Wampiry i wilkołaki. Źródła, historia, legendy od antyku do współczesności.

Wydawnictwo: universitas
Data wydania: 2003-04-15
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 83-242-0157-2
Dodał/a książkę: blackithilien

Kompendium wiedzy o wampirach i wilkołakach występujących w literaturze, sztuce i filmie, ilustrowane fragmentami tekstów literackich i przedstawieniami graficznymi. Obejmuje dzieje wampirów od antyku po XX wiek oraz uwzględnia mitologie germańskie, słowiańskie, romańskie, skandynawskie, węgierskie.

Kup książkę Wampiry i wilkołaki. Źródła, historia, legendy od antyku do współczesności.

Opinie o książce - Wampiry i wilkołaki. Źródła, historia, legendy od antyku do współczesności.

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-08-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Wampiry i wilkołaki można spotkać w zasadzie w prawie wszystkich kulturach. Wilk stał się ucieleśnieniem doskonałej bestii. Często ta dwuznaczność pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem nie jest nawet wadą. W naszej cywilizacji postać wilkołaka jest związana z negatywnym, antyspołecznym zachowaniem. Natomiast Wampir uosabia przerażenie człowieka wobec śmierci i życia pozagrobowego. Reprezentuje obalenie prawa natury i jako takie budzi grozę. Erberto Petoia analizuje te dwie postacie z antropologicznego punktu widzenia. Ten esej analizuje rolę tych potworów w kulturze i historii. To intrygująca podróż w kierunku naszych najgłębszych lęków. Autor zebrał tu tłumaczenia tekstów mitologicznych, kronik, a nawet prawdziwych spraw sądowych. Esej zawiera wyciągi z wielkich powieści, oferując wgląd w to jak przesądy dostarczyły inspiracji i materiału dla stworzenia postaci literackich. Dzięki tej książce można obserwować drogę, która doprowadziła do narodzin wampira i wilkołaka. Autor ukazał je w różnych wierzeniach. Przeanalizował stanowisko zajęte wobec nich przez kościelną doktrynę, koncentrując się na procesach podejrzenia wampiryzmu lub likantropii. Co ciekawe, ostatni rozdział tego podręcznika poświęcił obecności wampirów i wilkołaków w literaturze. To studium antropologii, ale przez pryzmat socjologii i kultury. Można tu odnaleźć nie tylko ciekawe stare legendy o wampirach i wilkołakach ...
Niezwykle ciekawe antropologiczne opracowanie mitów i legend poświęconych wampirom i wilkołakom. Książka przeznaczona dla każdej osoby zainteresowanej tematem wampiryzmu i likantropii.
Avatar użytkownika - kazanavesheevat
kazanavesheevat