Zdjęcie - Antoni Kroh

Antoni Kroh

(1942-08-16) - (nadal)

Antoni Kroh to autor książek, historyk kultury, etnograf, tłumacz i pisarz. 

Antoni Kroh - biografia, życie i twórczość

Antoni Kroh przekłada książki z języków słowackiego i czeskiego.

Twórca był pracownikiem Muzeum Tatrzańskiego oraz Muzeum w Nowym Sączu. Organizował karpackie konkursy sztuki ludowej, był komisarzem wystaw „Łemkowie", „Duchy epoki, czyli pierwsza wojna światowa trwa do dziś", „Spiszi".

Antoni Kroh publikował na łamach czasopisma „Polska Sztuka Ludowa", wydawanego przez Instytut Sztuki PAN.

Antoni Kroh wykłada w Collegium Civitas.

Antoni Kroh jest autorem studium etnograficznego Współczesna rzeźba ludowa Karpat Polskich, książki Sklep potrzeb kulturalnych, opisującej kulturę Podhala i zawierającej wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Sklep potrzeb kulturalnych po remoncie.

Antoni Kroh wydał również zbiór esejów na temat relacji polsko-czeskich O Szwejku i o nas.

Antoni Kroh stworzył now przekład książki Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej Jarosłava Haška.

Wydawnictwo Iskry opublikowało również książki Antoniego Kroha Starorzecza, Wesołego Alleluja Polsko Ludowa!, Za tamtą górą oraz To jest zjawisko i nie ma na to rady.

Antoni Kroh - twórczość

Antoni Kroh - publicystyka

Cytaty Autora

Bożych świrów i dzisiaj nie brak. Ale jakoś nikogo nie fascynują. Chyba, że ich sława ugruntowała się wcześniej, jak w przypadku Nikifora czy Heródka. Ale takich było niewielu - na ogół pamięć o samorodnym artyście szybko się rozwiewa.


Więcej

Bars dobrze, a jak niedobrze, to tys dobrze. A kie mie wypuscali, zawiedli mie do nacelnika. - Zaufaliśmy wam, Orłowski, zwalniamy was przedterminowo, dajemy wam szansę. Czy zrozumieliście swój błąd, Orłowski? - Ej, zrozumiołek, dobrze zrozumiołek. Jus nigda nie bedym sadził korpieli, bok  wos ino korpiele i korpiele zor. - Nacelnik oździawił kufe i spytoł, co to korpiele. Tok mu pedzioł: dy przecie brukiew. Sprógujcie, bo dzisiok tys pewnie dajom.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy