Alert koronawirus! Nowe zasady funkcjonowania bibliotek

Data: 2021-11-30 10:06:02 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W poniedziałek 29 listopada opublikowano nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które zmienia dotychczasowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące w bibliotekach w czasie pandemii. Do 17 grudnia w bibliotekach może przebywać maksymalnie 15 osób lub 1 osoba na 15 m2

Obrazek w treściFot. Pexels / fotografia ilustracyjna

29 listopada ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów, które zmienia dotychczasowe rozporządzenie w sprawie ograniczeń obowiązujących w czasie epidemii koronawirusa. Nowe zasady obowiązywać będą do 17 grudnia 2021 roku i obejmą m.in. biblioteki. 

W bibliotekach mniej osób 

Na podstawie nowego rozporządzenia, rekomendacje dotyczące działalności bibliotek od 1 grudnia wydała Biblioteka Narodowa. W najnowszym komunikacie wskazano, że w pomieszczeniu dostępnym dla czytelników nie może przebywać więcej niż 15 osób lub 1 osoba na m2. Ograniczenie to nie dotyczy pracowników biblioteki. 

Biblioteki zobowiązane zostały, by przed wejściem umieścić informację dotyczącą tego, ile osób może przebywać jednocześnie w książnicy oraz „podjąć środki zapewniające […] przestrzeganie [limitu – przyp. red.]”. 

Może zainteresować cię także...

Warto zauważyć, że do limitu 15 osób nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi, choć jednocześnie – jak zaznacza Biblioteka Narodowa –  według obecnych przepisów, nie ma wskazanego sposobu, w jaki sposób bibliotekarze mogliby potwierdzić zaszczepienie wchodzącego do biblioteki czytelnika. 

Biblioteki mogą zostać zamknięte

Co do zasady, biblioteki nadal funkcjonują, choć mogą zdarzać się wyjątki. Jak podkreśla BN, decyzję o otwarciu lub zamknięciu książnicy podejmuje jej dyrektor, biorąc pod uwagę warunki lokalowe oraz sytuację epidemiczną w miejscowości, w której znajduje się biblioteka.

Nadal rekomendowane jest wprowadzenie możliwości udostępniania książek za sprawą usługi zamówień przez telefon oraz poprzez książkomaty. Dodatkowo w miejscowościach, w których występuje duża liczba zachorowań, zaleca się  jedynie udostępnianie na zewnątrz, bez możliwości korzystania z czytelni. 

Maseczki i płyn do dezynfekcji wciąż obowiązują

Nadal obowiązują także dotychczasowe zalecenia związane z bezpieczeństwem w bibliotekach. Czytelnicy i bibliotekarze zobowiązani są do noszenia maseczek ochronnych. Pracownicy biblioteki powinni regularnie wietrzyć pomieszczenia w bibliotekach, a czytelnicy – dezynfekować ręce.

Może zainteresować cię także...

Podobne zasady dotyczą większości miejsc publicznych. Zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe m.in. w centrach handlowych, kinach oraz w czasie targów i konferencji. W miniony weekend w Warszawie odbyły się Targi Książki Historycznej, w czasie których również obowiązkowe było zakrywanie ust i nosa. Do tej zasady nie dostosował się jeden z wydawców, który został wyproszony z imprezy.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Królewska rozgrywka
Melisa Łada
Królewska rozgrywka
Jesteśmy twoi
Anna Ficner-Ogonowska
Jesteśmy twoi
Zgodne małżeństwo
Aleksandra Tyl
Zgodne małżeństwo
Echowa Góra
Lauren Wolk
Echowa Góra
Pola. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Pola. Wnuczka wariatki
Odzyskany los
Marzena Rogalska
Odzyskany los
Światło i cień
Katarzyna Majgier
Światło i cień
Pokaż wszystkie recenzje