reklama

TikTokerki stworzyły musical „Bridgertonowie”, teraz mają kłopoty

Data: 2022-08-03 14:24:34 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Abigail Barlow i Emily Bear to dwie fanki popularnego serialu Netflixa Bridgertonowie, które za sprawą konta w mediach społecznościowych zyskały niemałą popularność. Dziewczyn, inspirując się kostiumowym serialem Netflixa, stworzyły utwory muzyczne, które stały się hitami w Ameryce. Teraz Netflix wzywa piosenkarki do zaprzestania naruszeń.

Obrazek w treści TikTokerki stworzyły musical „Bridgertonowie”, teraz mają kłopoty  [jpg] fot. Netflix

Bridgertonowie to jeden z serialowych hitów Netflixa ostatnich lat. Kostiumowy serial będący luźną adaptacją cyklu romansów historycznych Julii Quinn, do tej pory doczekał się realizacji w postaci dwóch sezonów, a obecnie nagrywana jest już trzecia transza serialu. Niedługo po premierze pierwszego sezonu Abigail Barlow i Emily Bear, dwie fanki produkcji, zaczęły publikować na TikToku piosenki, które powstały pod wpływem inspiracji produkcji. Teraz mogą mieć przez to kłopoty. 

Bridgertonowie w formie musicalu? Tylko nieoficjalnie

Abigail Barlow i Emily Bear to amerykańskie wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów. Największą popularność zdobyły na TikToku, gdzie po premierze pierwszego sezonu serialu zdecydowały się na stworzenie kilku utworów zainspirowanych Bridgertonami. Początkowo była to tylko niewinna zabawa w mediach społecznościowych, szybko jednak okazało się, że utwory te stały się prawdziwymi viralami i zostały wyświetlone przez miliony osób. Internetowe piosenkarki nie zatrzymały się jednak tylko na TikToku, zamiast tego wydając oficjalny album i publikując oficjalne klipy w serwisach typu YouTube.

Album osiągnął sukces i zdobył pierwsze miejsce na liście przebojów iTunes w USA. Co ciekawe został też nominowany do znanej i cenionej nagrody GRAMMY za najlepszy album teatru muzycznego i koniec końców otrzymał statuetkę! Abigail Barlow i Emily Bear przeszły do historii jako najmłodsze nominowane osoby w tej kategorii.

TikTokerki i autorki musicalu pozwane przez Netflix

Początkowo nawet twórcy serialu byli pod wrażeniem kreatywności TikTokerek, udostępniając ich piosenki. Wkrótce zrealizowano także w Hali Koncertowej Kennedy Center w Waszyngtonie, które okazało się prawdziwym komercyjnym sukcesem. Zaledwie w ciągu tygodnia wyprzedano wszystkie bilety, których cena wynosiła nawet 149 dolarów.

Netflix wspiera treści stworzone przez fanów, ale Barlow & Bear posunęły się o kilka kroków za daleko. Chciały posiadać wiele źródeł dochodu, bez formalnego pozwolenia na używanie znaku towarowego Bridgertonów

– cytuje Netflixa The New York Times.

Sprawa stanęła wówczas na ostrzu noża, a Netflix zdecydował się pozwać kobiety za naruszenie praw giganta streamingowego, składając pozew w amerykańskim sądzie okręgowym w Waszyngtonie. Przyczyną nie były samodzielnie stworzone przez wokalistki piosenki, a korzystanie ze znaku towarowego bez pozwolenia.

Dokładaliśmy wszelkich starań, aby współpracować z Barlow & Bear, ale one odrzuciły naszą propozycję. Twórcy, aktorzy, scenarzyści i cała ekipa włożyła sporo serca w prace nad Bridgertonami, a my podejmujemy należyte działania w celu ochrony ich praw

– podaje The New York Times.

Łącznie Netflix pozwać miał wokalistki w czterech sprawach. Zdaniem Abigail Barlow i Emily Bear, wcześniej miały otrzymać zgodę na przekształcenie swoich piosenek z TikToka w pełnoprawny album. Netflix z kolei podkreśla, że informował wykonawczynie o zakazie występów na żywo, które mogłyby nakładać się na inne wydarzenia związane z Bridgertonami, a organizowane przez Netflixa. 

Bridgertonowie — Julia Quinn wypowiada się w sprawie

Birdgertonowie to serial, który w krótkim czasie zdobył ogromną popularność i spore grono fanów. Każdy z sezonów skupia się na innym członku rodziny — pierwszy sezon opowiadał o Daphne i był ekranizacją książki Mój książkę. Druga seria, która niedawno miała premierę, przybliżyła widzom postać Anthonego. Opierała się na powieści Ktoś mnie pokochał. Trzecia książka z cyklu nosi tytuł Propozycja Dżentelmena i skupiała się na historii Benedicta. Twórcy jednak zdecydowali się zmienić kolejnośćco oznacza, że nadchodzący sezon będzie ekranizacją Miłosnych tajemnic.

Sprawę zdecydowała się także skomentować autorka literackiego pierwowzoru — Julia Quinn. Autorka podkreśliła, że jest pełna uznania wobec talentu piosenkarek, jednocześnie jednak ma nadzieję, że Barlow & Bear zrozumieją potrzebę ochrony własności intelektualnej innych profesjonalistów, w tym postaci i historii, które stworzyła w powieściach „Bridgerton” ponad 20 lat temu. Obecnie trwają też pracę nad spin-offem serii, który będzie opowiadał o losach królowej Charlotty. Cofniemy się do czasów, gdy była ona młodą dziewczyną, zobaczymy, jak zdobyła władzę i poznała króla. Jakiś czas temu została ujawniona niewielka część obsady produkcji! 

Do premiery trzeciego sezonu zostało jeszcze sporo czasu, jeśli więc wcześniej chcielibyście zapoznać się z książkowym pierwowzorem, to możecie znaleźć go na stronach popularnych księgarni internetowych:

 

Źródło: nytimes.com, theverge.com
Tagi: bridgertonowie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Mój książę
Julia Quinn7
Okładka książki - Mój książę

Daphne Bridgerton jest urocza i inteligentna, z jakiegoś powodu jednak mężczyźni traktują ją tylko jako przyjaciółkę i nie widać wokół niej...

dodaj do biblioteczki
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Pokaż wszystkie recenzje