Diament odnaleziony w popiele

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: b.d
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788377854563
Liczba stron: 196
Dodał/a książkę: Autor X

Ocena: 0 (0 głosów)

Prawdziwa historia Stanisława Kosickiego (ps. "Bohun").

W książce Diament odnaleziony w popiele Krzysztof Kąkolewski ujawnia perfidną, jadowitą propagandę antypolską oraz losy pokoleń, które padły jej ofiarą. Bezlitośnie obnaża kulisy powstania Popiołu i diamentu, książki Jerzego Andrzejewskiego, który został poddany manipulacji UB, a także filmu Andrzeja Wajdy będącego ekranizacją powieści. "Nagromadzenie, spiętrzenie bohaterstwa, nieszczęść i szlachetności po stronie komunistów, podłości, tchórzostwa i zbrodni po stronie niekomunistów dochodzi w książce Andrzejewskiego do swoistej kumulacji".

Główny bohater powieści, Maciek Chełmicki, grany w filmie przez Zbigniewa Cybulskiego, to w rzeczywistości Stanisław Kosicki, harcerz Szarych Szeregów i żołnierz Kedywu AK. Aresztowany przez komunistyczne władze, został osądzony i skazany na karę śmierci za zabicie w przypadkowej potyczce funkcjonariusza "bezpieki", Jana Foremniaka, wojewody kieleckiego. W tym czasie na Kielecczyźnie działał mjr Antoni Heda "Szary", który wraz ze swoim oddziałem przeprowadził atak na więzienie w Kielcach i uwolnił kilkuset partyzantów, wśród nich Kosickiego.

Kiedy „Bohun” opuścił celę, nasilające się represje miały go zabić. Dalsze losy Kosickiego to "agonia na śmietniku. Śmietnik to PRL, agonia rozłożona na 50 lat".

Kup książkę Diament odnaleziony w popiele

Opinie o książce - Diament odnaleziony w popiele

Inne książki autora
Najpiękniejsze i najskromniejsze
Krzysztof Kąkolewski0
Okładka ksiązki - Najpiękniejsze i najskromniejsze

Powieść Krzysztofa Kąkolewskiego opowiadająca dzieje słowiańskiego poety....

Ukradli im czterysta lat
Krzysztof Kąkolewski0
Okładka ksiązki - Ukradli im czterysta lat

Reportaż ukazujący powstawanie rodzinnej mafii w Suchedniowie, jednej z tysięcy gmin polskich. Autor przeprowadzał śledztwa dziennikarskie w tej miejscowości...

Reklamy