reklama

Oto najlepsze książki na Gwiazdkę 2017!

Data: 2017-12-07 21:53:06 | Ten artykuł przeczytasz w 25 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Oto najlepsze książki na Gwiazdkę 2017!

Podobnie jak w latach ubiegłych,  internauci głosujący za pośrednictwem strony www.ksiazkanagwiazdke.pl oraz jurorzy mieli wskazać, jakie książki stanowić będą idealny prezent na Boże Narodzenie. Właśnie poznaliśmy laureatów plebiscytu „Najlepsza książka na Gwiazdkę".

Tegoroczni laureaci

Idealnym świątecznym prezentem - zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn - będzie z pewnością nagrodzona przez internautów powieść Magdaleny Knedler Nie całkiem białe Boże Narodzenie (Novae Res). 

To  wciągający kryminał w starym, dobrym stylu, przypominający nieco atmosferą Morderstwo w Boże Narodzenie mistrzyni gatunku - Agathy Christie - podkreśla czytelniczka, Joannate.

- Nawiązania do królowej kryminału pojawiają się w książce Magdaleny Knedler wielokrotnie. Świetnie napisana powieść, nie będąca kolejną, typową, sentymentalną historyjką o cudownych nawróceniach przy choince i pogodzeniu zwaśnionych przy wigilijnym stole , to solidna propozycja dla wszystkich miłośników dobrej lektury. 

Jurorzy nagrodę główną przyznali z kolei powieści Carli Montero Zimowy wiatr na twojej twarzy (Dom Wydawniczy Rebis). 

Wojna najmocniej dotyka zwykłych ludzi - pisze na marginesie książki Erna Eltzner. - Nie polityków, przywódców, osoby kierujące całą tą machiną. To cywile zostają wyrwani ze swoich spokojnych domów, zmuszeni do porzucenia tego, co kochają, do podejmowania przerażających w skutkach decyzji… Świetnie pokazuje to na kartach swej nowej książki Carla Montero. 

Zimowy wiatr na Twojej twarzy to lektura wciągająca, wzbudzająca mnóstwo emocji, wręcz idealna na długie wieczory. Z pewnością miłośnicy opowieści opartych na faktach będą powieścią Montero zachwyceni. 

Dla miłośników najlepszej prozy...

...idealnym prezentem z pewnością okaże się nagrodzona przez jurorów powieść Arka Borowika Wnętrza wypalone lodem (Wydawnictwo Dobra Literatura). 

To wnikliwe, męskie spojrzenie na świat kobiecych dążeń i namiętności. Konflikt dwóch matek walczących o dziecko i spojrzenie wstecz kobiety, która dotarła do kresu.

Po raz kolejny Arek Borowik, bazując na motywach zaczerpniętych z baśni, buduje pasjonujące, pełne napięcia i emocji współczesne historie. Prowokuje do stawiania pytań o granice moralne w obliczu pragnień, żądz i miłości. Jak daleko jesteśmy w stanie je przesunąć i co potrafimy poświęcić, by osiągnąć cel? 

Najwięcej głosów czytelników przypadło w tej kategorii nowej powieści Eleny Ferrante - Córka (Wydawnictwo Sonia Draga). 

- W tej książce napięcie stopniowo narasta, burząc początkowy pozorny spokój - wyjaśnia użytkowniczka serwisu Granice.pl o loginie allison.

- Czytelnik wraz z główną bohaterką przeżywa jej niepokoje, dylematy i bolesne wspomnienia, a gdy odkrywa największą tajemnicę Ledy, musi spojrzeć na nią z innej niż dotychczas perspektywy i spróbować odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań o prawo człowieka do szczęścia, o moralne obowiązki i odpowiedzialność. Córka to pełna melancholii opowieść o marzeniach, życiowych wyborach i trudnym macierzyństwie.

Książkowe prezenty nie tylko dla mężczyzn

W kategorii „nie tylko dla mężczyzn" jurorzy i czytelnicy byli zgodni, przyznając nagrodę Artefaktowi umysłu Mariana Noconia (Wydawnictwo Szara Godzina). 

Wyróżniona powieść to conspiracy thriller w stylu Ludluma - podkreśla Damian Kopeć. Bardzo dynamiczna akcja, niezwykłe przygody, spiskowcy, ucieczki, potyczki, zabójstwa - to wszystko jest tu ważniejsze niż wiarygodność wydarzeń. Sylwetki postaci są zaledwie naszkicowane, warstwa psychologiczna - naciągana. Ale Artefakt umysłu po prostu wciąga, a taka jest rola tego typu literatury. 

Powieść Noconia w pełni sprawdza się jako odskocznia do innego świata - niby naszego, a jednak odmiennego. Do świata wszechmocnych tajnych służb, spisków, konspiratorów, zadziwiających tajemnic, mogących zmienić losy świata.

Lektury pełne emocji nie tylko dla kobiet

Zgodnie internauci i jurorzy nagrodzili również w kategorii „nie tylko dla kobiet" powieść Agnieszki Krakowiak-Kondrackiej Zostań do rana (Wydawnictwo Literackie). 

- To sprawnie napisana, zgodna z wszelkimi regułami gatunku powieść obyczajowa - mówi dr Katarzyna Krzan. - Jest tu wszystko, czego mogłyby oczekiwać czytelniczki - spora dawka wzruszeń i emocji, konsekwentnie poprowadzona fabuła i odrobina uśmiechu. Jest też pochylenie się nad losem krzywdzonych zwierząt.

Kropelka optymizmu czyli historie nie tylko na Święta

Kategorię „Kropelka optymizmu" zdominowały historie typowo świąteczne. Jurorzy nagrodzili w niej zbiór opowiadań Pensjonat pod świerkiem (Novae Res). 

- Tę książkę warto przeczytać właśnie przed świętami - zachęca Magdalena Galiczek-Krempa. - Wprowadza w świąteczny nastrój i przekonuje do wyciągnięcia ręki na zgodę ze skłóconą rodziną czy sąsiadami. Dodatkowym atutem książki jest fakt, że opowiadania czytać można niezależnie, wracając do tych, które szczególnie przypadną czytelnikowi do gustu. Być może któraś z historii tak głęboko zapadnie nam w serce, że zapragniemy przeczytać ją na głos swoim wigilijnym gościom, wygodnie moszcząc się w bujanym fotelu przy rozświetlonej blaskiem tysiąca światełek choince? 

Najwięcej głosów czytelników przypadło świątecznej opowieści, napisanej przez jedną z najpopularniejszych autorek powieści obyczajowych - Krystynę Mirek, a mianowicie książce Światło w cichą noc (Edipresse Książki).

- W najnowszej powieści Krystyna Mirek opowiada piękną, niebanalną historię, osadzoną mocno w okresie przedświątecznym i już centralnie świątecznym - pisze Agnieszka Miśkowiec. - Bohaterowie w wyniku trudnych doświadczeń z dzieciństwa uciekają przed Bożym Narodzeniem. Łatwiej im wyjechać poza granice kraju niż zmierzyć się ze świąteczną atmosferą, która Magdzie, Bartkowi i Marcinowi kojarzy się z bólem po stracie rodziców. A jednak bohaterowie będą musieli zmierzyć się z własną przeszłością i odkryć, co w życiu jest naprawdę ważne.

Najlepsze poradniki

Miłośnikom poradników warto sprezentować nagrodzoną przez jurorów książkę Katarzyny Niezgody Pięścią w szklany sufit (Edipresse Książki). 

Autorka tej nietuzinkowej publikacji pokazuje, że większość ograniczeń, sprawiających, że kobietom tak trudno osiągnąć sukces, tkwi w ich własnych głowach! Dlaczego kobiety nie awansują? Bo nie chcą - odpowiada Niezgoda. Oczywiście, autorka dostrzega problemy i trudności od kobiet niezależne, jednak zarazem podkreśla, że wszystkie je można przezwyciężyć. I zachęca swoje czytelniczki, by podjąć to wyzwanie.

Czytelnicy wśród poradników szczególnie wyróżnili Elementarz dla rodziców Jacka Mycielskiego (Rosikon Press). 

- Jasne zasady, konsekwencja, szacunek do ludzi, wiary i ustalonych reguł, ogromne pokłady miłości oraz umiejętne kierowanie dziecka ku samodzielności - to hasła-klucze, jakie odkryjemy na kartach Elementarza dla rodziców - mówi Magdalena Galiczek-Krempa. - A ponieważ mamy do czynienia właśnie z elementarzem, to wszystkie zasady, wypracowane na przestrzeni lat przez Jacka Mycielskiego, ojca trójki dzieci, opisane są w sposób jasny, prosty i przystępny. Rozdziały dotyczące kolejnych zagadnień (okresu niemowlęctwa, nauki podstawowych zasad - np. sprzątania, słuchania poleceń rodziców, życia w społeczeństwie itd.) są krótkie i stanowią kwintesencję omawianego tematu. Także krótkie i jasne zdania mogą stać się prawdziwymi drogowskazami dla wszystkich rodziców.

Dreszczyk emocji

Miłośnikom mocnych wrażeń podczas lektury jurorzy polecają powieść Ragdoll Daniela Cole (Wydawnictwo Sonia Draga). 

- Mamy w tym przypadku do czynienia z thrillerem autentycznie zaskakującym, przewrotnym i w pełni przekonującym. A zapowiada się bardzo konwencjonalnie: w Londynie znalezione zostają zszyte w kształt ludzkiej sylwetki fragmenty sześciu ciał. Nikt nie zna tożsamości zamordowanych, a - jakby tego było mało - morderca rzuca policji wyzwanie, wskazując listę sześciu kolejnych ofiar. Co je łączy? Jakie są motywy zabójcy? Aby je poznać, prowadzący śledztwo detektyw William „Wolf" Fawkes będzie musiał sięgnąć daleko w przeszłość i rozdrapać najbardziej bolesne rany. 

Najwięcej głosów internautów przypadło w tej kategorii Nie całkiem białemu Bożemu Narodzeniu Magdaleny Knedler, które otrzymało również nagrodę główną czytelników.

Najlepsza fantastyka

Wszyscy, którzy cenią dobrą fantastykę, ucieszą się z pewnością z prezentu, jakim będzie cykl Inni Anne Bishop. W tegorocznej edycji plebiscytu nagrodę internautów i jurorów otrzymał piąty już tom serii - Zapisane w kartach (Wydawnictwo Initium). 

- Pomysł na stworzenie terra indigena, zwanych Innymi, nieustannie zachwyca. Świat, w którym to nie ludzie stoją na szczycie hierarchii, nie oni w nim rządzą, lecz zależni są od istot o wiele od siebie potężniejszych i stanowiących dla nich nie lada zagadkęto prawdziwy strzał w dziesiątkę. Do tego bohaterowie – tak zróżnicowani i tak charakterystyczni – po prostu mistrzostwo świata! - wymienia zalety powieści autorka bloga http://magicznyswiatksiazki.pl/.

 Intrygujące biografie

Czytelnicy mocno stąpający po ziemi z radością znajdą pod choinką nagrodzone w plebiscycie biografie. A więc na przykład Syna Hamasu Musaba Hasana Jusufa i Rona Brackina (Wydawnictwo Aetos). Na tę właśnie książkę czytelnicy głosowali najczęściej. 

Syn Hamasu nie jest przesadnie grubą książką, za to okazuje się publikacją niezwykle interesującą - zwłaszcza dla wszystkich przyglądających się konfliktowi arabsko-izraelskiemu i nie mogących w pełni zrozumieć jego istoty. Poznajemy w niej punkt widzenia niezwykłego Palestyńczyka, silnej osobowości, człowieka stale podejmującego trud refleksji nad sobą i otoczeniem. Osoby, która przeszła ewolucję poglądów i na własnym ciele poznała „uroki” życia na terenach okupowanych. Ta książka pozwala lepiej zrozumieć sens wydarzeń, o których stale słyszymy w telewizji. Spojrzeć na nie z zupełnie nowej perspektywy.

Jurorzy wskazali z kolei na publikację Włodzimierza Rędziocha, Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia Zło dobrem zwyciężył. Święty Jerzy XX wieku (Rosikon Press), a więc na biografię ks. Jerzego Popiełuszki. 

To jednak biografia nietypowa. W książce przeplatają się tak naprawdę trzy opowieści: opisany przez Grzegorza Górnego życiorys kapłana na tle epoki, rozmowy z bliskimi, świadkami działalności duchownego czy znawcami jego biografii, przeprowadzone przez Włodzimierza Rędziocha, a także bogaty materiał fotograficzny - znajdujemy tu zdjęcia archiwalne i współczesne fotografie Janusza Rosiknia. Ta publikacja przybliża nas do zrozumienia, jakim człowiekiem był ks. Jerzy Popiełuszko, z czego wynikały jego konkretne wybory czy postawy.  

Lektura dla ducha

Osoby wierzące z pewnością ucieszą się z prezentu, jakim będzie nagrodzona przez jurorów książka Ziarna na wietrze Ricka Wienecke (Koinonia). 

Autor ukazuje w niej, w jaki sposób odkrywał plan, który Bóg przygotował dla niego samego. Po osobistym dramacie Wienecke zetknął się z historią narodzin państwa Izreael, które nastąpiło po II wojnie światowej i po Wojnie o Niepodległość. Dzięki niej i on odkrył Boga w swoim życiu, a następnie rozpoczął poszukiwanie własnego języka przekazu artystycznego, co zaowocowało jego najbardziej niezwykłym dziełem - Fontanną Łez - rzeźbą, ukazującą swoisty „dialog cierpienia" pomiędzy Holokaustem a Ukrzyżowaniem. 

Czytelnicy w tej kategorii wyróżnili Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku Janusza Rosikonia i Grzegorza Górnego (Rosikon Press). 

Tajemnice Fatimy to historia XX wieku, historia świata i losów Kościoła w owym świecie - mówi Damian Kopeć. - To z jednej strony pokazanie kontekstu religijnego objawień, a z drugiej - recepcji przesłania z Fatimy zarówno wśród wierzących, jak i sceptycznie nastawionych. To pokazanie odbioru i realizacji zawartych w objawieniach próśb Maryi przez władze kościelne, opisanie losów tajemnicy fatimskiej, której poszczególne części były ujawniane z niezwykłą ostrożonością. To zastanawianie się, czy już wypełniło się całe proroctwo, a jeśli nie, to co może nam przynieść nadchodzący czas.

Do wspólnego czytania

Czas na obszerny zestaw książek szczególnie polecanych młodym czytelnikom - wszak najlepszym prezentem na Boże Narodzenie nie od dziś jest książka. W kategorii „do wspólnego czytania" jurorzy wyróżnili książkę Ten drugi. Opowieść misia Fredka Marty Szloser (Oficyna Wydawnicza Impuls). 

Ta wzruszająca opowieść, choć mówi o największej tragedii, jaka może spotkać człowieka – o utracie dziecka – nie przeraża i nie odbiera chęci do życia. Przeciwnie – tchnie wiarą w jego sens i ciepłem. Śmierć pozostaje w domyśle, niedotykalna, a dziecko, które tracą rodzice, jest anonimowe i pojawia się na tak krótko, że mały czytelnik nie zdoła nawiązać z nim więzi emocjonalnej. Autorka porusza ten najtrudniejszy z tematów z wielką delikatnością i czułością. Książeczka ta, czytana dziecku w przytuleniu, może pomóc w zmierzeniu się z problemem choroby i śmierci. 

Wyborem internautów okazała się książka Krystyny Śmigielskiej Jabłko i Mięta w przedszkolu (Wydawnictwo Alegoria). 

Co lubią dzieci? Oczywiście bawić się. A co jeszcze? Zajadać smakołyki, biegać, skakać, taplać się w wodzie… No dobrze, ale co tak naprawdę lubią najbardziej? Najbardziej lubią mówić. Opowiadać i pytać. Nie inaczej jest z Elą Jabłko, dla której każdy powrót z przedszkola jest okazją do rozmowy z mamą. Do dzielenia się z nią swoimi wrażeniami z kolejnego dnia spędzonego z rówieśnikami z przedszkolnej grupy. A wśród nich prym wiedzie Dyzio Mięta, największy przyjaciel Eli. Z tych pogawędek wyłania się piękny dziecięcy świat pełen uśmiechu, ale też rozterek i pytań, na które mądra mama zawsze znajdzie odpowiedź. 

 Nie tylko chłopcom...

...jurorzy polecają powieść Andrzeja Żaka Samuraj i Anioł Stróż (Wydawnictwo Bis).

Akcja książki toczy się szpitalu dziecięcym na oddziale onkologicznym, nie jest to jednak smutna opowieść. Jednemu z chłopców ukazuje się Anioł Stróż – dość niezwykły, bowiem za życia był karateką. Przebywanie w jego towarzystwie staje się dla Teo prawdziwą przygodą, w trakcie której uczy się być samurajem – dzielnym i odważnym, umiejącym pokonać lęk i walczyć ze złem. Samuraj i Anioł Stróż to mądra i zajmująca opowieść o potrzebie wiary i znajdowaniu wewnętrznej siły, która pozwala zmierzyć się ze wszelkimi życiowymi przeszkodami. 

Czytelnicy z kolei najczęściej głosowali w tej kategorii na Kacpra na tropie zła Ireny Bukowskiej (Oficyna Wydawnicza Impuls). 

Z pewnością publikację Oficyny Wydawniczej Impuls można polecić młodym ludziom, którzy lubią pytać - wyjaśnia dr Katarzyna Krzan. - Nie odstraszy ich, przeciwnie - sprawi, że zaczną zadawać kolejne pytania. Dzięki niej czytelnik pozna najważniejsze koncepcje filozoficzne, nie w formie definicji książkowych, ale niejako „w praktyce”, na przykładzie konkretnych wydarzeń i konsekwencji zadawanych przez Kacpra pytań. Podporządkowanie całości jednemu tematowi, jakim jest istota zła, sprawia, że książkę czyta się niemalże jak powieść detektywistyczną. Kacper szuka w końcu źródeł zła, które okazują się wcale nie tak oczywiste, jak można by sądzić. 

Nie tylko dla dziewcząt...

...przeznaczona jest z pewnością Cwana ciotuchna - nowa książka Davida Walliamsa (Dom Wydawniczy Mała Kurka), nagrodzona  w plebiscycie przez jurorów. 

- Odważna dziewczynka, duch młodego kominiarczyka, bezwzględna ciotka i skrzecząca, gigantyczna sowa - to bohaterowie, których łączyć może tylko jedno – strony nowej książki Davida Walliamsa - podsumowuje Magdalena Galiczek-Krempa. - Książki, która opowiada o tym, że nie szata zdobi człowieka, ale jego czyny i o tym, że tak długo pozostajemy młodzi, jak długo wierzymy w magię. Książki, która bawi (warto przeczytać nawet podziękowania – także tutaj autor nie stroni od żartów), skłania do myślenia, ale także porusza najdelikatniejsze struny naszych dusz. Cwana ciotuchna to jedna z najlepszych powieści Walliamsa.

Młodym czytelniczkom internauci polecają z kolei Księżniczkę Detektywa. Górę czarnoksiężnika Assa Tarassa - ilustrowaną książkę Tomasza Minkiewicza, znanego jako Wilq (Wydawnictwo Alegoria). 

- To świetna propozycja do wspólnego czytania z młodszymi, przedszkolnymi i wczesnoszkolnymi dziećmi, nie tylko z dziewczynkami - mówi Magdalena Galiczek-Krempa.

- To także znakomita opowieść, którą we fragmentach warto serwować młodym odbiorcom tuż przed snem. I chociaż nie ma w niej wyraźnych elementów dydaktycznych, to dzieci z pewnością wyniosą z lektury sporą lekcję odwagi i zachętę do niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym.

Wielkie przygody małych bohaterów...

...opisują książki nagrodzone w kolejnej kategorii konkursowej. A więc doceniona przez jurorów Myszka Hania Barbary Mikulskiej (Wydawnictwo Bis). 

Coś szeleści, słychać cichutkie chrupanie i czy nie przemknął wzdłuż ściany jakiś mały cień? Nie bójcie się - to tylko mysz! Łatwo powiedzieć, trudniej się nie bać... Ale od teraz wszystko się zmieni. Myszka Hania to ciepła, radosna i mądra opowieść o tym, jak ważna jest miłość i rodzina, przytulanie i wzajemne zrozumienie. Mała myszka sprawi, że odtąd inaczej postrzegać będziecie te małe istotki z ogonkami, które niesłysznie nazywane są często szkodnikami - twierdzi czytelniczka, Ida.

Czytelnicy w tej kategorii najczęściej głosowali na Detektywa Bzika Anny Paszkiewicz (Wydawnictwo Alegoria). 

- Detektyw Bzik to książka, którą rodzic może przeczytać ze swoim maluchem nawet w jeden, dwa wieczory. Warto jednak dawkować emocje i czytać pociechom po jednym rozdziale – w każdym tkwi bowiem jakaś mądrość i wartościowe przesłanie - radzi Magdalena Galiczek-Krempa. - To zaś, że co kilka zdań wraz z dzieckiem wybuchać będziemy śmiechem, sprawi, że wspólnie spędzony czas będzie jeszcze bardziej przyjemny. Detektyw Bzik to lektura obowiązkowa nie tylko dla amatorów drobiu i rosołu, ale też dla wszystkich, którzy lubią niebanalne opowieści z nietypowymi bohaterami w rolach głównych.  

Propozycje nie tylko dla młodzieży...

...przeczytają z przyjemnością nie tylko nastoletni czytelnicy. 

Nagrodzona przez jurorów Ucieczka z Lake Falls Artura K. Dormanna (Wydawnictwo Lemoniada) to kontynuacja opowieści o losach Victorii, która próbuje poukładać swoje życie po ucieczce z Lake Falls, oraz historię niezwykłego mężczyzny. Na własnej skórze doświadczyli prawdziwości słów pewnego mnicha, że ten, kto choć raz ujrzał, co kryje mrok, nigdy już nie spojrzy tak samo w ciemność.

Największym uznaniem czytelników pośród powieści dla młodzieży cieszył się Pocałunek zdrajcy Erin Beaty (Wydawnictwo Jaguar). 

Nie dajcie się zwieść opisowi, który zapowiada lekką, pełną miłosnych uniesień historię sieroty wychowywanej przez wujostwo - ostrzega Aleksandra Bienio. - Pocałunek zdrajcy wyciąga pazury i atakuje w najmniej spodziewanym momencie swoim ognistym temperamentem i niemal pożera czytelnika! Dlatego też warto zabezpieczyć się przed potencjalnymi urazami - ta lektura to ostra jazda bez trzymanki. Tu przy każdym zwrocie akcji można nabawić się kontuzji, a - co więcej – zapragnąć samemu przenieść się do świata stworzonego przez Erin Beaty. 

Nagrodzone w plebiscycie „Najlepsza książka na Gwiazdkę" tytuły prezentowane są na stronie internetowej www.ksiazkanagwiazdke.pl Więcej informacji o poszczególnych książkach wraz z opiniami i recenzjami czytelników oraz jurorów znaleźć natomiast można na stronach serwisu Granice.pl, który jest organizatorem konkursu. Już wkrótce poznamy też laureatów towarzyszącego „Najlepszej książce na Gwiazdkę" plebiscytu „Najlepsza książka na zimę". 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje