Ukraina zakazuje wydawania rosyjskich i białoruskich książek

Data: 2022-06-20 11:25:51 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Ukraiński parlament podjął ustawę zakazującą dystrybucję książek stworzonych pochodzących z Rosji oraz Białorusi na terenie Ukrainy. Specjalnym zakazem objęte zostały także utwory muzyczne. 

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna / Pexels

Książki napisane przez pisarzy rosyjskich i białoruskich nie będą mogły być wydawane i dystrybuowane na terenie Ukrainy. To skutek najnowszej ustawy, którą podjął ukraiński parlament. Informacje tę podała agencja Interfax-Ukraina. 

Zakaz wydania rosyjskich książek w Ukrainie 

Zgodnie z najnowszą ustawą podjętą przez ukraiński parlament, w mediach masowych, transporcie, szkołach i innego typu miejscach publicznych obowiązywać będzie zakaz publicznego odtwarzania i wykonywania utworów muzycznych stworzonych przez twórców posiadających rosyjskie lub białoruskie obywatelstwo. Nowe restrykcje dotkną także literaturę. 

Może zainteresować cię także...

Według informacji przekazanych przez Interfax-Ukraina, teraz na terenie Ukrainy obowiązywać będzie zakaz wydawania i dystrybucji książek pochodzących z Rosji, Białorusi i terenów okupowanych przez Rosjan. Prawo dotyczy jedynie książek, które w tym momencie mają trafić do obiegu; nie zostało rozszerzone na tytuły dotychczas wydawane. 

Lista pisarzy wydawanych bez ograniczeń 

Oprócz tego stworzona ma zostać także lista rosyjskich i białoruskich pisarzy oraz muzyków, wykonawców i zespołów, których nie będzie obejmował zakaz dystrybucji. Chodzi o tych twórców, którzy w jasny sposób wyrażają swój sprzeciw wobec wojny i potępiają atak Rosji na Ukrainę oraz – jak wskazuje BBC – zgłoszą podanie do ukraińskiej służby bezpieczeństwa. 

Nowe zasady obowiązywać mają do momentu odzyskania przez Ukrainę wszystkich ziem zajętych przez rosyjskie wojsko. W międzyczasie Białoruś podjęła decyzję o wycofaniu z półek bibliotek szkolnych twórczości noblistki Swiatłany Aleksijewicz. Oprócz niej w białoruskich szkołach nie będzie można posługiwać się twórczością 30 innych pisarzy, którzy należeli do rozwiązanego przez Sąd Najwyższy Białorusi Związku Pisarzy Białoruskich.

Przypomnijmy, że już w marcu ukraiński odpowiednik Instytut Książki apelował do europejskich wydawców, by zaprzestali publikacji i wydawania twórczości rosyjskich pisarzy. Część polskich autorów – w tym.m.in. Blanka Lipińska i Remigiusz Mróz – zdecydowali się wycofać z rosyjskiego rynku. Podobną decyzję podjęła także twórczyni Harry’ego Pottera J.K. Rowling

Po napaści Rosji na Ukrainę, w sprawie wojny pisarze wypowiadali się niejednokrotnie. Boris Akunin oraz Władimir Sorokin podpisali list otwarty, w którym zaapelowali do swoich rodaków o sprzeciwienie się wojnie.

 

Źródło: BBC, forsal.pl.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy