Okładka książki - Ciemna strona Wall Street. Opowieść maklera o spektakularnych  giełdowych ekscesach

Ciemna strona Wall Street. Opowieść maklera o spektakularnych giełdowych ekscesach

Wydawnictwo: MT Biznes
Data wydania: 2014-10-22
Kategoria: Ekonomia
ISBN: 9788377467046
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 0 (0 głosów)

Książa ukazała się w USA w czerwcu 2013 r. nakładem wydawnictwa Crown Business.

 

W tej chwili w rankingu Amazon książka znajduje się na 25 632. miejscu wśród wszystkich książek.

 

Jednocześnie średnia ocena na podstawie 197 opinii czytelników wynosi 4,4 przy maksimum 5 punktów.

 

To jest napisana z wielką pasją prawdziwa i dramatyczna (a także bez happy endu) historia 15-letniej kariery na Wall Street maklera zatrudnionego w kilku znanych firmach inwestycyjnych.

 

Książkę można czytać na kilku poziomach:

 

1. jako bardzo osobistą, dramatyczną historię wzlotu i upadku maklera giełdowego, opisaną z wielką szczerością i zawierającą mnóstwo ciekawych szczegółów o funkcjonowaniu Wall Street ,,od środka" (to nie jest piękny widok); tym światem rządzi absolutne i bezwzględne pragnienie szybkiego wzbogacenia się, regułą jest zasada ,,nie ma reguł", insider trading jest codzienną i powszechną praktyką; nasz bohater szybko dochodzi do dużych pieniędzy, po czym staje się ,,zwierzęciem zabawowym" i narkomanem, przechodzi leczenie odwykowe i wraca do pracy, po czym znów uzależnia się od kokainy i już na dobre wypada z gry (w tle jest jeszcze dramat towarzyszący rozpadowi rodziny)

 

2. jako rodzaj ,,opowieści moralnej" o tym, jak pieniądze wypaczają i niszczą ludzkie charaktery (bohater pochodzi z porządnej, amerykańskiej rodziny należącej do upper-middle class - ojciec bohatera jest inżynierem - i trafia na Wall Street przypadkowo)

 

3. jako przyczynek do dyskusji o współczesnym kapitalizmie: jeśli w centrum tegoż kapitalizmu znajduje się potężny sektor finansowy działający w opisany w książce sposób, to tylko kwestią czasu jest kryzys finansowy, przy którym obecny kryzys finansowy będzie wspominany jako lata ekonomicznej prosperity

 

Książka jest trafnie porównywana z głośną książką Poker kłamców. Wspinaczka po ruinach Wall Street Michaela Lewisa (polskie wydanie WIG Press 2001), tyle że Wall Street z 2012 r. jest nieporównanie bardziej brutalna, bezwzględna i cyniczna.

 

Książka jest świetnie napisana, czyta się ją ,,na jednym oddechu", naprawdę trudno się od niej oderwać. Naiwnie można by powiedzieć: i nic dziwnego, świat wielkich pieniędzy, ekscesów i zła zawsze fascynuje przeciętnego zjadacza chleba.

 

Książka nie ma bezpośrednich odniesień do sytuacji w Polsce, choć w tle można oczywiście dostrzec historię Amber Gold czy właśnie rozpoczęty proces osób zarządzających Warszawską Grupą Inwestycyjną (upadła w 2006 r. po odebraniu licencji na prowadzenie działalności przez KNF).

 

W sumie: świetne czytadło z gatunku wspomnienia/literatura faktu z dziedziny biznesu.

Kup książkę Ciemna strona Wall Street. Opowieść maklera o spektakularnych giełdowych ekscesach

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Opinie o książce - Ciemna strona Wall Street. Opowieść maklera o spektakularnych giełdowych ekscesach

Inne książki autora
Ciemna strona Wall Street. Opowieść tradera o spektakularnych giełdowych ekscesach
Turney Duff0
Okładka ksiązki - Ciemna strona Wall Street. Opowieść tradera o spektakularnych  giełdowych ekscesach

Opowieść o spektakularnych wyczynach na Wall Street Prawdziwa historia byłego tradera Gallon Group, Turneya Duffa, ukazuje świat Wall Street po godzinach...

Reklamy