Recenzja książki: Joachim

Recenzuje: ivka86

Joachim to siedemnastoletni chłopiec, niezbyt lubiany przez rówieśników w szkole. Dlaczego nie zyskał sympatii kolegów? Odważył się przyznać przed wszystkimi, że jest gejem. Ba, obwieszczał to każdemu, kogo spotkał - w sklepie, na ulicy, sąsiadom. Od swojego coming outu Joachim ma coraz więcej problemów i rozterek. Na domiar złego rodzice postanawiają jechać na wycieczkę do Hiszpanii bez niego. Chłopiec ma w tym czasie zamieszkać w Bolesławcu - małej miejscowości pod Wrocławiem, gdzie będzie opiekować się nim przyjaciółka mamy, Mira. Joachim czuje się rozgoryczony i negatywnie nastawiony do świata. Zdecydowanie wolałby jechać z rodzicami do Hiszpanii niż spędzić wakacje w jakiejś dziurze zabitej dechami.

Miejscowość, w której Joachim ma spędzić całe wakacje, z początku nie wzbudza w nim pozytywnych uczuć. Na miejscu poznaje dość oryginalnych współlokatorów Miry. Teodor - czterdziestoletni kawaler, piastujący stanowisko urzędnika, Diana - lesbijka, która zajmuje się dziennikarstwem i pisze felietony. Sama Mira zaś to samotna matka, wychowująca kilkuletnią córeczkę. Do tego grona dołącza Joachim - gej. Chłopiec jest nastawiony na nudne wakacje. Jeszcze nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo się myli. To będzie najlepsze lato w jego życiu.

Powieść Grażyny Hanaf okazuje się zaskakująco wciągająca. Osadzenie wydarzeń w polskim mieście nadaje jej jeszcze większej wiarygodności. Bohaterowie Joachima są oryginalni i nieco ekscentryczni. Bardzo łatwo polubić Mirę i Teodora. Nie wzbudza pozytywnych emocji sąsiadka - babcia Róża, postać może nieco zbyt stereotypowa. Postać Joachima również z początku wzbudzać może niechęć. Jego afiszowanie się ze swoją orientacją seksualną jest zwyczajnie irytujące. Oczywiście, warto poinformować o tym najbliższych, ale obwieszczanie własnej orientacji seksualnej każdej spotkanej osobie i pukanie do obcych, by się nią podzielić, to już za wiele.

Grażyna Hanaf porusza w swej powieści sprawy dość drażliwe. Temat homoseksualizmu i gwałtu nadal wzbudza kontrowersje. To ważne, by zwrócić uwagę na kwestie tak trudne i ważne. Autorka podkreśla także, jak trudne jest odnalezienie swojego miejsca w świecie, odkrywanie własnej osobowości i pogodzenie się z własną odmiennością. Ostatecznie więc ocena Joachima musi się zmienić. Jego konsekwencja i odwaga przyznania się do własnej odmienności muszą budzić podziw.

Po powieść Grażyny Hanaf bez wątpienia warto sięgnąć. Tematy poruszane w książce są niełatwe, ale bardzo aktualne. Realizm opowieści może sprawić, że młodzi ludzie, którzy traktują swoją odmienność seksualną jako coś złego, będą mieli okazję zmienić zdanie.

Kup książkę Joachim

Zobacz opinie o książce Joachim