Polska Izba Książki apeluje do rządu o otwarcie księgarń i bibliotek w pierwszej kolejności!

Data: 2020-04-16 16:02:57 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet

W odpowiedzi na pierwsze zapowiedzi stopniowego „odmrażania" gospodarki Polska Izba Książki przygotowała apel do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz, w którym nawołuje do tego, by wśród pierwszych sklepów w galeriach handlowych, jakie będą mogły zostać otwarte, znalazły się księgarnie, podobnie jak ma to miejsce we Włoszech, Austrii czy Niemczech.  

Obrazek w treści Polska Izba Książki apeluje do rządu o otwarcie księgarń i bibliotek w pierwszej kolejności!  [jpg]

Kryzys wywołany przez pandemię COVID-19 ma nie tylko aspekt zdrowotny i gospodarczy, ale również zagraża stabilności kulturowej kraju. Uważamy, że w ramach planowanych decyzji w zakresie odmrażania poszczególnych sektorów gospodarki, w tym przywracania działalności galerii handlowych, priorytetowo powinny zostać potraktowane księgarnie, które stanowią miejsca o szczególnym znaczeniu dla upowszechniania czytelnictwa. W tym trudnym czasie niezwykle potrzebna jest branżowa solidarność, dlatego zdecydowaliśmy się zwrócić z prośbą w imieniu całej branży i wszystkich podmiotów związanych z rynkiem książki.

- mówi Grażyna Szarszewska, Dyrektor Generalna Polskiej Izby Książki.

Empik: ogólna sprzedaż książek znacząco spadła

Księgarnie – szczególnie te ulokowane w centrach handlowych – są dla rynku książki szczególnie ważne. To tam zachodzą po drodze klienci galerii w poszukiwaniu świątecznego czy urodzinowego prezentu dla bliskich. Ich zamknięcie niesie poważne konsekwencje. Jak podaje Empik, mimo bardzo dynamicznego wzrostu sprzedaży w kanałach internetowych, ogólna sprzedaż książek znacząco spadła. Konsekwencje dla całej branży wydawniczej są bardzo poważne. Przesuwane są premiery ważniejszych tytułów.

Czytaj także: Zmarł chilijski pisarz, Luis Sepulveda. Przegrał walkę z koronawirusem

Autorzy bez środków do życia

Również autorzy, dla których przychody ze spotkań autorskich są poważną częścią regularnych przychodów, tracą środki do życia. Mówią o tym w wywiadach i we wpisach w portalach społecznościowych liczni pisarze.

Czy czeka nas zamknięcie księgarń i upadłość wydawnictw?

Według danych organizatorów akcji „Książka na telefon", jeśli obecny stan utrzyma się dłużej, zamkniętych może zostać nawet 40% niezależnych księgarń. PIK pod koniec marca przeprowadził ankietę wśród niemal 200 przedstawicieli rynku książki – przede wszystkim księgarzy i wydawców. Ponad 70% badanych odczuło dramatyczny spadek sprzedaży po wprowadzeniu stanu pandemii w Polsce. W kwietniu uregulować płatności swoim kontrahentom nie będzie w stanie 65% ankietowanych, a ponad połowa nie będzie miała z czego opłacić składek ZUS, podatków oraz czynszów czy rachunków za wynajem lokali. Aż 64% przewiduje zwolnienia w przypadku utrzymania stanu epidemii do końca czerwca, a 27% zapowiada nawet likwidację firm.

Czytaj także: Ruszyła akcja #ksiazkanakryzys. Czytaj i walcz z kryzysem!

Książka w sieci

Oczywiście, księgarze, wydawcy i autorzy starają się czas pandemii wykorzystać jak najlepiej. Większy nacisk stawia się na sprzedaż internetową i aktywność w mediach społecznościowych. Powstają kolejne akcje, takie jak wspomniana już „książka na telefon”, w ramach której czytelnicy mogą zamówić wymarzoną książkę w lokalnej księgarni telefonicznie i otrzymać ją z dostawą do domu. Spotkania autorskie organizowane są online. Codziennie aktualizowaną listę spotkań autorskich online znajdziecie w naszym artykule. Mimo zwiększonego zainteresowania m.in. książką elektroniczną czy przeniesieniu zakupów do internetu, branża spodziewa się ogólnego spadku sprzedaży nawet na poziomie 40%. Nie w każdym przypadku możliwa jest też praca zdalna - w przypadku branży wydawniczej aż 45% pracowników nie może świadczyć pracy zdalnie, co dotyczy w przeważającej części księgarzy punktów stacjonarnych i antykwariuszy, którzy stanowią największy odsetek całej branży.

W tych trudnych okolicznościach staramy się walczyć o godne miejsce dla kultury w zakresie „odmrażania” gospodarki, a jednocześnie dawać nadzieję podmiotom rynku wydawniczego i wspierać je w działaniach mających wpływ na poprawę ich płynności. Widzimy, że książki istnieją w ogólnej świadomości – coraz częściej pojawiają się chociażby w telewizji, jako tło do wypowiedzi polityków. Cieszy nas także mobilizacja lokalnych społeczności, które wybierają zakupy u przedsiębiorców z najbliższej okolicy. Tego typu sygnały są ważne dla wydawców i księgarzy, dając nadzieję na silniejszy zwrot ludzi ku książkom po zniesieniu restrykcji i podniesienie ogólnego poziomu czytelnictwa. Aby miały szansę się spełnić, muszą być poparte odpowiednimi działaniami ze strony rządu

- podkreśla Grażyna Szarszewska.

To kolejny apel Polskiej Izby Książki skierowany do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 30 marca PIK zwróciła się z konkretnymi postulatami w ramach „tarczy antykryzysowej”, w obliczu grożącego firmom kryzysu płynności i troski o ochronę miejsc pracy.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pokaż wszystkie recenzje