TVP zrobi serial o życiu miłosnym Adama Mickiewicza

Data: 2023-05-26 09:17:25 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Telewizja Polska ogłosiła, że na jej antenie pojawi się nowa produkcja historyczna opowiadająca o Adamie Mickiewiczu. W główną rolę wcieli się Nikodem Rozbicki! 

Adam Mickiewicz na Judahu - obraz Walentego Wańkowiczafot. fragment obrazu Adam Mickiewicz na Judahu skale autorstwa Walentego Wańkowicza / domena publiczna

Ostatnimi czasy TVP sporo inwestuje w produkcje kostiumowe i historyczne. Jakiś czas temu na stacji zadebiutował serial Polowanie na ćmyProdukcja powstała na bazie powieści Pogrom 1905 autorstwa Wacława Holewińkiego. Na 2024 rok została zapowiedziana premiera Matyldy – serial, którego główną bohaterką będzie córka jednego z powstańców. Teraz z kolei dowiedzieliśmy się, że TVP planuje zaprezentować widzom opowieść o wieszczu narodowym.

Niepewność – będzie serial TVP o Adamie Mickiewiczu

Nadchodząca produkcja nazywać się będzie Niepewność. Tytuł, jak łatwo można się domyślić, nie jest przypadkowy i nawiązuje do jednego z dzieł Adama Mickiewicza. Sama fabuła serialu skupi się na postaci młodego Adama Mickiewicza. W produkcji będziemy śledzić losy twórcy; główną osią serialu ma być jednak jego relacja uczuciowa z Marylą Wereszczakówną.

Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę,

Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę;

Jednakże gdy cię długo nie oglądam,

Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam;

I tęskniąc sobie zadaję pytanie:

Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?

Adam Mickiewicz, „Niepewność”

Co ciekawe, TVP planuje zarówno realizację serialu telewizyjnego, jak i filmu fabularnego. Na razie nie wiadomo, czy miałyby być to dwa zupełnie różne projekty.

Czytaj także: Matura 2023. Odpowiedzi do zadań z języka polskiego

Niedawno TVP zastosowało podobną praktykę w przypadku serialu dokumentalnego o Annie Przybylskiej – po premierze filmu w kinach, na antenie telewizyjnej Jedynki wyemitowało produkcję w postaci kilkuodcinkowego serialu poszerzonego o dodatkowe komentarze.

Nikodem Rozbicki wcieli się w Adama Mickiewicza w serialu TVP

Choć szczegóły nie są jeszcze znane, wiadomo już, kto wcieli się w samego wieszcza. Młodego Adama Mickiewicza zagrać ma Nikodem Rozbicki, którego niedawno mogliśmy zobaczyć m.in. w ekranizacji powieści Remigiusza Mroza — serialu Chyłka. Oprócz tego Rozbicki pojawił się w ostatnich produkcjach z serii Kogel Mogel Miszmasz, czyli kogel-mogel 3, Koniec świata czyli Kogel Mogel 4, a także serialach Polsatu Rodzina na Maxa i Bracia.

Czytaj także: Sanah zaśpiewała Inwokację z „Pana Tadeusza” dla tegorocznych maturzystów

W pozostałych rolach zobaczymy między innymi Aleksandrę Piotrowską, Dorotę Landowską, Adriana Zarembę, Marka Kalitę, Piotra Garlickiego i Andrzeja MastalerzaReżyserem produkcji został Waldemar Szarek.  Zgodnie z pierwszymi zapowiedziami, Niepewność ma mieć premierę w 2025 roku.

Tagi: polskie seriale, matura 2023,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dzieła zebrane Adama Mickiewicza
Adam Mickiewicz0
Okładka książki - Dzieła zebrane Adama Mickiewicza

Adam Mickiewicz był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli europejskiego romantyzmu. Jego poezję charakteryzował zarówno mistycyzm i sentymentalizm...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
A wokół nas pomarańcze
Weronika Tomala
A wokół nas pomarańcze
Déja vu
Jolanta Kosowska
 Déja vu
Imperium
Conn Iggulden
Imperium
Pokaż wszystkie recenzje