zasługują na ogromne brawa. Atmosfera powieści taka jak lubię, duszna, mroczna i pełna tajemnic. Od początku czytania towarzyszył mi niepokój, razem z Zuzą odczuwałam jej lęk i strach. Autorka powoli buduje napięcie, sprawiajac, że książkę czyta się z zapartym tchem chcąc jak najszybciej poznać zakończenie, które z pewnością zaskoczy nie jednego czytelnika. Nie będę się więcej rozpisywać, to trzeba po prostu przeczytać.
"Uwikłana" to genialny thriller psychologiczny, który zawiera wszystkie cechy gatunku. Fani domestic noir będą zachwyceni.

Avatar użytkownika - czytasylwia
czytasylwia

„Uwikłana” – Alicja Sinicka

„Do tej pory samotność nie była dla mnie problemem, ale od jakiegoś czasu mi doskwiera”

Główną bohaterką książki jest Zuza Wilk – dwudziestodwuletnia poetka, które swoje wiersze publikuje na Instagramie, gdzie zachwyca swoją twórczością. Zuza wychowała się w rodzinie adopcyjnej, lecz nigdy nie odczuwała, że jest tym „gorszym’ dzieckiem. Traktowana na równi z siostrą Zośką.

Podczas jednej z imprez, która miała miejsce w lesie zaginęła jej siostra Zosia. Przepadła. Co najgorsze Zuza zbyt wiele nie pamięta z tej imprezy. Jedynie ma przebłyski, ale czy one są wytworem jej wyobraźni czy prawdziwe, tego nie jest pewna w stu procentach. Miewa nocne koszmary, po których zawsze budzi się zlana potem.

Po jakimś czasie, Zuza chce zostawić przeszłość za sobą i postanawia opuścić rodzinny dom i wyjechać wraz ze swoim chłopakiem Michałem do wsi Zadry, gdzie wraz z bratem bliźniakiem, Juliuszem mają tam dom. Dość częstym gościem w ich domu jest Liwia, która namówiła chłopaków do założenia konta na Instagramie, które wspólnie prowadzą i jest mega popularne.

Niestety sielanka nie trwa zbyt długo. Koszmary powracają ze zdwojoną siłą. To co zaczyna dziać się w tym domu zmieni podejście Zuzy do życia. Wszyscy zaczynają wierzyć, że dziewczyna oszalała. Wysiadła psychicznie i widzi coś, czego inni nie chcą bądź nie mogą dotrzeć.

Czy uda się Zuzie poznać prawdę o zaginięciu siostry?

Od samego początku wiedziałam, że coś nie gra w tej powieści. Takiego zakończenia się nie spodziewałam. Narratorem jest główna bohaterka, dzięki czemu jesteśmy w stanie poznać to co siedzi w jej głowie. Zuza przestaje wszystkim ufać, nawet sobie. Tego właśnie chcieli dla niej pozostali mieszkańcy dworku.

„Wszystko, co widzę i słyszę, jest jakby rozciągnięte w czasie, przez co może przywiązuję do tego zbyt dużą wagę”

„Uwikłana” jest jedną z tych powieści, w których za wszelką cenę chcemy podążyć do odkrycia prawdy, pomimo iż cała reszta już dawno ją zna. Thriller, w którym wydaje się wszystko oczywiste, ale i tak potrafi zaskoczyć. Las, ciemność, stary dworek.. Mroczny klimat domu, który skrywa niejedną tajemnicę.

Polecam ponieważ wciąga bardzo. 🖤🖤

Avatar użytkownika - marta_czyta
marta_czyta
Przeczytane:2021-11-07, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

“Uwikłana”

Nie wiem na ile Wy znacie twórczość Alicji Sinickiej ale ja wcześniej przeczytałam tylko jedno jej opowiadanie, którego styl i zaskakujące zakończenie , bardzo przypadły mi do gustu. Obserwowałam opinie o jej książkach i postanowiłam poznać je dokładniej . Padło na “Uwikłaną”.

Zaczynając tę książkę, zapoznałam się lepiej z pojęciem gatunku domestc noire , bo w sumie nie miałam pojęcia do czego dokładnie się odnosi. Byłam przekonana , że sięgam po thriller psychologiczny . Jednak okazuje się , że byłam w błędzie i historia to jeden z rodzajów powieści kryminalnej. Charakterystyczne tu jest to , że główną bohaterką jest kobieta i akcja toczy się głównie w jednym miejscu . I tak tu jest - główna bohaterka to Zuza , która akurat przeprowadziła się do domu swojego chłopaka , Michała , gdzie rozgrywa się większość jej historii.

Autorka na początku wprowadza nas do historii , zapoznając lepiej z Zuzą, etapami jej zaangażowania w poezję, w tworzenie wierszy . Poznajemy jej rodzinę oraz siostrę - Zosię , która w momencie przeprowadzki Zuzy do Michała , uznana jest za zaginioną. Następnie trafiamy właśnie do Zadry - domu braci Bylickich . Zuza ma tam odpocząć psychicznie po wszystkim czego ostatnio doświadczyła oraz odzyskać wenę do pisania, bo drugi tom wierszy ma zostać niebawem wydany . Jednak zamiast odpoczywać, nasz bohaterka zaczyna wątpić w swoje zdrowie psychiczne …

Książka moim zdaniem , napisana jest świetnie. Styl autorki jest łatwo przyswajalny , lekki mimo zawiłości akcji i pozwala szybko brnąć przez wydarzenia. Dzieje się wiele i nie brakuje zwrotów akcji , która trzyma w napięciu. Cały czas czegoś się dowiadujemy jednak niewiele nam to nie wyjaśnia. Dostając kolejne informacje, będąc świadkami kolejnych wydarzeń, zamiast rozumieć coraz więcej, przybywało mi pytań i wątpliwości. Alicja Sinicka rewelacyjnie manipuluje faktami i wodzi za nos czytelnika. Zuza już była prawie pewna ,że wariuje , ja też wątpiłam w to, że istnieje inne wyjaśnienie na wszystko co dzieje się wokół niej . Co prawda początek książki był dla mnie trudny ale już kolejne rozdziały coraz bardziej angażowały mnie w tę intrygę i nie pozwalały odłożyć książki na długo .

Pozostali bohaterowie “Uwikłanej” byli zdecydowanie wyraziści, a zarazem zagadkowi. Brat Michała - Juliusz , to typowa postać negatywna, od początku podejrzana i nie dająca się lubić. Liwia - przyjaciółka braci - przez cały czas nie wiedziałam czego się po niej spodziewać . Konrad - były chłopak Zuzy - taka nadzieja na ratunek . Sam Michał, wydawał się uroczy , troskliwy i opiekuńczy . Ja go polubiłam i to jest dowód na to jak autorka potrafi świetnie zmylić czytelnika.

Zakończenie genialne .Nie miałam zupełnie pojęcia co się dzieje, jakim cudem do tego doszło. Wszystko klarowne, dokładnie wyjaśnione aczkolwiek szokujące  . A chyba właśnie o to chodziło, takie książki  z takim zakończeniem są najlepsze , więc czego chcieć więcej ?

Jak dla mnie pierwsza przygoda z twórczością autorki jest jak najbardziej udana . Zdecydowanie mam chęć na więcej i serdecznie Wam tę książkę polecam .

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta

"Uwikłana" to drugi tom serii "Uwikłane".
Zuza Wilk to młoda poetka, która podbija instagram swoją twórczością. Jednak nie może pogodzić się z zaginięciem siostry. Ta niewiedza co się z nią stało spędza jej sen z powiek.
Wyjeżdża wraz z chłopakiem do domku na odludziu. Nie są tam sami. Dom dzielą z jego bratem bliźniakiem i ich wspólną przyjaciółką.
Niestety to co miało przynieść jej ukojenie staje się jej utrapieniem. Każdego dnia czuje się coraz gorzej, a wszystko wokół niej staje się obce.
Czy dotrze do prawdy ? Czy rozwiąże zagadkę co stało się z jej siostrą? A może to z nią coś się dzieje? Czy mroczne tajemnice ujrzą światło dzienne?
Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim maszyna do pisania z okładki?
Jest to moje kolejne spotkanie z piórem autorki i od razu Wam powiem, że bardzo udane.
Thriller w stylu domestic noir świetny. Pomysł na zagadkę trafiony w całości.
Autorka stworzyła dobrą historię, stopniowo budowała napięcie. W momencie, kiedy byłam pewna, że wiem kto jej to robi zostałam wyprowadzona w pole. Autorka tak miesza, mamy taki mętlik myśli, że nie wiemy co jest prawdą, a co tylko nam się wydaje. Chwilami wszyscy stali się winnymi, podejrzanymi i tymi złymi. Zakończenia po części można było się domyśleć, ale nie na taką skalę jak to zrobiła autorka . Poszła ostro i jestem pewna, że jednak Was zaskoczy ogrom wyobraźni autorki.

To już moje trzecie spotkanie z twórczością autorki i muszę przyznać, że jak zawsze pióro pani Sinickiej mnie zachwyca i jest w moim guście. Pisarka pisze lekko, przystępnie a jej powieści mają świetny styl i czyta mi się je szybko oraz przyjemnie.

Ta lektura jest troszkę inna od znanych mi poprzedniczek, ma wyjątkowy, mroczny klimat, ale czyta się dosyć szybko. Mi wystarczył jeden wieczór by poznać całą treść tej opowieści. Nie sposób było odstawić ją na bok, gdyż moja ciekawość i rozbudzona wyobraźnia na to nie pozwoliły.

Mamy tu fantastycznie przedstawioną historię o dwudziestodwuletniej poetce, która swe wiersze publikuje na instagramie. Dziewczyna ma za sobą traumatyczne przejścia i dlatego chce zmienić otoczenie, by wyciszyć się, dojść do siebie i móc spokojnie popracować nad drugim tomem poezji.

W wiejskim domu jej chłopaka Michała i jego brata bliźniaka Juliusza, Zuza nie czuje się zbyt dobrze. Pomimo częstych odwiedzin przyjaciółki Liwii, dziewczyna ma różne wizje, przeraża ją stary, skrzypiący dom, pełen zakamarków jak i odludny teren, na którym stoi budynek. Zaczynają też się dziać dziwne rzeczy, które doprowadzają bohaterkę do obłędu.

Kto wypisuje dziwne, szybko znikające komentarze pod postami z wierszami? Co wydarzyło się w życiu Zuzanny i dlaczego nachodzi ją policja? Czy dziewczyna jest chora psychicznie? Co jest jawą a co wymysłem jej umysłu? Czy ktoś jej źle życzy?

Kochani, potwierdzam, że książka jest niezwykle ciekawa, pasjonująca i nieźle namieszała w mojej głowie. Podejrzewam, że i w waszych dokona ona niezłego rozgardiaszu. Długo nie mogłam domyślić się zakończenia tej historii i chwilami miałam straszny chaos, chociaż mózg pracował na najwyższych obrotach. Napięcie trzymało mnie przez większość lektury i uważam, że jest to pozycja warta naszej uwagi. Nie było żadnych chwil nudy, a długie opisy mi nie przeszkadzały.

Jesteście fanami thrillerów, to ta powieść jest stworzona właśnie dla was. Wieczory są teraz takie długie, więc warto spędzić je na czytaniu dobrze napisanych książek. Ta zalicza się do takich, dlatego gorąco was zachęcam do poznania losów intrygujących bohaterów. Ja polecam, dajcie się porwać!

Avatar użytkownika - annakubera
annakubera
Przeczytane:2021-11-01, Ocena: 4, Przeczytałam,

Kiedy wszyscy próbują Ci wmówić, że zaczynasz wariować, naprawdę niewiele potrzeba, aby w to uwierzyć.

Dwudziestodwuletnia poetka Zuza Wilk zdobywa popularność dzięki publikacji swojej twórczości na Instagramie. Jednak w jej myślach często pojawia się zaginiona siostra, co nie pozwala w pełni skupić się na tworzeniu kolejnych dzieł. Postanawia wraz z chłopakiem przeprowadzić się do jego posiadłości na odludziu. Kiedy jednak już tam się znajduje, zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Coraz więcej myśli o siostrze, a co gorsza, wydaje jej się, że to właśnie ona zrobiła jej krzywdę. Zuzanna skłonna jest uwierzyć, że to początki choroby psychicznej. Prawda jednak jest zupełnie inna. Czy Zuzie uda się uporać ze swoimi demonami, czy też strącą ją w otchłań choroby?

Przyznam szczerze, że po wszystkich zachwytach tą pozycją ( w mediach społecznościowych, na portalach książkowych itp.) spodziewałam się czegoś naprawdę wbijającego w fotel. Niestety nie do końca to otrzymałam. Pierwsza połowa książki ciągnęła mi się niemiłosiernie, ale ciekawość, co wydarzy się dalej podtrzymywała moje zainteresowanie. Im bliżej było końca, tym akcja zaczęła nabierać więcej tempa, a czytanie pochłonęło mnie bez reszty. Z tyłu głowy jednak cały czas miałam gdzieś myśl, że już czytałam podobną historię.

„Uwikłana” swoją fabułą bardzo przypominała mi książkę B.A. Paris „Na skraju załamania”. W związku z tym sporo straciła w moim odczuciu, bo historia i sposób postępowania bohaterów nie był dla mnie większym zaskoczeniem. Końcówka oczywiście dość znacznie wynagrodziła te moje oczekiwania, gdyż nie spodziewałam się takiego zakończenia.

Z książkami Alicji Sinickiej mam tak, że mimo iż nie do końca do mnie trafiają, to nie mogę się oprzeć, aby nie sięgnąć po kolejną. A to też oczywiście jest duża umiejętność, aby czytelnik chciał wciąż więcej i więcej.

Nie mogę napisać, że była to zła książka i mi się nie podobała. Po prostu nie spełniła do końca moich oczekiwań. Jeśli jednak ktoś szuka thrillera trzymającego w napięciu (może nie od samego początku, ale na pewno do samego końca) to zdecydowanie polecam „Uwikłaną”. Z pewnością nie będziecie żałować poświęconego jej czasu.

Współpraca z wydawnictwem Kobiecym.

Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2021-10-23, Ocena: 4, Przeczytałam,

"Uwikłana" Alicji Sinickiej to kolejny dobry lekki thriller, który wciągnie w wir tajemnic niejednego czytelnika.
Zuza udostępnia na Instagramie swoją poezję dzięki której staje się rozpoznawalna w sieci. Długo wyczekiwane posty, które pojawiają się raz w tygodniu mają świetny odbiór. Wraz ze swoim chłopakiem przeprowadza się do jego domu. To tutaj ma zaznać więcej spokoju po zaginięciu siostry i móc tworzyć nowy tomik poezji. Nie wie, że przeprowadzka odmieni jej życie...
Narracja pierwszoosobowa daje możliwość poznania głównej bohaterki, tego co przeżywała w przeszłości i kolejno następujące wydarzenia, których jest się świadkiem. Autorka skupiła się na jednej bohaterce, ale miałam chęć poznać bliżej resztę bohaterów i ich myśli.
"Za każdym razem, gdy siadałam do maszyny, czułam się dziwnie ożywiona. Jakbym musiała sprostać życiowemu zadaniu - drugiej szansy nie będzie, choć przecież była. Ja jednak nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że na czas pisania wiersza świat się zatrzymywał, wciągał powietrze i patrzył mi na ręce. Istnieliśmy tylko ja i stukot klawiszy przerywany nieznośną ciszą, w której balansowałam nad ziemią, za wszelką cenę starając się nie spaść. Wszystko po to, by pozostać w wątłej rzeczywistości funkcjonującej na moich zasadach."
Świetnie skonstruowana intryga, która swoją tajemniczością dość długo trzyma w napięciu. Czytelnik, który czyta dużo książek z gatunku thrillera może szybciej wydedukować o co tu chodzi, ale to nie przeszkadza w dalszym odbiorze lektury. Niestety mimo ciekawej intrygi i lekko mrocznego klimatu mam wrażenie, że zabrakło tu więcej emocji. Przyjemnie spędziłam czas z lekturą i lubię pióro pani Alicji, ale nie jestem usatysfakcjonowana w 100%. Co prawda wydarzenia, które dotyczą Zuzy oddziaływały na moją wyobraźnię, ale zabrakło mi tutaj efektu, który wywoła ciary z tej emocjonalnej strony. Polecam samemu sprawdzić, czy historia Zuzy się spodoba. Pomysł z Instagramem, poezją i pisaniem na maszynie to strzał w dziesiątkę. Nadało to świeżości w ostatnio czytanych przeze mnie thrillerach.
"Uwikłana" na pewno wciągnie w intrygi wśród młodych bohaterów. Czyta się naprawdę szybko i przyjemnie, więc jest to idealna lektura na jesienne wieczory.

Avatar użytkownika - zaczytana_optymi
zaczytana_optymi

Alicja Sinicka to jedna z tych autorów, której książki biorę w ciemno! Jej najnowsza książka pt. "Uwikłana" zrobiła na mnie ogromne wrażenie!😍 czytałam ją do 1.00 w nocy, ponieważ nie potrafiłam się od niej oderwać!

Jak zwykle fabuła poprowadzona jest w taki sposób, że czytelnik myśli że wie jak książka się zakończy, a tu mały psikus...bo niestety myślenie było błędne 🙈🤭
Miałam swoje wizje zakończenia. Powiedzmy, że byłam blisko, ale tak do końca nie trafiłam, hihi 🤭 Chciałabym zobaczyć film na podstawie tej książki! Myślę, że byłby świetny!

Ale do rzeczy...
Zuza Wilk - adoptowana w wieku dziecięcym. Wychowuje się razem z Zosią, która również została adoptowana.
Zuza zaczęła pisać wiersze na maszynie kiedy zerwała ze swoim chłopakiem Konradem. Myślę, że były one całkiem dobre - tak jak ludzie na Instagramie, którzy je czytali :)

Po tragicznej imprezie w lesie już nic nie jest takie samo. Dziewczyna dostaje paranoi... wszędzie widzi swoją siostrę Zosię, która zaginęła w nieznanych okolicznościach...🤷‍♀️ Postanawia się wyprowadzić do domu swojego nowego chłopaka Michała, który dba o nią wyjątkowo dobrze. W nowym domu zaczynają dziać się cuda... Zuza widzi swoją siostrę, ktoś wstawia posty na jej profilu, prześladuje ja.. mało tego dziewczyna ma poczucie, że jest ciągle pijana mimo tego że wcale dużo nie pije...

Co takiego dzieje się w tym domu?
Straszy?
Jaki sekret skrywa Michał z bratem Juliuszem?

Autorka zafundowała mi ogrom emocji! Bardzo się cieszę, że mogłam tę książkę przeczytać❤ jak zwykle pióro Alicji Sinickiej mnie nie zawiodło:)

Avatar użytkownika - ksiazka_pachnie_
ksiazka_pachnie_
Przeczytane:2021-11-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

RECENZJA
„Nie uciekniesz przed sobą. Choćbyś wyjechała na drugi koniec świata”.
Jedna z najlepszych polskich pisarek, a zarazem królowa polskiego domestic noir, powraca z nową powieścią „Uwikłana". Jest to kolejna część cyklu „Uwikłane". Serię ta można czytać oddzielnie, bez konieczności zapoznawania się z poprzednią częścią. To są całkiem różne i odrębne historie.
Las, mrok, młodzi ludzie i impreza suto zakrapiania alkoholem i narkotykami. Ognisko trwa w najlepsze, każdy zajęty jest sobą. Następnego dnia, po tym feralnym ognisku znika młoda dziewczyna — Zośka. Jej siostra Zuza niczego nie pamięta, a policja traktuje ja jako podejrzaną. Mijają lata, a Zuza nadal nie pogodziła się z zaginięciem Zośki. Swoje emocja przelewa na papier, bo tylko tak sobie radzi z tą sytuacją. Dzięki temu wydała swój pierwszy tomik poetycki. Pewnego dnia dziewczyna wyprowadza się do swojego chłopaka Michała. Opuszcza swoją rodzinną miejscowości i zaczyna nowe życie w malutkiej wiosce o nazwie Zadry. Zuza chce wyciszyć myśli i skoncentrować się na pracy nad drugim tomem poezji. Jednak powoli nabiera przeświadczenia, że wokół niej dzieją się niepokojące rzeczy. Ogarnia ją coraz większy lęk. Czy ktoś za tym stoi? Czy da się wytłumaczyć to, co ją spotyka? Czy dom tuż przy lesie, który miał być jej schronieniem, okaże się pułapką?
To nie było moje pierwsze spotkanie z twórczością Alicji. Książki tej autorki biorę w ciemno, bo wiem, że się nie zawiodę. Ale! Co to była za historia!! Do tej pory mam ciary na plecach. Ta książka autorka zawładnęła moim umysłem. Akcja tej historii rozgrywa się bardzo powoli, ale to działa na jej korzyść. Stopniowe budowanie napięcia, powiew grozy, dreszczyk emocji to wszystko znajdziecie w tej historii. W pewnym momencie zbyt mocno utożsamiłam się z bohaterką, bo miałam wrażenie, że to ja postradałam zmysły. Sama łapałam się na ty, że gubię się w rzeczywistości. Tego wszystkiego dopełnia jeszcze otoczenie, wszystkie przedmioty, skrzypiąca podłogą itp. to wszystko jeszcze bardziej pobudza wyobraźnię i stwarza jeszcze większe napięcie. Po tej lekturze byłam niewyobrażalnie przebodźcowana i spięta niczym agrafka. Miałam wrażenie, że ktoś mnie obserwuje, że ktoś stoi pod drzwiami i w nie stuka, a w oknach spostrzegałam czyjeś oczy wpatrujące się we mnie niczym wilk w swoją ofiarę. To historia niezwykle mocna i ukazująca, że nie wszystkim można ufać. Nie bez powodu Alicja Sinicka została okrzyknięta królowa tego gatunku. To, co tutaj nam zaoferowała to istny majstersztyk. Jeśli lubicie klimaty mroczne, pełne tajemnic i zagadek to zdecydowanie ta książka jest dla Was.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska

Już jakiś czas temu miałam okazję przeczytać „Uwikłaną” Alicji Sinickiej i muszę powiedzieć „O mamo! Jakie to było dobre!”.

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i na pewno nie ostatnie. Książka pochłonęła nie do tego stopnia, że przeczytałam ją w jeden dzień.

Od samego początku czuć niesamowity i tajemniczy klimat. Fabuła jest bardzo dobrze nakreślona, a akcja stopniowo nabiera tempa. Autorka wplątuje nas w intrygę od której włos jeży się na głowie. Otrzymujemy tajemnicze zaginięcie siostry naszej głównej bohaterki, a także wyprowadzkę do wiejskiego domu na uboczu wsi. Tam zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Noc zaginięcia siostry wraca do Zuzy w snach, wokół dziewczyny zaczyna się pojawiać coraz więcej nieprzewidywalnych splotów wydarzeń oraz niedopowiedzeń… Czy wszystko co dzieje się wokół bohaterki jest rzeczywistością, czy tylko wytworem jej wyobraźni? Cała historia opowiedziana jest z perspektywy głównej bohaterki, dzięki czemu możemy dokładnie wczuć się w jej osobę. Emocje towarzyszące dziewczynie stają się dla nas namacalne i przeszywają nas na wskroś. Momentami czułam się jakbym to ja była Zuzą, a wszystkie wydarzenia dotyczyły mojej osoby.

Psychodeliczna aura jaka otacza Zuzę jest niesamowita! Paranoje, koszmary i do tego zakończenie, którego kompletnie się nie spodziewałam zasługują na ogromne gratulacje. Tutaj tak naprawdę nic nie jest takie jak nam się wydaje. Wcale się nie dziwię, że Alicja Sinicka jest nazywana królową gatunku domestic noir. Zdecydowanie polecam!

Avatar użytkownika - AnetaKunowska
AnetaKunowska
Przeczytane:2022-01-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Ulubione,

Językowo super. Tu zawsze będę doceniać autorkę za tak ogromny progres w porównaniu z pierwszymi jej książkami. Z treścią już troszkę gorzej. Nie byłam w stanie jakoś wczuć się w bohaterkę. Przez większość książki Zuza strasznie mnie irytowała. Przyznam jednak, że zakończenie było zaskakujące. Nie spodziewałam się, obstawiałam całkowicie inne. Książka nie jest zła, w moim odczuciu taka pół na pół. Po "Będziesz tego żałować" postawiłam poprzeczkę baaaardzo wysoko, więc troszkę czuję się zawiedzona. Alicja Sinicka jest jednak jedną z moich ulubionych autorek, więc wciąż i wciąż będę czytać kolejne jej pozycje.

Avatar użytkownika - gwiazda_ar
gwiazda_ar
Przeczytane:2021-11-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

"Uwikłana" Alicja Sinicka

Niestety życie ma to do siebie, że potrafi nas mocno przytłoczyć i doświadczyć. Na pewno nie będzie nadużyciem, jeśli pokuszę się o stwierdzenie, że każdy z nas chociaż raz doszedł w nim do takiego momentu, kiedy marzył o tym, aby znaleźć się w jakimś urokliwym miejscu odosobnienia, gdzie będzie mógł odnaleźć wewnętrzny spokój. Ukoić skołatane nerwy i nabrać siły do realizacji powierzonych mu obowiązków, zadań i zobowiązań. Takie odcięcie się od świata może być dla nas zbawienne, ale też pociągnąć za sobą szereg zdarzeń, które obudzą wspomnienia i przeżycia, o których chcielibyśmy zapomnieć. Uważajcie więc, bo demony przeszłości nigdy nie odpuszczają i budzą się w najmniej oczekiwanym momencie.

Bardzo często mówi się nam, że nie powinniśmy żyć tym co, już było i minęło, a skupić się na tym, co tu i teraz mając na uwadze własne dobro. Zadajmy sobie jednak pytanie: "Jak dalej żyć, jeśli przeszłość skrywa wiele pytań bez odpowiedzi, a jej piętnem jest bolesna trauma, z którą nie potrafimy sobie poradzić?". Boję się nawet pomyśleć, jak wówczas musi być trudno przetrwać choćby jeden dzień, a co dopiero tygodnie, miesiące, a nawet lata. Dziś przychodzę do was, aby opowiedzieć wam przyprawiającą o szybsze bicie serca i ciarki na ciele przerażającą historię Zuzy. Młodej dziewczyny, której życie, jak się za chwilę przekonacie, przerodziło się koszmar, a ona sama stała się ofiarą tkwiącą w pułapce własnego umysłu. Na szczęście i piszę to z poczuciem ogromnej ulgi, Zuza Wilk jest tylko fikcyjną bohaterką najnowszej książki Alicji Sinickiej ,,Uwikłana", o której chcę Wam dziś opowiedzieć. Autorka jej nie oszczędza i już teraz mogę was zapewnić, że najgorszemu wrogowi nie życzylibyście tego, przez co na kartach powieści przechodzi ta młoda kobieta.

Kiedy my czytelnicy wkraczamy w jej życie, w pierwszej chwili moglibyśmy odnieść wrażenie, że mamy jej czego zazdrościć. Jest młodą poetką, której twórczość zyskuje dużą popularność i uznanie na Instagramie. Pomimo młodego wieku jest już autorką bestsellerowego tomiku poezji i właśnie pracuje nad wydaniem kolejnego. A wszystko, dzięki siostrze, która przez przypadek opublikowała jej wiersz w mediach społecznościowych. Zuzia jednak nie potrafi cieszyć się swoim sukcesem i skupić na pracy. Tragedia, która dotknęła jej rodzinę, mimo mijającego czasu nadal sprawia ból, ale najgorsza jest niepewność tego, co tak naprawdę stało się tej nocy, która zmieniła ich życie bezpowrotnie. Strzępki wspomnień rozbijają się o kurtynę ciemności w głowie dziewczyny. Zuza czemu nie trudno się dziwić, chce zaznać choć chwili spokoju od targających nią emocji, dlatego przyjmuje od swojego chłopaka Michała zaproszenie wyjazdu do jego rodzinnego domu w lesie. Młodzi nie są jednak jedynymi mieszkańcami domu. Towarzyszyć im będzie brat Michała oraz wspólna przyjaciółka obu mężczyzn. Nie mogę oczywiście zdradzić zbyt wiele, ale możecie mi wierzyć, że gdyby Zuzia wiedziała, co czeka ją po przekroczeniu progu tego domu, chciałaby z niego, jak najszybciej uciec.

Niemalże od początku czujemy niezwykły klimat domu, który niestety nie wpływa uspokajająco na samą Zuzię. Sytuacji nie poprawia także pozornie życzliwa, ale napięta atmosfera między jego domownikami. Wbrew nadziejom dziewczyny to właśnie tutaj wspomnienia poprzedzające zniknięcie jej siostry Zosi wracają do Zuzy ze zdwojoną siłą. A precyzyjniej mówiąc tylko mgliste ich wizje, ponieważ ona sama niewiele pamięta z imprezy, na której widziała ją po raz ostatni. Ucieczką od tego, co trudne i bolesne jest dla dziewczyny właśnie pisanie wierszy. Ku jej ogromnemu zaskoczeniu konto na Instagramie, gdzie je publikuje ma już duże grono obserwatorów, ale młoda poetka nie wie jeszcze, że już wkrótce, to właśnie ten portal społecznościowy stanie się początkiem przeżyć, które mogą ją zniszczyć, a nawet zagrażać jej życiu. Wszystko przybiera przerażający wymiar w momencie, kiedy następujący po sobie bieg wydarzeń, o których wy kochani musicie oczywiście przeczytać sami, sięgając po książkę, wskazuje na to, że ktoś może znać prawdę. Prawdę, która może rozsypać ten i tak chwiejący się bardzo mocno świat poetki na tysiące kawałków, których już nigdy nie da się poskładać.

Jestem przekonana, że czytając tę książkę, na początku będziecie pewni, że tu przecież wszystko wiadomo i wszystko jest jasne. Właśnie taki jest cel autorki. Chce, abyśmy uwierzyli w pozorną prawdę, podczas gdy tak naprawdę nic nie jest takim, jakim to postrzegamy. Zdradzę Wam, że główna bohaterka obawia się, iż dostrzega u siebie obawy schizofrenii, na którą cierpiała jej matka. Opierając się na wątku tej choroby, Alicja Sinicka wprowadza w życie naszej bohaterki niepewność i lęk. Zuzia staje się kłębkiem nerwów. Nie może być pewna, czy sposób, w jaki odbiera świat i dziejące się wokół niej wydarzenia są tymi rzeczywistymi, czy może tylko wytworem jej wyobraźni tkwiącym w alternatywnym świecie Zarówno ona sama, jak i my czytelnicy czujemy się zagubieni i nie wiemy komu ufać. A samo zakończenie... Ono jest tak zaskakujące, że po przeczytaniu książki zadacie sobie pytanie "Jak to możliwe? Co przeoczyłam/em" i natychmiast będziecie chcieli przeczytać tę historię jeszcze raz.

,,Uwikłana" To mocno wciągająca i angażująca czytelnika książka, od której nie można się oderwać. Czytając ją, poznacie rewelacyjną sztukę manipulacji ludzkimi emocjami. Przestaniecie ufać nie tylko jej bohaterom, ale także samemu sobie. Przez długi czas po jej przeczytaniu będziecie inaczej, niż dotychczas patrzeć na waszych bliskich i przyjaciół. Jest to genialny thriller, podczas którego zostaniecie uwikłani w masę intryg spowitych mgłą wszechobecnej psychozy, którą poczujecie na własnej skórze. Całym sercem polecam Wam tę książkę. Królowa polskiego domestic noir, oddała w nasze ręce powieść, którą po raz kolejny udowodniła, że w pełni zasługuje na ten tytuł.

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Kobiecym, za co bardzo dziękuję.

W jego oczach
Alicja Sinicka0
Okładka ksiązki - W jego oczach

Kontynuacja bestsellerowej powieści "Oczy wilka" Elektryzujące połączenie romansu i sensacji Tajemniczy Artur Mangano to mężczyzna o wilczych oczach...

Winna
Alicja Sinicka0
Okładka ksiązki - Winna

Ona jest zawsze winna... Wendy jest wyczerpana. Otaczają ją toksyczni ludzie: jej ojciec, który obwinia ją o wypadek z przeszłości i jej były ukochany...