Wybrani

Tom 1 cyklu Wybrani

Gdy wszyscy wokół kłamią, komu zaufasz?
Świat Allie legł w gruzach. Jej ukochany brat zaginął, a ona została aresztowana – kolejny raz. Rodzice podejmują desperacką decyzję o wysłaniu dziewczyny do elitarnej szkoły z internatem. Akademia Cimmeria nie jest jednak zwyczajną szkołą. Panują tu dziwne zasady, a uczniowie to w większości bogate dzieci wpływowych rodziców. Kiedy jedna z uczennic zostaje zamordowana, Allie zaczyna rozumieć, że Akademia Cimmeria skrywa mroczny sekret. Czy w jego odkryciu pomoże dziewczynie przystojny Sylvain? A może outsider Carter?
Jaką tajemnicę kryje historia rodziny dziewczyny? Kim tak naprawdę jest Allie?
Wybrani to pierwsza część bestsellerowej sagi. Książka jest skazana na sukces, przepis na niego doskonale zna brytyjska redaktorka Wybranych, która odkryła również Stephenie Meyer (autorkę kultowego Zmierzchu). Dotychczas prawa do wydania Wybranych zostały sprzedane do 18 krajów.

Informacje dodatkowe o Wybrani:

Wybrani - opinie o książce

Avatar użytkownika - Julka2021
Julka2021
Przeczytane:2021-01-20, Przeczytałam,

Kiedy brat Allie zaginął, życie dziewczyny totalnie się zawaliło. Kiedy została aresztowana trzeci raz, rodzice podejmują decyzję o wysłaniu jej do elitarnej szkoły z internatem. Akademia Cimmeria to szkoła, do której uczęszczają głównie bogate dzieci wpływowych ludzi. Panują tam bardzo rygorystyczne zasady, za których złamanie grożą surowe kary.
Kiedy zaczynają dziać się niepokojące rzeczy, Allie odkrywa, że szkoła skrywa mroczny sekret. Postanawia go odkryć.
Dawno nie bawiłam się tak dobrze na żadnej książce. Uwielbiam powieści, których akcja dzieje się w jakiejś szkole, a jak jest tam jeszcze wątek kryminalny albo coś z tym związanego, to jest jeszcze lepiej. Bardzo podobają mi się fundamenty, na których została stworzona i opisana ta szkoła. Czytanie o tym jest naprawdę super, a momentami tajemniczy i mroczny klimat jeszcze bardziej zachęcał do dalszego czytania.
Niesamowicie fascynuje mnie wątek zaginionego brata głównej bohaterki. Jednak odrobinę zawiodłam się pewnym zasugerowaniem go na końcu też części. Ale to tylko naprawdę małe naprowadzenie, więc może jeszcze się zaskoczę.
Jeżeli chodzi o bohaterów, to jest różnie. Bardzo lubię większość postaci w tej książce. Są małe wyjątki, ale to jak chyba w każdej powieści.
Co do trójkąta miłosnego, to od początku nie lubię Sylvaina. Strasznie mnie irytuje i byłam pewna, że w końcu coś odwali. Natomiast Carter jest strasznie niemiłym bucem, ale osobiście uwielbiam takich bohaterów, bo prawie zawsze mają o wiele ciekawszy portret psychologiczny. Dlatego od początku jest moim ulubieńcem i mam nadzieję, że tego nie zepsuje.
Zakończenie było moim zdaniem zbyt przyspieszone i trochę mnie zawiodło. Ale oprócz tego nie mam nic do zarzucenia tej książce. Mam nadzieję, że kolejne tomy będą jeszcze lepsze, bo przez końcówkę tej powieści nie mogę dać maksymalnej ilości.
Ocena: 8/10

Avatar użytkownika - ivka86
ivka86
Przeczytane:2013-11-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,

Od dawna miałam chrapkę na "Wybranych" więc jak tylko książka pojawiła się w mojej bibliotece, popędziłam co tchu, żeby ją dorwać. Miałam szczęście - za jednym zamachem w moje ręce wpadli i "Wybrani" i "Dziedzictwo". Skończyłam już obie, jak na moje możliwości, w zawrotnym tempie. Dziś czas na recenzję pierwszej części serii Nocna Szkoła.

Allie Sheridan uwielbia pakować się w kłopoty. Wraz se swoim przyjacielem Markiem uprzykrzają życie swoim nauczycielom w szkole. Przez to dziewczyna często zmienia szkoły. Któregoś dnia Allie trafia na komisariat za swoje wybryki. Rodzice stwierdzili, że miarka się przebrała. Wysyłają ją do elitarnej szkoły z internatem, która nosi nazwę Akademia Cimmeria. Dziewczyna jest zrozpaczona i już wie, że znienawidzi tą szkołę.

Akademia Cimmeria nie jest zwykłą szkołą. To placówka dla wybranych. Ale Allie wcale nie czuje się wybraną. Wręcz przeciwnie. Do tego cały czas zastanawia się, jakim cudem trafiła do tej elitarnej szkoły, skoro jest ona zwykłą dziewczyną, która nie ma wpływowych rodziców, jak reszta uczniów. Wszyscy uczęszczający do szkoły mają potomków, którzy także się uczyli w Cimmeri. Oprócz Allie. Dziewczyna chce się dowiedzieć prawdy. W swoim dochodzeniu trafia na wiele sekretów, które mogą przyprawić o gęsią skórkę.

Prawdę powiedziawszy, patrząc na okładkę, spodziewałam się po tej książce czegoś zupełnie innego. Myślałam, że będę czytać  powieść fantastyczną z jakimiś dziwnymi stworzeniami, a otrzymałam trzymający w napięciu kryminał, gdzie nic tak do końca nie jest jasne. Byłam szczerze zaskoczona, ale bardzo pozytywnie. Akcja trzyma w napięciu od pierwszych stron aż do samego końca. Czytelnik nie nudzi się ani przez chwilę.

Nie czytałam jeszcze tego typu książki, dlatego też fabuła może wydawać mi się oryginalna i ciekawa. Sekrety, jakie skrywa ponury gmach Akademii Cimmeria zaskakiwały mnie co chwilę. Nie tego się spodziewałam. Stąd też dla mnie książka była bardzo interesująca.

Postać Allie także jest ciekawie przedstawiona. Na początku poznajemy zbuntowaną i złowrogo nastawioną do świata dziewczynę w czerwonych glanach. Na kartach powieści obserwujemy zmiany, jakie zachodzą w charakterze Allie pod wpływem wydarzeń, dziejących się w Cimmeri i jej przyjaciół. Osoby, które ją otaczają znacznie wpływają na jej postawę wobec świata.

To, co psuło mi przyjemność czytania to wątek miłosny, który momentami za bardzo wysuwa się na pierwszy plan i jest dość irytujący. Jak przystało na powieść dla młodzieży, mamy trójkąt miłosny - Sylvain, Allie i Carter. Cóż, niezdecydowanie dziewczyny dosyć mocno mnie denerwowało, aczkolwiek spodziewałam się, że czytając "Wybranych" natknę się na taki motyw.

Powieść C. J. Daugherty porywa czytelnika w niezwykły świat już od pierwszych stron. To jest naprawdę idealna lektura na te jesienne i dżdżyste dni. Polecam mimo wszystko. Ja spędziłam czas przy lekturze "Wybranych" bardzo przyjemnie.

Książka , którą czyta się jednym tchem. Nieważne ile przy tym ma się lat, 10 czy też 35:) Trzyma w napięciu , wciąż coś się dzieje a najgorsze jest to, że nie wszystkie tajemnice rozwiązują się na końcu- trzeba sięgnąć po kolejną z tej serii. I właśnie tego nie mogę się już doczekać. Polecam!!!
Po "Wybranych" sięgnęłam zdecydowanie PO wielkiej promocji, jaką rozsławiana była ta powieść w świecie. Chciałam "wypróbować" ten tytuł, licząc, że przynajmniej część haseł reklamowych zgadza się z rzeczywistym obrazem pozycji. Moje pierwsze skojarzenie po lekturze? Trochę połączenia Zmierzchu z Harrym Potterem, szczątkowe ilości nowego pomysłu na powieść młodzieżową. Na szczęście bardzo udanego! Język autorki, chociaż prosty, potrafi naprawdę wiele: przykładem tego jest moje prawie stuprocentowe przekonanie do ostatniej strony, że za zamachami i dramatycznymi scenami stoi wampir, wilkołak lub inny stwór. A tu.. no, proszę!
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2015-11-30, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki 2015 (181),
Po kolejnym aresztowaniu, rodzice wysyłają swoją zbuntowaną nastoletnią córkę Allie do Akademii Cimmeria. Szkoła umiejscowiona na odludziu, w otoczeniu lasów to zbiór dziwacznych osobowości, a zarazem elitarne grono. Allie musi szybko dostosować się do rygorystycznych zasad panujących w szkole, zawrzeć nowe przyjaźnie i rozeznać się w układach panujących między uczniami. W dodatku jest uwikłana w klasyczny miłosny trójkąt ona - bogaty Sylvain - outsider Carter. Podczas Letniego Balu jedna z uczennic zostaje zamordowana, a Allie zaczyna węszyć i odkrywa nieznane jej dotąd fakty o swojej rodzinie, zaginionym bracie oraz Nathanielu, który zagraża szkole. Szukałam książki, która mnie wciągnie i skłoni do przeczytania kolejnych tomów sagi i doszukałam się. "Wybrani" C.J. Daugherty to czytelniczy strzał w 10. Od pierwszych stron autorka wprowadza nastrój oczekiwania na to, co nadejdzie. Kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki o Nocnej Szkole, a Allie słyszała powarkiwanie zaczęłam się obawiać kolejnej serii o wampirach i wilkołakach. A tu niespodzianka! Zagrożenie jest jak najbardziej realne i skrywa się pod postacią tajemniczego Nathaniela, choć tak naprawdę nie dowiadujemy się, kim on jest i jakie ma związki z Akademią. Nurtuje mnie również zaginiony brat Allie, który brał czynny udział w podpaleniu szkoły. Również sprawy sercowe bohaterki nie są do końca rozwiązane i mimo, że pozornie dokonała wyboru to czuję, że jej serce jeszcze nie raz zmieni rytm bicia. Jak to w szkołach z internatem bywa, również w "Wybranych" pojawia się wielu bohaterów pobocznych, którzy knują, plotkują i zatruwają życie Allie. Książka do mnie przemawia, jest pełna niedopowiedzeń, co dodatkowo zachęca mnie do sięgnięcia po kolejny tom.

Do książek skazanych na sukces i rekomendowanych przez gwiazdy czy gwiazdeczki ze szklanego ekranu podchodzę z pewną dozą rezerwy. I nie chodzi o to, że nie ufam wydawcy, czy polecającej osobistości, ale mam świadomość, że pierwszemu zależy na sprzedaży produktu, a drugi za ciepłe słowa otrzymuje niemałe honorarium. I choć w tym biznesie, jak w każdym chodzi o pieniądze, to nie każda książka warta jest swojej ceny, ale o tym czytelnik przekonuje się dopiero po konsumpcji. Sięgając po pierwszy tom bestsellerowej sagi C.J. Daugherty „Wybrani” miałam nadzieję na niezapomnianą przygodę, ale nie liczyłam, że jak Ewelina Lisowska wpadnę w „czarną dziurę”. „Wybrani” to pierwszy tom serii Nocna Szkoła autorstwa C.J. Daugherty – amerykańskiej pisarki, która od tak wielu lat mieszka w Wielkiej Brytanii, że uważa się za Brytyjkę. Była reporterką kryminalną, pisarką polityczną, dziennikarzem śledczym i pracowała dla wielu amerykańskich gazet, m.in.: Dallas Morning News i Reuters.

Główną bohaterką powieści jest Allie Sheridan, która po zaginięciu brata zaczyna sprawiać poważne problemy wychowawcze, a ostatni wybryk skłonił rodziców do umieszczenia jej w szkole z internatem. Akademia Cimmeria nie jest jednak zwyczajną uczelnią, lecz elitarną placówką, w której obowiązują sztywne zasady, a uczniowie w większości pochodzą z bogatych i wpływowych rodzin. Ale czy w takim środowisku zagubiona i zbuntowana nastolatka będzie potrafiła odnaleźć się?

Allie szybko aklimatyzuje się w nowym miejscu, ba, nawet udaje się jej zawrzeć przyjaźnie i narobić sobie wrogów. Pojawia się również on, a w zasadzie oni, ponieważ autorka uznała, że wątek romantyczny powinien wpisywać się w aktualne trendy. Na szczęście uczucia i miłosne perypetie bohaterów zostały ograniczone do minimum, a na pierwszy plan wysuwa się intryga znacznie ciekawsza, mroczniejsza i wywołująca dreszcz emocji. W Akademii dzieje się coś dziwnego, a nieokreślone zło czai się w zaułkach. Niepokój dodatkowo potęguje fakt, że nowa uczennica nie jest wtajemniczana we wszystkie sprawy, lecz zbywana zdawkowymi odpowiedziami, niedopowiedzeniami i zasłanianiem się niemożnością udzielenia jej informacji. Otrzymuje również sprzeczne komunikaty, które świadczą, że ktoś ją okłamuje i robi wszystko, by nie zdradzić swoich prawdziwych zamiarów i motywacji. A kiedy dochodzi do brutalnego mordu na jednej z uczennic, Allie przekonuje się, że to nie jest zabawa, lecz gra o wysoką stawkę. Ale czy wystarczy jej determinacji, by odkryć prawdę i czy jest przygotowana na niespodzianki, jakie szykuje jej los? Autorka wykreowała ciekawy świat i osadziła go na solidnych fundamentach. Stworzyła szkołę rodem z poprzedniej epoki i wysłała do niej ówczesną młodzież, z jednej strony mocno ją ograniczając, a z drugiej otwierając przed nią niecodzienne możliwości. Powołała do życia postacie z charakterem i w interesujący sposób splotła ich losy. Oparła fabułę na ciekawym pomyśle, którego potencjał daje duże możliwości w kreacji losów bohaterów. Nie naszpikowała fabuły zbędnymi detalami, ale też zadbała, aby na każdym etapie lektury czytelnik otrzymał niezbędne informacje. I mimo, że tempo akcji jest miarowe, na brak wrażeń i zaskakujących wypadków trudno narzekać. Dzieje się dużo, a trudne chwile przeplatają się z przyjemniejszymi momentami tworząc sinusoidę doznań. Dodatkowym atutem książki jest mroczny klimat i atmosfera grozy, które towarzyszą odbiorcy praktycznie od pierwszych stron. W moim odczuciu „Wybrani” są niezłym początkiem serii pozwalającym żywić nadzieję na więcej intrygujących wrażeń. Autorka w sprytny sposób pozostawia czytelnika z niedosytem i mnóstwem pytań bez odpowiedzi. Bo choć wiele się wyjaśnia, to mnóstwo zagadek pozostaje nierozwiązanych, a i zachowanie niektórych bohaterów budzi wiele wątpliwości i podejrzeń. I choć nie wpadłam w „czarną dziurę”, to popłynęłam na falach książki i bardzo przyjemnie spędziłam czas w jej towarzystwie, Jeżeli macie ochotę na ciekawą przygodę i nie boicie się szkół, za murami których czai się strach, to ta lektura jest dla was. Polecam.
Avatar użytkownika - Zakladka
Zakladka
Przeczytane:2015-06-27, Ocena: 6, Przeczytałam,
Zazwyczaj czytając książki, sprawdzam ile stron pozostało mi do następnego rozdziału. Czy było tak w przypadku „Wybranych” ? Ależ skąd! Ta historia totalnie mnie pochłonęła! Czytałam i czytałam i nie mogłam przestać! Tekst jest tak skonstruowany, iż tempo czytania przybiera zawrotną szybkość, a i czerpanie radości z poznawanej historii jest ogromne. Fabuła, mimo iż wydaje się dość prosta i banalna, po zagłębieniu ujawnia masę zawiłości i tajemnic. Początkowo faktycznie, dziewczyna za złe zachowanie zmienia szkołę, a tam poznaje nowe osoby i stara się radzić sobie w nowym otoczeniu. Jest to elitarna szkoła, a Allie jest w niej zwykłą szarą myszką. Zwykła szkoła, mogłoby się wydawać. Nauczyciele, uczniowie, nauka, sterta książek,i letni bal Typowe. Jednak zaraz po przybyciu na miejsce spotyka ją szereg przedziwnych sytuacji, które o dziwo nie odstraszają jej od przymusowej szkoły. Tak, człowiek potrafi zmienić swoje poglądy. Historia ta idealnie pozuje również, iż nasze emocje i relacje z ludźmi potrafią się gwałtownie zmienić pod wpływem różnych zdarzeń. Jak wiele, można zrobić w imię przyjaźni? Ludziom nie wolno od razu wierzyć. Nikt nie jest tym, za kogo się podaje. Każdy może nas oszukać, a zwłaszcza w tej książce, jest wręcz przesycenie niepewnością i domysłami. Szereg tajemnic rodzinnych, o których Allie nie ma zielonego pojęcia, jest tylko początkiem. Bohaterowie muszą zmierzyć się z wielokrotnym szokiem, wyzwaniami, a nawet śmiercią. Występuje tu też masa ryzyka, w którym nasi bohaterowie muszą wykazać się ogromnym rozsądkiem i sprytem. Charaktery wykreowane przez autorkę idealnie się dopełniają, a to iż każdy jest inny, wpływa pozytywnie na samą treść utworu. Postacie jakie poznajemy, w większości są nastolatkami i tu muszę pochwalić zachowanie idealnej natury i stylu bycia tej grupy wiekowej. Nie brakuje tu bowiem humoru, sarkazmu, miłości czy zazdrości. Nie brakuje też czarnego charakteru, stwarzającego ogromne zagrożenie reszcie bohaterów. Para, jaka tworzy się pod koniec historii, jest naprawdę przeurocza. Ich zachowanie względem siebie jest tak cudowne, iż niektóre fragmenty czytałam kilkukrotnie. Czy warto się nią zainteresować? Oczywiście! Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Żałuję tylko, iż nie sięgnęłam po tę serię wcześniej.
Avatar użytkownika - darinda
darinda
Przeczytane:2014-12-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Ciekawi mnie, któremu bohaterowi Ty zaufasz, podczas gdy wszyscy mają sekrety. Wyobraź sobie świat oczami Allie i podejmij decyzję. Polecam :)
Avatar użytkownika - martyna9706
martyna9706
Przeczytane:2014-08-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Gdy wszyscy wokół kłamią, komu zaufasz?
Świat Allie legł w gruzach. Jej ukochany brat zaginął, a ona została aresztowana - kolejny raz. Rodzice podejmują desperacką decyzję o wysłaniu dziewczyny do elitarnej szkoły z internatem. Akademia Cimmeria nie jest jednak zwyczajną szkołą. Panują tu dziwne zasady, a uczniowie to w większości bogate dzieci wpływowych rodziców. Kiedy jedna z uczennic zostaje zamordowana, Allie zaczyna rozumieć, że Akademia Cimmeria skrywa mroczny sekret. Czy w jego odkryciu pomoże dziewczynie przystojny Sylvain? A może outsider Carter?
Jaką tajemnicę kryje historia rodziny dziewczyny? Kim tak naprawdę jest Allie?

Allie Sheridan poznajemy w momencie, gdy po raz kolejny wpada w kłopoty. Kiedyś była to spokojna dziewczyna, lecz po zaginięciu brata jej świat wywrócił się do góry nogami. Po ostatnim "wyskoku" jej rodzice postanawiają wysłać ją do tajemniczej szkoły, o której nikt wcześniej nie słyszał. Ale czy aby na pewno jej rodzice nic nie wiedzą o tym pełnym tajemnych pomieszczeń i tuneli zamku? Czym jest "Nocna Szkoła", o której dziewczyna dowiaduje się przebywając w tym "luksusowym więzieniu"? Czy dziewczyna odnajdzie się w miejscu pełnym kłamstw? Kto jest przyjacielem, a kto wrogiem?
Szczerze mówiąc kupiłam tą książkę, by zabić czas, nie spodziewałam się bowiem rewelacji. Opis mnie zainteresował, ale mogłam znaleźć wiele ciekawiej zapowiadających się lektur. Teraz nie żałuję swojego wyboru. Od samego początku zaintrygowała mnie fabuła i pełna tajemnic akademia. Najciekawsze są dla mnie książki fantasy, ale mimo tego, że tutaj nie spotkałam żadnego wampira, zmiennokształtnego ani elfa, gorąco polecam każdemu. Myślę że książka bardziej przemawia do młodzieży, ale starsze osoby jakby chciały również mogłyby się odnaleźć w tym świecie.

Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2014-09-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Na początku nie mogłam się przyzwyczaić do tej książki. Może "przyzwyczaić" jest tutaj trochę dziwnym określeniem, ale właśnie ono najbardziej pasuje. Przez kilka pierwszych rozdziałów główna bohaterka bardzo mnie denerwowała, jej sposób bycia, charakter i ogólnie wszystkie cechy. Ale później (na szczęście) uległa przemianie. I mam tutaj jedno "ale", co do tej przemiany, a mianowicie moim zdaniem nastąpiła ona zdecydowanie zbyt szybko. Chodzi mi tutaj o to, że gdy Allie przebywała w domu bardzo się buntowała, kilka razy włamała się do szkoły i została aresztowana. A gdy przenosi się do szkoły z internatem, nagle od razu, od pierwszej minuty pobytu w Cimmeri staje się grzeczną dziewczynką. Wydaję mi się dziwne to, że w nowym miejscu również nie próbowała się buntować. Dlaczego nie chciała pokazać rodzicom, że przeniesienie do innej szkoły wcale nie zmieni jej charakteru? Moim zdaniem przemiana jest oczywiście świetnym pomysłem, ale powinna nastąpić dużo wolniej. Dlaczego postanowiłam przeczytać "Wybranych"? Odpowiedź jest zaskakująco prosta: szkoła z internatem. Od jakiegoś czasu wręcz ubóstwiam taką formę edukacji. Ale raczej zdaję sobie sprawę, że gdybym naprawdę trafiła do takiej szkoły kompletnie nie potrafiłabym się zaaklimatyzować, dlatego ograniczam się do literatury. Czytając tę książkę kilka razy miałam wrażenie, że jej klimat jest trochę podobny do "Harry'ego Pottera". Ale nie w taki oczywisty sposób (żadnych czarów, magicznych stworzeń), właśnie słowo klimat jest tutaj kluczem. Nawiązywało mi to myszkowanie po szkole, sama szkoła z internatem i wpadanie w kłopoty. I jeszcze jeden plus książki. Przez drugą połowę powieści miałam tylko nadzieje, że nagle nie okaże się, że któryś z głównych bohaterów jest wampirem, wilkołakiem lub jakimś innym fantastycznym stworzeniem. Książka naprawdę zaczęła mi się podobać, a ten temat mocno mi się przejadł. Na szczęście pierwsza część jest jak najbardziej realistyczna i nie osadzona w świecie fantasy, mam nadzieję, że kolejne części mnie nie zawiodą.
Avatar użytkownika - mamala
mamala
Przeczytane:2014-01-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Jest to chyba najlepsza książka (nie fantastyczna) jaką czytałam. Kupiłam ją, ponieważ spodobała mi się okładka. Wielu ludzi mówi że nie ocenia się książki po okładce i ja też tak sądzę, jednak ten jeden jedyny raz oceniłam tak właśnie książkę i widzę, że okładka jednak mówiła prawdę. Ta historia jest genialna! Nie umiem słowami wyrazić mojego zafascynowania tą sagą. Po prostu jeśli to przeczytacie to sami zobaczycie, że warto, naprawdę warto...
Avatar użytkownika - kalcia1998
kalcia1998
Przeczytane:2014-03-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki-2014,
Cudowna książka, od której nie można się oderwać. Trzyma w akcji do samego końca, nigdy nie można przewidzieć zakończenia
Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2014-07-28, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku,
Po debiutancką powieść C. J. Daugherty sięgnęłam jeszcze zanim pojawiła się ona w naszym kraju. Przeczytałam ją w oryginale jako ,,Night School", natomiast teraz, gdy minęło już kilka dobrych miesięcy, gdy miałam z nią do czynienia, zabrałam się za wersję polskojęzyczną, czyli za ,,Wybranych". Teoretycznie czytanie na nowo książki, którą się już zna i wie, co się za chwilę wydarzy, nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy (chyba, że jest to powieść, która całkowicie oczarowała nasze serce i duszę), jednak w przypadku czytania tłumaczeń ma to pewien sens - można się sprawdzić jeśli chodzi o nasz poziom językowy, a w moim przypadku stanowiło to też dobre przypomnienie historii przed sięgnięciem po kolejne tomy sagi. Allie Sheridan ma zaledwie 16 lat, a już zdążyła sobie narobić kłopotów. Policja zna ją doskonale przez kilkukrotne aresztowania, nauczyciele wiedzą, że nie ma co liczyć na to, że jej oceny ulegną poprawie, a rodzice powoli nie dają sobie z nią rady. Brzmi jak typowa zbuntowana nastolatka w stylu ,,wszyscy możecie mnie pocałować w cztery litery, jestem dorosła, będę robić, co mi się podoba i nic wam do tego!". Jednak każdy bunt musi mieć gdzieś swoje źródło i tak jest również w przypadku tej młodej dziewczyny - diametralna zmiana pojawiła się po zniknięciu jej ukochanego brata, Christophera. To on był jej najlepszym przyjacielem i wspierał ją na każdym kroku, a potem ot tak - odszedł i zniknął. Jej rodzice decydują się posłać ją do elitarnej szkoły z internatem, z czego dziewczyna oczywiście nie jest zadowolona... jednak już po kilku dniach pobytu, okazuje się, że Akademia Cimmeria znacznie różni się od wszystkich innych placówek naukowych. Saga ,,Wybrani" zyskała już sporo fanów - zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. Czym sobie na to zasłużyła? Na to pytanie zapewne każdy czytelnik odpowie inaczej. Osobiście uważam, że historia ma w sobie całkiem spory potencjał i sporym plusem jest to, że nie pojawia się w niej wątek paranormalny. Przyznam szczerze, że biorąc pod uwagę wiele historii z podobnymi opisami i tytułami, gdzie mityczne istoty czy zjawiska były na porządku dziennym, nie spodziewałam się, że w tym przypadku tego nie będzie. Słowa ,,Nocna Szkoła" sprawiają, że w moim mózgu pojawia się wizja wampirów czy też wilkołaków, dla których Akademia Cimmeria jest domem i miejsce, gdzie uczą się panować nad swoimi zdolnościami. Dlatego miłym zaskoczeniem był fakt, że chodzi tutaj o coś zupełnie innego - tytuł ,,Wybrani" idealnie do tego pasuje. Początkowe rozdziały nie są zbyt obiecujące i mogą zniechęcić do dalszego czytania, jednak mimo wszystko jest w tej pozycji coś, co powoduje, że czyta się dalej i dalej. Wkrótce akcja zaczyna się nieco rozkręcać, chociaż jej tempo jest moim zdaniem umiarkowane - nie szybkie, a punkt kulminacyjny nieco za słaby. Jednakże podczas czytania stopniowo rozbudza się nasza ciekawość, gdyż pojawia się wiele pytań i tajemnic, a nie wszystkie odpowiedzi otrzymujemy od razu. Wiele rzeczy pozostaje niewyjaśnionych i zapewne dopiero w kolejnych tomach będzie można odkryć, o co dokładnie chodziło. Czytelnik może snuć swoje domysły, ale nie będzie w stanie po przeczytaniu tylko tej części dojść do tego, czy miał rację. Pojawia się tutaj oczywiście sporo bohaterów, co w przypadku takiego miejsca akcji, jakim jest szkoła, nie jest rzeczą dziwną. Główna bohaterka, Allie, okazuje się wcale nie być taką ostrą i zadziorną dziewczyną, jak przedstawia to opis i pierwsze strony. Tak na dobrą sprawę jest to nieco zagubiona nastolatka, która potrzebuje wsparcia, przyjaciół i więcej radości z życia. W jej życiu powinien pojawić się ktoś, kto wskaże jej dobrą drogę i będzie ją nadzorował. Niestety - dla wielu czytelników - pojawia się tutaj trójkąt miłosny. Sylvain i Carter zabiegają o względy nowej uczennicy, co w pewnym stopniu jest urozmaiceniem całej historii, ale może nas też nieco podirytować. Tym bardziej, że ten wątek romantyczny jest bardzo stereotypowy. Przymykałam na niego po prostu oko, ale chwilami rozterki bohaterów w tym względzie były po prostu infantylne. ,,Wybrani" to powieść, która ma w sobie coś przyciągającego naszą uwagę. Czytało mi się ją dobrze, ale nie porwała mnie całkowicie, bowiem chwilami nie działo się tutaj nic konkretnego. Zabrakło mi napięcia i emocji, bo mimo że teoretycznie są one obecne, to nie da się ich odczuć wystarczająco dobrze. Jednak lubię sięgać po takie książki, bowiem umożliwiają mi coś, z czym już nigdy do czynienia mieć nie będę - mogę wrócić do tego okresu w swoim życiu, gdy sama miałam 16 lat i szkolne życie było dla mnie równie istotne, co dla bohaterów ,,Wybranych". Jednak pewne wypowiedzi i dialogi między nimi wydały mi się po prostu nieco denne i nie przekonały mnie do siebie. Tak więcej jednym zdaniem - książka ma swoje wady i zalety, ale stanowi w miarę dobry wstęp do całej sagi i ma w sobie coś, co wzbudza zainteresowanie i ciekawość czytelnika. Kolejne części już na mnie czekają, a ,,Wybrani" otrzymują ocenę 6,5/10.
Avatar użytkownika - EvilAngel16
EvilAngel16
Przeczytane:2013-08-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 2013, Mam,
Wybranych pochłonęłam w porażająco szybkim tempie. Książka rewelacyjna. Gorąco polecam.
Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2014-03-01, Ocena: 6, Przeczytałam, obyczaj,
Książka jest ładnie przedstawiona w opisie na okładce książki. A ode mnie to Allie za narysowanie grafitti w szkole trafia do internatu, gdzie panują dość ostre zasady za które złamanie czekają prace fizyczne. Do tego coś strasznego dzieje się w obrębach szkoły, a wszyscy próbują wmówić bohaterce, że to nic takiego. Wszystko zmienia się, gdy dochodzi do morderstwa. Co z tego wyniknie przeczytajcie sami.

Przeczytane:2014-03-02,
Szkoła z internatem to wdzięczna lokacja dla sporej ilości młodzieżowych książek jak i filmów. Niezapomniana Szkoła Magii i Czarodziejstwa Hogwart z ,,Harry'ego Pottera", Akademia Świętego Władimira z serii ,,Akademia wampirów", Dom Nocy z serii ,,Naznaczona" czy filmowa szkoła St. Trinian; nie możemy też zapomnieć o Akademii Cross z mangi i anime ,,Vampire Knight". Są to szkoły bardzo, ale to bardzo nietypowe - jedna z nich uczy magii, druga jest schronieniem dla młodych wampirów, a w trzeciej dzikie imprezy czy gry w karty na zajęciach są na porządku dziennym. Jak widać, pomysły na życie w fikcyjnej szkole oraz jej prowadzenie mogłyby doprowadzić do zawału co niektórych, statecznych dyrektorów. W książce ,,Wybrani" C.J. Daugherty również mamy do czynienia ze szkołą z internatem i jak się pewnie słusznie domyślacie, tylko z pozoru jest to placówka, jaką możemy znać z realnego życia. Do Akademii Cimmeria, bo tak zwie się ta szkoła, trafia Allie, zbuntowana nastolatka, z którą nie radzą sobie rodzice. Próbując odnaleźć się wśród surowych zasad panujących w szkole, dziewczyna natrafia na ślad tajemnicy uwięzionej w murach Cimmerii. Z pomocą nowych przyjaciół dowiaduje się o istnieniu elitarnej grupy, zwanej Nocną Szkołą, a po serii tragicznych wypadków odkrywa, że za jej obecnością w akademii kryje się więcej, niż początkowo myślała... Ta powieść jeszcze nie tak dawno temu zelektryzowała czytelników i blogerów. Tuż po premierze posypało się mnóstwo pozytywnych recenzji, z których wiele oceniało ją maksymalnie. Ponieważ ja nie lubię szafować szóstkami (10 gwiazdek) czy mocnymi piątkami (8, 9 gwiazdek) w ocenie, zainteresowałam się książką, która spokojnie zgarnia osiem gwiazdek z dziesięciu możliwych. Przy takich notowaniach spodziewałam się barwnego świata, dynamicznej akcji, przyzwoicie wykreowanych bohaterów i sporą dawkę napięcia, jak na powieść z tajemnicą przystało. Teraz się zastanawiam, czy ten ,,gwiazdkowy" licznik się przypadkiem nie zaciął. Dlaczego? Cóż, najodpowiedniej chyba będzie powiedzieć, że jestem rozczarowana. Dostałam przeciętne na każdym polu, miłe, łatwe i średnioprzyjemne czytadło, które niczym się nie wyróżnia. ,,Wybrani" stanowią nieco przydługawe wprowadzenie do... do czego właściwie? Po przeczytaniu tej powieści wiem niewiele więcej niż po zapoznaniu się z opisem z tyłu okładki. Autorka rzuciła nam garść luźno powiązanych ze sobą zagadek, ale poskąpiła jakichkolwiek wyjaśnień. Po lekturze książki takiej objętości spodziewałam się lepszego wprowadzenia i zagłębienia w świat Akademii Cimmeria. Akcja toczy się powoli, przez ponad połowę książki trudno o choćby najmniejszy zwrot w biegu wydarzeń, za to wysłuchujemy chichotów Allie i jej przyjaciółki na temat pana S. czy pana C., śledzimy plan dnia polegający na śniadaniu, lekcjach i śnie. Druga połowa nie jest już tak niemrawa, ale daleko jej do trzymania w napięciu do ostatniej strony. Niestety, budowanie napięcia autorce nie wyszło, za to sporo czasu poświęciła nastoletnim westchnieniom. Bywają książki, w których trójkąty miłosne czy innego rodzaju romanse są szyte na miarę, tak dobrze współgrają z resztą fabuły. Niestety, istnieje też rzesza powieści, w których miłości i miłostki są wymuszone i totalnie się nie sprawdzają. Tak jest właśnie w przypadku ,,Wybranych". Rozterki Allie w związku z Carterem i Sylvainem tak na dobrą sprawę przyćmiewają pozostałe elementy. Ich relacje są sztuczne i płytkie, a kolejne sceny z romantycznym powiewem budzą u czytelnika odruch ziewania. Nie ma pomiędzy nimi żadnej chemii, która obudziłaby w czytającym chęć kibicowania jednej albo drugiej stronie. Bohaterowie również nie są jakoś perfekcyjnie wykreowani. Al - buntowniczka przestaje nią być po kilku pierwszych stronach, a swój najostrzejszy pazur pokazuje, spóźniając się na lekcje. To ci dopiero demoralizacja najgorszego stopnia! Do tego błyskawicznie wciela się w rolę kujona, lepiej niż dobrze odnajdując się w nowym świecie. Jak widać, trudno też mówić tutaj o jakiejkolwiek metamorfozie. Od jej cimmerianych psiapsiółek odróżnia ją tylko jeden mały sekrecik i związane z nim liczenie. Oleju w głowie ma dość, by nie zatarły się jej trybiki przy myśleniu, do czego i tak od czasu do czasu dochodzi. Myślę tutaj głównie o rozbrajającym wyznaniu pewnego chłopaka, że upił ją i miał zamiar wykorzystać. Co ona na to? ,,Okej, wyjaśniliśmy sobie wszystko, już się nie gniewam i dalej cię bardzo lubię". Jasne Allie, potencjalny gwałciciel to nowa wersja księcia z bajki. Uwodziciele w postaci Cartera i Sylvaina powstali w ramach tego, że byli potrzebni do trójkąta. Są więc przystojni, mądrzy, tajemniczy a jeden z nich ma francuski akcent. Wnioskując po ich zachowaniach, najwyraźniej cierpią na rozdwojenie jaźni z cyklu ,,chcę cię/ nie chcę". Szalenie bogata charakterystyka, nieprawdaż? Pozostali są bandą zwyczajnie sympatycznych nastolatków, wypieczeni ze sztampowych foremek ,,zołza wróg", ,,przyjaciółka", ,,przyjaciel" z typowymi do bólu cechami tychże. Mam też problem z dopasowaniem gatunku do tej powieści. Zdecydowanie nie jest to romans paranormalny, bo brak w nim nadnaturalnych zdarzeń; na kryminał czy thriller jest za bardzo ,,rozwodniony" w słodkim sosie młodzieżowo-romansowym. Niby bohaterowie próbują rozwikłać zagadkę morderstwa, ale właściwie niewiele robią w tym celu, aż zagadka rozwiązuje się sama. Zakończenie może wskazywać na to, że w drugim tomie ,,coś się ruszy", ale nie byłabym tego taka pewna. Powieść pióra C.J. Daugherty to lekkie, młodzieżowe czytadło z wyraźnie zarysowanym wątkiem romansowym i intrygą w tle; wiem, że spora ilość czytelników ocenia ,,Wybranych" o wiele lepiej niż ja, więc nie zrażajcie się moją średnio zachęcającą recenzją. Mnie nieszczególnie się podobało, ale może wy znajdziecie w ,,Wybranych" to, czego ja nie dostrzegłam?
Avatar użytkownika - Stella_Aga
Stella_Aga
Przeczytane:2013-05-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013, Przeczytane,
,,Wybrani" C.J. Daugherty to książka, którą otrzymałam z wymiany. Szczerze mówiąc, po ostatnich rozczarowaniach nie spodziewałam się niczego specjalnego, aczkolwiek czytałam wiele recenzji pełnych zachwytu. Okazało się, że nie miałam racji i prawdziwe są słowa Eweliny Lisowskiej: ,,To nie jest książka! To czarna dziura! Gdy zaczniesz ją czytać, wciągnie cię i nie wypuści aż do ostatniego zdania". Ukochany brat Allie, który był dla niej najlepszym przyjacielem, zaginął. Nastolatka jest załamana, buntuje się, właśnie po raz kolejny zostaje aresztowana oraz wydalona ze szkoły. Rodzice wysyłają ją do elitarnej szkoły z internatem. Akademia Cimmeria kryje w sobie wiele tajemnic. Niepokojące wydarzenia, brak poczucia bezpieczeństwa, pożary, morderstwa. Allie planuje odkryć sekret szkoły, a także prawdę o swojej rodzinie. Na jej drodze pojawiają się także interesujący chłopacy: Sylvain i Carter. Ale czy dziewczyna może komukolwiek zaufać? ,,Wybrani" to naprawdę świetna powieść, którą czyta się jednym tchem i rzeczywiście trudno się od niej oderwać. Akcja jest niezwykle dynamiczna, z niespodziewanymi zwrotami, ciągle coś się dzieje. Pod tym względem przypomina mi ona ,,Lodową pustynię" Carranzy. Z każdą stroną rośnie napięcie, tajemnicza atmosfera, niepewność. Uwielbiam kiedy w książce jest aż tyle sekretów. Niestety, kiedy niektóre z nich się wyjaśniły, czułam lekki niedosyt. Tak już jest, że kiedy powieść jest dobra, wciągająca i tajemnicza, chce się jeszcze więcej tych zagadek i nieoczekiwanych zdarzeń. Bohaterowie moim zdaniem również są rewelacyjni. Nie wiadomo, kto jest dobrym charakterem, a kto złym, często mają dwa oblicza. Mówię tu przede wszystkim o Jo, która przeżywa wiele problemów emocjonalnych, psychicznych. Interesujące są także postacie płci męskiej: Sylvain, Carter, Gabe. Nauczyciele również mnie zaintrygowali. Tajemnicza Izzy, surowy historyk Zelazny, którego każdy się boi. Mam tylko zastrzeżenia do Allie i nie chodzi mi już nawet o to, że autorka mniej skupiła się na charakterze tej postaci, pomimo, że to główna bohaterka. Nie potrafię zrozumieć tego, jak zbuntowana dziewczyna tak szybko pogodziła się z losem i zmieniła się, może nie w zupełnie wzorową uczennicę, ale nie zachowywała się tak, jak dotychczas. Plus za to, że nie brakowało jej odwagi, dociekliwości, przecież to ona chciała za wszelką cenę poznać prawdę. Bardzo podobały mi się opisy Akademii: krótkie, lecz w pełni oddające klimat tego miejsca. Książka mówi o tym, że należy uważać, komu się ufa. Czasem ktoś, kto wydaje się najlepszym przyjacielem, może nas oszukać, zranić. Jednocześnie opowiada o wybaczaniu, a najtrudniej jest wybaczyć właśnie najbliższym. To wzruszające jak znienawidzona szkoła, może się okazać Twoim miejscem na Ziemi, a dziwni i podejrzani ludzie, jedynymi przyjaciółmi. Powieść pokazuje jak ciężko jest pogodzić się z odejściem ukochanych osób, jednocześnie chce udowodnić, że bunt nie jest dobrym sposobem radzenia sobie w takich chwilach. Mówi także o tym, ile znaczy wsparcie, pomocna dłoń, gdyż nikt nie może cierpieć samotnie. Interesującymi wątkami są również problemy rodzinne bohaterów, konflikty z rodzicami. Dzieci, nastolatki z bogatych, wpływowych rodzin zazwyczaj odczuwają brak czasu ze strony rodziców, buntują się właśnie przeciwko temu. ,,Wybranych" polecam wszystkim wielbicielom tajemnic, kryminałów. To powieść, która porusza wiele tematów, nie jest błaha i pusta. Z niecierpliwością czekam na kolejne części tej trylogii i mam nadzieję, że będą jeszcze ciekawsze.
Avatar użytkownika - dominika76767
dominika76767
Przeczytane:2013-12-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Książka świetna jak najbardziej polecam. Dużo się w niej dzieje. Jest tajemnicza i bardzo przyciąga czytelnika.

Przeczytane:2013-10-17, 26 książek 2013,
Od dłuższego czasu nosiłam się z zamiarem przeczytania tej książki. Przyjemna, pozwoliła mi odreagować, uwolnić się. Zaskakiwała mnie na każdym kroku i chyba właśnie o to chodziło. Wychwyciłam kilka podobieństw do innych książek, być może autorka się wzorowała na innych bestsellerach, aczkolwiek to nie sprawiło, że przestałam ją lubić. Bardzo dobra książka dla nastolatek.

Przeczytane:2013-08-16, Posiadam!,
"Wybrani" w moim przypadku byli kolejną książką poleconą przez portal internetowy. I choć Sylvain z okładki zachęcał to nie został on moją ulubioną postacią. Fabuła "Wybranych" ogranicza się do świata Akademii Cimmeria. Szkoły z długą historią i wieloma tradycjami. Uczęszczający do niej uczniowie pochodzą z elity społecznej, a ich rodzice wcześniej uczęszczali do Akademii... Wszyscy poza Allie....... Allie - buntownicza dziewczyna, przeciwstawiająca się wszystkim zasadom od czasu zniknięcia brata. Trzy aresztowania w ciągu jednego roku sprawiają, że zostaje przeniesiona do świata, który nie do końca do rozumie. Do świata Akademii Cimmeria..... Jednocześnie spotyka się z wielkim zainteresowaniem ze strony Sylvaina, ucznia z wymiany prosto z Francji, oraz outsidera Cartera. W miarę mijających dni Allie uświadamia sobie, że szkoła skrywa mnóstwo sekretów, a śmierć jednej z uczennic tylko napędza toczące się wokół niej wydarzenia. Czym jest Nocna Szkoła i jakie są jej zadania? Dlaczego Allie znalazła się właśnie w tym miejscu i dlaczego Ruth została zamordowana? Czytelnik będzie skłoniony do myślenia i do znalezienia odpowiedzi na te pytania w niezwykłej Trylogii "Wybranych". Z mojego punktu widzenia Allie była dość ciekawie skonstruowaną postacią, choć w miarę czytania kolejnych stron jak dla mnie była coraz mniej buntownicza. Od początku kibicowałam Carterowi, jednocześnie nie obdarzając sympatią Sylvaina. Jednakże wydarzenia z końcówki książki skłoniły mnie ku tej postaci i jestem ciekawa jak jej wątek rozwinie się w kolejnym tomie. Osobiście najbardziej przypadła mi postać Jo. Typowa nastolatka z problemami, często dość paranoicznymi zakrapiające je alkoholem. Chyba była najbardziej barwną dziewczyną w całej Akademii. Akcja rozwija się ze średnią szybkością, ale fabuła z rozdziału na rozdział zaskakuje. Wątek Nocnej Szkoły i super uzdolnionych dzieciaków - przywódców, przysłowiowych wybranych bardzo dobrze rozwinięty! Oby tak dalej! ;) Książka bardzo dobra, polecam wszystkim młodym, rządnym przygód i ciekawego kawałka historii!
Avatar użytkownika - PannaPinko
PannaPinko
Przeczytane:2013-04-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w roku 2013,
Wyczekiwana przez wszystkich seria "Wybrani", reklamowana jako hit roku; tym razem faktycznie udało im się wydać coś, co na miano hitu zasługuje. Wciąga od pierwszej strony i- co najważniejsze- wreszcie książka dla młodzieży wolna od postaci nie z tego świata ! Mamy tu zupełnie normalnych nastolatków, pełnych zazdrości, problemów i nadziei; mamy rywalizację o nowo przybyłą dziewczynę i wrogów szkoły, których trzeba powstrzymać...
Avatar użytkownika - Juliette
Juliette
Przeczytane:2013-04-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam, Przeczytane,
Na książkę miałam ochotę od dłuższego czasu. Gdy dostałam ją w swoje łapki, to już jej nie puściłam. Tak mnie wciągnęła, że przeczytałam w pół dnia. Opowieść naprawdę ma klimat, czytając czułam się jakbym osobiście była uczennicą Cimmeri. Wszystkie tajemnice i kłamstwa... Czasami miałam ciarki(zarówno ze strachu, jak i z trochę innych powodów:)), a czasami śmiałam się do rozpuku. Naprawdę polubiłam głównych bohaterów, nie mówiąc już o Sylvainie, w którym zakochałam się od pierwszego wejrzenia, wybaczając mu przez to większość jego zachowań. Naprawdę polecam i czekam na następną część :)
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Wyzwanie - fantastyka,
O "Wybranych" ostatnio było dosyć "głośno" w sieci. Czytałam mnóstwo pochwał, więc, gdy tylko miałam okazję przeczytać to nie wahałam się ani chwili. Allie Sheridan jest główną bohaterką książki. Poznajemy ją, gdy broi i zostaje złapana przez policję - już trzeci raz. Po tym incydencie rodzice podejmują decyzję - Allie zostaje wysłana do szkoły z internatem. Akademia Cimmeria to szkoła dla dzieciaków z bogatych, wpływowych rodzin. Panuje tam rygor, jest mnóstwo zasad, które lepiej przestrzegać, by nie narobić sobie kłopotów. Allie początkowo jest bardzo ciężko w tej szkole, bo właściwie tam nie pasuje. Wkrótce znajduje koleżanki, a nawet jest obiektem pożądania przez chłopaków. Gdy dziewczyna przebywa już trochę dłużej w szkole zaczyna podejrzewać, że coś jest nie tak. Pojawia się coraz więcej zagadek, a różne tajemnice wychodzą na jaw. Co czeka Allie? Kim są ludzie z jej otoczenia? Dawno nie czytałam tak dobrej książki fantastycznej. Ogólnie ten gatunek nie jest moim ulubionym, ale gdyby w moje ręce wpadło więcej książek takich jak "Wybrani" to zdecydowanie zmieniłabym zdanie. Lubię zarówno filmy jak i książki, gdzie akcja rozgrywa się w szkole z internatem. Już sama szkoła w "Wybranych" robi wrażenie: jest to budynek duży, mroczy, gotycki i przede wszystkim skrywa mnóstwo tajemnic. To zdecydowanie moje klimaty, a dalej jest jeszcze lepiej. Książka bardzo wciąga, więc wygospodarujcie sobie na nią czas. Ja zarwałam dla niej noc i jeszcze wstałam dużo wcześniej, by dokończyć czytanie.Jeżeli macie coś ważnego do zrobienia to lepiej nie zaczynajcie czytać, bo nie będziecie potrafili skończyć. "Wybrani" to nie jest książka taka jak większości nowości dla młodzieży. Nie ma tu wampirów, wilkołaków i innych tego typu stworzeń. I chwała za to! Bohaterowie są świetnie wykreowani, kolorowi i różnorodni. Mamą normalne, ludzkie cechy, wady i zalety, myślą jak nastolatkowie. I to właśnie mi się podoba. Oczywiście są wyjątki.Zdziwiła mnie trochę postawa Allie, bo ze zbuntowanej, niegrzecznej dziewczynki nagle przechodzi metamorfozę. Myślałam, że będzie krzyk, bunt, wściekłość. Początkowo irytował mnie Carter, ale później zdobył on moja sympatię. Odwrotnie było z Sylvainem. Autorka wprowadziła do książki wątek miłosny, a właściwie trójkąt. Mi ten pomysł bardzo się spodobał. Lubię od czasu do czasu poczytać coś takiego. Oprócz tego wątku mamy jeszcze trochę zagadki kryminalnej. Pokusiłabym się nawet o powiedzenie, że w niektórych miejscach czułam się tak, jakbym czytała thriller. Serdecznie polecam tę książkę i dorosłych i nastolatkom. Jest to świetna, wciągająca historia. Nie ma w niej miejsca na nudę, ciągle się coś dzieje, zagadka goni zagadkę, na jaw wychodzą różne tajemnice. Mimo, ze zaczyna się niepozornie to później pojawia się wir, który wciąga nas do siebie i nie puszcza. Ja z niecierpliwością czekam na kolejną część i chyba zwariuję, bo jestem strasznie ciekawa co tam dalej się wydarzy. Źródło: http://kingaczyta.blogspot.com/2013/04/cj-daugherty-wybrani.html
Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2021-09-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2021, 52 książki 2021,

Bogaci rodzice, elitarne szkoly ,mnostwo kasy bez wysilku. Rozpieszczone i rozpuszczone dzieci korzystaja z pieniedzy rodzicow jak sie da. Allie tez nie jest wyjatkiem.Wagary,rozboje,areszt i inne ekscesy to codziennosc w jej zyciu. Sielanka dziewczyny konczy sie gdy rodzice wysylaja ja do zamknietej elitarnej szkoly gdzie panuja rygor i ostre zasady do ktorych kazdt musi sie dostaosowac nawet wbrew wlasnej woli. Co kryja mury szkoly i czy wszystko jest tak piekne jak wydaje sie na pierwszy rzut oka. Niestety nie i Allie szybko sie o tym przekona. Ksiazka ok. Autorka polaczyla troche "Harrego Pottera" i sage "Zmierzch" ale ogulnie da sie czytac.

Allie sprawia wiele problemów, dlatego też rodzice postanawiają wysłać ją do szkoły z internatem. Jest to odludne miejsce, otoczone lasem, gdzie nie używa się telefonów i komputerów. W szkole nosi się mundurki i przestrzega szeregu zasad. Akademia Cimmeria stopniowo zaczyna się Allie podobać, znajduje przyjaciół, podoba jej się Sylvain. Z czasem okazuje się, że powód dla którego przyjęto Allie do tej szkoły jest niejasny i tajemniczy. W szkole zaczynają się dziać różne rzeczy. Jest to pierwszy tom serii, więc wiele wątków dopiero zaczyna się rozkręcać, ale jestem bardzo ciekawa, jak potoczą się losy Allie. Książkę dobrze i szybko się czyta.

Avatar użytkownika - karolina128
Przeczytane:2018-12-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Książki 2018,
Zagrożeni
C. J. Daugherty0
Okładka ksiązki - Zagrożeni

Trzeci tom bestsellerowej sagi "Wybrani". Akademia Cimmeria stała się dla Allie czymś więcej niż szkołą – była jej schronieniem. Jednak grupa ludzi...

Zbuntowani
C. J. Daugherty0
Okładka ksiązki - Zbuntowani

Po ataku Nathaniela szkoła staje się miejscem paranoicznym – jest w niej więcej strażników niż uczniów. Ceną za bezpieczeństwo podopiecznych...