Zapłacisz mi za to

Data wydania: 2021-04-14
Tytuł oryginału: Monika Nowak
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: I Will Make You Pay

Ta środa jest zupełnie zwyczajna. Do czasu, aż dzwoni telefon. Alice Henderson słyszy tajemniczy głos i mrożącą krew w żyłach groźbę. Rozłącza się i traktuje to jako głupi żart wymierzony w gazetę, w której pracuje.

Ale tydzień później stalker wykonuje kolejny ruch – i staje się jasne, że to Alice znajduje się na jego celowniku.

Ktoś chce, by cierpiała. Ale dlaczego? Dzięki swoim artykułom stała się znana lokalnej społeczności – czy to możliwe, że jej życiu zagraża niebezpieczeństwo, ponieważ upomina się o nią przeszłość? Alice jest zdeterminowana, aby nie ulec strachowi. Kiedy jednak policyjne śledztwo nic nie daje, w sprawę angażuje się prywatny detektyw Matthew Hill.

Z każdą środą groźby eskalują, aż w końcu celem stalkera staje się nie tylko Alice, ale i jej rodzina. Czy dziennikarce uda się odkryć, kto i za co ją karze, zanim stalker spełni swe przerażające groźby?

Tagi: stalker stalking pedofil tajemnica choroba policja prywatny detektyw dziennikarka thriller wielka brytania

Kup książkę Zapłacisz mi za to

Opinie o książce - Zapłacisz mi za to

„Zapłacisz mi za to" to drugi thriller psychologiczny spod pióra Teresy Driscoll, który miałam okazję przeczytać. Poprzednia powieść „Obserwuję Cię” zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Czy w tym przypadku było podobnie? Nie do końca. Zabrakło mi tutaj emocji, choć nie mogę powiedzieć, że w ogóle ich nie było. Bohaterką powieści jest Alice Henderson. Młoda kobieta, dziennikarka, odbiera pewnego dnia bardzo niepokojący telefon z okropną groźbą. Alice stara się zbytnio nie brać do siebie tego telefonu i uznaje go za jednorazowy wyskok. Jednak tydzień później nieznajomy robi coś, co wskazuje na to, że nie jest to zwykły żart, a atak skierowany wprost na nią. Groźby zaczynają pojawiać się regularnie w każdą środę i przybierają różne formy. Ktoś chce żeby Alice bała się i cierpiała. Kobieta nie ma pojęcia komu mogła nadepnąć na odcisk, ale z pewnością komuś podpadła. Czy uda jej się odkryć kto stoi za groźbami, zanim dojdzie do nieszczęścia? Autorka poruszyła dość popularny temat stalkingu. Wszystkie wydarzenia poznajemy dzięki relacjom Alice, prywatnego detektywa Matthew, który pomaga Alice oraz samego stalkera. Lubię takie zabiegi, bo dzięki temu mam większy wgląd w toczącą się akcję, lepiej poznaję bohaterów i ich przeszłość. Wszystkie postaci są realne, nieprzerysowane i niedenerwujące, za co należy się duży plus autorce. Z każdym kolejnym rozdziałem jesteśmy świadkami narastających ataków na Alice, jej obaw ...
Avatar użytkownika - zielonamalpa
zielonamalpa
Zapłacisz mi za to Teresy Driscoll to thriller psychologiczny z motywem zemsty. Nie ma co tego ukrywać, bo już sam tytuł zdradza powód wydarzeń. Ale wcale nie ułatwia to rozwiązania zagadki...W życiu Alice zdarzają się drobne dziwne rzeczy. Kobieta macha na nie ręką, aż do pewnej środy, kiedy w pracy odbiera niepokojący telefon. Zniekształcony głos grozi jej śmiercią. Czy kobiecie grozi jakieś niebezpieczeństwo?Zapłacisz mi za to nie przekonało mnie od pierwszej strony. Coś zazgrzytało mi w języku narracji i zajęło mi to kilka rozdziałów, żeby przestać zwracać na to uwagę. Ale to była w zasadzie jedyna znacząca wada, na którą zwróciłam uwagę.Teresa Driscoll stworzyła bardzo prostą historię zemsty, ale opakowała ją w taki sposób, że nie sposób było domyślić się rozwiązania. A taką formę zagadki lubię najbardziej!Autorka zbudowała napięcie, ale odebrałam je jako umiarkowane. Nie miałam ciarek podczas czytania. Być może dlatego, że w książce pojawiły się trzy perspektywy, które się przeplatały i zdejmowały napięcie z pozostałych.Autorka zastosowała motyw wspomnień sprawcy, co pozwoliło lepiej zrozumieć jego postępowanie bez zdradzania zbyt wcześnie jego tożsamości. Książkę kończyłam ze szczęką na podłodze. Takiego obrotu sytuacji się nie spodziewałam! ...
Historia dziennikarki, którą prześladuje stalker. Nie wiadomo dlaczego ją i dlaczego akurat w środy. Fajna historia, która mnie wciągnęła dopiero od połowy swojej fabuły. Przerwyniki w postaci wspomnie stalkera pomagają w poznaniu motywu działania. Zakończenie mnie nie zaskoczyło, bo podejrzewałam tą osobę i bycie stalkerem. Jednak przyjemnie się tą historię czytało. Nie zapadnie mi ona na długo w pamięci, ale warto ją poznać ...
Życie Alice zmienia się nieodwracalnie w pewną środę, gdy kobieta odbiera w pracy telefon. Początkowo uznała to za żart, niemniej jednak tydzień później przekonuje się, jak bardzo się myliła. Książka, której nie można odłożyć na półkę, trzyma w napięciu i zaskakuje. Autarka fenomenalnie buduje napięcie, które wzrasta z każdą kolejną stroną. Zdecydowanie polecam książkę, ja czytałam z zaprtym tchem. ...
Avatar użytkownika - ilona001
ilona001

Napisać dobry thriller to nie łatwe zadanie o czym możemy się przekonać czytając Zapłacisz mi za to. Niestety autorka powiela w nim utarte schemat - motyw prześladowania przez stalkera. Sam pomysł może i wydaje się brzmieć ciekawie, bo dobrze poprowadzona akcja i zakrojona intryga mogą winszować sukces.

Nie jest to dla mnie książka warta uwagi, przeczytałam mnóstwo podobnych tytułów i żadne wydarzenie nie stanowiło tu dla mnie zaskoczenia. Wszystko było przewidywalne i mocno naciągane. Opowieści nie uratowała nawet narracja poprowadzona z perspektywy prześladowanej, jej detektywa oraz stalkera.

Zachowania bohaterów mało naturalne, dialogi sztuczne, toporne, brakuje realności, czegoś co mogłoby tą historię uprawdopodobnić. Zupełnie nie można się wczuć w fabułę. Momentami nudziłam się przeokrutnie, do tego stopnia, że pomijałam fragmenty tekstu. Mało inteligentna intryga szyta grubymi nićmi być może spodoba się tym, którzy dopiero co zaczynają swoją przygodę z gatunkiem. Stałym wyjadaczom thrillerów zdecydowanie nie polecam.

Avatar użytkownika - paciaczyta
paciaczyta

Zapłacisz mi za to" dobry thriller który trzyma w napięciu. Bardzo lubię twórczość Teresy Driscoll. Książkę czyta się bardzo lekko a mroczny klimat dodaje smaku.
Bohaterka stała się ofiarą stalkingu, jest przerażona, boi się o własne życie. Świetnie skonstruowana intryga, dobrze rozwinięta akcja. Krótkie rozdziały pisane z punktu widzenia Alice, detektywa oraz nieznanego chłopczyka. Sprawiło to, że książkę bardzo dobrze się czytało, jeden z lepszych thrillerów jakie czytałam w tym roku.

Avatar użytkownika - agnesik
agnesik

Nieźle skonstruowany, wciągający thriller, jednocześnie dość lekki i niezbyt straszny. Opisuje losy dziennikarki nękanej przez stalkera. Bohaterka początkowo nawet nie zauważa, że stała się celem ataku, potem próbuje wziąć pewne wydarzenia za żart, ale kiedy sytuacja staje się coraz bardziej poważna, dochodzi do eskalacji, nie tylko ona zaczyna się po prostu bać o swoje życie.
To moja druga książka tej autorki i ponownie się nie zawiodłam. Solidna 5.

Avatar użytkownika - bookoholikpl
bookoholikpl

Książkę pochłonąłem dosłownie w jeden dzień! Zaczyna się od jednego telefonu, który okazuje się nie być jedynie żartem, a początkiem koszmaru Alice Henderson - dziennikarki lokalnej gazety. Z każdą przeczytaną stroną napięcie rośnie. Autorka dobrze nakreśliła aktualny w dzisiejszych czasach problem stalkingu. Jestem pewny, że sięgnę też po "Obserwuję cię" autorstwa Teresy Driscoll, pisarka zaskarbiła sobie nowego czytelnika :)

Avatar użytkownika - suzuuhime
suzuuhime

Niesamowicie wciągająca książka, zdecydowanie polecam:)

Avatar użytkownika - Kitty_01
Kitty_01

Alice Henderson jest dziennikarką w lokalnej gazecie. W jej życiu nie działo się nic szczególnego, dopóki pewnej środy nie zadzwonił anonimowy telefon z groźbą. Kobieta początkowo odebrała to jako żart, lecz wszystko zmieniło się, gdy w kolejną środę telefon ponownie zadzwonił i pojawiła się kolejna groźba. I tak w każdą środę, jak w zegarku. Sprawa początkowo brana za żart staje się przerażająca. Groźby przestają dotyczyć już tylko Alice, ale także jej rodziny. Każda środa jest gorsza i bardziej niebezpieczna od poprzedniej. Śledztwo policyjne jednak nie przynosi rezultatów, dlatego do akcji wkracza prywatny detektyw. Czy jemu uda się rozwiązać zagadkę? Czy Alice grozi realne niebezpieczeństwo?

Książka jest moim zdaniem fascynująca. Czytając ją nie wiadomo czego się spodziewać, a samo zakończenie jest trudne do przewidzenia i nad wyraz zaskakujące, dzięki czemu powieść wręcz się pochłania. Zdecydowanie polecam tą pozycję.

Avatar użytkownika - monikaswiatek
monikaswiatek

"Co w środę, jak w zegarku, wraca strach".

Autorka bestsellera "Obserwuję cię" powraca z najnowszą książką "Zapłacisz mi za to".

Alice Henderson pracuje w gazecie. Pewnego dnia odbiera tajemniczy telefon i słyszy: "Załatwię cię żyłką do sera". Początkowo dziewczyna myśli, że to głupi żart. Jednak dziwne sytuacje, które wymierzone są w jeden konkretny dzień tygodnia sprawiają, że Alice czuje, że znalazła się w niebezpieczeństwie. W sprawę angażuje się prywatny detektyw Matthew Hill.

Czy już w każdą środę Alice będzie czuła, że jej życie jest zagrożone? Czy uda się rozwikłać sprawę tajemniczego stalkera?

Teresa Driscoll to mistrzyni w swoim fachu. W książce "Zapłacisz mi za to" nie raz wyprowadza czytelnika w błąd. Mylne tropy, fałszywe oskarżenia, tajemniczy bohaterowie, to wszystko znajdziemy w tej historii. A do tego wszystkiego zaskakujące rozwiązanie zagadki.

Avatar użytkownika - marzipan_coffee
marzipan_coffee

"Zapłacisz mi za to" autorstwa Teresy Driscoll to bardzo dobry, trzymający w napięciu thriller psychologiczny. Świadczą o tym przede wszystkim pojawiające się zwroty akcji, ciekawy pomysł na fabułę poruszającą temat stalkingu, dobrze wykreowani bohaterowie oraz zaskakujące zakończenie. Myślę, że miłośnicy gatunku będą zadowoleni z lektury. Polecam.

Avatar użytkownika - KasiaKatarzyna44
KasiaKatarzyna44
Przeczytane:2021-06-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Na tę powieść czekałam z niecierpliwością! Po lekturze debiutanckiego thrillera autorstwa Teresy Driscoll, którego tytuł brzmiał „Obserwuję cię”, naprawdę nie mogłam się doczekać, aż nowa powieść autorki trafi w moje ręce. Tamta książka była moim zdaniem znakomicie skonstruowanym dreszczowcem, który trzymał w napięciu od pierwszej do ostatniej strony! Świetnie skonstruowana intryga, akcja przedstawiana z kilku punktów widzenia, znakomite kreacje bohaterów, co i raz podsuwane czytelnikom fałszywe tropy oraz rozdziały kończące się w najlepszy możliwy sposób, czyli cliffhangerem. Za te elementy pokochałam prozę Teresy Driscoll. Ale to, co udało się raz, wcale nie musi dać się powtórzyć. Autorka „Obserwuję cię” tamtą świetną historią wysoko zawiesiła sobie poprzeczkę. A czy jej nowa powieść – „Zapłacisz mi za to” – dorównuje swojej poprzedniczce? Przekonajcie się!
Zacznę od tego, że „Zapłacisz mi za to” to książka, którą przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni TaniaKsiazka.pl, za co przeogromnie dziękuję. Wystarczyło zaledwie kilka stron, bym utwierdziła się w przekonaniu, że Teresa Driscoll naprawdę potrafi pisać dobre powieści sensacyjne. Bo „Zapłacisz mi za to” to kawał naprawdę świetnego dreszczowca, który trzyma w napięciu i intryguje od pierwszej do ostatniej strony. Lubię przestępców, którzy działają według jakiegoś z góry opracowanego przez siebie schematu. W tym wypadku chodziło o dzień tygodnia, co bardzo mi się podobało. W przeciwieństwie do Alice z niecierpliwością wyczekiwałam każdej kolejnej środy, aby przekonać się, co prześladujący ją stalker jeszcze dla niej przygotował.

„Zapłacisz mi za to” to thriller, którego fabuła osnuta jest wokół motywu zemsty. Chorobliwa żądza zemsty jest motorem napędowym dla całej tej, chwilami mrożącej krew w żyłach, historii. Akcja nie pędzi może na łeb na szyję, ale co i raz autorka serwuje nam zaskakujący zwrot akcji albo jakieś szokujące odkrycie, które sprawiają, że ani na chwilę nie chcemy odrywać się od czytania. Wraz z rozwojem akcji i ujawnianiem przez policję kolejnych sekretów poszczególnych bohaterów opracowujemy sobie w głowie teorię, kto może stać za prześladowaniem lokalnej dziennikarki. Po odkryciu prawdy poczułam lekkie ukłucie żalu, bo w gruncie rzeczy miałam dwie hipotezy i jedna z nich okazała się właściwa. Zawsze w takich sytuacjach odczuwam pewien niedosyt, bo autorowi nie udało się mnie przechytrzyć, ale mimo to „Zapłacisz mi za to” polecam wszystkim fanom thrillerów, w których napięcie towarzyszy nam od początku aż do samego końca. Z niecierpliwością czekam na kolejną powieść Driscoll, a kto nie zna twórczości autorki, czym prędzej musi nadrobić zaległości!

Avatar użytkownika - NaWidelcu
NaWidelcu

Już na początku muszę się przyznać, że bardzo lubię czytać thrillery, dlatego z niecierpliwością sięgnęłam po kolejną książkę Teresy Driscoll „Zapłacisz mi za to”.

Brytyjska pisarka, wcześniej pracująca jako dziennikarka i prezenterka wiadomości w BBC, poruszyła ważny temat uporczywego nękania. W jej powieści stalking ma formę psychiczną i fizyczną.

Bohaterką jest Alice Henderson, dziennikarka, która pewnego dnia odbiera telefon w redakcji z pogróżkami wymierzonymi w jej osobę. Na początku boi się tylko o siebie, ale okazuje się, że stalker doskonale zna upodobania zarówno jej, jak i jej matki. Robi się bardzo niebezpiecznie.

Pisarka doskonale opisuje cały proces nasilania się lęku i depresji bohaterki, która czuje, że powtórnie straciła swoje życie. Piszę "powtórnie", ponieważ biedna Alice już wcześniej miała problemy, ale uporała się z nimi, poharatana na duszy z podniesioną głową zaczęła nowy etap w życiu, a tu masz... znowu. Panika, strach, lęk o najbliższych, złość, gniew, rozgoryczenie to emocje, które wyraźnie odczuwamy razem z bohaterką. Jej pytanie: dlaczego ją to spotkało, przecież jest dobrym człowiekiem, nikogo nie skrzywdziła? I tutaj my możemy zadać pytanie: czy na pewno nikogo nie skrzywdziła? A może zupełnie nieświadomie przyczyniła się do nieszczęścia innych ludzi? Niestety jest to możliwe także w naszym życiu. Nie znamy wszystkich skutków naszych wyborów i decyzji. Zupełnie nieświadomie można zrobić komuś krzywdę i w skrajnym wypadku stać się ofiarą stalkera. Lepiej, żeby tak nigdy się nie stało, gdyż środki ochrony ofiary stalkingu i znalezienie prześladowcy są bardzo ograniczone i trudne, o czym niestety dowiadujemy się w tej książce.

Interesującym bonusem od autorki thrillera są wątki poboczne z życia wzięte, a mianowicie miłość pełna poświęceń babci dla wnuka, miłość matki do córek i na odwrót. Pomimo że nie jest to pozycja traktująca o wychowywaniu dzieci, to znajdujemy tu parę gratisowych rad jak poradzić sobie ze sławnym buntem dwulatka. Te momenty mogą wzbudzić podziw i uśmiech u czytelnika, szczególnie jeśli zna ten temat.

Dzięki tym pisarskim chwytom książka jest godna przeczytania. Nie tylko się nie nudziłam, ale nawet ciężko było mi się od niej oderwać od lektury. Wydaje mi się, że akcja jest bardziej wciągająca, niż w poprzedniej powieści „Obserwuję Cię”. Być może wpłynął się na to fakt, iż autorka, będąc początkującą dziennikarką, miała własnego stalkera przez kilka tygodni. Nie było tak drastycznie jak w powieści, ale tych doświadczeń, jak widać nigdy, nie zapomniała.

Zaplacisz mi za to" to kolejna książka autorki, którą miałam przyjemność czytać. Nie zawiodłam się i tym razem.
Alice to młoda dziennikarka, która pracuje w lokalnej gazecie. Pewnego dnia będąc w pracy odbiera dziwny telefon. Dzwoniący mężczyzna grozi jej żyłką od sera. Od tego momentu jej życie diametralnie się zmienia. Nic już nie jest takie samo, a każda zbliżającą się środa, bo to właśnie w nie stalker przypomina o swoim istnieniu, staje się wielką niepewnością i obawą.
Książkę mamy przyjemność czytać z kilku perspektyw, głównej bohaterki, czyli Alice, wynajętego detektywa Matthew oraz samego Stalkera, którego imienia jednak nie znamy. Każde z nich opowiada swoją historię, przenosimy się również do dawnych czasów, które także wiele wyjaśniają, jeśli chodzi o motywy działania każdego z nich. Przejścia czasowe są na tyle płynne, że czytelnik się nie gubi i z łatwością potrafi odnaleźć się w akcji książki.
Alice, jak się okazuje również ukrywa wiele, co dodatkowo utrudnia odnalezienie winnego. Może liczyć na wsparcie wielu osób, niemniej jednak czy wszyscy aby na pewno mają wobec niej dobre zamiary...
Autorka genialnie buduje napięcie i umiejętnie ukrywa winnego. Osobiście miałam kilka typów winnego, niemniej jednak żaden nie był celny. Zakończenie dla mnie było totalnym zaskoczeniem, którego w ogóle nie podejrzewałam. A to właśnie w książkach uwielbiam, gdy potrafi mnie zaskoczyć . Jest to największy atut, gdy nie domyślimy się winnego już od pierwszej strony.
W książce wiele się dzieje, ale bez najmniejszych problemów jesteśmy w stanie nadążyć na wydarzeniami. Nie na możliwości pogubienia się w akcji.
Jest to kolejna już powieść autorki w podobnym klimacie, która bardzo przypadła mi do gustu. Z czystym sumieniem mogę książkę polecić tym, którym jej twórczość już do gustu przypadła, ale również tym, którzy nie mieli jeszcze okazji jej poznać.
Książkę czyta się bardzo szybko i mimo, iż jest to kryminał, to bardzo lekko. Zdecydowanie czas spędzony z tym tytułem można uznać za przyjemny i ciekawy.

„Zapłacisz mi za to” to drugi wydany w Polsce thriller psychologiczny Teresy Driscoll. I drugi, który miałam przyjemność przeczytać.

Fabuła w skrócie wygląda tak: Alice, młoda dziennikarka otrzymuje w pracy niepokojący telefon. Ktoś zmienionym głosem informuje ją, że załatwi ją żyłką od sera. Groźby powtarzają się w każdą środę. Policja i prywatny detektyw działają, ale sprawca pozostaje nieuchwytny. Kobieta powoli popada w paranoję.

Mam mieszane odczucia względem tej powieści. O ile pomysł na fabułę wydaje się ciekawy, o tyle realizacja tematu nieco kuleje. Przede wszystkim, chociaż książkę szybko się czyta, jest coś, co znacznie utrudnia czerpanie przyjemności z lektury. Chodzi po pierwsze o dość toporny styl autorki. Niby prosty, a jednak mało przystępny. Przeszkadza zbyt duża ilość zaimków, przyimki lub przymiotniki, które zupełnie nie pasują. Po drugie, w książce znajdziemy sporą ilość błędów, które zwyczajnie przeszkadzają w odbiorze treści. A także błędne tłumaczenie angielskich idiomów, które czasem brzmią wręcz śmiesznie w odniesieniu do tego, co aktualnie czytamy. Pomimo tych utrudnień, sama fabuła wypada zadziwiająco dobrze. Jest interesująca i wciąga.

Ciekawym pomysłem, wprowadzającym jednak nieco chaosu, jest narracja. Po pierwsze jest nielinearna, co oznacza, że obecne wydarzenia przeplatane są tymi z przeszłości Alice i mężczyzny, który ją prześladuje. Ponadto mamy do czynienia w powieści z trzema różnymi perspektywami. Narratorką pierwszoosobową jest oczywiście Alice, pozostałe rozdziały, podzielone między detektywa Matthew i stalkera, niejakiego „onego”, napisane zostały w trzeciej osobie. Dzięki temu z jednej strony możemy obserwować, co dzieje się w umyśle Alice, która w pewnym momencie zaczyna już myśleć irracjonalnie i przeżywa istny emocjonalny rollercoaster. Z drugiej poznajemy otoczenie głównej bohaterki z perspektywy widza. Najciekawsze są rozdziały dotyczące przeszłości stalkera, najmniej interesujące i stanowiące coś na kształt przerywnika, rozdziały opowiadające o rzeczywistości prywatnego detektywa. Całość jednak wypada całkiem nieźle. Bohaterów w powieści nie ma wielu i zostali poprawnie przedstawieni. Alice, główną bohaterkę, poznajemy najlepiej, co jest zrozumiałe, tym bardziej, że możemy trochę „pogmerać” w jej głowie. Kobieta jest dość tajemnicza, mimo to dość szybko można zorientować się, że absolutnie nie jest postacią krystaliczną i skrywa jakąś brudną przeszłość. O tym, co kobieta ma na sumieniu, nie dowiadujemy się zbyt szybko. To właśnie ta jej tajemnica oraz chęć dowiedzenia się czegoś na temat sprawcy całego zamieszania trzymają czytelnika przy lekturze. Rozwiązanie zagadki dla jednych będzie zaskoczeniem, inni będą w stanie domyślić się go wcześniej, bo nie jest to specjalnie trudne. Powieść bardzo dobrze obrazuje i analizuje problem stalkingu. Porusza też inne, aktualne współcześnie problemy. Jednym z tematów pobocznych jest siła więzi rodzinnych, poruszony został również problem nieuleczalnej choroby. Jednak to wpływ uporczywego nękania na psychikę ofiary i jej otoczenia został pokazany najlepiej i jest największym atutem tego thrillera.

„Zapłacisz mi za to” to thriller psychologiczny, który podobał mi się wprawdzie mniej niż poprzednia książka autorki, jednak nie żałuję czasu z nim spędzonego. Bawiłam się całkiem nieźle, dlatego myślę, że mogę Wam ten thriller polecić 🧡

Alice jest dziennikarką, która wiedzie pozornie spokojnie życie. Wszystko zmienia się, gdy w pewną środę odbiera w redakcji telefon, a modulowany przez specjalne urządzenie głos zaczyna jej grozić. Kobieta jest wystraszona, ale nie bierze tego do siebie uznając, iż był to jedynie głupi żart. Za namową redakcyjnego kolegi zgłasza sprawę swojemu przełożonemu, a ten policji. Kobieta zmienia zdanie na temat odebranego telefonu w chwili, gdy w kolejną środę znowu jest nękana. Teraz już wie, że atak wymierzony jest w nią, jednak nie potrafi zrozumieć, czym zasłużyła na taką agresję. Jej chłopak postanawia wynająć prywatnego detektywa, który ma chronić Alice i pomóc w rozwiązaniu zagadki. Z każdą kolejną środą jest coraz gorzej, a policja i detektyw nawet o krok nie zbliżają się do odkrycia sprawcy stalkingu. Czy życie kobiety jest zagrożone?

Wszystko pogarsza się dodatkowo, gdy w chorą grę zostaje wciągnięta rodzina Alice, a do kobiety wraca przeszłość. Czy popełnione błędy zaowocują tragedią?

***

Było to moje pierwsze spotkanie z autorką, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Thriller jest ciekawy i skłania do myślenia. Czytelnik znajdzie tutaj dużo tajemnic, które stopniowo wychodzą na jaw, jednak nie rozwiązują całkowicie zagadki stalkera. Jeżeli chodzi o budowanie napięcia, to w wypadku tej książki autorka mogła uzyskać moim zdaniem o wiele wiele więcej, ponieważ do samego końca nie jesteśmy w stanie stuprocentowo wskazać winnego oraz przyczyny. Natomiast o ile możemy liczyć na dużą dozę tajemniczości, o tyle akcja trochę się wlecze, przez co całe napięcie gdzieś ucieka. I to w zasadzie jedyne, na co mogę w tej książce ponarzekać.

Bohaterowie są ciekawie przedstawieni, choć nie ma ich tutaj zbyt wielu. Alice jest bardzo tajemnicza i w zasadzie dość szybko można się zorientować, że „ma coś na sumieniu”, jednak ja byłam zaskoczona odkryciem, co to takiego. Matthew jest dobry w tym co robi, chociaż jak na detektywa bardzo emocjonalnie podchodzi do sprawy. Jack, redakcyjny kolega Alice, jest trochę podejrzany ze swoją ciągłą troską i chęcią pomocy. Tom, chłopak Alice, ma powody by martwić się o swoją ukochaną i postanawia zrobić wszystko, aby odnaleźć sprawcę. Nie są to postacie jakoś szczególnie skomplikowane, po prostu dążą do wykonania zaplanowanego zadania i odkrycia stalkera Alice oraz przyczyny, dla której kobieta jest dręczona.

Cała historia przedstawiona jest z perspektywy trzech osób: Alice, Matthew oraz stalkera. Ich opisy wydarzeń przeplatają się wzajemnie w kolejnych rozdziałach, jednak nie na tyle, aby szybko odkryć sedno wydarzeń. Ogólnie książkę dobrze się czyta i bardzo podobała mi się aura tajemniczości dotycząca sprawy Alice, natomiast akcja mogłaby podążać nieco szybciej, wtedy czytelnik uzyskiwałby większy poziom napięcia i temat byłby jeszcze ciekawszy. Myślę, że sięgnę także po inne książki autorki chociażby po to, żeby zobaczyć, jak tam płynie akcja.

Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje

Słowa usłyszane od nieznajomego podczas krótkiej rozmowy telefonicznej całkiem wyprowadziły ją z równowagi. Ale to był dopiero początek. Od tego momentu każda środa rozpoczynała koszmar na nowo. Czego chce od niej stalker? Czym mu zawiniła?

Powieść “Zapłacisz mi za to” okazała się dla mnie idealnym wyborem. Z jednej strony pozwoliła miło spędzić dzień wolny, dostarczając przyjemności z czytania i niejako maskując brzydką pogodę za oknem. Z drugiej zaś strony znalazłam w niej to, czego zawsze szukam w kobiecych thrillerach. Uwielbiam takie opowieści, które wydają się całkiem grzeczne i dość niepozorne, atakując na końcu niespodziewanym finałem.

„Zapłacisz mi za to” zaintrygowała mnie już od pierwszych stron. Bardzo zaangażowałam się w lekturę, nie mogąc się doczekać, co jeszcze wydarzy się na stronach książki. Mimo że działo się sporo, to nie nazwałabym fabuły dynamiczną. Przemyślane rozwiązania działały bardziej psychologicznie, sprawiając, że za całkiem niewinnymi pomysłami kryło się duże napięcie i niemniejszy niepokój. Bardzo podoba mi się, gdy autor potrafi zbudować akcję w taki sposób, by działała na wyobraźnię i wzbudzała emocje, a przy tym nie szokowała przemocą czy brutalnością.

Driscoll zdecydowanie potrafi zatrzymać czytelnika. Podczas lektury czułam się przyjemnie zaskoczona, a moje zaciekawienie tylko się pogłębiało. Byłam bardzo zainteresowana rozwojem wydarzeń i próbowałam znaleźć podejrzanego na własną rękę. I choć w każdym bohaterze płci męskiej doszukiwałam się elementów pozwalających nazwać go stalkerem, to aż do samego końca nie wytypowałam poprawnie. A przecież on krył się tuż pod moim nosem…

Łatwo jest się w tej książce zaczytać. Kolejne wydarzenia, mnóstwo emocji, przyjemny styl- to wszystko sprawia, że powieść czyta się jakby sama. Niezauważalnie mijały mi przy niej następne godziny, a kiedy już naprawdę się zaczytałam, po prostu nie miałam chęci jej odkładać, aż do samego końca. By poznać podejrzanego, zrozumieć motywy, przekonać się, co jeszcze może zaskoczyć główną bohaterkę. „Zapłacisz mi za to” dostarczyła mi emocji, materiału do przemyśleń, czytelniczej satysfakcji. Aż nie mogę uwierzyć, że dopiero teraz poznałam nazwisko tej autorki.

Powieść autorstwa Driscoll okazała się o wiele lepsza, niż mogłabym się tego spodziewać. Niby taka lekka do przeczytania, subtelna, a nawet grzeczna jak na taki gatunek, ale przy tym naprawdę działająca na czytelnika, skupiająca się na ważnych kwestiach, pozwalająca postawić się na miejscu bohaterów. „Zapłacisz mi za to” stanowi świetne połączenie dobrego tematu, znakomitej realizacji i przyjaznej narracji. Tak, to właśnie prosty przepis na udany kobiecy thriller.

Avatar użytkownika - cherryladyreads
cherryladyreads
Przeczytane:2021-05-11, Ocena: 4, Przeczytałam,

„- Załatwię cię żyłką do sera”, to zdanie słyszy Alice Henderson, dziennikarka z lokalnej gazety, w słuchawce telefonu. Przerażona kobieta ma jednak nadzieję, że jest to tylko niesmaczny żart. Szybko jednak przekonuje się, że to zdarzenie jest początkiem ogromnego strachu i życia w ciągłym poczuciu zagrożenia. Od tego telefonu Alice boi się każdej środy.

„Zapłacisz mi za to” to druga książka autorki, którą miałam okazję przeczytać. W przedstawionej przez pisarkę historii, główna bohaterka zmaga się ze zjawiskiem stalkingu. Pomysł na taki temat, autorka zaczerpnęła ze swojego własnego doświadczenia. I choć w jej przypadku, sytuacja nie przybrała tak przerażających rozmiarów, jak ta opisana w powieści, to uczucia jakie zawarła w książce w pełni oddają to co czuje osoba narażona na tego typu ataki. Z jednej strony poczucie zagrożenia i obawa o życie swoje i bliskich, a z drugiej złość, że obcy człowiek jest w stanie odebrać nam radość z życia. No właśnie, czy stalkerem jest obcy człowiek?

Na początku miałam co do tej powieści trochę mieszane uczucia. Nie wiem co mi w niej nie pasowało, bo zarówno napięcia w niej nie brakuje, a fabuła jest również ciekawa. Dodatkowo sama Alice skrywa tajemnicę, która może mieć znaczący wpływ na prowadzone przez policję śledztwo. Więc autorka dość mocno nas zwodzi, ciągle podsuwając nowe tropy. A jednak trudno mi było się zaangażować w tę powieść. Na plus na pewno zasługuje pióro autorki, które sprawia, że strony same się przewracają. Rozdziały są krótkie i każdy z nich opisuje wydarzenia z perspektywy innej postaci, a to naprawdę wzbogaca powieść o lepsze zrozumienie bohaterów. Zakończenie sprawiło, że spojrzałam na całą historię z zupełnie innej strony. I to ono wpłynęło na dość wysoką ocenę tej książki. Moim zdaniem to całkiem dobry thriller, który spełnia swoją rolę. Jest trochę przerażająco, ale czyta się szybko i choć może nie ma wielkiego efektu wow, to przyjemnie spędziłam z nią czas.

Avatar użytkownika - SzaraKawiarenka
SzaraKawiarenka

Alice co środę otrzymuje wiadomość od stalkera, który postanowił zniszczyć jej życie. Nie ma podejrzeń kim jest, za to bardzo obawia się o matkę, której prześladowca również zaczyna grozić. Z każdym kolejnym tygodniem kobieta popada w coraz większą paranoję, a stres sięga zenitu, tymczasem zarówno policja, jak i prywatny detektyw nic nie mogą zrobić.

Driscoll poznałam już parę lat temu przy czytaniu powieści Obserwuję Cię. Oceniałam ją jako średnią, ale klimatyczną i w Zapłacisz mi za to klimat jest budowany równie umiejętnie. Postępująca groza, która dopada Alice jest odczuwalna na każdej stronie, choć bohaterka cały czas zastanawia się nad jej sensownością, próbuje bagatelizować sytuację, udawać, że wszystko jest w porządku, a chwilę później z równowagi wyprowadza ją byle błahostka. To bardzo dobrze oddaje stan psychiczny ofiary stalkingu, który pogarsza się z dnia na dzień i mimo usilnych prób normalne życie przestaje być możliwe. Świetnie także sprzyja kreowaniu samej bohaterki, kobiety bardzo niezależnej i upartej, skupionej na pracy, która stopniowo coraz bardziej traci grunt pod nogami i pewność siebie.

Zapłacisz mi za to, w przeciwieństwie do poprzedniej książki pisarki, pozwala już na podążanie tropem za policją i prywatnym detektywem, poszukiwanie stalkera razem z nimi. Widzimy ich tok rozumowania, podejrzenia i wątpliwości. Poza tym autorka wpuszcza nas do umysłu stalkera, co odrobinę może nam pomóc w rozwiązaniu zagadki, jednak tożsamość prześladowcy była dla mnie zaskoczeniem, podejrzewałam kogoś zupełnie innego, choć sam motyw jego działania poznajemy dość wcześnie.

Poza głównym wątkiem w powieści pojawia się kilka pobocznych, ale wszystkie, w przeciwieństwie do Obserwuję cię, są istotne: albo lepiej kreują postaci pojawiające się na kartach powieści, albo stanowią istotny element układanki lub po prostu wprowadzają dodatkowy element napięcia i kilka zaskoczeń. Poza tym nie pojawiają się w nadmiarze – jest ich na tle dużo, że widzimy życie Alice, jej dotychczasowe przyzwyczajenia, doświadczenia, upodobania i problemy oraz to, w jaki sposób wszystko się rozpada, a jeden problem nagle zaczyna pociągać kolejne i stopniowo niszczy wszystko.

Najnowsza powieści Dricsoll jest klimatyczna, ale z całą pewnością nie jest już średnia – to naprawdę dobrze napisany thriller, ze świetnymi postaciami i nieoczekiwanym rozwojem fabuły. Polecam już nie tylko początkującym czytelnikom gatunku, ale i jego fanom.

---

Także na SzaraKawiarenka.pl
Książke można było otrzymać za punkty ISBN na portalu CzytamPierwszy.pl

Avatar użytkownika - aaniaa1912
aaniaa1912
Przeczytane:2021-04-20, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Nazwisko Teresy Driscoll kojarzy mi się z książką po tytułem „Obserwuję cię”, którą przeczytałam kilka lat temu. Nie wywarła na mnie jakiegoś większego wrażenia, ale dobrze się ją czytało. Mając to w pamięci zdecydowałam, że chcę przeczytać kolejną książkę tej autorki, gdy zobaczyłam jej zapowiedź. Opis „Zapłacisz mi za to” zapowiadał, że będzie to kolejny dobry thriller.

Już pierwsze strony książki „Zapłacisz mi za to” przypomniały mi styl autorki. Jest on lekki i przyjemny do czytania, dzięki czemu książkę czyta się z łatwością i przyjemnością. Trochę później przekonałam się, że przedstawiana historia mi się podoba. Z zaciekawieniem śledziłam losy bohaterki i nie mogłam się doczekać zakończenia historii. Podczas czytania tej książki, co jakiś czas w mojej głowie pojawiała się nowa teoria kto jest sprawcą całego zamieszania, lecz autorka sprawnie zakręciła moim nosem i ostatecznie mylnie typowałam sprawcę. Jednak zakończenie nie wywarło na mnie większego wrażenia i trochę żałowałam, że autorka nie wymyśliła jakiegoś lepszego, które zmiotłoby mnie na kolana.

„Zapłacisz mi za to” to dobra książka. Historia była ciekawa i potrafiła utrzymać moje zainteresowanie. Udało mi się ją przeczytać w jeden wieczór, gdyż nie miałam ochoty jej odkładać na bok. Czytanie jej sprawiło mi radość i przyniosło przyjemne uczucie odkrywania tajemnicy. Zakończenie mnie zaskoczyło, ale jednocześnie rozczarowało. Zaskoczyło mnie to, kto ostatecznie okazał się sprawcą, lecz rozczarował mnie powód jego działania.

Avatar użytkownika - Ze-bookiempodrek
Ze-bookiempodrek

Ciekawie skonstruowany, trzymający w napięciu thriller, od którego nie można się oderwać. Fantastyczna powieść, którą warto przeczytać!

Co środę powraca strach... Co środę przesladowca ma nowy pomysł na uprzykrzenie życia. Tylko dlaczego wybrał właśnie Alice?

Alice uwielbia pisać artykuły i świetnie czuje się w swojej pracy. Niespodziewanie odbiera telefon, który odmienia jej życie. Jej ciało ogarnia strach. Choć nie chce się jemu poddać to postanawia być twarda.
Sprawa trafia na policję, jednak gdy śledztwo praktycznie nie rusza z miejsca w sprawę zostaje wciągnięty detektyw Matthew. Nikt nie wie czy psychopata to ktoś z otoczenia Alice czy to stara sprawa z przeszłości...

Ja nieczęsto sięgam po thrillery, ale od czasu do czasu mam potrzebę pogłówkować i zmienić książkowy klimat.

Jakie były moje odczucia?
Przede wszystkim dla mnie zawsze na plus są książki, w których nie wylewa się krew i jest mnóstwo potwornych opisów. Zdecydowanie wolę thrillery psychologiczne i przyglądanie się afektom i dysfunkcjom psychopatów. I tutaj to wszystko było.

Czytałam z zaciekawieniem i sprawnie przechodziłam z rozdziału w rozdział. Wiele wątków namieszało mi w głowie i już sama nie wiedziałam czego można się spodziewać na zakończenie.

Czy je odgadłam?
Nie. Podejrzewałam kilku sprawców całego zamieszania, rozwiązań widziałam kilka jednak autorka doskonale potrafi wywieźć w pole.

Jak dla mnie bardzo interesująca książka i z chęcią Wam polecam.

Przyszedł czas na recenzję nowości, która doczekała się swojej premiery dwa dni temu. Mowa tu o thrillerze Teresy Driscoll "Zapłacisz mi za to". Nie jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki, dlatego mogę stwierdzić, że bardzo przypadł mi do gustu jej styl pisania i pomysłowość. Z tego też powodu zdecydowałam się na jej kolejną książkę. Czy również przypadła mi gustu? Zapraszam do dalszego czytania.

Pewnej środy, podczas pobytu w pracy, Alice, która pracuje jako dziennikarka, odbiera tajemniczy telefon. Ktoś grozi jej głosem, który jest zniekształconym przez jakieś urządzenie. Kobieta myśli, że to zwykły żart, jednak za tydzień, też w środę, stalker kolejny raz ją atakuje. I tak co tydzień... Aż w końcu nie tylko Alice grozi niebezpieczeństwo, ale i jej rodzinie. Czemu ten ktoś obrał sobie akurat środy i tak zależy mu na tym, aby Alice cierpiała i ciągle żyła w strachu? Jako dziennikarka stała się znana w lokalnej społeczności i nie wiadomo, czy ktoś zagraża jej życiu z powodu jej pracy, czy przeszłości (niezbyt kolorowej). Policyjne śledztwo niewiele daje w tej sprawie, więc jej chłopak Tom upiera się, aby wynajęła prywatnego detektywa Matthewa Hila. Czy uda mu się odkryć kto jest stalkerem Alice i sprawi, że kobieta w końcu odnajdzie spokój?

W książce występują rozdziały, które są napisane z perspektywy trzech bohaterów. Jednym z nich jest Alice, która opowiada o swoich przypadłościach związanych z prześladowaniem ją przez tajemniczego stalkera. Opisane są jej przeżycia dziejące się w teraźniejszości i przeszłości (więcej jest tych pierwszych). Drugim z tych narratorów jest detektyw Matthew Hill, w rozdziałch tych występuje narracja trzecioosobowa, a akcja dzieje się w teraźniejszości. Opisywana jest jego praca detektywistyczna, głównie opierająca się na sprawie prześladowania Alice, ale nie zabrakło też innych drugoplanowych wątków, w tym jego osobistego życia. Trzecim bohaterem jest "On", czyli tajemnicza postać w książce. Akcja w tych rozdziałach dzieje się tylko w przeszłości, są one krótkie, co dodatkowo im daje tajemniczości. Thriller wciąga już od pierwszej strony, a nawet już od pierwszego zdania, które zapoczątkowało całą historię opisaną w książce. Autorka wyraźnie opisała jak niebezpieczny może być stalking i jakimi nieprzewidywalnymi metodami posługuje się osoba, prześladująca swoją ofiarę. Jest to moja druga książka, która opisuje ten problem i mimo to również byłam zszokowana tym, jak prześladowana osoba staje się wykończoną psychicznie ofiarą. W książce tej bywają również wzruszające momenty, jest też wiele miłości w stosunku do bliskich osób. Koniec książki bardzo zaskakuje, aż opadła mi szczęka kiedy dowiedziałam się kto i dlaczego prześladuje Alice.

"Zapłacisz mi za to" jest kolejnym bardzo dobrym thrillerem Teresy Driscoll, jaki miałam okazję przeczytać. Może nie pochłaniała mnie ta książka jakoś bardzo mocno (dlatego moja kolejna recenzja pojawia się tak późno), ale czytając ją, po kilkanaście stron dziennie miło spędzałam czas, bo naprawdę potrafiła mnie zainteresować. Na pewno długo o niej nie zapomnę. Myślę, że spodoba się ta książka wielbicielom tego gatunku literackiego, którzy na pewno będą tak somo zaskoczeni końcówką jak ja.

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2021-07-13, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2021,

„Zapłacisz mi za to” to thriller brytyjskiej autorki Teresy Driscoll.

Bohaterką powieści jest dziennikarka Alice, którą prześladuje stalker, a jego działania z biegiem czasu stają się coraz bardziej niebezpieczne i zagrażające nawet życiu naszej bohaterki.

Temat stalkingu jest obecnie dosyć popularny i wiele osób go doświadcza. Mnie również ta tematyka interesuje, więc z ciekawością sięgnęłam po tę książkę.

Powieść ta jednak nie wciągnęła mnie jakoś szczególnie mocno, bo przez większą jej część wiało niestety nudą (kryminały Agaty Christie bywają ciekawsze), dopiero jakieś 80 stron przed końcem autorka trochę przyspieszyła i bardziej zaangażowałam się w tę historię. Dodatkowo nie polubiłam głównej bohaterki i jej irracjonalne zachowanie wielokrotnie mnie denerwowało.

Zakończenie książki nie usatysfakcjonowało mnie. Praktycznie od początku historii stawiałam, że ta właśnie osoba okaże się stalkerem i nie pomyliłam się, więc obyło się bez zaskoczenia. Nie znałam tylko motywów jej postępowania.

Dobrze się czytało tę powieść, ale nie zachwyciła mnie jakoś szczególnie mocno i na pewno nie będzie to coś, co będę długo pamiętać po przeczytaniu.

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2021-07-01, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Zapłacisz mi za to” to drugi thriller psychologiczny brytyjskiej autorki Teresy Driscoll, który ukazał się w Polsce.  Tym razem tematem przewodnim książki jest stalking, którego ofiarą pada główna bohaterka Alice, dziennikarka zajmująca się sprawami lokalnej społeczności. Na pochwałę na pewno zasługuje psychologiczna warstwa powieści – autorka z dużym przekonaniem wykreowała swoje postacie, a szczególnie Alice, która z dnia na dzień czuje się coraz mocniej osaczona, wystraszona i przygnębiona. Atmosfera w powieści jest gęsta, niepokojąca, choć i czasem zastaje rozładowana przez trochę lżejsze, acz nadal istotne psychologicznie wątki.  Intryga kryminalna jest dobrze rozpisana, trzyma przez całą lekturę w napięciu, a częste zwroty akcji nadają książce dynamizmu, przez co nie chce się jej ani na chwilę odkładać. Ja jestem w pełni z lektury zadowolona, takie thrillery lubię czytać! Polecam!

Książkę odebrałam za punkty w portalu CzytamPierwszy

Avatar użytkownika - lemonadestreet
lemonadestreet
Przeczytane:2021-06-22, Ocena: 5, Przeczytałem,

Moje pierwsze spotkanie z autorką oraz jedno z nielicznych z gatunkiem jakim jest thiller. Muszę przyznać, że książka spodobała mi się, mimo, że nie jest mi po drodze z tymi klimatami. Naprawdę przeraża, wbija się w głowę i zostaje na długo. Podoba mi się styl autorki, na pewno sięgnę po jej pozostałe książki. Pełno tu emocji, które niekiedy sięgają zenitu, fabuła układa się ostatecznie w całość, lecz nie brakuje tutaj swego rodzaju chaosu. Zaskakujące zakończenie dopełnia historii.

Avatar użytkownika - justynazniszczol
justynazniszczol
Przeczytane:2021-05-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Alice wiedzie w miarę spokojne życie u boku kochającego mężczyzny, jest dziennikarką, która poświęca się swojej pracy, a artykuły, które pisze stara się redagować w możliwie najbardziej rzetelny sposób. W związku z tym, kiedy dziewczyna zaczyna dostawać pogróżki, pierwszy trop, który sprawdza policja to właśnie narażenie się artykułami.

Nic jednak nie wskazuje na to, żeby Alice naraziła się komukolwiek jako dziennikarka, czy zatem za groźbami stoi były chłopak, przez którego Alice musiała zmienić tożsamość i układać sobie życie na nowo?

Prywatny  detektyw i komisarz policji głowią się nad potencjalnym prześladowcą, jednak wszystkie teorie i potencjalni podejrzani, nie prowadzą do prawdziwego stalkera. Kim on zatem jest i co spowodowało, że tak bardzo nienawidzi Alice?

Teresa Driscoll stworzyła niezwykle zaskakującą historię, przyznam, że od początku miałam kilka typów na stalkera Alice, ale do poległam – nie domyśliłam się kim jest prześladowca i za to chapeau bas dla autorki, bo rzadko zdarza się, żebym się nie domyśliła kto jest złym charakterem, a tutaj autorka totalnie mnie zaskoczyła. Totalny nokaut ?

Historia dzieje się w dwóch płaszczyznach czasowych, ta druga płaszczyzna pozwala nam poznać historię stalkera, a dzięki temu pozwala zrozumieć pobudki dla jakich działał.

Autorka poza tematem stalkingu dotknęła również istotnego tematu, jakim jest odpowiedzialność za to co publikuje się w mediach, mowa tu również o wpływie działań dziennikarskich na życie społeczności/ludzi o których piszą.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, na dosłownie dwa wieczory spędzone w napięciu i oczekiwaniu na rozwiązanie zagadki.

W redakcji gazety Alice odbiera telefon z groźbą. Tydzień później kobieta wie, że stała się celem stalkera. Policyjne śledztwo stoi w miejscu. Do akcji wkracza prywatny detektyw Matthew Hill. Z każdą środą ataki stalkera eskalują. Życie ambitnej i upartej dziennikarki zmienia się z dnia na dzień. Kobieta nie może pracować. Znika jej pewność siebie. Poziom stresu wzrasta. Groza eskaluje. Emocje buzują. Stalker zamienia jej życie w koszmar.

Autorka oddaje głos trzem bohaterom: Alice, detektywowi i stalkerowi. Zaprasza do świata prześladowcy i pozwala go poznać – jego przeszłość, emocje, myśli, motywy działania. Pokazuje  działania policji i prywatnego detektywa, ich współpracę. Z przyjemnością obserwowałam tok rozumowania, rodzące się podejrzenia i wątpliwości detektywa. Moją sympatię zdobyła także pani komisarz. Autorka dobrze wykreowała pozostałych bohaterów. Wzruszenie wywołują sceny z matką.

Mroczny i gęsty klimat budowany jest od pierwszego zdania, mocno działającego na wyobraźnię czytelnika. Stopniowo nakręcana jest spirala strachu i przerażenia, od której uwagę odciągają wątki poboczne oraz rozdziały poświęcone prywatnemu detektywowi i stalkerowi. Autorka celowo usypia czujność czytelnika i wywodzi go w pole, mimo że ten na bieżąco uczestniczy w śledztwie. Zaskoczyła mnie tożsamość stalkera. Autorka uknuła intrygę opartą na zemście i wplątała w misterną sieć kłamstw, manipulacji, zwrotów akcji, wskazówek, wspomnień. W tej układance nie ma przypadków, każdy element powieści ma znaczenie. Także głęboko skrywana tajemnica Alice.

W thrillerze potworność mrocznych wydarzeń pisarka podkreśliła poprzez konfrontację strachu Alice z jej celebracją odwagi i miłości oraz zaawansowaną ciążę pani komisarz. Do tego walka o oddech dosłownie i w przenośni – matka Alice choruje na płuca, a ona sama walczy o wolność, swobodę myśli i poruszania się.

„Zapłacisz mi za to” to klimatyczny i mroczny thriller o stalkingu, którego zwroty akcji trzymają w napięciu aż do zaskakującego finału. To powieść o studium życia psychicznego ofiary stalkera, nie zawsze łatwej pracy dziennikarza oraz silnych więzach rodzinnych.

Obserwuję cię
Teresa Driscoll 0
Okładka ksiązki - Obserwuję cię

Kiedy Ella Longfield spotyka w pociągu dwóch młodych mężczyzn rozmawiających z nastoletnimi dziewczynami, nie widzi w tym nic niepokojącego, dopóki...

Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch