Wierzę

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2012-12-09
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7660-719-1
Liczba stron: 512
Dodał/a recenzje: ks. dr hab. Jacenty Mastej

Ocena: 5.4 (5 głosów)

11 października 2012 r. papież Benedykt XVI zainaugurował Rok Wiary w Kościele Katolickim. W Liście apostolskim Porta fidei, w którym ogłaszał Rok Wiary, zapewnia: Podwoje wiary są dla nas zawsze otwarte. Wiodą one do życia w komunii z Bogiem i pozwalają wejść do Jego Kościoła. [...] Przekroczenie tych podwoi oznacza wyruszenie w drogę, która trwa całe życie” (PF 1). Droga wiary rozpoczyna się w chwili chrztu świętego, przez który chrześcijanin jest zaproszony przez Chrystusa do tego, aby z nowym zapałem i świeżością nieustannie przekraczał „podwoje wiary”. Próg wiary przekracza się wtedy, gdy zgłębia się prawdy wiary, gdyż wówczas rozum oświecony Bożym światłem wnika w misteria objawione nam przez Boga w Jezusie Chrystusie. Zdaniem papieża w okresie głębokich przemian, jaki obecnie przeżywa ludzkość, potrzebna jest pogłębiona refleksja zarówno nad treścią wiary, jak również nad sposobem jej przeżywania (PF 8).


Publikacja Wierzę stanowi doskonałe kompendium wiary Kościoła Katolickiego. Wysoki poziom merytoryczny dzieła gwarantują jego autorzy: Franco Ardusso, Martin Gelabert Ballester, Franco Giulio Brambilla, Maurizio Gronchi, Jaume Fontbona, Joseph Moingt, José Cristo Rey García Paredes, Xabier Pikaza, Salvador Pié-Ninot, Jacek Salij, Bernard Sesboüé. Bez wątpienia są to najwybitniejsi specjaliści, którzy potrafią łączyć głęboką wiedzę teologiczną z przystępnym sposobem jej przekazu. Zauważyć trzeba, że odkrywają oni przed czytelnikiem wartość i głębię wiary chrześcijańskiej oraz pomagają doświadczyć jej piękna w codziennym życiu. Podkreślić też trzeba, że zawarty w Wierzę komentarz do dwunastu artykułów wiary nie jest tylko wykładnią prawd wiary, ale stanowi także swoiste wyznanie wiary autorów opracowania. Dlatego książka Wierzę stanowi dla wierzących w Chrystusa doskonały podręcznik służący zgłębianiu prawdy wiary. Każdy kto będzie się wczytywał w poszczególne prawdy wiary znajdzie zarówno ich wyjaśnienie, jak również głębokie uzasadnienie, czyli omówienie motywów wiary. Jest to ważny przymiot recenzowanej książki, gdyż wiara domaga się racjonalnego uzasadnienia, motywacji, ponieważ nie może być ślepa, naiwna, nieracjonalna, bo wtedy wystawia się na ośmieszenie. Autorzy omawianej publikacji ukazują wiarę chrześcijańską jako rzeczywistość żywą i dynamiczną. Odsłaniając przed czytelnikiem moc i piękno wiary, pragną go zaprosić nie tylko do trwania w wierze, ale także do głębokiego i radosnego jej przeżywania.


Publikacja Wierzę skierowana jest także do tych, którzy w swoim życiu przeżywają kryzys wiary. Papież Benedykt XVI w Porta fidei przypomina, że kryzys wiary dotknął dziś wielu ludzi (PF 2). Misją Kościoła jest dotrzeć do ludzi zagubionych w wierze, przeżywających kryzys wiary. Wydawnictwo Książka Wierzę włącza się w nurt nowej ewangelizacji. Nowa publikacja może być doskonałym prezentem dla osób poszukujących sensu życia. Przekazanie w prezencie przez osobę wierzącą książki Wierzę stanowi swoiste wyznanie wiary, czyli powiedzenie: „ja wierzę”. Jest także zaproszeniem do wiary, które jest skierowane do osoby obdarowanej: pragnę, abyś i Ty mógł powiedzieć: „wierzę”. Wierzę jest doskonałym przewodnikiem po drogach wiary – i to nie tylko w Roku Wiary, ale także w XXI wieku, który jest czasem nowej ewangelizacji. 


W pełni uzasadnione są także słowa uznania, skierowane pod adresem redaktora naukowego książki – o. prof. dra hab. Jacka Salija. Należy także zauważyć, że Przedmowę do książki napisał Ks. Biskup Andrzej Czaja, ordynariusz opolski, Przewodniczący Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski. 


W mojej ocenie książka Wierzę w pełni zasługuje na zainteresowanie czytelników. Jestem przekonany, że recenzowana publikacja pomoże ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej (PF 9).


Ks. dr hab. Jacenty Mastej

Kierownik Katedry Chrystologii Fundamentalnej KUL

 

Kup książkę Wierzę

Zobacz opinie o książce Wierzę
Inne książki autora
Seria 100. Potrawy z grzybów
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Seria 100. Potrawy z grzybów

W każdej książce przepisy na 100 potraw na bazie jednego półproduktu. Każdy, kto skorzysta z propozycji kulinarnych, zawartych w tych pięknie wydanych...

Mój piękny trawnik
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Mój piękny trawnik

W książce omówiono podstawowe zasady hodowli traw. Także scharakteryzowano najczęściej stosowane gatunki, aby wykazać jak bardzo różnią się między sobą...

Reklamy