Książki na Dzień Dziecka. Pomysły na prezenty dla najmłodszych, dla starszych dzieci i dla młodzieży

Data: 2022-05-31 09:53:40 Autor: Magdalena Galiczek-Krempa
udostępnij Tweet

Wśród prezentów, jakimi obdarujemy najmłodszych z okazji ich święta, nie może zabraknąć książek. Pięknie i bogato ilustrowane, w twardej oprawie, dopracowane edytorsko, graficznie i redakcyjnie lektury zachwycą wizualnie i pod względem treści. Nic, tylko zabrać się do wspólnego popołudniowego czytania albo do długiej wieczornej lektury. 

Książki na Dzień Dziecka - propozycje dla najmłodszych

Książki dla najmłodszych cieszą oko feerią barw, przystępną w odbiorze treścią i jasnym przesłaniem. Do tego angażują w opowieść i bardzo często bawią.

Świetną lekturą dla najmłodszych jest książka O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą Pauliny Płatkowskiej. To publikacja bardzo wartościowa. Pouczająca treść pogłębia przyrodniczą wiedzę: nazwy owadów i kwiatów, określenia części ula, charakterystyka pszczół, ich rozmnażanie oraz odżywianie, stadia rozwojowe i podział ról, budowa plastra, zapylanie, a także związane z omawianą tematyką dane liczbowe to informacje dla czytelnika łatwe do zrozumienia i zapamiętania.

o pszczole która myślała, że to źle być pszczołą

Bogaty w zabawne dialogi przekaz słowny (o tym, jak ważne jest działanie w grupie, o potrzebie rezygnacji z egoizmu na korzyść dobra wspólnego, o sensie pracy) wzmocniono ilustracjami autorstwa Aleksandry Krzanowskiej: ilustracje są kolorowe, duże, wyraźne, postaci sympatyczne, przyciągające wzrok młodego czytelnika. Twarda okładka przedłuża trwałość książeczki.

Czytaj również: Najlepsze książki o wychowaniu

Joanna Papuzińska, mistrzyni opowieści dla dzieci, proponuje najmłodszym czytelnikom historię O królewnie żabce i tajemniczym pierścieniu. Najlepszym sposobem wspierania rozwoju dziecięcej osobowości jest bajka, przy której wyobraźnia, wzbogacona o nowe doznania, kształci myślenie abstrakcyjne i rozwija kreatywność. O Królewnie Żabce i tajemniczym pierścieniu to podróż do świata dzieciństwa, bezbłędnie kojarzonego z beztroską, pięknem i miłością. Sięgając po książeczkę Joanny Papuzińskiej, czytelnik z pewnością nie będzie zawiedziony.

o królewnie żabce i tajemniczym pierścieniu

Zaprezentowaną przez Joannę Papuzińską bajkę cechuje ogromna wartość edukacyjna: uwrażliwiając na dobro i zło, autorka pokazuje, jak powinno wyglądać postępowanie w różnych sytuacjach, uświadamia konieczność pokonywania zagrożeń, przeszkód i życiowych przeciwności, uczy dokonywania dobrych wyborów oraz podejmowania właściwych decyzji. Umożliwia również poznawanie siebie samego. Wreszcie – oswaja z nieuchronnymi sytuacjami, z jakimi styka się każdy człowiek.

Czytaj również: Najlepsze książeczki dla niemowląt

Dobrym pomysłem może okazać się powrót do dzieciństwa rodziców za sprawą książki Pawła Beręsewicza Czemu tata siedzi w garnku? Autor zamieścił w publikacji dwadzieścia cztery krótkie opowiadania. Schematyczny układ każdego z nich zawiera kilka pytań wnuczka (pierwsze tożsame jest z tytułem nadanym książeczce), tyle samo odpowiedzi dziadka, rozpoczynającą się słowami Dawno, dawno temu krótką, zabawną treść, podsumowujące pytania wnuczka i odpowiedzi dziadka oraz barwne ilustracje.

czemu tata siedzi w garnku?

Tytuły poszczególnych historii pokazują zdziwienie dziecka, bo jakże to możliwe, że jego tata, taki dziś dorosły i mądry, był kiedyś mały, chodził na czworakach i płakał, chował się pod krzesłem, wczołgiwał w najciemniejsze kąty, budował zamki z piasku, jeździł na rowerku z bocznymi kółkami, chciał nawet zostać rycerzem (najlepiej natychmiast), a w wieku trzech lat stanął przed komisją poborową i zadeklarował chęć wstąpienia w szeregi odważnych żołnierzy (grzecznie poproszony został o zgłoszenie się za piętnaście lat).

Książki na Dzień Dziecka – propozycje dla starszych odbiorców

Dzieci w wieku szkolnym w lekturach szukają przede wszystkim przygód. Im bardziej zwariowane i nieprawdopodobne, tym lepiej. Takich niesamowitych wrażeń młodym czytelnikom dostarczy Grzegorz Kasdepke za sprawą książki Koronkowa robota. Dziewięcioletni Staszek i jego o dwa lata młodsza siostra Róża (tylko na pozór ucieleśnienie niewinności) jak co roku spędzają wakacje u pani Marii. Tym razem muszą zwiedzić strych, który – jak każdy strych – słynąc z tajemnic i ukrytych skarbów, zaprasza do poszukiwań. Że też rodzice nie mogą zrozumieć najskrytszych marzeń swych pociech! A Staszek i tak na ten strych pójdzie!

koronkowa robota grzegorz kasdepke

I poszedł. Ponieważ jednak nocna wyprawa nie należała do legalnych, jej skutki okazały się opłakane, chociaż… gdyby nie stłuczone kolano, Staszek nie zauważyłby umykającej przez ogród drobnej postaci. Nie dostrzegłby też zaszyfrowanej wiadomości na kartce wsuniętej pod drzwi przez nieznanego sprawcę. Przecież chyba pani Maria to nie czarownica przypominająca wiedźmę z bajki o Jasiu i Małgosi? Bohaterowie i czytelnicy na pewno nie będą narzekać na brak wrażeń.

Niedokończony eliksir nieśmiertelności Katarzyny Majgier to z kolei powieść z dreszczykiem dla wszystkich, którzy lubią się bać!

Historia tytułowego eliksiru sięga kilkuset lat wstecz i jest dosyć skomplikowana. Wystarczy jednak powiedzieć, że gdy mikstura trafiła w ręce małego Artura, wydarzenia nabrały rozpędu. Ciekawski chłopczyk, znalazłszy maleńką, elegancką buteleczkę, ukrytą pod obluzowanym kafelkiem swojego pięknego i wielkiego domu, postanawia skosztować eliksiru. Niemal natychmiast staje się niewidzialny, a z upływem czasu przekonuje się, że czarodziejska mikstura „zamroziła" go w ciele kilkuletniego chłopca. Za sprawą niespodziewanych zbiegów okoliczności eliksiru kosztują też bliscy Artura: jego matka, ojciec i brat bliźniak ojca. Podobnie jak chłopiec, stają się przeźroczyści, nieśmiertelni i pozostają w swoim „kształcie" (bez starzenia się, chorób, czy potrzeby jedzenia) na długie lata. Ich niecodzienny wygląd przywołuje na myśl duchy, stąd też dom zaczyna być określany mianem „nawiedzonego" i długo nikt nie chce go kupić.

niedokończony eliksir nieśmiertelności

Niedokończony eliksir nieśmiertelności to fenomenalna opowieść, w której dowcip przeplata się z ironią i czarnym humorem. Katarzyna Majgier buduje naprawdę żartobliwe sytuacje i okrasza je zabawnymi dialogami, nie stroniąc przy tym od krytyki nowobogactwa, pracoholizmu i umiłowania pieniądza. Książkę z dużą przyjemnością przeczytają zarówno młodzi, jak i dorośli odbiorcy. 

Czytaj również: Książki na Dzień Dziecka – dla najmłodszych, starszych dzieci i dla młodzieży

Z kolei Historie nie z tego księżyca Barbary Kosmowskiej, Rafała Witka i Kazimierza Szymeczki zadowolą każdego fana ksiazek z gatunku science-fiction. Treść zaprezentowanych w lekturze dziewięciu opowiadań wybiega w przyszłość. Czytelnik wraz z bohaterami książki weźmie udział w burzliwej dyskusji podczas urodzin 120-letniego zielonego dziadka. Z Trurlem wyruszy na poszukiwanie konstruktora Klapaucjusza, który udał się w kosmiczną podróż, by szukać bladawców. Będzie miał okazję skosztować świeżo wydrukowanych gorących frytek z batatów. Skorzysta z dobrodziejstw maszyny poprawiającej nastrój i lustra podnoszącego na duchu. Wiele do myślenia dadzą mu pomysły przybysza z obcej galaktyki. Z Marcinem z poprawczaka w Barszczewie zostanie wysłany na orbitę, a także poczuje się jak meteoryt porzucony w czeluści zimnej kosmicznej przestrzeni.

Historie nie z tego księżyca

Historie nie z tego księżyca, ucząc i bawiąc, ucieszą czytelnika lubiącego fantastyczne opowieści. I chociaż nie zostanie rozwiązany odwieczny problem pierwszeństwa jajka przed kurą, czytelnik otrzyma solidną porcję materiału do przemyślenia.

Książki na Dzień Dziecka – propozycje dla młodzieży

Wbrew wielu opiniom, młodzież naprawdę lubi czytać! Wystarczy podsuwać młodym czytelnikom dobre i wciągające książki. Taką, która może wzbudzić ich zainteresowanie jest Noc strachów Katarzyny Wasilkowskiej. Niewielka objętościowo, ale za to idealnie wypełniona przyprawiającą o dreszcz grozy treścią książka nie pozwala oderwać się od lektury przed jej ukończeniem.

Noc strachów

Katarzyna Wasilkowska bazuje w opowieściach na „strachach" i obawach, jakie pamiętamy z własnego dzieciństwa. Na sytuacjach, wydarzeniach, spotkaniach, a czasami po prostu plotkach czy zasłyszanych gdzieś historiach, które na pewnym – wczesnym – etapie naszego życia budziły tak wielkie przerażenie, że na zawsze zapadły już w pamięć. W Nocy strachów opowiadane historie łączy miejsce akcji – każda z historii rozgrywa się w małym miasteczku.

Czytaj również: Najlepsze książki o dinozaurach

Przy okazji Dnia Dziecka warto również zwrócić uwagę na wcześniejszą powieść Katarzyny Wasilkowskiej – Kobrę.

Tomka i jego małą siostrę, Heniutkę, wychowuje mama. Kilka lat wcześniej w wypadku samochodowym zginął tata Tomka, a chłopiec w wyniku poniesionych obrażeń stracił nogę. Tomek próbuje pogodzić się ze swoją niepełnosprawnością, jednak dużo trudniej przychodzi mu zaakceptować fakt, że nie ma już z nim jego taty.

Kobra książka

Część najbliższych wakacji chłopak spędzić ma u babci, która mieszka w podwarszawskiej wsi. Z pewnym niepokojem chłopiec wyrusza pociągiem z Gdańska i po przyjeździe na dworzec w stolicy poznaje swoją babcię. Tomek nie spodziewa się nawet, jak bardzo pobyt u nieznanej mu, aczkolwiek – było, nie było – bliskiej krewnej zmieni jego życie, nie oczekuje, że pozwoli mu spojrzeć na pewne sprawy z zupełnie nowej perspektywy, nie wie też, jak wiele przygód przyjdzie mu przeżyć. W skrócie: chłopiec nie wie, że właśnie czekają go wakacje życia.

Czytaj również: Książki dla małych odkrywców

Miłośnikom skandynawskich sag, czytelnikom zanurzonym w pradawnych dziejach do gustu przypadnie seria Bjorn Pawła Wakuły. Cykl liczy już trzy tomy, a otwiera go powieść Bjorn. Syn burzy.

Gdy na niebie szaleje Dziki Gon, gdy upiorni myśliwi, w towarzystwie wilków podążają za Odynem, a świat kuli się w przerażeniu, szukając schronienia, w kraju Polan na świat przychodzi chłopiec. Bjørn, zwany synem niedźwiedzia, ofiara klątwy rzuconej przez Mo, jedną z pogańskich żon Mieszka I, stanie się świadkiem starcia tytanów swoich czasów. Minie czterdzieści lat i Bjørn, berserk, trafi na Lindisfarne, Świętą Wyspę, gdzie w podupadłym klasztorze, jako więzień Knuta Wielkiego, wyjawi historię swego życia. Stary zakonnik, zapisując ją gęsim piórem, wysłucha niezwykłej opowieści człowieka, którego ojciec był jednym z największych władców swoich czasów. Opowieści pełnej krwi, szaleństwa i walki o przeżycie. Pobrzmiewają w niej echa staroskandynawskiej Sagi o Njalu, Sagi o Egilu, Eddy Poetyckiej i setek sag, które ukształtowały nasze wyobrażenie o pragnących trafić do Walhalli wojownikach skutej lodem Północy.

Bjorn syn burzy

Paweł Wakuła prowadzi czytelników przez świat, który nieustająco budzi fascynację. To niezwykle dynamiczna sceneria, pełna tajemnic, pościgów, walki, zbrodni i ludzkich namiętności. Od spowitych mgłą odległych wysp Albionu, przez zamki państwa Ottona II, po słowiańskie opola, opowieści o dzielnych wojownikach, mściwych władcach i tajemniczych Żydach z Andaluzji, wędrujących przez świat, który lśni i migocze wieżami Miklagrodu, Könugardu i Holmgardu. Świat Bjørna kusi tajemnicami, których rozwiązania nie można poznać, nie uiściwszy za to zapłaty. A jest nią własne życie.

Więcej propozycji nie tylko na Dzień Dziecka znajdziecie w Wydawnictwie Literatura. Zapraszamy!

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.